Lekovi ispod tezge

More_bre

Primećen član
Poruka
819
Zna li neko u BG apoteku u kojoj bi čovek mogao da uđe i kupi za svoj novac
lek koji mu treba, a da mu ne postavljaju suvišna pitanja.

Reč "apoteka" shvatiti u najširem mogućem značenju - mesto gde se prodaju medikamenti.
 
Eeee na zalost izgleda da ne. Mnogo puta sam pokusala da kupim za mamu lek za smirenje da ne bih isla u Dom zdravlja po recept jer mi je to izgubljenih 3 sata. Medjutim svi misle da valjda hocu da se ubijem tim lekovima i nikad mi nisu dali. Mami daju ponekad, mada uglavnom traze recept ili potpis lekara. I to ajde da se lekar jednom potpise pa da to vazi neko vreme, jok, mora svakih mesec dana. Svasta.
Mislim ako neko hoce da se ubije lekovima, shvatice da to ne moze zbog upravo tih pravila da se odredjeni lekovi ne daju nikako sem na recept a onda ce otici i skociti sa mosta.
 
Zna li neko u BG apoteku u kojoj bi čovek mogao da uđe i kupi za svoj novac
lek koji mu treba, a da mu ne postavljaju suvišna pitanja.

Reč "apoteka" shvatiti u najširem mogućem značenju - mesto gde se prodaju medikamenti.

Koja su to suvisna pitanja?
Ogroman broj lekova se zloupotrebljava, uzima na svoju ruku bez konsultacije sa lekarom, sasvim je normalno da farmaceut postavi neka pitanja.
 
Eeee na zalost izgleda da ne. Mnogo puta sam pokusala da kupim za mamu lek za smirenje da ne bih isla u Dom zdravlja po recept jer mi je to izgubljenih 3 sata. Medjutim svi misle da valjda hocu da se ubijem tim lekovima i nikad mi nisu dali. Mami daju ponekad, mada uglavnom traze recept ili potpis lekara. I to ajde da se lekar jednom potpise pa da to vazi neko vreme, jok, mora svakih mesec dana. Svasta.
Mislim ako neko hoce da se ubije lekovima, shvatice da to ne moze zbog upravo tih pravila da se odredjeni lekovi ne daju nikako sem na recept a onda ce otici i skociti sa mosta.

Ne znam tačno godinu, ali ima jedno 5-6 sigurno, izašao je zakon, da se lekovi za smirenje ne smeju davati bez lekarskog recepta, i to opšte prakse lekari mogu samo da prepišu besedin, bromazepam, i još jedan... ne mogu da se setim imena, a sve ostale samo po preporuci neuropsihijatra. Ne smeju da ti prodaju, biće kažnjeni!

Može da se kupi persen, on je biljni, ali dobar je, nekada (davno) su ga prepisivali i lekari opšte prakse.

Obrazloženje im je bilo, kao tabletomanija, navikavanje, drogiranje... a može se čovek 'ladno ubiti prevelikom dozom lekova za pritisak, koji se mogu kupiti bez recepta!
Time su valjda iskorenili narkomaniju, ili šta?:dash:
 
dr:
Koja su to suvisna pitanja?
Ogroman broj lekova se zloupotrebljava, uzima na svoju ruku bez konsultacije sa lekarom, sasvim je normalno da farmaceut postavi neka pitanja.

Što se tiče ostalih lekova, koji nisu za živce, dobro je ako farmaceut hoće da postavlja pitanja, inače treba mi da naglasimo koje lekove eventualno uzimamo, da ne bi napravili veće zlo, jer se veliki broj lekova međusobno ne slaže.
 
Ne znam tačno godinu, ali ima jedno 5-6 sigurno, izašao je zakon, da se lekovi za smirenje ne smeju davati bez lekarskog recepta, i to opšte prakse lekari mogu samo da prepišu besedin, bromazepam, i još jedan... ne mogu da se setim imena, a sve ostale samo po preporuci neuropsihijatra. Ne smeju da ti prodaju, biće kažnjeni!

