Dilema

Poruka
4.413
Radi lakseg snalazenja u pomalo komplikovanoj prici:
Akteri:drugarica 1(u daljem tekstu D1)
drugarica 2(D2)
drugarica 3(D3)
D1 je moja dobra drugarica, D2 je njena koju ja znam ali se ne druzimo a D3 je drugarica D2 sa kojom treba da ide na more za par dana. D1 i D3 se ne poznaju.

Elem, D1 dolazi kod mene sa sledecom pricom,
D3 se razbolela i najverovatnije nece moci da ide na more a agencija ne vraca pare za takve slucajeve. SToga D2 zove D1 da ide sa njom na more, dakle sve je placeno sem hrane. D1 je u dilemi. S jedne strane bi isla jer te pare ionako propadaju a sa druge strane to posmatra kao letovanje na tud racun. Opcija vracanja para D3 nije u opciji jer D1 trenutno nije u sjajnoj materijalnoj situaciji. I pita me za savet a ja nisam pametna:think:
STa vi kazete, sta biste u uradili na njenom mestu?
A kako biste postupili na mestu D3? Da li biste bez razmisljanja prepustili mesto osobi koju ne poznajete po principu-ako ja ne uzivam sto da ne uziva neko drugi, ili biste se vodili onom-ako vec ja ne mogu, zasto da se neko baskari za moje pare? Iskrenost molim;)
 
e sad si me zbunila sa tim d1 2 i 3
:lol:
odgovor...ne bih prepustila vec bih tako bolesna otishla na more pa kud puklo.......
ozbiljno...
toliko sam zeljna mora da bih i puzala po plazi ako treba samo da sam tamo
 
Нека иде девојка.
Штета је да то пропадне.
Што се тиче Д3, и њој би требало да буде драже да неко искористи те паре него да пропадну.
Плус, ако буде ишла сама Д2 се вероватно неће провести тако добро као у друштву...
 
pa ako već d1 neće da ljetuje na tudji račun i nije trenutno pri parama,može kasnije da joj plati...kao neki vid kredita bez kamate...:) i time su sve koze na broju...d1 ide na more,a nema trenutno pare...d2 ima društvo...a d3 će dobiti svoj novac nazad malo kasnije...što je bolje nego nikad...:D

e,sad vidjeh kako ovo ...koze na broju... glupo zvuči u ovom kontekstu...:lol:

a šta bih ja uradila...ma,neka ide neko drugi,ako ne mogu ja...nije kome je namijenjeno,već kome je sudjeno...:)
 
Poslednja izmena:
D3 - prepustila bih, zasto da moja drugarica ide sama ako vec moze da ima drustvo... necu da joj propadne odmor zbog moje bolesti, ici cemo zajedno sledeci put.
D1 - isla bih sa nekim koga ne poznajem na more samo ako mislim da nas dve mozemo da provedemo zajedno neko vreme a da i jednoj i drugoj bude prijatno. iako se ne poznaju, sigurno su slusale price jedna o drugoj i pretpostavljaju sta mogu da ocekuju na letovanju.
 
Reci cu vam kako je po kapitalistickom "civilizacionom" ponasanju....

Dakle bez obzira sto bi novac propao, ako resi da ide D1 treba da vidi da li je pola , 2/3 ili cak i ceo iznos uplacenog letovanja ono sto bi trebalo da se nadoknadi drugarici D3.
Obicno se u kapitalistickim drustvima dogovore na 1/2 ili 2/3 iznosa uplacene sume....

Sad obicno se desava da drugarica D2 shvati da joj je bolje zajedno sa D1, nego sama, pa ucestvuje u dilu, pa onda D3 dobija 2/3 ili 1/2 novca, ali D1 plati 2/3 ili 1/2 od te uplate, a ostalo plati D2....

Procena kombinacija na kraju izgleda...

D1 D2 D3
-1/2 0 1/2
-2/3 0 2/3
-1/4 -1/4 1/2
-1/3 -1/6 1/2
-4/9 -2/9 2/3

Posto je proslo vreme komunizma, to je iluzorno ocekivati bez kompenzacije prepustanje letovanja....
Narocito kod zena....koje nece reci , ali ce racunati....
Ja imam slucajeve kad mi po nekoliko osoba nudi besplatno letovanje, ali sva ta besplatna letovanja su odradjena i zaradjena....sto ovde nije slucaj....
Izbor odnosa placanja prepustam samim D elementima...
Iako primamljivo izgleda , besplatno letovanje se obicno ostvaruje usput, sa darodavcem , a ovako se ipak racuna.....procenjuje....
 
