Za ili protiv genetski modifikovane hrane?

Upotreba genetski modifikovane hrane?

  • Za

  • Protiv

  • Nisam siguran


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

~Stella~

Iskusan
Poruka
6.012
Genetski modifikovane biljke se proizvode u laboratorijama tako sto se genetski materijal (samo gen ili citava DNK) neke vrste ubacuje u DNK poznatih biljnih kultura. Na ovaj nacin unutrasnja genska struktura modifikovane biljke zauvek je izmenjena i prenosi se na naredne generacije. Neki su ZA genetski modifikovane biljke jer navodno smanjuju potrebu za pesticidima, povecava se prinos i sl. Neki su PROTIV jer na ovaj nacin se ljudi poigravaju sa prirodom. Na ovaj nacin (genetskim inzenjeringom) se mogu preneti alergeni. Neke GM biljke mogu biti toksicne. Vise informacija se moze naci OVDE
Ja sam, naravno, protiv.
 
Vudu, ti si veoma informisan o toj hrani pa tako lako donosish zakljucke. Potrebno je pogledati stvari iz oba ugla i doneti zakljucak. Istina je da se sve to dogada, i da nije u skladu sa verskim zakonima(barem u islamu) ali takode znam da se zaista dize prevelika larma protiv takve hrane. Zato argumenti za i protiv pa da odlucimo.
 
Apsolutno sam protiv bilo kakvog poigravanja sa prirodom.
Ljudi misle da ce nesto unaprediti takvim eksperimentima. Nista mi necemo unaprediti. Da takve biljke i zivotinje trebaju da postoje one bi i postojale u prirodi. Svako uklanjanje i ubacivanje novih clanova u razne prirodne lance dovodi do katastrofalnih narusavanja funkcionisanja istih. Toga smo svi svedoci kada su u pitanju ekosistemi. Lanci ishrane su deo tog sistema. Zasto mislimo da jedna ovakva vestacka intervencija nece proci nekaznjeno? Izmisljamo proizvode sa karakteristikama koje im ne pripadaju. Otkrili smo sta su geni i za sta sluze. Daje li nam to za pravo da ih sami kombinujemo i stvaramo neprirodne tvorevine? Mnogo smo se mi zaneli i mnogo nam je Priroda dopustila. Pitanje je jos koliko dugo...
 
Apsolutno sam protiv bilo kakvog poigravanja sa prirodom.
Ljudi misle da ce nesto unaprediti takvim eksperimentima. Nista mi necemo unaprediti. Da takve biljke i zivotinje trebaju da postoje one bi i postojale u prirodi. Svako uklanjanje i ubacivanje novih clanova u razne prirodne lance dovodi do katastrofalnih narusavanja funkcionisanja istih. Toga smo svi svedoci kada su u pitanju ekosistemi. Lanci ishrane su deo tog sistema. Zasto mislimo da jedna ovakva vestacka intervencija nece proci nekaznjeno? Izmisljamo proizvode sa karakteristikama koje im ne pripadaju. Otkrili smo sta su geni i za sta sluze. Daje li nam to za pravo da ih sami kombinujemo i stvaramo neprirodne tvorevine? Mnogo smo se mi zaneli i mnogo nam je Priroda dopustila. Pitanje je jos koliko dugo...

Geni se ne kombinuju. Vi ste pretpostavljam kvalifikovani biolog/hemicar za ovo polje pa da o njemu govorite. Ili je ono tipicno misljenje neinformisanih ljudi. Genetski modifikovana hrana moze spasiti ljude milione u Africi. To sto je ona izazvala alrgije, o cemu vidi se niko i ne zna ali je protiv bez ikakvih argumenata, dogodilo se pre 30 godina. Nauka je napredovala i danas imate biljke koje traze manje vode ali jednako dobro uspevaju i zadovoljavaju (bukvalno) Svajcarske standarde o kvalitetu hrane. Zato, malo vishe citanja i manje pricanja o igranju prirodom. Uostalom daje li iko nama prava da osudujemo akcije koje mogu spasiti milione zivota?
 
Citat je iz teksta koji je linkom dao moderator:

GM biljke se proizvode u laboratorijama tako što se genetski materijal (samo gen ili čitava DNK) neke vrste ubacuje u DNK poznatih biljnih kultura. Na ovaj način unutrašnja genska struktura modifikovane biljke zauvek je izmenjena, a željena osobina prenosi se na naredne generacije.

A autor teksta je:

Ass mr sci Maja Nikolić
Medicinski fakultet Niš, Institut za zaštitu zdravlja u Nišu

Nije kombinovanje gena, nego umetanje gena u vec postojecu strukturu DNK - ok.
Pitanje GM hrane je takodje i eticko pitanje. Naravno, za one koji znaju sta je etika...
 