Može da se kupi persen, on je biljni, ali dobar je, nekada (davno) su ga prepisivali i lekari opšte prakse.

Obrazloženje im je bilo, kao tabletomanija, navikavanje, drogiranje... a može se čovek 'ladno ubiti prevelikom dozom lekova za pritisak, koji se mogu kupiti bez recepta!
Time su valjda iskorenili narkomaniju, ili šta?:dash:

To sto ce neko da se ubije - ima pravo, njegov je zivot, a sahranu placa porodica. a to sto ce neko da se napravi u tabletomana direktno kosta drzavu jer je a) neproduktivan za rad, b) lecenje narkomana i tu i tabletomana enormno kosta zdravstveni sistem, i najzad c) takvi lekovi su dostupni maloletnim licima (ukoliko nisu pod 'kljucem') za kja je drzava apsolutno i nadlezna i odgovorna. Kako stvari vidi nasa drzava, a i ostale zemlje Evrope, narkotici su uvek pod kljucem a da li ce neko odluciti da popije sonu kiselinu i da se ubije - to vec nije drzavni problem niti se odrazava na dzavni budzet. Mozda zvuci surovo, alije istinito, i ja se s atim u potpunosti slazem.
 
To sto ce neko da se ubije - ima pravo, njegov je zivot, a sahranu placa porodica. a to sto ce neko da se napravi u tabletomana direktno kosta drzavu jer je a) neproduktivan za rad, b) lecenje narkomana i tu i tabletomana enormno kosta zdravstveni sistem, i najzad c) takvi lekovi su dostupni maloletnim licima (ukoliko nisu pod 'kljucem') za kja je drzava apsolutno i nadlezna i odgovorna. Kako stvari vidi nasa drzava, a i ostale zemlje Evrope, narkotici su uvek pod kljucem a da li ce neko odluciti da popije sonu kiselinu i da se ubije - to vec nije drzavni problem niti se odrazava na dzavni budzet. Mozda zvuci surovo, alije istinito, i ja se s atim u potpunosti slazem.

Pa da, ali ko poznaje sastav i delovanje ona tri leka što mogu da ih prepisuju i lekari opšte prakse, zna da to niti može da napravi tabletomana (suviše bi to sporo išlo), niti je već gotovim tabletomanima dovoljno. I jako zameram što, uz takve propise, smanjuju broj neuropsihijatara u domovima zdravlja, i to u današnje vreme kada se susrećemo ne samo sa stresom i neurozama, već i sa posttraumatskim stresovima onih silnih izbeglica i drugih žrtava ratova i raznih dugih vrsta nasilja. Ne propagiram ja slobodnu prodaju tih lekova, samo mi je čudno što i neki drugi lekovi, koji takođe mogu biti opasni, mogu da se kupe u slobodnoj prodaji, iako na njima piše da se ne mogu izdavati bez lekarskog recepta - a oni takođe mogu od čoveka da naprave invalida koji će koštati državu, bez obzira što taj čovek nije tabletoman.
Moram i da spomenem vrlo slabu ili nikakvu zdravstvenu prosvećenost ljudi kod nas. Jeste da se to stiče i u porodici, ali ozbiljno društvo mora da se bavi i time kao jednim od vidova preventive, koja je kod nas inače slaba.
Evo sad još jednog primera nesinhronizovanog rada na prevenciji raznih bolesti: Bila je poslednjih mececi sva sila raznih akcija u vidu besplatnih pregleda krvi, merenja pritiska, ranog otkrivanja raka, šećera, bubrežnih oboljenja, svašta korisno, a to su ljudi uglavnom saznavali iz medija na sledeći način: "danas se završava trodnevna akcija doma zdrvalja... itd., pa ko je slučajno naišao... ili svratio u dom zdravlja (taj već i zna šta mu je), ili čuo od komšije, ili stanuje u blizini... Slaba organizacija. Bolje nego nikakva.
 