mico, zena ima 40 temperaturu i ne zna za sebe. Sto ne znaci da ce tako ostati sve do letovanja:)
mojra, nisi dobro razumela, D1 i D2 su dobre drugarice, D1 i D3 se ne poznaju(dakle ova sto bi eventualno prepustila letovanje i ova sto bi eventualno trebalo da ide).
Da, to je ok ideja da plati kasnije, kad bude imala, mada jos se ne zna sta bolesna drugarica misli o svemu tome:D
 
jaaaaaaaaooo..kakva steta..ja mislila matematicki izazov
tipa d1 i d2 zajedno imaju neznamtinijakolko jabuka, a d3 neznamtinijakolko mandarina
d1 za nztnjk vise jabuka od d2
pa onda kolko kostaju jabuke, kolko mandarine, pa koja ima najvise kesa u vocu il tako nesto..

ja sam za da d3 ustupi svoje ionako propalo letovanje :)
 
Radi lakseg snalazenja u pomalo komplikovanoj prici:
Akteri:drugarica 1(u daljem tekstu D1)
drugarica 2(D2)
drugarica 3(D3)
D1 je moja dobra drugarica, D2 je njena koju ja znam ali se ne druzimo a D3 je drugarica D2 sa kojom treba da ide na more za par dana. D1 i D3 se ne poznaju.

Elem, D1 dolazi kod mene sa sledecom pricom,
D3 se razbolela i najverovatnije nece moci da ide na more a agencija ne vraca pare za takve slucajeve. SToga D2 zove D1 da ide sa njom na more, dakle sve je placeno sem hrane. D1 je u dilemi. S jedne strane bi isla jer te pare ionako propadaju a sa druge strane to posmatra kao letovanje na tud racun. Opcija vracanja para D3 nije u opciji jer D1 trenutno nije u sjajnoj materijalnoj situaciji. I pita me za savet a ja nisam pametna:think:
STa vi kazete, sta biste u uradili na njenom mestu?
A kako biste postupili na mestu D3? Da li biste bez razmisljanja prepustili mesto osobi koju ne poznajete po principu-ako ja ne uzivam sto da ne uziva neko drugi, ili biste se vodili onom-ako vec ja ne mogu, zasto da se neko baskari za moje pare? Iskrenost molim;)


Da sam na mestu D1 ja bih otišla na letovanje i isplatila ga kad budem imala novca.
Da sam D2 nikako ne bih mogla da ponudim nekom besplatno letovanje, s'obzirom da novac nije moj.
Da sam D3 svakako bih rekla da neko umesto mene može da ide, ali da mi tu sumu isplati kad bude imao.

Nekako mi se varijanta ''besplatnog'' letovanja ne čini pošteno (sem u slučaju D2 koja gleda samo svoje dupe).
 
sorry look, izgubila sam se skroz
ne bih uzimala tu pricu za ozbiljno dok se d3 ne izjasni sama. to je njeno letovanje i samo ona moze da zove nekoga da je zameni (mozda bi ga radije prepustila nekoj svojoj drugarici, sestri...).
a zavisi i koliko kosta to zadovoljstvo i koliko su prolazni moji finansijski problemi - ako bi trebalo da otplacujem neke dugove narednih godinu dana, onda ne bih isla.
 
mico, zena ima 40 temperaturu i ne zna za sebe. Sto ne znaci da ce tako ostati sve do letovanja:)
mojra, nisi dobro razumela, D1 i D2 su dobre drugarice, D1 i D3 se ne poznaju(dakle ova sto bi eventualno prepustila letovanje i ova sto bi eventualno trebalo da ide).
Da, to je ok ideja da plati kasnije, kad bude imala, mada jos se ne zna sta bolesna drugarica misli o svemu tome:D
cekaj, D2 raspolaze aranzmanom osobe D3 bez njenog znanja, dok ova ima temperaturu 40???
omb...
 
OK, a da li je D2 pre nudjenja letovanja to proverila sa D3? To bi bio preduslov da uopste nesto nudi...

Inace, i ja sam za varijantu u kojoj D1 ide, a placa dug D3 kasnije / u ratama...

:)
 
Radi lakseg snalazenja u pomalo komplikovanoj prici:
Akteri:drugarica 1(u daljem tekstu D1)
drugarica 2(D2)
drugarica 3(D3)
D1 je moja dobra drugarica, D2 je njena koju ja znam ali se ne druzimo a D3 je drugarica D2 sa kojom treba da ide na more za par dana. D1 i D3 se ne poznaju.

