Trudnoca i radni odnos

vladimirko

Zainteresovan član
Poruka
132
ne znam da li sam na pravom podforumu, ali u svakom slucaju neka moderator premesti temu na pravi podforum ako sam omanuo
elem...
zena mi je trudna skoro 3 meseca. Zaposlena je kod privatnika godinu dana od cega je prijavljena poslednja 3 meseca. Nije prijavljena za stalno vec je prijavljuje na po 3 meseca. Sledeca "prijava" joj istice 1.9. do kada je ona otprilike i planirala raditi jer je vec jednu trudnocu izgubila i sada smo jednostavno receno preoprezni.
Planiramo da pitamo gazdu da je prijavi za stalno pa da ona odmah uzme bolovanje i da sve troskove koje bi gazda imao mi snosimo, prijatelj mi je rekao da u takvom slucaju gazda treba da plati samo platu u prvom mesecu koju mi ne bismo ni uzeli. Da li je tu gazda na ikakvom gubitku, tj ko kasnije placa doprinose i platu ,drzava ili gazda?
Kako sve ovo funkcionise? Zna li neko iz svog iskustva da posavetuje koja solucija bi bila najbolja?
U slucaju da zenin gazda ne pristane da je prijavi za stalno da li smo jednostavno osudjeni na to da smo bez primanja sa njene strane skoro 2 godine?
Hvala unapred, svaki savet bice koristan
 
ne znam da li sam na pravom podforumu, ali u svakom slucaju neka moderator premesti temu na pravi podforum ako sam omanuo
elem...
zena mi je trudna skoro 3 meseca. Zaposlena je kod privatnika godinu dana od cega je prijavljena poslednja 3 meseca. Nije prijavljena za stalno vec je prijavljuje na po 3 meseca. Sledeca "prijava" joj istice 1.9. do kada je ona otprilike i planirala raditi jer je vec jednu trudnocu izgubila i sada smo jednostavno receno preoprezni.
Planiramo da pitamo gazdu da je prijavi za stalno pa da ona odmah uzme bolovanje i da sve troskove koje bi gazda imao mi snosimo, prijatelj mi je rekao da u takvom slucaju gazda treba da plati samo platu u prvom mesecu koju mi ne bismo ni uzeli. Da li je tu gazda na ikakvom gubitku, tj ko kasnije placa doprinose i platu ,drzava ili gazda?
Kako sve ovo funkcionise? Zna li neko iz svog iskustva da posavetuje koja solucija bi bila najbolja?
U slucaju da zenin gazda ne pristane da je prijavi za stalno da li smo jednostavno osudjeni na to da smo bez primanja sa njene strane skoro 2 godine?
Hvala unapred, svaki savet bice koristan

Prvo da bi zena ostvarila pravo na porodiljsko bolovanje mora imati radni staz neprerkidno sest meseci.Sto se tice trudnickog ono iznosi 65 % a porodiljsko 100%.Trudnicko bolovanje prvi mesec placa poslodavac a naredne zavod za socijalno osiguranje.Poslodavac je u obavezi da plati i doprinose i da isplati platu.tako da se mozete dogovoriti da troskove doprinosa i poreza platite vi , a neto platu on zadrzava za sebe.Kasnije,posle prvog meseca poslodavac isplacuje zaradu i doprinose ali mu to refundira zavod za socijalno.
 
Ukoliko je radila po ugovoru, na određeno vreme, poslodavac nema nikakve obaveze prema njoj nakon što joj isti i istekne, bez obzira na trudnoću. Njegova je dobra volja da li će sa njom zasnovati radni odnos na neodređeno vreme... Za vreme trajanja trudničkog bolovanja, prvi mesec bolovanja isplaćuje firma, svaki sledeći je na teret socijalnog osiguranja, s tim što zaposlenoj i dalje firma isplaćuje zarade a refundaciju istih i uplaćenih doprinosa čeka od fonda zravstvenog osiguranja. To takođe važi i za porodiljsko bolovanje.
 