Citat je iz teksta koji je linkom dao moderator:

GM biljke se proizvode u laboratorijama tako što se genetski materijal (samo gen ili čitava DNK) neke vrste ubacuje u DNK poznatih biljnih kultura. Na ovaj način unutrašnja genska struktura modifikovane biljke zauvek je izmenjena, a željena osobina prenosi se na naredne generacije.

A autor teksta je:

Ass mr sci Maja Nikolić
Medicinski fakultet Niš, Institut za zaštitu zdravlja u Nišu

Nije kombinovanje gena, nego umetanje gena u vec postojecu strukturu DNK - ok.
Pitanje GM hrane je takodje i eticko pitanje. Naravno, za one koji znaju sta je etika...

Ok sada kada smo utrdili o semu je naslov teme, mogli bi i da je razradimo. A kada smo vec kod etike, da li je eticno da milijarda ljudi pati i nema osnovne uslove zivota a vi se tu prepirete kako im hranu treba zabraniti. Jako eticno. Pod uslovom da znash o sta je e:)tika.
 
Bacillus thurigiensis (Bt) je vrsta bakterije koja proizvodi Bt-toksin. Bt-toksin se koristi u GM inzenjerstvu da bi se biljci pojacale odbrambene sposobnosti, tj. protiv insekata. U jednom istrazivanju u Nemackoj kukuruz koji je sadrzao Bt toksin je koriscen za ishranu krava. Posle izvesnog vremena krave su pokazivale znakove bolesti i na kraju su uginule. Bt toksin je bio nadjen u krvi, urinu zivotinja, pa cak i u mleku.
E sad mozda nisu sve GM biljke opasne ali treba imati u vidu i ovu cinjenicu. Znaci ako bi smo hteli da pomognemo ljudima koji nemaju hranu trebali bi im pomoci necim ne skodljivim.
 
Bacillus thurigiensis (Bt) je vrsta bakterije koja proizvodi Bt-toksin. Bt-toksin se koristi u GM inzenjerstvu da bi se biljci pojacale odbrambene sposobnosti, tj. protiv insekata. U jednom istrazivanju u Nemackoj kukuruz koji je sadrzao Bt toksin je koriscen za ishranu krava. Posle izvesnog vremena krave su pokazivale znakove bolesti i na kraju su uginule. Bt toksin je bio nadjen u krvi, urinu zivotinja, pa cak i u mleku.
E sad mozda nisu sve GM biljke opasne ali treba imati u vidu i ovu cinjenicu. Znaci ako bi smo hteli da pomognemo ljudima koji nemaju hranu trebali bi im pomoci necim ne skodljivim.

Pa da ali tehnologija je uznapredovala, tako da sada imamo zdravu gentski modifikovanu hranu, uprkos tome sto je ona pre nekih 10 godina pokazivala toksicna svojstva.
 
Ja_mislim da nisi u pravu. Jos uvek se koristi Bt modifikovana hrana zato sto jos nije dokazano toksicno dejstvo na ljude. Da pojasnim malo. Eksperimenti su vrseni na zivotinjama i one su posle nekoliko godina uginule, naravno, posle simptoma bolesti. Ljudi nastavljaju da koriste takvu hranu i jos nije zabelezen smrtni slucaj sto, naravno, ne mora da znaci i da nece. Bt toksin unet u organizam se deponuje i uzrokuje hronicno trovanje,tj. gomila se, sto znaci da ce kad tad da te klepi.
 
Ja_mislim da nisi u pravu. Jos uvek se koristi Bt modifikovana hrana zato sto jos nije dokazano toksicno dejstvo na ljude. Da pojasnim malo. Eksperimenti su vrseni na zivotinjama i one su posle nekoliko godina uginule, naravno, posle simptoma bolesti. Ljudi nastavljaju da koriste takvu hranu i jos nije zabelezen smrtni slucaj sto, naravno, ne mora da znaci i da nece. Bt toksin unet u organizam se deponuje i uzrokuje hronicno trovanje,tj. gomila se, sto znaci da ce kad tad da te klepi.

Da li postoji kontrolna policija kao deo EU koja prati kvalitet hrane. Ako su ga oni dozvolili a koji postavljalju tako visoke standarde, ne znam zashto ga onda mi ne bismo koristili.
 
jes....i na kraju bi se toliko namnozili....kao insekti....
a zivotni vek bi pao na 30 godina
heheheheh
:otkacio:

Oprosti, ali opet govorish a bez konkretnih dokaza. Ja poznajem osobe koje se bave istrazivanjima u toj oblasti. I ponovicu josh neshto: Ako Svajcarska agencija za kontrolu kvaliteta koja ima jace standarde od EU dozvoljava gm hranu, ne vidim razlog protiv. Nadam se shvacate. Ovo jecinjenica. Cvrsta cinjenica koja se ne moze opovgnuti. Nazalost nash narod je toliko pismen da se pri pomenu genetike odmah misli na bolesti, mutante, smrt i ko zna sta josh drugo. :thumbdown::whistling:
 
Tema je sjajna, zasluzuje sve pohvale.

