VERNIK ILI ATEISTA

Vernik ili Ateista


  • Ukupno glasova
    60
  • Anketa je zatvorena .
Mislim da je jos Demokrit rekao: Svet je delo slepih sila.

Ja licno nemam gotovo ikakvo misljenje o religiji te mogu biti i Deist i Ateist i Agnostik.
Religija nije nesto o cemu razmisljam niti smatram za shodno da mi je potrebna. U sta ces ili neces verovati mislim da kreira sredina u kojoj odrastas i zivis, barem u vecini slucajeva.
Nece dete koje zivi u pravoslavnoj porodici verovati u Muhameda, ali ce isto to dete rodjeno u pravoslavnoj porodici verovati u Muhameda ukoliko bude odvedeno u neku muslimansku porodicu u kojoj ce i da odraste. Istoriijski primer: Janicari.
Te mi sva ta podela na religije lici na ono: mi navijamo za plave oni za crvene, ajmo da ih bijemo zato sto kao i mi ne navijaju za plave.
Nije bitno u sta verujes vec kakav si covek.
 
Neverovati u Boga je uskracivanje sebi mogucnosti na izbor. Ako u Boga verujete onda nemorate da sebi objasnjavate neobjasnjivo niti da verujete u napore nauke da ubijede druge naucnike u nepostojanje jasno postojeceg.
Prvi problem je paradoks vremena koji zahtijeva pocetak ali ne i kraj. Za boga se nemoze reci da postoji jer ga se time stavlja u determinatu vremena. Pravilno je reci "Bog jeste" jer on jeste i u vremenu i van vremena. Tamo gde ne postoji vreme, ne postoji ni materija ali jeste Bog.
Zato vi sto mislite da neverujete u postojanje Boga jeste u pravu jer Bog ne postoji On JESTE. Vi ste u pravu ali neznate stvarnost Istine i lazete sami sebe.
 
Sad ce vernici da krenu "ne mozes da budes dobar covek ako nisi vernik" :)

glupo je gledati coveka po tome u sta veruje ili da li uopste veruje... ja ne pravim razliku... mada ima ljudi koji me gledaju ko ludaka kad kazem da sam ateista i ne mogu da shvate to..
interesuje me da li na to da li ste vernik ili ateista utice neko kucno vaspitanje ili sl. jer moji roditelji su vernici, a u celoj porodici mi je samo deda ateista. i ucili su me jos kad sam bila mala o hriscanstvu tj.pravoslavlju, ali me to nikad nije bas interesovalo...
 
Sad ce vernici da krenu "ne mozes da budes dobar covek ako nisi vernik" :)

ne mozes ni da budes ateista ako nisi vernik..religiozni veruju da boga ima (kanonskog) ateisti veruju da boga nema (kanonskog) i jedni i drugi veruju..sto ih cini vernicima


ovako formulisano pitanje je besmisleno..mozda bi bolje bilo reci religiozan ili ateista?

u mom slucaju ni jedno od ta dva;)
 
Aко си духовно просвећен и без тога вера ти не треба...вери( ne veri vec religiji) се углавном окрећу "грешни"...

zanimljivo zapazanje;)

bogu bozje,djasi djasino

"svi putevi vode u rim"

u eri individualizma i individualnog duhovnog razvoja..svi duhovni putevi vode ka bogu..put ka golgoti je bio isusov licni put..da li je isus hteo da kaze "ej ljudi sledite mene, zivite moj zivot i budite razapeti na krst"? ili je hteo da kaze "ko ima usi neka cuje" ili je mozda hteo da kaze ja idem na golgotu to je moj put..nemojte pratiti mene..vec vodite sebe..ovo su vam smernice..probudite se
 
ne mozes ni da budes ateista ako nisi vernik..religiozni veruju da boga ima (kanonskog) ateisti veruju da boga nema (kanonskog) i jedni i drugi veruju..sto ih cini vernicima


ovako formulisano pitanje je besmisleno..mozda bi bolje bilo reci religiozan ili ateista?

u mom slucaju ni jedno od ta dva;)

Nisu ateisti oni koji veruju da nema boga, nego oni koji ne veruju da ga ima.
To bi isto bilo kad bi smo rekli da vernici ne veruju da nema boga. Dakle, losa formulacija.
Ateisti ne veruju u boga, ali nemaju nista protiv vernika.
Misljenja sam da su, u vecini slucajeva, vise vernici protiv ateista, nego obrnuto.
Religija se coveku namece od detinjstva, kroz uticaj sredine u kojoj zivi.
 
Nisu ateisti oni koji veruju da nema boga, nego oni koji ne veruju da ga ima.
To bi isto bilo kad bi smo rekli da vernici ne veruju da nema boga. Dakle, losa formulacija.
Ateisti ne veruju u boga, ali nemaju nista protiv vernika.
Misljenja sam da su, u vecini slucajeva, vise vernici protiv ateista, nego obrnuto.
Religija se coveku namece od detinjstva, kroz uticaj sredine u kojoj zivi.

ispada da je razlika samo.u formulaciji;)

sta se iz toga moze zakljuciti? da vernici veruju u religiju a ateisti veruju u filozofiju?
 
Ja sam nihilista. Ne mogu biti ni ateista ni vernik. Ateista negira postojanje boga (ja ga ne negiram) a vernik slepo veruje (ja ne verujem). Ja sam nihilista koji zna da postoji bog - zato ne mogu da budem ni ateista ni vernik.
 
Neverovati u Boga je uskracivanje sebi mogucnosti na izbor. Ako u Boga verujete onda nemorate da sebi objasnjavate neobjasnjivo niti da verujete u napore nauke da ubijede druge naucnike u nepostojanje jasno postojeceg.
Prvi problem je paradoks vremena koji zahtijeva pocetak ali ne i kraj. Za boga se nemoze reci da postoji jer ga se time stavlja u determinatu vremena. Pravilno je reci "Bog jeste" jer on jeste i u vremenu i van vremena. Tamo gde ne postoji vreme, ne postoji ni materija ali jeste Bog.
Zato vi sto mislite da neverujete u postojanje Boga jeste u pravu jer Bog ne postoji On JESTE. Vi ste u pravu ali neznate stvarnost Istine i lazete sami sebe.

da dodam uz JESTE i BICE
 

Back
Top