Problem eticnosti u ekonomiji

<Maja>

Zainteresovan član
Poruka
101
Jedna od ekonomskih vrednosti je korist,koja je suprotstavljena etickim vrednostima.
Pravila na trzistu su takva da covek mora da bira izmedju imati ili biti(imati novac i moc ili biti covek)
Koliko je moguce, u danasnjem poslovnom okruzenju, da se ljudi pridrzavaju vrlina kao sto su iskrenost,cestitost,postenje?
 
Jedna od ekonomskih vrednosti je korist,koja je suprotstavljena etickim vrednostima.
Pravila na trzistu su takva da covek mora da bira izmedju imati ili biti(imati novac i moc ili biti covek)
Koliko je moguce, u danasnjem poslovnom okruzenju, da se ljudi pridrzavaju vrlina kao sto su iskrenost,cestitost,postenje?

NEMOGUCE !

prosto promeni posao...."majka tereza" u poslovnom svetu ne postoji. grubo ko ti ga ne zavuce i pritom ostvari korist kao i da nije radio sa tobom.

nije sve tako crno samo si ti naletela na "minu"....dobrodosla na trziste :mrgreen:

p.s. posteno pa ko koga zaebe
 
Jedna od ekonomskih vrednosti je korist,koja je suprotstavljena etickim vrednostima.
Pravila na trzistu su takva da covek mora da bira izmedju imati ili biti(imati novac i moc ili biti covek)
Koliko je moguce, u danasnjem poslovnom okruzenju, da se ljudi pridrzavaju vrlina kao sto su iskrenost,cestitost,postenje?

Ti to trazis opravdanje da nekome smrskas zub?:???: cisto onako, nista, nije kriv... ali... .... e pa ako je tako necu ti pomazem.
 
Nemoguce je.....
I ne samo u ekonomiji vec u svakoj poslovnoj aktivnosti gde cujes, "to je samo posao", nista licno....

I onda kad ljudi misle da su eticni i ljudski u svom poslu , samo su deo masinerije koja ne da da novac u vecim kolicinama zaradjuje neko ko bi ga usmerio na drugacije trosenje i favorizovanje drugih vrednosti osim oplodjenja novca.....

Ako bas nekome treba pojasniti , moze, ali mislim da je mnogima jasno da je sve podredjeno borbi kapitala.....
 
Jedna od ekonomskih vrednosti je korist,koja je suprotstavljena etickim vrednostima.
Pravila na trzistu su takva da covek mora da bira izmedju imati ili biti(imati novac i moc ili biti covek)
Koliko je moguce, u danasnjem poslovnom okruzenju, da se ljudi pridrzavaju vrlina kao sto su iskrenost,cestitost,postenje?

izlaz za eu je na gate-u B6... za filozofske dileme mozesh da se obratish na A1 ili M3 :lol:
 
e pročitaj knjigu doba extrema..malo je debeljooškasta.......al tu je cela kratka istorija 20.v............
a o temi ja misim..vako....kad radiš svoje...svojim novcem...i za svoj račoon i u svoje ime sklapaš poslove.....onda ti je stalo i do države..a bogami i državi do tebe....kad počneš da radiš u ime te iste države....za njen račoon u svoje ime...onda si ga naebo....
šo se tiče poslovne etike...to je jedno palamoođenje......i to ne postoji....i o tome ne možemo da govorimo u srbiji..a ni šire.... al da si napisala samo ša mislite o poslovnoj etici..pa nas navela da kao tu nešo pričamo...misim da bismo se baš lepo ispričali....šo bi rekla jedna baba jooče u italijanskom filmu...new deal....new deal...baba obožava američku tv........
 
e..mism, bitno je da li se govori o srbiji ili svetu...........šo je amerika jaka..eo jednog razloga....u vreme tomasa džeferson..nije bilo kongresa tada...............a pre vašingtonove revoloocije.......džeferson je bio na zalasku karijere...... američki bogataši su predlagali kandidate za poslanike.........a tomas je bio umoran...i hteo je da se povooče..i bilo mu je svejedno ko će biti poslanik.hteo je na svoje imanje...da se odmori od svega..da se povooće........i pozove njega soodija vrhovnog sooda...da ga opomene.....ne može predsenika da boode baš briga ko će mu biti poslanik.....i ko će da tu zemlju redstavlja....jer...odbijanje poslaničke foonkcije...kao znaka poverenja nacije...značilo je odbiti da sloožiš državi.......nisi patriota.....i soodija je rekao džefersonu........ "ako dobri ljoodi ne vladaju...onda će umesto njih da vladaju protoove i lenšitne..a gde če otiči ova zemlja sa takvim ljoodima.....??" to je bilo u 18.veku kad u srbiju nije stigao krompir....niej ga doneo dositej...
 
Ne,samo sam pod utiskom jedne knjige koju sam procitala

Koja za sve daje argumente, osim za to "zasto misli da je korist bas to sto ona navodi kao korist".... to ti je kao kad dobijes debeo zlatan supljikav lanac, nikad ti ne moze biti drag kao tanji, ali puniji.

Korist nije nesto oko cega treba ekonomisati... to oko cega se ekonomise pre je neka "utility" tj. u prevodu (rec koju mi nemamo valjda) "korisnost".