Licno ne smatram da je proizvodnja ovakvih biljaka,kao i boitehnologija na polju rekombinantne DNK igranje s prirodom.
To se u javnosti cesto cuje od onih kojima je ova naucna delatnost nepoznata. Izrazito sam protiv sirenja straha od biotehnologije, koja jos uvek u neprosvecenom svetu predstavlja nepoznanicu, kao i mistifikacije kloniranja gena.
Jasno je da je jos uvek prisutniji strah nego prave infomacije o tome sta predstavlja ovaj tip genetskog inzenjeringa.

Potpuno podrzavam ovakav vid istrazivanja, jer se na taj nacin prakticno moze ispitati aktivnost odredjenog gena, ili alela u drugacijim uslovima.

Upravo na ovakav nacin je potvrdjeno da neki geni koji su rekombinovani u cilju poboljsanja kvaliteta proteina kod soje, doveli do alergijskih efekata.

U krajnjoj liniji, ako ne zbog hrane, ovakva istrazivanja su bitna zbog upoznavanja funkcija genskih produkata sa vise nivoa. Jedino na ovaj nacin se moze dostici nivo kada ce GM hrana biti bezbedna.
 
Upravo tako, kada ljudima pomenesh genetiku oni se jeze od toga. Pricala mi je jedna prijateljica koja radi u Danskoj na isntitutu za istrazivanja proteina, kada je rekla svojoj drugarici da se bavi genetickim inzenjeringom ona joj je rekla kako moze da se bavi kloniranjem, da se protivi Bogu i da stvara cudovishta...ova joj je mrtva hladna odgovorila: Ja proucavam proteine. Ova je samo ucitala. Eto koliko smo obrazovani.
 
pa kad ljudi ne znaju ni biologiju iz osnovne tesko ga ubediti da nesto valja i ne valja..a ume da prica da je nesto dobro ili ne a ne zna ni o cemu prica...
ako neko vec hoce da komentarise na ovu temu nek barem malo iscita o genetski modifikovanoj rani, o njenim dobrim i losim stranama pa onda nek komentarise..
a ne dodje na temu i kaze: ee svi cemo da izginemo ako jedemo to..rekla mi moje babe naj ortakinja..:dash:
 
Hmmm, zanimljiv i moram priznati neocekivan rezultat ankete. Milsio sam da su ljudi vise otvoreni a GM hranu. Ja sam za. Iako necu da negiram da GM hrana moze dovesti i do nekih negativnih posledica korist koju imamo od nje mnogostruko nadmasuje sve opasnosti zajedno. Neko pomenu gladne u Africi. Zaista se nadam da ce jednom doci i svet gde ti gladni nece postojati. Sa druge strane ne razumem ljude koji se plase napretka pa makar on bio na pocetku trnovit i opasan. Na kraju cemo usavrsiti GM hranu tako da ne bude ni najmanje opasna ili sta god vec. A za one koji mozda ne znaju GM hrana u svom rudimentarnom obliku postoji vec hiljadama godina. Psenica koju danas svi jedemo je nista drugo do hibrid sa umnozenom osnovnom genetickom strukturom da bi se dobili bolji prinosi. Jos prvi ljudi su to uradili vestackom seleckijom + slucajnom duplikacijom hromozoma i hibridizacijom izmedju sorti prvobitne psenice.
 
Hmmm, zanimljiv i moram priznati neocekivan rezultat ankete. Milsio sam da su ljudi vise otvoreni a GM hranu. Ja sam za. Iako necu da negiram da GM hrana moze dovesti i do nekih negativnih posledica korist koju imamo od nje mnogostruko nadmasuje sve opasnosti zajedno. Neko pomenu gladne u Africi. Zaista se nadam da ce jednom doci i svet gde ti gladni nece postojati. Sa druge strane ne razumem ljude koji se plase napretka pa makar on bio na pocetku trnovit i opasan. Na kraju cemo usavrsiti GM hranu tako da ne bude ni najmanje opasna ili sta god vec A za one koji mozda ne znaju GM hrana u svom rudimentarnom obliku postoji vec hiljadama godina. Psenica koju danas svi jedemo je nista drugo do hibrid sa umnozenom osnovnom genetickom strukturom da bi se dobili bolji prinosi. Jos prvi ljudi su to uradili vestackom seleckijom + slucajnom duplikacijom hromozoma i hibridizacijom izmedju sorti prvobitne psenice.

Dok to ne bude ja cu biti protiv.
 

Back
Top