Pun iznos nakanade u visini 100% osnova pripada porodilji koja je radila vise od 6 meseci neprekidno(dovoljno 6 meseci i 1 dan).
Iznos od 60% obracunate naknade pripada porodilji koja je bila u radnom odnosu neprekidno i neposredno pre otvaranja porodiljskog odsustva od 3 do 6 meseci.
Iznos od 30% obracunate naknade zarade pripada porodilji koja je bila u radnom odnosu neposredno i neprekidno pre otvaranja odustva do 3 meseca.Sto se tice trudnickog prvi mesec ide na teret poslodavca,svi ostali meseci na teret Zavoda.Porodiljsko je na teret Sluzbe decije zastite.Poslodavcu se refundira celokupan isplaceni iznos tako da nije ostecen ni u kom slucaju.
Poslodavac ne moze zaposlenoj da otkaze ugovor o radu za vreme trudnoce,porodiljskog odsustva ili odsustva radi nege deteta.Zaposlenoj koja je zasnovala radni odnos na odredjeno vreme moze da prestane radni odnos po isteku roka za koji je radni odnos zasnovan iako se nalazi na poroiljskom ili odsustvu radi nege deteta.
Zaposlenoj kojoj je prestao radno odnos u toku koriscenja prava na porodiljsko odsustvo (ugovor o radu na odredjeno vreme)a koja se prijavila Nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa isplata novcane naknade vrsi se za sve vreme trajanja porodiljskog odsustva .
 
Odakle ti ovi podaci,da li je u pitnju nov zakon,cini mi se da je sada povoljnija situacija za trudnice.
Ispada, ako je ovo istina,da trudnica ne moze ostati bez ikakvih prihoda, ukoliko je trudnoca zatekne u radnom odnosu,a ako trudnica dobije otkaz na osnovu isteka ugovora, a do tog trenutka je bila zaposlena neprekidno sest meseci,ima pravo na tudnicku i porodiljsku naknadu u iznosu jednakom kao kod stalno zaposlenih.Da li sam dobro razumela?
Zar nije period zaposlenosti za ostvarivanje prava na naknadu od Zavoda bio dvanaest meseci?
Ili sve to sto si navela samo u prevodu znaci da trudnica koja je zaposlena na odredeno vreme treba ostane zaposlena sve do otvaranja porodiljskog bolovanja ( sto ce poslodavac pokusati da spreci) ,ako misli da ostvaruje pravo na naknadu.
Neka mi odgovori ko pouzdano zna.
 
Poslednja izmena:
trulo mi je to davanje otkaza trudnici... gde nestade ljudskost?
Sa druge strane, osnovna stvar u postavci problema je da li je ona dobar radnik ili nije. Ako je gazda zadovoljan njenim radom, pristaće na sve kombinacije, jer su kvalitetni radnici retkost. Ako nije, zalud je sva priča...
 
Dati otkaz zbog trudnoce - takav poslodavac moze da dobije tuzbu i da izgubi, da zena bude vracena na posao, jer je to protivzakonito.
Osim toga, vi se posle pitate zasto bela kuga?
Zao mi je svih onih koji su spremni da to urade, najvise stete sebi, pa tek onda drugima
I nije vas sramota?
 
ja imam svoju firmu i radnika....kad bi moja radnica ostala u drugom stanju sigurno bih joj obezbedila sve sto treba....bolovanje ,trudnicko, porodiljsko........kad se zaposljava radnica uvek treba razmisljati i o tome da moze da dodje do iznenadjenja da li za 6 meseci i li godinu-dve.......drzava pokriva sve troskove poslodavca tokom trunoce i davanje otkaza je cis hir i ponizavanje......
meni je moj poslodavac kod koga sam radila godinama kad sam bila na prvom razgovoru za posao objasnio da cim ostanem trudna letim sa posla......surovo.......
 

Back
Top