Omiljeno cveće

KALANHOJA - BOZANSKA SUZA

Biljka KALANHOJA (Kalanchoe sp.) potice iz Kine, gde raste samoniklo. Legenda kaze da su kalanhoje rodjene iz suza jedne zaljubljene boginje, pa se zato poklanja kao simbol LJUBAVI I ODANOSTI

Kalanhoja se gaji lako i dugovecna je. Posebnu paznju treba obratiti na zalivanje:
izmedju maja i augusta obilnije,
od septembra do novembra umereno,
tokom zime, do maja redje.
Za kalanhoju vazi pravilo: NE SME SE KVASITI NI LIST NI CVET!


Zimi joj najvise prija temperatura od 15*C i mesto udaljeno od izvora toplote. Polozaj na istocnom ili zapadnom prozoru pruzice joj dovljno svetla.

Cvetovi su sitni i mogu biti beli, crveni, zuti, narandzasti, roze, cak i sa prelivima. Cveta zimi, ili u rano prolece.

Po cvetanju biljku treba orezati i presaditi. Razmnozava se semenom i reznicama. Od maticne biljke u leto se otkine reznica ili izdanak i zabada u u peskovit zemljiste da pusti zile. Prethodno reznicu treba ostaviti dan-dva na suncu, da se rez zasusi, jer je puna sokova.
 
A sta da se radi sa cvecem koje vam se ne svidja, a dao vam ga je neko blizak - u mom slucaju komsinica, koja svraca svaki (drugi) dan? Poklonila mi je (i hvala joj, lepo od nje sto me se setila) neko ciklama cvece sa sarenim zelenim listovima koje je meni bolno ruzno...
 
Ovo prvo su vinke a drugo je prkos..
Moja terasa je citav dan pod suncem pa sam sa izborom cveca prilicno ogranicena...ovo dvoje podnose stojicki plus beskonacno:)

Ovo prvo cvece, ne znam kako se zove, kupila sam prosle godine. Ove godine se rasejalo ne samo u zardinjeri, nego niklo i u basti - samo ..... nisam mogla da verujem, ali ono je tu raste mi pored staze .....
Drugo cvece ja prkos ... predivan je i nije zahtevan .... a rasejava se ko sasav ... jednom ga posejes ... i uvek ga imas .....
 
A sta da se radi sa cvecem koje vam se ne svidja, a dao vam ga je neko blizak - u mom slucaju komsinica, koja svraca svaki (drugi) dan? Poklonila mi je (i hvala joj, lepo od nje sto me se setila) neko ciklama cvece sa sarenim zelenim listovima koje je meni bolno ruzno...

Kako cvece moze da bude ruzno, samo mu treba naci pravo mesto ....
 
Uvek ponešto novo naučim čak i na forumu....;)

da viđala sam ovo cveće ali niti sam znala kako se zove niti kako se gaji...lepo je
e pa baš ću probati da ga negde nabavim...i da probam hoće li hteti meni da cveta....;)

Dovoljno je samo da uberes jedan listic i zabodes ga u zemlju ..... ili jos bolje ... jednu grancicu i zabodes u zemlju, vrlo lako se prima ..... a ima i da se kupi u skoro svakoj cvecari .... u raznim bojama ...... obicne, sa duplim cvetovima ...... prelepa je kada je prekrivena cvetovima .... moje su cvetale prve godine, a sada nece ... verovatno u necemu gresim ....
 
Dovoljno je samo da uberes jedan listic i zabodes ga u zemlju ..... ili jos bolje ... jednu grancicu i zabodes u zemlju, vrlo lako se prima ..... a ima i da se kupi u skoro svakoj cvecari .... u raznim bojama ...... obicne, sa duplim cvetovima ...... prelepa je kada je prekrivena cvetovima .... moje su cvetale prve godine, a sada nece ... verovatno u necemu gresim ....


e sad se setih a jesi li probala sa onim CVETAL-om....ja to odavno nisam kupovala
jer mi nije trebalo...ali znam da to postoji i sada, ima još neka tečnost toga tipa ali
je namenjena za cveće kome listovi slabo rastu pa izgledaju jadno...oporavi ih...eto
probaj....možda uspe......:think:

i hvala na savetu onda je jedna mala granćica sasvim dovoljna.....;);)
 
e sad se setih a jesi li probala sa onim CVETAL-om....ja to odavno nisam kupovala
jer mi nije trebalo...ali znam da to postoji i sada, ima još neka tečnost toga tipa ali
je namenjena za cveće kome listovi slabo rastu pa izgledaju jadno...oporavi ih...eto
probaj....možda uspe......:think:

i hvala na savetu onda je jedna mala granćica sasvim dovoljna.....;);)

Probala sam cvetal, menjala mesta na kojima se nalazi ..... svasta sam radila ..... i nista, samo joj lisce buja ....... izraste ogroman jak grm, koji isecem ... pa opet ... nista ...
 

Back
Top