Eeee na zalost izgleda da ne. Mnogo puta sam pokusala da kupim za mamu lek za smirenje da ne bih isla u Dom zdravlja po recept jer mi je to izgubljenih 3 sata. Medjutim svi misle da valjda hocu da se ubijem tim lekovima i nikad mi nisu dali. Mami daju ponekad, mada uglavnom traze recept ili potpis lekara. I to ajde da se lekar jednom potpise pa da to vazi neko vreme, jok, mora svakih mesec dana. Svasta.
Mislim ako neko hoce da se ubije lekovima, shvatice da to ne moze zbog upravo tih pravila da se odredjeni lekovi ne daju nikako sem na recept a onda ce otici i skociti sa mosta.


To je već stvar loše organizacije u domovima zdravlja - ima dosta hroničnih bolesnika, koji godinama uzimaju iste lekove, i ne očekuje se promena u terapiji )šećer, visok pritisak, živci, i svašta drugo, i mislim da bi moglo da se organizuje da oni, između 2 kontrole kod specijaliste, kada se pouzdano zna da neće biti promene terapije bar do sledeće kontrole, mogu samo da predaju knjižicu i na kartoteci i dobiju recepte bez čekanja. Ukoliko ima promena stanja kod tih pacijenata, i sami će potražiti pomoć lekara.
 
Pa da, ali ko poznaje sastav i delovanje ona tri leka što mogu da ih prepisuju i lekari opšte prakse, zna da to niti može da napravi tabletomana (suviše bi to sporo išlo), niti je već gotovim tabletomanima dovoljno. I jako zameram što, uz takve propise, smanjuju broj neuropsihijatara u domovima zdravlja, i to u današnje vreme kada se susrećemo ne samo sa stresom i neurozama, već i sa posttraumatskim stresovima onih silnih izbeglica i drugih žrtava ratova i raznih dugih vrsta nasilja. Ne propagiram ja slobodnu prodaju tih lekova, samo mi je čudno što i neki drugi lekovi, koji takođe mogu biti opasni, mogu da se kupe u slobodnoj prodaji, iako na njima piše da se ne mogu izdavati bez lekarskog recepta - a oni takođe mogu od čoveka da naprave invalida koji će koštati državu, bez obzira što taj čovek nije tabletoman.
Moram i da spomenem vrlo slabu ili nikakvu zdravstvenu prosvećenost ljudi kod nas. Jeste da se to stiče i u porodici, ali ozbiljno društvo mora da se bavi i time kao jednim od vidova preventive, koja je kod nas inače slaba.
Evo sad još jednog primera nesinhronizovanog rada na prevenciji raznih bolesti: Bila je poslednjih mececi sva sila raznih akcija u vidu besplatnih pregleda krvi, merenja pritiska, ranog otkrivanja raka, šećera, bubrežnih oboljenja, svašta korisno, a to su ljudi uglavnom saznavali iz medija na sledeći način: "danas se završava trodnevna akcija doma zdrvalja... itd., pa ko je slučajno naišao... ili svratio u dom zdravlja (taj već i zna šta mu je), ili čuo od komšije, ili stanuje u blizini... Slaba organizacija. Bolje nego nikakva.

Eto ja na primer znam sve o tim lekovima, i o sastvau i o delovanju, i tvrdim odgovorno da je gore boldovano apsolutno netacno.

A sto se tice besplatnih akcija, one se uvek reklamiraju u dnevnoj stampi, ne samo njihov kraj vec i njihov pocetak.
A istina je da je nas svet zdravstveno neprosvecen i primitivan i da treba da mu u najmanju ruku odpadne neki deo tela da bi se nakanio da ode kod lekara na pregled; ali ce po mogucstvu ipak doci pre toga kod mene na forum (ili neki drugi!) i vispreno upitati "Sta li bi to moglo biti!?".....:dash:
 
Eto ja na primer znam sve o tim lekovima, i o sastvau i o delovanju, i tvrdim odgovorno da je gore boldovano apsolutno netacno.