Elem, D1 dolazi kod mene sa sledecom pricom,
D3 se razbolela i najverovatnije nece moci da ide na more a agencija ne vraca pare za takve slucajeve. SToga D2 zove D1 da ide sa njom na more, dakle sve je placeno sem hrane. D1 je u dilemi. S jedne strane bi isla jer te pare ionako propadaju a sa druge strane to posmatra kao letovanje na tud racun. Opcija vracanja para D3 nije u opciji jer D1 trenutno nije u sjajnoj materijalnoj situaciji. I pita me za savet a ja nisam pametna:think:
STa vi kazete, sta biste u uradili na njenom mestu?
A kako biste postupili na mestu D3? Da li biste bez razmisljanja prepustili mesto osobi koju ne poznajete po principu-ako ja ne uzivam sto da ne uziva neko drugi, ili biste se vodili onom-ako vec ja ne mogu, zasto da se neko baskari za moje pare? Iskrenost molim;)

Pitanje je iskljucivo individualnog karaktera.
Ja, zato sto sam to JA, a ne nako drugi, ne bih nikad isla na tudj racun i uletala kao varijanta 2, jer je 1 propala, ali... Medjutim bih uvek rado ustupila nekome da ode bez nadoknade umesto mene ako ja ne mogu.
Jedino u ove dve opcije se osecam kako treba.
ali, opet, to je vrlo, vrlo individualna odluka.
 
pa ako ova devojka sto joj se drugarica razbolela ne nadje s kim ce na to more, agencija ce dobiti dva aranzmana! svasta..
naravno da treba sa nekim da krene, to je sasvim razumljivo. ne vidim cemu dilema kod te devojke koja ce platiti samo hranu tamo i ostale stvari..u krajnoj liniji moze da se oduzi toj osobi koja joj je ustupila mesto i na drugi nacin, nesto da joj ucini, zavrsi...itd.
 
da sam d3 i da moram da prepustim nekome letovanje za dž prepustila bih ga nekome ko mi je blizak i po mogucstvu sama birala tu osobu...
da sam d2 ne bih ni razmisljala o raspolaganju tudjim letovanjem, a ako bi doslo do toga ucestvovala bih u finansiranju letovanja d1, jer se time cini usluga i meni - ne idem sama na letovanje.
da sam d1 ne bih isla za pare osobe koju i ne poznajem - ako su u pitanju male pare, ne mislim da je neki problem bar delimicno nadoknaditi tu sumu; a ako su velike - tek onda bih imala moralni problem.

uostalom, mislim da svaka agencija vraca deo novca, u zavisnosti od toga kada putnik odustane.
 
Da sam D1 išla bih ali bih insistirala da vratim kasnije novac koji je D3 već dala. Mada mi je čudno to da se ne vraća ništa od uplaćenog novca. Da sam D3 ne bih mogla da kažem da ne prstajem, mada bi mi bilo krivo da D1 ne vrati novac kasnije. Ipak se ne poznajemo, a ni meni ne raste novac na grani. Da se znamo ne bih marila. A pristala bih, naravno, zbog D2, a ne zbog nekog tamo kosmičkog zadovoljenja. Kako bilo, mislim da taj novac D1 treba da vrati D3, kada god. Ipak nije u redu. Barem bih tako ja razmišljala.
 
da sam d3 i da moram da prepustim nekome letovanje za dž prepustila bih ga nekome ko mi je blizak i po mogucstvu sama birala tu osobu...
da sam d2 ne bih ni razmisljala o raspolaganju tudjim letovanjem, a ako bi doslo do toga ucestvovala bih u finansiranju letovanja d1, jer se time cini usluga i meni - ne idem sama na letovanje.
da sam d1 ne bih isla za pare osobe koju i ne poznajem - ako su u pitanju male pare, ne mislim da je neki problem bar delimicno nadoknaditi tu sumu; a ako su velike - tek onda bih imala moralni problem.

uostalom, mislim da svaka agencija vraca deo novca, u zavisnosti od toga kada putnik odustane.

:ok:.........
 
napisala ja post...dugacak....sa sve d1 , d2 i d3 kao nepoznatim promenljlivim...
na karju bih dodala...

ovo ne moze dobro da se zavrsi, iako su sve 3 devojke, bas fiiiiineeee, miiiileeeee i doooobreeeee...

:)

jedina prihvatljiva varijanta je sto vec neko rece da se te pare vrate kasnije, ili da se sklopi neki dogovor...tipa upola cene...blahblah...
 
A kako biste postupili na mestu D3? Da li biste bez razmisljanja prepustili mesto osobi koju ne poznajete po principu-ako ja ne uzivam sto da ne uziva neko drugi, ili biste se vodili onom-ako vec ja ne mogu, zasto da se neko baskari za moje pare? Iskrenost molim;)
A što ne bih prepustila kad ništa ne gubim?

Po istoj logici bih i išla, ali bih objasnila da nisam u stanju da joj vratim pare pa ako može da nađe nekoga ko bi bio u stanju neka taj neko ide umesto..... ako ne može i ako je OK što se nje tiče super :D
 

Back
Top