Leskovacki recnik

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
118.040
Pozdrav svim leskovcanima!!!!:super:
Ja sam davno jos cula da postoji leskovacki recnik ali nikada nisam videla to u prodaji...pa me interesuje znate li vi za tako nesto, da li je stvarno nekad izdat i ako jeste ko je autor?!
Bas bih volela da ga nabavim ako postoji!!! :ok:
 
Ma ko ce to da napise, treba prvo da se obogati azbuka novim znacima za glasove koje proizvodimo, pa onda da nesto napisemo po nashki. Citao sam neke price iz Leskovackog kraja u izdanju Matice srpske, ali to ninasta ne lici. Cak i ja mnogo toga sam jedva razumeo, a tek neko iz drugih krajeva. Nema sanse. Znaci! Prvo LEzbika (citaj leskovacka azbuka) pa onda leskovacki recnik.
 
ma ima sigurno...znam...
....ja sam gledala isto neke neuspele pokusaje tipa knjizica od par stranica pisac iz boga pitaj odakle i kao on nesto tu napisao a nema veze sa vezom.....
al znam da ima i bas se tako i zove al ne mogu da nadjem....:sad2:
 
Ne sumnjam da nekakav Leskovacki recnik postoji, cak mislim da ga je napisao izvesni svestenik Djordjevic, koji je sluzbovao u vucjanskom kraju, samo ne znam kako je napisan. Mnoge reci koje se govore u mom kraju su "redukovane", tj. vokali su skraceni, pa se na taj nacin pri pisanju tih reci dolazi u problem sa punim vokalima standardnog srpskog jezika.Npr. rec "sad", na Leskovackom se izgovara "s`d" (poneko kaze s`g), apostrof koji sam upotrebio ( ` )nije znak za izostavljeno slovo, ili glas, vec znak za neki glas koji nije A, vec neki poluglas izmedju a>u. Zato su potrebni posebni "znaci" koji obelezavaju te vokale zbog pravilnog (Leskovackog) izgovora. Ovde se radi o argo jeziku koji, kao takav, nema standarde pa mozes da kazes i ovako i onako, to vazi i za akcenat. Napraviti dobar recnik za takav govor, po meni, za sada je nemoguce.
 
Ne sumnjam da nekakav Leskovacki recnik postoji, cak mislim da ga je napisao izvesni svestenik Djordjevic, koji je sluzbovao u vucjanskom kraju, samo ne znam kako je napisan. Mnoge reci koje se govore u mom kraju su "redukovane", tj. vokali su skraceni, pa se na taj nacin pri pisanju tih reci dolazi u problem sa punim vokalima standardnog srpskog jezika.Npr. rec "sad", na Leskovackom se izgovara "s`d" (poneko kaze s`g), apostrof koji sam upotrebio ( ` )nije znak za izostavljeno slovo, ili glas, vec znak za neki glas koji nije A, vec neki poluglas izmedju a>u. Zato su potrebni posebni "znaci" koji obelezavaju te vokale zbog pravilnog (Leskovackog) izgovora. Ovde se radi o argo jeziku koji, kao takav, nema standarde pa mozes da kazes i ovako i onako, to vazi i za akcenat. Napraviti dobar recnik za takav govor, po meni, za sada je nemoguce.

:rotf::rotf:...a de meni da objasnjavas kako se s'd izgovara.....

ps: fala sto ste se javili....napokon neko slovo da vidim ona ovoj temi....:super:
 
:rotf::rotf:...a de meni da objasnjavas kako se s'd izgovara.....

ps: fala sto ste se javili....napokon neko slovo da vidim ona ovoj temi....:super:

