Omiljeno cveće

Feelgood nisi mi napisala da li da ti napišem imena sobnog cveća sa sve sličicama,ili bez njih...
sad ti pišem bez sličica,jer nemam vremena da kačim ponovo
imam Hristov venac,Japansko drvo jedno ogromno i jedno manje koje sam pelcovala prošle godine,imam Drvo života,pa Kukuruzni cvet(hm,nisam baš sigurna da se tako zove,ali ja tako čula od moje bake,na latinskom Aspidistra elatior),pa jednu vrstu kaktusa,i Kale koje mi najčešće svetaju zimi kada su unutra,inače leti ih stavim u baštu,pa imam dve vrste paprati sa mesnatim velikim listovima(Asplenium nidus) i drugi sa sitnim malim listovima(Asplenium bulbiferum),zatim imam Koralni cvet u dve boje(belo i roze),pa Syngonium podophyllum(pojma nemam na srpskom,veći zeleni listovi sa žutim šarama)
otp, to je to...ako ti trebaju u sličice pored,to je sad problematično,pošto nisam kod kuće,pa nemam sličice...
 
manite se gladiola...ekstra su bezvezni...pocne da cveta od dole....i dok se gornji cvet otvori..donji se vec napola sasushi...i bas gadno izgleda :confused:

Tačno je da počnu da cvetaju odozdo. Taj prvi cvet uvene onda kada počne da cvetaju oni poslednji .... pa mu se tako smanji lepota. Kod Gladiola je poznato i da imaju slaba stabla na kojima su cvetovi, pa moraju da se učvršćuju vezivanjem.
Ali ipak Gladiole su pelepe, raskošne ... ja ih volim .... imala sam ih u bašti. Greška moja bila je što im jedne zime nisam izvadila lukovice, a zima bila vrlo "jaka" pa su smrzle. U stvari nisu baš smrzle, izrastu im listovi, ali ne cvetaju više. Ja ih idalje čuvam, i nadam se da će se oporaviti.
Imam komšinicu koja ih uopšte ni ne vadi iz zemlje, a one ipak cvetaju svake godine .....
 
A evo i Hrizantema iz moje bašte, napokon su u punom cvetu:
Samo mi je bela još uvek tek u pupoljcima ...


t_H4m_289505d.jpg

t_H6m_3bc8d8b.jpg

t_H9m_10523de.jpg

t_H10m_8fbf33e.jpg

t_H11m_9948852.jpg

t_H12m_32ede9e.jpg

t_H25m_ef68b45.jpg

t_H27m_0e7121b.jpg
 
Osim sto cvece lepo izgled, ono simbolizuje odredjene poruke. Cvecem se bolje nego recima mogu izraziti i najtananija osecanja, posebno u odnosima zaljubljenih.

MIMOZA oznacava postovanje, donosi srecu u poslu i podstice ljubabav.

IRIS je cvet dobrih novosti i zelja za dobrom srecom.

KARANFIL je cvet mirenja. Ako sumljate u voljenu osobu dovoljno je, kazu astrolozi, da u vazu stavite sedam belih karanfila na vidno mesto. Do pomirenja sigurno dolazi! Crveni karanfil je cvet ljubavi i smatra se da je dovoljno sedam karanfila da osvojite devojku!

POLJSKO CVECE bilo koje vrste donosi smirenje. Pospesuje vasa osecanja prema porodici, posebno prema roditeljima. Ima moc i da izgladi nesporazume na poslu.

CIKLAMA je cvet iskrenosti. Ona izgladjuje nesporazume, posebno u odnosima svekreve i snahe.

HORTENZIJA je cvet mirenja ljubavnika ili bracnih parova. Buket hortenzija znaci i mir u kuci.

ORHIDEJA je cvet uspeha. Smatra se da kad nekom poklonite orhideju da time potpomazete njegovoj uspesnoj karijeri.

RUZA je cvet ljubavi i izrazava strast. Crvena je simbol strasti, zuta ljubomore, bela cistote, nevinosti i bezuslovne ljubavi. Prilikom veridbe i vencanja obavezna je crvena ruza.

AZALEJA odrzava mir u braku i podstice medjusobne simpatije.

BEGONIJA pomaze ozdravljenju. Nosi se kao poklon starimo sobama ili rekovalescentima. Veruje se da produzava zivot onom kome se pokalanja.

GLADIOLA se ne poklanja voljenoj osobi jer podstice ne svadju.

GERANIJA podstice na neverstvo i ne poklanja se osobama ciji je brak u krizi.

GARDENIJA je cvet zavodjenja. Ali, nikako i cvet iskrene ljubavi.

GEORGINA potpomaze sentimentalne susrete i sklapanje brakova.

ZINIJA daje snagu i vitalnost i obicno se stavlja pet komada u spavacu sobu jer jaca seksualnu moc.

JASMIN je cvet srecnog braka i njegov miris odzava bracnu srecu. Ispod duseka se stavlja mala kesica sa osusenim laticama i manja jednom godisnje, na godisnjicu vencanja.


Krasuljak(volovsko oko) – nevinost

Frizija – pun duha, životnost

Nezaboravak – uvek me se secaj

Gardenija – radost

Geranijum – uteha

Đumbir – ponos

Gladiola – jacina karaktera

Vres – usamljenost

Hibiskus, Orhideja – prefinjena lepota

Zelenika/zimzelen grm – porodicna sreca

Hijacint – iskrenost

Iris – nadahnuce

Bršljan – odanost

Jasmin – ljupkost i elegancija

Lavanda – nepoverenje

Jorgovan – prva ljubav

Magnolija – dostojanstvo

Pomorandžin cvet – plodnost

Dan i noc – ljubavne misli

Rododendron – cuvaj se

Ruža / ružicasta – prijateljstvo; crvena – strastvena ljubav; belo-crvena – jedinstvo; bela – bezuslovna ljubav; žuta – predanost

Suncokret – obožavanje

Lala / ružicasta – brižnost; ljubicasta – kraljevsko dostojanstvo; crvena – izjava ljubavi; bela – opraštanje; žuta – beznadežna ljubav

Ljubicica – vernost

HRIZANTEMA donosi srecu i radost i zato je treba obavezno imati u kuci.

LJILJAN se odnosi porodiljama jer potpomaze da beba bude zdrava i lepa. Pet komada donose srecu zenama koje zele dete, a kod muskarca bude ocinski instikt.

MARGARETA ima moc proricanja. Ako devojka zeli da osvoji muskarca treba da ga pozove na rucak, a da na sred stola postavi vazu sa margaretama.
 

Back
Top