HRISTOVE POSLEDNJE REČI NA GOLGOTI...

jerohinac

Legenda
Poruka
50.074
Skromno smatrajući da pored Vaskrsenja Hristovog i samo raspeće njegovo može biti kultni dogadjaj,postavljam ovu temu u kojoj neću pitati KAKO je Isus razapet jer bi to bilo teško pitanje.

Pitanje iz teme,izgleda toliko jednostavno,tako da sam siguran da će se mnogi iznenaditi,
zašto sam ga uopšte postavio.Nekako se podrazumeva da odgovor na jednostavno pitanje
može biti samo jednostavan.Tragajući za jednostavnim odgovorom na postavljeno pitanje,nisam uspeo iznaći odgovor.Tražeći odgovor u Bibliji i samo u Bibliji u tome nisam uspeo.Hajde da odgovor potražimo zajedno,družeći se sa Biblijom.Napomenuću,ne slučajno,da odgovorom mogu smatrati,samo ono što CITIRATE kao naznačeno u Bibliji.

Dakle,ŠTA je poslednje izgovorio Isus pre umiranja ovozemaljskog...
 
Да не пане тема.
С обзиром да је око шест сати умирао на крсту, неки су умирали и до шест дана, Христос је могао много тога да изговори од "Оче, опрости им јер не знају шта чине" па до 22. псалма "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио..."
 
Да не пане тема.
С обзиром да је око шест сати умирао на крсту, неки су умирали и до шест дана, Христос је могао много тога да изговори од "Оче, опрости им јер не знају шта чине" па до 22. псалма "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио..."[/QUOTE]

Ovo mi ne ide... Zar Božjeg sina da napusti vera u oca?
 
Да не пане тема.
С обзиром да је око шест сати умирао на крсту, неки су умирали и до шест дана, Христос је могао много тога да изговори од "Оче, опрости им јер не знају шта чине" па до 22. псалма "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио..."[/QUOTE]

Ovo mi ne ide... Zar Božjeg sina da napusti vera u oca?

Па није те речи Он упутио Оцу већ јеврејским свештеницима који су тражили његову смрт. Хтео је да им на тај начин каже да немају појма о Светом писму и старозаветним пророчанствима, јер да су прочитали тај пророчки 22. псалам видели би кога у ствари распињу.
Да, Христос јесте са крста изговорио цео 22.псалам "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио? Који ме виде, сви ми се ругају, разваљују уста, машу главом и говоре: ослонио се на Господа, нека му помогне, нека га избави ако га милује..."
Пророк Давид је видео каквом ће смрћу у будућности страдати Син Божији и то је у поменутом псалму и записао. Е сада ако си могао шта од овога да схватиш, добро је...:ok:
 
Да не пане тема.
С обзиром да је око шест сати умирао на крсту, неки су умирали и до шест дана, Христос је могао много тога да изговори од "Оче, опрости им јер не знају шта чине" па до 22. псалма "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио..."

Kako to mnogo toga.Poslednje reči su poslednje reči.Ako ne znaš,nisi morao zbog onog
Да не пане тема pisati o onom što ne znaš ili nisi siguran da znaš.

Gde piše da je razapet izgovorio:"Оче, опрости им јер не знају шта чине"Možel li mi to naznačiti...

U Psalam 22,1 piše: 'Bože, Bože moj! Zašto si me ostavio udaljivši se od spasenja mog, od reči vike moje?

Ali,da li sto poslednje reči...pogledaj malo po Jevandjelima...

Nisam tek onako naglasio da odgovor nije jednostavan.
 
Да не пане тема.
С обзиром да је око шест сати умирао на крсту, неки су умирали и до шест дана, Христос је могао много тога да изговори од "Оче, опрости им јер не знају шта чине" па до 22. псалма "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио..."[/QUOTE]

Ovo mi ne ide... Zar Božjeg sina da napusti vera u oca?

Ne ide ni meni...
 
Па није те речи Он упутио Оцу већ јеврејским свештеницима који су тражили његову смрт. Хтео је да им на тај начин каже да немају појма о Светом писму и старозаветним пророчанствима, јер да су прочитали тај пророчки 22. псалам видели би кога у ствари распињу.
Да, Христос јесте са крста изговорио цео 22.псалам "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио? Који ме виде, сви ми се ругају, разваљују уста, машу главом и говоре: ослонио се на Господа, нека му помогне, нека га избави ако га милује..."
Пророк Давид је видео каквом ће смрћу у будућности страдати Син Божији и то је у поменутом псалму и записао. Е сада ако си могао шта од овога да схватиш, добро је...:ok:

Ja nisam shvatio.
Zanemari proročki psalam 22:1 pa pokušaj da mi napišeš ŠTA je zapravo izgovorio.Nije isto šta je prorokovano a šta je po Jevandjeljima Isus kao poslednje reči i izgovorio.

Usput,za pitanje iz teme nije od značaja KOME je Isus izgovorio poslednje reči već KOJE je reči izgovorio...
 
Kako to mnogo toga.Poslednje reči su poslednje reči.Ako ne znaš,nisi morao zbog onog
Да не пане тема pisati o onom što ne znaš ili nisi siguran da znaš.