:ok:Po strucnosti sam strucan:whistling:, pa me sujeta muci sto nemamo nijednog pisca iz ovih krajeva koji je priznat na nivou drzave (makar pola od Bore Stankovica). Mnogi su se bavili temom koja se zove "Leskovacki recnik", niko do kraja i niko dovoljno uspesno. Ja se zalazem za uvodjenje novih znakova, kao u transkripciji engleskih reci, npr. moon [mu:n], kako bi nas govor bio dostupniji i ostalim krajevima nase Srbije. Interesovanje svakako postoji.:bye:
 
Ma ne smara :lol: Daleko od toga :D Sve koje interesuje "leskovacki" neka dodju i cuju :hahaha: A da, nisam rekla da sam pametnija, niti se bavim astronomijom niti sam nuklearni fizicar :lol:

:bye:

jese ovo na mene odnosi.....
to sto mi u lokaciji pise bg ne znaci da ne znam kako zvuci leskovacki....:cool:


dakle niko ne zna i bre kakvi smo ...cc...;)...

nista onda morace neko od nas da napise...ne vredi ovako...nema smisla...ima beogradski a da nema leskovacki pa kude to ima:evil:;)
evo vucje je glavni KOlektor ;)....i uvodi nove znake interpunkcije i transkripcije ;):rotf::rotf:
 
Poslednja izmena:
jese ovo na mene odnosi.....
to sto mi u lokaciji pise bg ne znaci da ne znam kako zvuci leskovacki....:cool:


dakle niko ne zna i bre kakvi smo ...cc...;)...

nista onda morace neko od nas da napise...ne vredi ovako...nema smisla...ima beogradski a da nema leskovacki pa kude to ima:evil:;)
evo vucje je glavni KOlektor ;)....i uvodi nove znake interpunkcije i transkripcije ;):rotf::rotf:

:D Ja ti nisam ni gledala profil :P Ja sam samo htela da odg na temu ;)

a cime se ti bavis. ???

Evo da ne spamam po forumu :P :

Chuvam ptice...imam dva para papagaja i cetiri para zeba :) Ucim Web Dizajn :) Snimam klipove u Flight Simulator-u(trenutno imam za g2,f-14,mig-29,su-47,uopste o fs-u,LDZA-LQBK i school lessons landing & take off),imam tri iz GTA SA i jos planiram u IL-2 kad ga jos malo naucim :D Svi ljubitelji simulacija letenja koji hoce neka posete nas forum :) (dacu vam link na pp) MFS Yugoslav Air Team (radi se o flight simulator-u)

Eto pa citaj ;)
 
CC, pa to jednostavno ne može da se nauči iz knjige ( to je slučaj ako si iz LE i okolnih sela i varošica ) primer: Cimerka moje sestre je iz Šapca i mogo smešno zvuči kad kaže :
- Moja majka vika da se vika ne vika vika nego da se vika vika kaže :D zna još neke fore, al jako je smešno što razvlači i to jednostavno ne štima.
 
CC, pa to jednostavno ne može da se nauči iz knjige ( to je slučaj ako si iz LE i okolnih sela i varošica ) primer: Cimerka moje sestre je iz Šapca i mogo smešno zvuči kad kaže :
- Moja majka vika da se vika ne vika vika nego da se vika vika kaže :D zna još neke fore, al jako je smešno što razvlači i to jednostavno ne štima.

pa normalno da ne moze da se nauci iz knjige tj recnika u ovom slucaju...niko ne kaze da i treba...ali bilo bi interesantno da ga naprave...marketinga a i zabave radi...al ja cuh da vec postoji...stvarno steta ako postoji da se niko od autora nije potrudio da ga prezentuje na adekvatan nacin..da privuku publiku a automatski i zainteresuju ljude za nas kraj...mada sto se pa ja cudim...ne rade bitnije stvari pa nece ni ovo:roll:

uostalom ni engleski a ni bilo koji drugi jezik se ne uci iz recnika, niko tako ne uci jezik jel...ne znam odakle ideja da se leskovacki dijalekt uci iz recnika, i da ovde neko hoce da ga nauci iz recnika...
uci se slusanjem i nikako drugacije....
 

Back
Top