Ne mogu da pokrenem Knoppix 5.1

A je si li ti siguran da je taj CD Knoppix-a ispravan? Probaj sa nekog drugog CD-a (pozajmi ili skini sa net-a), pa vidi kako će onda stvari da se odvijaju. Ili probaj recimo da bootuješ Windows sa CD-a, čisto ono da vidiš da ti je sa CD ROM-om sve Ok. Ako nije do CD ROM-a onda je do CD Knoppix-a.
 
Не већ мора да избаци неку поруку ако се не диже.... Не знам како иде бутовање тог кнопикса да ли је у текстуалном моду или је одрађено нешто фенси графички... Кад закује пробај CTR+ALT+BACKSPACE па јави шта пише неку грешку мора да приказује... Или да не тражи да унесеш неке параметре...
 
Nisam odavno video Knoppix, ali generalno je najverovatnje problem u sledecem:
- ili u kernel nije ukompajliran drajver za tvoj CD/DVD citac - ovo moze biti slucaj ako imas neki novi SATAII opticki uredjaj, ili opticki uredjaj koji se kaci na nestandardni nacin. Ako imas ata/atapi optiku, ili ako je ta verzija Knoppixa relativno nova (izasla u zadnjih pola godine ili malo jace), mozes smatrati da ovo nije slucaj ;)
- ili imas problema sa ACPI-jem. Cesto je slucaj da se LiveCD i acpi funkcije BIOSa ne slazu najbolje. "Workaround" je da se iskljuci acpi pri podizanju sistema. Dakle na prvi ekran (bootloader) pritisni 'esc' ili sta vec (pise na njemu) da se prebacis u konzolu u kojoj stoji prompt 'boot:'. Kada vidis taj prompt, ukucaj
Kod:
knoppix lang=en acpi=off
i raspali eneter da nastavis sa bootovanjem sistema
 
Ili probaj klik na F2/F3 i vidi šta ti nudi od boot opcija. Može biti i da je nešto sa grafičkom u pitanju, rezolucijom ekrana, refresh rate-om... Nisi naveo ni koju konfiguraciju imaš? Dosta stvari tu može da bude u pitanju, pa čak i brzina kojom si rezao taj .iso fajl na DVD disk!
 
Nisam odavno video Knoppix, ali generalno je najverovatnje problem u sledecem:
- ili u kernel nije ukompajliran drajver za tvoj CD/DVD citac - ovo moze biti slucaj ako imas neki novi SATAII opticki uredjaj, ili opticki uredjaj koji se kaci na nestandardni nacin. Ako imas ata/atapi optiku, ili ako je ta verzija Knoppixa relativno nova (izasla u zadnjih pola godine ili malo jace), mozes smatrati da ovo nije slucaj ;)
- ili imas problema sa ACPI-jem. Cesto je slucaj da se LiveCD i acpi funkcije BIOSa ne slazu najbolje. "Workaround" je da se iskljuci acpi pri podizanju sistema. Dakle na prvi ekran (bootloader) pritisni 'esc' ili sta vec (pise na njemu) da se prebacis u konzolu u kojoj stoji prompt 'boot:'. Kada vidis taj prompt, ukucaj
Kod:
knoppix lang=en acpi=off
i raspali eneter da nastavis sa bootovanjem sistema

Problem je bio sa ACPI-jem! Hvala svima na pomoci.
 
Imam problema da pokrenem ovo cudo.
Pojavi mi se nesto ovakvo(sve osim HDD je isto):

Uncompressing Linux... Ok, booting the kernel.

Welcome to the KNOPPIX live Linux-on-CD!


Scanning for USB/Firewire devices... Done.
Enabling DMA acceleration for: hda [Maxtor 2B020H1]
Enabling DMA acceleration for: hda [LTN486S]
Can't find KNOPPIX filesystem, sorry.
Dropping you to a (very limited) shell.
Press reset button to quit.

Additional buitin commands available:
cat mount umount
inmod rmmod lsmod

knoppix# _

Probao sam ono knoppix nodma sranje ali ne radi!
Sta da radim?

EDIT:
Imam knoppix 3.7 (taj mi je potreban zbog kernel 2.4)
 
Poslednja izmena:

Back
Top