Gde piše da je razapet izgovorio:"Оче, опрости им јер не знају шта чине"Možel li mi to naznačiti...

U Psalam 22,1 piše: 'Bože, Bože moj! Zašto si me ostavio udaljivši se od spasenja mog, od reči vike moje?

Ali,da li sto poslednje reči...pogledaj malo po Jevandjelima...

Nisam tek onako naglasio da odgovor nije jednostavan.

Да си прочитао Нови завет не би ме ни питао "Gde piše da je razapet izgovorio:"Оче, опрости им јер не знају шта чине"Možel li mi to naznačiti..." Могу ти назначити, али нећу јер много расправљаш о Светом писму, а најзначајније речи Христове "Оче опрости им..." ниси ни приметио у Јеванђељу по Луки.
Такође би требало да прочиташ цео 22. псалам, па да га онда коментаришеш.
Даље, сам назив теме ХРИСТОВЕ ПОСЛЕДЊЕ РЕЧИ НА ГОЛГОТИ је много широк појам. Не зна се да ли си мислио на Његову последњу изговорену реченицу или на изговорене последње реченице док се мученички патио на КРСТУ.
 
"Svrseno je..." ,

odnosno,

"Oce, predajem svoj duh u ruke Tvoje"

Tačno.Tako u suštini i piše u Lukinom Jevandjelu 23:46 gde kaže:I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu

Po Lukinom Jevandjelu,ostvareno je proročanstvo iz psalama 31:5 koji kaže:
U Tvoju ruku predajem duh svoj; izbavljao si me, Gospode, Bože istiniti!

Medjutim,možeš li biti siguran da su upravo to poslednje reči Hristove...
Ako pogledaš Jevandjele po Mateju 27:46 i Markovo Jevandjele 15:34 i odnos sa psalamom 22:1.primetičeš neku razliku.
U svakom slučaju postaje zanimljivo,zar ne...
 
Да си прочитао Нови завет не би ме ни питао "Gde piše da je razapet izgovorio:"Оче, опрости им јер не знају шта чине"Možel li mi to naznačiti..." Могу ти назначити, али нећу јер много расправљаш о Светом писму, а најзначајније речи Христове "Оче опрости им..." ниси ни приметио у Јеванђељу по Луки.
Такође би требало да прочиташ цео 22. псалам, па да га онда коментаришеш.
Даље, сам назив теме ХРИСТОВЕ ПОСЛЕДЊЕ РЕЧИ НА ГОЛГОТИ је много широк појам. Не зна се да ли си мислио на Његову последњу изговорену реченицу или на изговорене последње реченице док се мученички патио на КРСТУ.

Kada sam te pitao GDE piše da je RAZAPET Hrist kao poslednje izgovorio :"Оче, опрости им јер не знају шта чине" shvatio si pogrešno samo tako.Naravno,imaš ti pravo da veruješ da je to što si naznačio poslednja Isusova rečenica pred ovozemaljsku smrt.Nemam ništa protiv i ako svoj zaključak iznosiš kao tvrdnju.A pitanje iz teme je bilo...POSLEDNJE REČI ISUSOVE...a kako se poslednje reči izgovaraju pred sam nastup smrti valjda je razumljivo.Trebalo bi da bude.

A u vezi psalama 22 nešto mi je u ovoj temi u centru pažnje ono pod 1 u istom a koje glasi:Bože, Bože moj! Zašto si me ostavio udaljivši se od spasenja mog, od reči vike moje? Postavi u kontekst psalam 21:1 sa Jevandjeljem Po Mateju 27:46 i zapazičeš da je ostvareno proročanstvo iz psalama 22:1 zapisano kao takvo po Mateju.
I konačno naznači mi barem jedno od Jevandjela u kojem bi pisalo da je poslednja Isusova rečenica pred umiranje bila: "Оче, опрости им јер не знају шта чине"

Slažem se u potpunosti sa tobom da je to jedna od najznačajnih Isusovih rečenica ali....
nije izgovorena pred smrt Isusovu.Nije mi poznato da li si zapazio da sam u pitanju iz teme jasno naznačio da odgovorom mogu smatrati samo ono što je citirano kao napisano u Bibliji.A to sam učinio upravo zbog toga da ne bismo dolazili u situaciju da RASPRAVLJAMO.Ti si naznačio svoj odgovor a NEČEŠ da navedeš gde je zapisano da je upravo to bilo poslednje od Hrista izgovoreno na zemlji.
Ti to i ne moraš učiniti,jer imaš pravo da ostaneš u svojoj zabludi da ZNAŠ kako glasi poslednja izgovorena Isusova rečenica.Neka ti je Bogom prosto u zabludi tvojoj.
 