Treba razlikovati novac kao "korisnost" od koristi kao necega sto ni filozofi ni psiholozi jos ne znaju sta je sve...
 
Najvece i najcesce potezane koristi su svakako one od pesama... a to svakako nije nista vezano za ekonomiju, sem ako slusas Boru Djordjevica koji misli da je sva poetika u tome. Svi koristimo pesme. Medjutim, ko ce na to obratiti paznju?

Postoji jedna strasno mudra pripovjetka:
covkej neki napravio u jednom gradu gdje su obitavale suse, nekoj vrsti pustinje,
"raj na zemlji"... prelepo, bilo 9 izvora, slivali se niz neke stepenice... voda na sve strane...

Svi ga hvale, svi su srecni i zadovoljni, daju mu sto hoce...
medjutim, covek odluci da slomi to *****, jer 2 izvora nisu u pravilnoj proporciju visina x duzina korita
na prema udaljenost korita od zemlje x udaljenost izmedju 2 korita...

i svi mu kazu da je zanesenjak...

medjutim, svi smo mi takvi zanesenjaci, bilo da smo toga svesni ili ne, koji korist vise vide u svemu samo ne u materijalnom, samo sto nas "drustvo" sprecava na sve moguce nacine da to i pokazemo... cak i ako damo neku korist "drustvu" da deli sa nama, drustvo ce nam omoguciti da imamo glavni udeo, to ce da se podeli "ravnopravno" tj. "kao u iluziji da smo svi jednako zasluzni"...

Ne mogu da se setim nastavka pripovetke, mislim da se zove "Zanesenjak" ili tako nesto, covek se citajuci nju prepozna kao neko ko je i sam pun estetskih prohteva, koje bi "drustvo" rado nazvalo "estetskm hirovima"...
 
"demokratija" i kapitalizam doveli su do toga da se ti opsteljudski estetski prohtevi oznace kao "hirovi", bez "estetski", da se ta rec zaboravi, a da mogucnost za ispunjenje istih ima samo onaj ko ih nema...

tj. bogatas kome je sve u novcu i koji nema ni K od Kreativnosti, pa ni hirova...

Neverovatno, ali istinito...
 
Jeste. Les Paul je covek koji je kriv za onaj zvuk gitare kao kada palis motor i t d. mada on nikad ne koristi te prednosti svoje gitare...

A da bi to izmislio morao je dobro da se nakoka... a pare su mu otisle na drogu, i sad i sa 90 godina mora svira... i sta sad? Da prodam njemu polovan LCD?
 
kako da ne........al pazi kad je klepton utripovo da će da boode najbolji gitarista kad koopi džipsona..pa koopio pre 50 godina i još nije postoa najbolji gitarista...moozika dolazi iz čoeka...ne iz instroomenta takoe...ili recimo alfa romeo....ja neam ..al ko ima kaže stalno ide kod aootomehaničara...a ljoodi ga koopooju zbog dizajna i kad zaprdi aoospooh....to samo može alfa..........al to je intelektooalna svojina...
 
ja misim da mu je prva gitara na nekom certu bila bleki....pa je onda menjao....do stratokastera.. svira malim prstom , a ostale koristi..... nego da ne ot....
Korist nije nesto oko cega treba ekonomisati... to oko cega se ekonomise pre je neka "utility" tj. u prevodu (rec koju mi nemamo valjda) "korisnost".

najviše se zarađooje se na onome šo koristi svima.........pa pošto vrlo mali broj ljoodi ima na raspolaganju prirodne resoorse....naftu..proizvodnju kvalitetnog kokaina, oroožja, lekova..... ( uz svest da će živeti vrlo kratko).........onda mora da smisli nešo..i tako da proda intelektooalnu svojinu....korisnu što većem broju ljoodi...ja mism da je to vrlo etična prodaja pameti....e a u daljem lancu trgovine..tu postojim mešetarenje....vlast upravljača i podaništvo robova....
 
prodaja pameti je svakako vrlo eticna prema onima koji imaju pamet.

E nesto niam ni zagledao kako erikklepon svira pravo da ti kazem, sta mu je 'bleky' neki les paul isto jeli...
U svakom slucaju, zivotni ce mu cilj ostati da nauci ko lik sto je svirao u Indexe jedno vreme i u Pro Arte jedno vreme, onaj cikica sa brcicima ebem li ga kako se zove... taj razbija.

A moze i ovoj iz smaka:
na zalost ovaj covek stvarno nema para i prinudjen je da prodaje intelektualnu pamet, ... tj da drzi casove. Mada je on malo lud.
 
Poslednja izmena:
Jedna od ekonomskih vrednosti je korist,koja je suprotstavljena etickim vrednostima.
Pravila na trzistu su takva da covek mora da bira izmedju imati ili biti(imati novac i moc ili biti covek)
Koliko je moguce, u danasnjem poslovnom okruzenju, da se ljudi pridrzavaju vrlina kao sto su iskrenost,cestitost,postenje?

Interesantno pitanje, ustvari jedno od glavnih moralnih i teoloskih pitanja, oduvek je tako bilo, pa su zato oni suvise moralni ostajali na ulicama, da li to znaci da su to kukavice, nisu spremni da svoju dusu izloze opasnosti?
 

Back
Top