A sto se tice besplatnih akcija, one se uvek reklamiraju u dnevnoj stampi, ne samo njihov kraj vec i njihov pocetak.
A istina je da je nas svet zdravstveno neprosvecen i primitivan i da treba da mu u najmanju ruku odpadne neki deo tela da bi se nakanio da ode kod lekara na pregled; ali ce po mogucstvu ipak doci pre toga kod mene na forum (ili neki drugi!) i vispreno upitati "Sta li bi to moglo biti!?".....:dash:


:lol::lol::lol: to je tačno, svakog će pitati pre lekara!

Onim tekstom sam mislila da je to za one koji hoće da se drogiraju lekovima jako slabo, a navikavanje na te lekove ide presporo, a ne da ih treba koristiti kako kome padne na pamet.
Mislim da je kod nekontrolisane upotrebe tih lekova veća opasnost od "maskiranja" zdravstvenih ili psiholoških problema, ili od rešavanja problema linijom manjeg otpora - lakše je popiti pilulicu, nego "zasukati rukave" i rešiti problem.
 
Opet ponavljam, nije tacno ni da ide sporo niti da su pomenuti lekovi slabi. Bromazepam u roku od samo nekoliko meseci uzimanja 3 puta dnevno u najvecoj dozi izaziva tesku tabletomaniju koja se veoma tesko leci, i nekada moze da izazove psihoticnu depresiju a skidanje zahteva i bolnicki smestaj! Pa ako je to kratko, malo i blago - onda ok.
 
Ja i ne kazem da ce svako da upadne u psihoticnu depresiju, zaboga ne. A da ti je mama tabletomanski zavisnik od Bromazepama - to jeste. Sa 18 mg dnevno - tvrdim bez dileme. Neka proba da ga ne uzima u kontinuitetu malo duze od jedan dan pa ces da vidis kolko ce dobro da joj bude. "samo sto ne spava" nije samo vec posledica apstinencije, a jedan dan (pa ni par dana) nije merilo. Uostalom, nije mi namera da se raspravljam, ali zaista ne vidim ni jedan razlog na svetu da tvoja majka bude na 18 mg Broma u duzem vremenskom periodu i da joj to bud eprimarna th. Stvarno se uzasavam neodgovornosti lekara koji ordiniraju takve th, a jos vise pacijenata koji sami sebi ordiniraju lekove.


Primetila sam da se lekari opšte prakse ustežu da pošalju pacijenta kod psihijatra, dok god mogu, verovatno što u takvim slučajevima pacijenti često jako negativno i burno reaguju, zaslepljeni predrasudama, tipa : "Nisam ja valjda lud, samo neka prestanu (posao, porodica...) da me nerviraju".
 
Slazem se s aprvim postom potpuno, 18 mg Broma nije terapija nego narkomanija!
A sto se drugog posta tice, ne znam za lekare opste prakse, ja bas mislim d aoni sakom i kapom salju pacijente - kod mene sta sve stize to je da s eubijes: nemaju ljudi nikakav psihicki problem, ali sve glavobolje, bolovi u kicmi, sve tegobe zeluca, zavrse kod mene. I to - naravno - bez i jednog jkedinog rezulatata da s eiskljuci da bolest nije organskog porekla. Covek se zali da povraca i da ima grceve, oni - uput za psihijatra. Jeste bili kod gastrologa? Nisam. Sto su Vas kod mene poslali? Pojma nemam, ja se zalio da imam tegobe sa zelucem a dali mi uput z aovde pa ja doso....!
Slazem se da veliki broj bolesti moze biti 'na nervnoj bazi' ali neophodno je pre toga iskljuciti sve organske uzroke. Sve vrtoglavice redovno dospevaju kod mene, sve nesanice takodje, a desi se da ljudi (cesce zene u pitanju) imaju veliku anemiju, jako veliki deficit gvozdja i zbog toga se ljuljaju ili ne spavaju! PA valjda je logicno uraditi bar laboratoriju...Ocito nije..... :(
 
Često kupujem lekove "ispod tezge".
1. U državnoj apoteci ih nema i ne znaju kada će ih biti, a zamenu ne drže.
2. Pošto mojoj mami recimo jednom u dva meseca treba lek za povećanje pritiska ili za reumatske bolove, takav recept lekar opšte prakse neće da prepiše (barem naš lekar), jer to nije stalna terapija.
3. Kada mi internista poveća dozu antikoagulanta, ja moram da zakažem odlazak na opštu praksu po recept a to traje 3-14 dana, pa ako kod kuće nemam više lek, jednostavno ga moram kupiti "ispod tezge".
Kod nas srećom postiji jedna privatna apoteka gde se može kupiti pa čak i naručiti gotovo sve, i hvala bogu na tome, a mi naravno pazimo šta pijemo.
 