Oвако. Под последње речи Христове сматрао сам да мислиш на све што је Он изговорио док је био на крсту. Ок. схватио сам на шта циљаш:dash:
Јеванђелист Јован је био једини од писаца јеванђеља у тренутку када је Христос издисао и он као сведок свих тих догађања наводи да су Христове последње речи биле "Сврши се". Остали јеванђелисти су од других тј. очевидаца сазнавали шта је Христос, док је био разапет у тих шест сати, поручивао људима. Зато су неки од њих написали да је рекао: "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио", а други опет "Сврши се". И једни и други су у праву јер је Христос све то и изговорио само што су писци јеванђеља по својој слободи писали и наводили оно за шта су мислили да је важно и на то стављали акценат.
Мислим да је последње рекао "Сврши се"
 
Oвако. Ок. схватио сам на шта циљаш:dash:
Јеванђелист Јован је био једини од писаца јеванђеља у тренутку када је Христос издисао и он као сведок свих тих догађања наводи да су Христове последње речи биле "Сврши се". Остали јеванђелисти су од других тј. очевидаца сазнавали шта је Христос, док је био разапет у тих шест сати, поручивао људима. Зато су неки од њих написали да је рекао: "Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио", а други опет "Сврши се". И једни и други су у праву јер је Христос све то и изговорио само што су писци јеванђеља по својој слободи писали и наводили оно за шта су мислили да је важно и на то стављали акценат.
Мислим да је последње рекао "Сврши се"

Veoma mi se dopada tvoj odgovor.Odlično si razmišljao.Apsolutno je tačno da u Jovanovom Jevandjelu 19:30 stoji napisano: A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.

Tačno je da i u Matejinom jevandjelju 27:46 stoji napisano: A oko devetog sata povika Isus glasno govoreći: Ili! Ili! Lama savahtani? To jest: Bože moj! Bože moj! Zašto si me ostavio?

Zamoliću te da sada pažljivo obratiš pažnju šta kaže Luka u svom Jevandjelju,u kojem pod 23:46 stoji napisano:

I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu.

Apsolutno se slažem sa tobom da je Jovan za razliku od o stalih Jevandjelista bio očevidac na licu mesta.Zato je ON i mogao da jasno naznači kao poslednje reči Hristove:
'Svrši se' ...i priklonivši glavu predade duh.Apsolutno proizilazi da je pred trenutak umiranja (predavanja duha) kao poslednje Isus izgovorio...SVRŠI SE..

I ja sam sklon da verujem da su to poslednje reči Hristove.Medjutim,hajde da ponovo sagledamo IZRIČITOST Lukinu kada kaže: I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj.I rekavši ovo izdahnu.

Znači,po Lukinom Jevandjelu izričito se tvrdi da je Isus rekavši: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj i da je nakon te rečenice IZDAHNUO.

Ja bih da verujem Jovanu kao očevidcu,ali Biblija me uči da treba da verujem u sve što u njoj piše.Kada znamo da su svi pisci svih delova Biblije u svom pisanju vodjeni Duhom Svetim,ne umem da razumem,kako su pisci po Duhu Svetom mogli da protivreče jedan drugom.Pri tom prvenstveno mislim na Jovana i Luku koji veoma eksplicitno naznačuju šta su Isusove poslednje reči NAZNAČUJUĆI da je nakon izgovaranja istih umro.

Matej u 27:46 i Marko u 15:34 istovetno naznačuju kao poslednje reči Isusove...Bože moj zašto si me ostavio.Ako Matej i Marko naznačuju isto,a različito od Jovana i Luke,o čemu se onda u svemu tome radi.

Ne bih mogao kao ti da izdvojim da je Jovanovo kazivanje jedino i apsolutno tačno,jer bi to značilo da dovodim u sumnju verodostojnost ostalihJevandjela.Ako su Matej,Marko i Luka (kako si naznačio) pisali onako kako su čuli od drugih to mi je prihvatljivo.Medjutim,
ako im je Sveti duh dopustio da pišu proizvoljno,bez utemeljenja na istini,onda ja to ne mogu da razumem,polazeći od toga da je Biblija knjiga od Boga.

Uveren sam da ti je sada apsolutno jasno,zašto sam u temi naznačio,da odgovor na pitanje samo prividno izgleda jednostavan.

Voleo bih da mi odgovoriš šta ti misliš zašto je Luka u 23:46 izričito naglasio: I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu.
Pri tom imaj u vidu da je upravo to ostvarenje proročanstva iz psalam 31:5 koji kaže:

Jer,ako se nije ostvarilo proročanstvo iz psalam 31:5.(ako je Luka pogrešno od drugih čuo za poslednje reči Isusove) možemo li se pitati da li je to uopšte i bilo proročanstvo...

Pozdravljam te uz zahvalnost na solidnom razmišljanju.
 

"Боже мој, Боже мој зашто си ме оставио..."Мт. и Мк.
"Оче, у руке твоје предајем дух свој" Лк.
"Сврши се" Јн.

Све ово што су јеванђелисти написали Христос је без сумње изговорио. Али, апостоли Га сигурно не цитирају већ парафразирају. Зато је и настала забуна код неких тумача, али оних тумача који Свето писмо буквално интерпретирају.
Иначе, по мом мишљењу, није ни важно шта је последње рекао. Тако су сигурно и јеванђелисти мислили, јер из свега овога треба да буде најважнија ПОРУКА, порука која је са крста упућена нама грешнима. Поззз...
 

Back
Top