Moja drugarica

T

tuga

Gost
Molim Vas da mi kazete nesto vise o funkciji limfe i limfnih zlezda. Naime, mojoj drugarici je pre tri godine odstranjena materica sa 2/3 vagine i 27 limfnih cvorova. Ona se dobro oporavila, ali nikada posle operacije nije mogla regulisati "stolicu" (obavlja je SAMO uz pomoc preparata) i pre par nedelja u predelu ispod vrata, na rukama (nadlaktice), na trbuhu...su se pojavili "cvorovi" koji nisu bolni i nemaju boju, velicine su od 1-3 cm . Zabrinuta sam za nju jer je izgubila i nekih 6,7 kg, a nece da ide kod doktora. Kako da je ubedim i da li ove simptome treba shvatiti ozbiljno? Sta da joj kazem a da je ne uplasim? Hvala unapred.
 
A materica je izvadjena zbog tumora,pretpostavljam?
Treba da je uplasite!Ona mora pod hitno kod lekara,zar nije u medjuvremenu posle operacije isla kod lekara?
U slucajevima tumora,kontrole su obavezne svaka 3 meseca,jeli primana citoterapija,zracenje?
Koliko vam drugarica ima godina?
Znate tumori se vracaju,a ona kao neko ko je preziveo tu muku vec jednom je vrlo dobro upoznata kakav joj nacin zivota mora biti,i upoznata je sa time na koliko cesto mora ici na kontrole...jer tumori bez obzira koliko opsezna i agresivna bila hiruska intervencija se vracaju,recidiviraju ali na zalosta kada maligna celija ode putem krvi na neko drugo mesto nastaju metastaze.
I gubitak telesne tezine je upozoravajuci,vasa drugarica nece da ide kod lekara iz straha da joj ne kazu da se tumor vratio,lakse joj je ziveti u neznanju pa makar je to kostalo zivota.To je izbegavajuci stav prema bolesti i vi morate sa njom otvoreno razgovarati,nema tu uplasicu je,ona sve zna mnogo bolje nego vi jer je upozorena na to,jednostavno ona mora kod lekara.
Sto se tice stolice to je posledica mehanicke manipulacije crevima tokom operacije,i vrlo cesto nastaje kod svih vrsta hiruskih intervencija u stomaku.
 
Drugarica ima 45 godina i uradjena joj je Verthajm operacija. Na ginekoloske kontrole ide svakih 6 meseci (samo prve godine je isla svaka 3). Sledeca joj je zakazana za juni mesec. Nakon op nije primala nikakvu terapiju (ni citolosku ni radiolosku) Interesuje me da li ove pojave mogu biti povezane sa "osnovnom bolescu", jer koliko mi se cini ona misli da je to nesto bezazleno (kao reuma npr. iako sam joj rekla da se ista ne manifestuje tako) i zato ne trazi lekarsku pomoc (kao ne boli je to, a misli da je sve posledica hormona, kao organizam ne regulise nivo masti itt...) Da li da insistiram da ode kod lekara. Moram napomenuti da sam joj ja zaista najbliza osoba i mozemo otvoreno razgovarati o svemu (nase drugarstvo traje od 1966. godine)
 
Kao sto rekoh ,ona mora na kontrolu,daleko je juni!Stav joj je krajnje izbegavajuci a tumacenje...takvo tumacenje ne poznaje savremena medicina,ako vam je tako dobra prijateljica otvorite joj oci,mora kod lekara.
 

Back
Top