Često kupujem lekove "ispod tezge".
1. U državnoj apoteci ih nema i ne znaju kada će ih biti, a zamenu ne drže.
2. Pošto mojoj mami recimo jednom u dva meseca treba lek za povećanje pritiska ili za reumatske bolove, takav recept lekar opšte prakse neće da prepiše (barem naš lekar), jer to nije stalna terapija.
3. Kada mi internista poveća dozu antikoagulanta, ja moram da zakažem odlazak na opštu praksu po recept a to traje 3-14 dana, pa ako kod kuće nemam više lek, jednostavno ga moram kupiti "ispod tezge".
Kod nas srećom postiji jedna privatna apoteka gde se može kupiti pa čak i naručiti gotovo sve, i hvala bogu na tome, a mi naravno pazimo šta pijemo.

To i nije pravo kupovanje "ispod tezge", samo je nevolja što u privatnim apotekama i uz recept moraš da platiš punu cenu leka, i ako je "na listi". A što lekar opšte prakse neće da ti prepiše lek koji "nije stalna terapija", to reci specijalisti koji je prepisao takav, povremeni, mačin uzimanja leka, pa će ti on reći kako to da rešiš. Ja imam nalaze na kojima za jedan lek piše prema potrebi (pp), i to se zna šta je, i nema zabune oko recepta.
 
Mama ima 60 godina a dozu joj ne menjaju godinama. I ne, nista od toga sto ste naveli nije uradjeno. U principu ja odlazim po sve recepte u Dom zdravlja a ona ne ide, narocito ne po ovoj vrucini. A i inace joj tesko pada, s obzirom da nam je DZ na sat vremena busom posto smo se preselili a mama ne bi da menja doktorku posto zna celu njenu istoriju pa da ne objasnjava sve drugom lekaru. Jel ne moze fizicki nista da joj bude od Bromazepama sem te zavisnosti? Znam da ni to nije mala stvar ali naspram svega sto moze da joj se desi nije najgora.
Hm znaci vi smatrate da mama treba da ode kod dr i da trazi sve te upute? Posto dr sama to meni nije nikad predlozila. A i ja se nisam setila, jer racunam valjda bi mi dr rekla da treba, u stvari mislila sam da je posto joj je stanje hronicno sasvim ok sto stalno pije iste lekove. Ocigledno sam lose mislila:dash:
 
Poslednja izmena od moderatora:
cao
uvek se dovodi u pitanje zloupotreba sedativa a kao da zaboravljamo kolika nam opasnost preti od preteranog koriscenja antibiotika. ne zelim da polemisem o tome ali krivi su svi, od lekara preko pacijenata pa do svakoga ko za obicnu prehladu pije penicilin,
za svaki slucaj!!!
a bakterije polako a sigurno razvijaju rezistenciju.
iyvinjavam se ako sam se udaljila od pitanja i teme malo...

znam ja dosta apoteka koje prodaju lekove svih vrsta a da te ne pitaju nista.
prodaju lekove za koje su potrebni dupli recepti.
ali valjda ne treba o tome ovako javno,
htela sam samo da odgovorim na ovo pitanje!
pozdrav
 
