Sutlijas k'o u poslasticarnici

Kao dete sam svracala u jednu poslasticarnicu,u centru Zarkova,tamo su imali najbolji sutlijas.Da li neko zna kako prave sutlijas u poslasticarnicama,jer imam utisak da ga kuvaju na vodi, i kao neki zelatin da stavljaju, da dobije na gustini...

Ako sutlijaš deluje po ukusu kao da je kuvan na vodi, to može da znači da nisu stavili malo soli u njega (ali baš malo!), a moguće je i da škrtare na mleku... Želatin i želin su ista stvar, samo je želin trgovački naziv nekih proizvođača, osim ako nije reč o pektinu, tj. onom prahu u kesici, koji se koristi za voćne torte, a koji je biljnog porekla, za razliku od želatina, koji je životinjskog porekla. Ima još jedan prouizvod koji se možda tako zove, a to je isto pektin, zajedno sa konzervansom, a koristi se za brzo kuvanje pekmeza.
Inače, nema potrebe da se u sutlijaš stavlja želatin, jer se on inače zgusne od skroba koji se nalazi u pirinču.
Želatin se stavlja u krempite, da bi bile visoke i čvrste, te da bi se mogle lako seći u komade.
 
Pa zasto sama ne skuvas na mleku i ne skrtaris:dontunderstand:na litar mleka jedna solja pirinca..malo zutog secera 1 vanilin i uzivancija:super:


Stvarno, ne kuva se dugo, a možeš po želji da dodaješ u njega i suvo grožđe (za vreme kuvanja) ili kandirano voće (posle kuvanja, a pre nego što se ohladi).
Jedan savet: kuvaj na slabijoj temperaturi, češće mešaj da ne zagori, i iz istog razloga šećer dodaj pri kraju kuvanja. Bolje je uzeti okrugli pirinač, brše se skuva, ali ako imaš i dugi, nije strašno. Ako ti bude izgledao retko skuvan, računaj da će se prilično zgusnuti dok se ne ohladi, jer pirinač sve vreme upija mleko, i bubri.:bye:
 
Je l' pomenu neko cimet?!? Bez cimeta ne počinjem da kuvam sutlijaš :) Glasam za okrugli pirinač, ako je beli, a najbolji je integralni :super: Ja uvek pirinač kuvam u vodi, samo pred kraj kuvanja dodam malo mleka, da sutlijaš ima onaj meki mlečni ukus...ako ga kuvam od početka u mleku, uvek mi zagori :sad2:
 
Jao, cimet! Kako sam mogla da zaboravim? Meni sutlijaš bez cimeta nije ništa!

Mleko neće zagoreti ako "visiš" kod šporeta sve vreme i mešaš na jako slaboj temperaturi, ali je ovaj tvoj način svakako zdraviji, a možda i više liči na onaj iz njene poslastičarnice.:)
 
Kao dete sam svracala u jednu poslasticarnicu,u centru Zarkova,tamo su imali najbolji sutlijas.Da li neko zna kako prave sutlijas u poslasticarnicama,jer imam utisak da ga kuvaju na vodi, i kao neki zelatin da stavljaju, da dobije na gustini...
Neki kuvaju sutlijaš tako što puste da pirinač provri u maloj količini vode, a zatim se nalije mleko i standardno se kuva. Tada ima taj lagani, svež ukus, kao da je kuvan na vodi, a nije, tj. samo malo.
 

Back
Top