Mama ima 60 godina a dozu joj ne menjaju godinama. I ne, nista od toga sto ste naveli nije uradjeno. U principu ja odlazim po sve recepte u Dom zdravlja a ona ne ide, narocito ne po ovoj vrucini. A i inace joj tesko pada, s obzirom da nam je DZ na sat vremena busom posto smo se preselili a mama ne bi da menja doktorku posto zna celu njenu istoriju pa da ne objasnjava sve drugom lekaru. Jel ne moze fizicki nista da joj bude od Bromazepama sem te zavisnosti? Znam da ni to nije mala stvar ali naspram svega sto moze da joj se desi nije najgora.
Hm znaci vi smatrate da mama treba da ode kod dr i da trazi sve te upute? Posto dr sama to meni nije nikad predlozila. A i ja se nisam setila, jer racunam valjda bi mi dr rekla da treba, u stvari mislila sam da je posto joj je stanje hronicno sasvim ok sto stalno pije iste lekove. Ocigledno sam lose mislila:dash:

S obzirom na okolnosti, možda i nije loše da mama promeni doktorku. Jeste, moraće da priča ponovo, ali ne sve, već samo ono što ne piše u kartonu. A može da joj se desi i da dobije bolji tretman kod novog lekara.
 
Slazem se za antibiotike i apoteke. Nas svet najvise voli da se leci onim sto je pio Komsija Pera sa sprata iznad kad je ono imao hunjavicu i njemu je od toga bilo bas dobro.....(?!?!) To je Srbija.
Draga WW, pošto si i sama lekar nikada nisi bila u situaciji da odeš kod lekara kao običan, anoniman pacijent. Za "hunjavicu" verujem da sama sebi ispišeš recept, ili neko od kolega koji je trenutno dežuran. Ne moraš otići da zakažeš, sačekaš jedno nedelju dana, zakažeš analizu krvi i urina, sačekaš 2 dana, opet zakažeš na opštoj praksi, pa opet sačekaš.... I dok to sve odradiš ili ćeš crći ili se sam lečiti lekovima Komšije Pere. Na žalost, to je svakodnevica običnih ljudi u Srbiji, ma koliko ti nas prezirala.
 
Ne, svakodnevnica ljudi u Srbiji je notorna glupost. To je ono sto prezirem. Razlika izmedju mene i 'obicnih, anonimnih pacijenata' je u tome sto sam ja KVALIFIKOVANA da sama sebi prepisem recept i ordiniram terapiju i postavim dijagnozu (u najvecem broju slucajeva) a kada stanje prevazilazi moje sposobnosti - naravno da odem kod lekara koji ce sve to moci bolje od mene. A ne uzimam isto sto i komsija sa cetvrtog sprata jer shvatam (a ne moram biti lekar da to shvatim, samo prosecna inteligencija i koriscenje mozga je dovoljno) da ono sto je imao komsija uopste ne mora biti ono sto imam ja, da ono sto je pio komsija cak i ako imam isto sto i on, ne mora biti dobro za mene, jer niti je svakao bolest ista kod svakog coveka niti svaki lek deluje isto kod svake osobe - i najzad svesna sam toga da ukoliko ne znam o necemu mogu samo da vise upropastim stvar, pa ako se radi o necemu beznacajnom kao sto je popravka telefona od 2000 dinara mogu i da izrizikujem pa da ga definitivno unistim jer mogu d akupim nov, ali ako je rec o mom zdravlju i zivotu - ne mogu da kupim nov pa ne dovodim sebe u priliku da nesto upropastim i jos posle toga ocekujem da neko drugi 'vadi' moje brljotine. Nije to fleka na belom, pa da pospes Venishom.
 
Da li neko zna gde moze da se kupi TIVORAL,moja ga rodjaka koristi godinama ali ga zadnjih meseci ne moze naci u apotekama pa je uzela neku zamenu ( koju joj je preporucio lekar ) ali joj ne odgovara!
Ako neko moze da ga nabavi neka me kontaktira na PP
Unapred hvala!
 
Poslednja izmena:
Kaja, postoje stanja gde ne cekas u opstoj medicini.
Kako ti rece , za hunjavicu ,uvek postoji doktor koji prima samo hitne slucajeve, bilo da je visoka temperatura, visok pritisak....
Reci mi molim re, u kom domu zdravlja cekas 2 nedelje na pregled lekara opste medicine?
 

Back
Top