Tajvan [ni]je unutrašnje pitanje Kine

smatrate li da je kina u pravu kada je "okupirala" tajvan

  • da

  • ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
slisam tadica da je izjavio da je pitanje tajvana i tibeta [ ako sam dobro zapamtio] unutrasnje pitanje kine, kao sto je i kosovo unutrasnje pitanje srbije.
ako ostavimo kosovo po strani, da li mislite da je da je u pravu.
moje misljenje je da nije, i da se ovom izjavom samo "vadi" zbog kosova.

Peking: Odlučno protivljenje mešanju u unutrašnje stvari
Tanjug - Pre 15 minuta

PEKING - Kina se odlučno protivi mešanju u unutrašnje stvari drugih zemalja i potpuno je posvećena unaprednjenju prava i sloboda svojih stanovnika, izjavio je portparol ministarstva spoljnih poslova te zemlje povodom optužbi koje je danas na Tajlandu izneo američki predsednik Džordž Buš da Peking ne poštuje ljudska prava.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Chin Gang rekao je da njegova vlada "stavlja narod na prvo mesto", kao i da je potpuno posvećena unaprednjenju "osnovnih prava i sloboda" za svojih 1,3 milijarde stanovnika.

"Mi se odlučno protivimo bilo kakvom mešanju u unutrašnje poslove druge zemlje, na polju zaštite ljudskih prava, religije ili drugih pitanja", rekao je Chin kao odgovor na Bušov govor na Tajlandu, ali je dodao da dve zemlje imaju mnogo zajedničkih interesa i osnova za saradnju, uprkos nekim nesuglasicama.

Chin je dodao da razlike u poštovanju ljudskih prava treba razrešiti kroz dijalog zasnovan na obostranom poštovanju, javile su agencije.

Buš, koji je u međuvremenu doputovao u Peking, gde će se sastati sa kineskim predsednikom Huom Djintaom i prisustvovati sutrašnjem otvaranju Olimpijade. izjavio je ranije danas da se SAD "oštro protive zatvaranju političkih disidenata, boraca za ljudska prava i verskih aktivista u Kini" i kkritikovao je "nedostatak političkih i verskih sloboda" u toj zemlji.

"SAD veruju da narod Kine zaslužuje osnovne slobode, što je pravo svih ljudskih bića", poručio je američki predsednik u Bangkoku, uoči puta u Peking.

Buš je rekao da misli na slobodu štampe, pravo na okupljanje i pravo radnika da se izjašnjavaju, dodavši da su "veće slobode jedini put da Kina u potpunosti razvije svoje potencijale".
 
pa Kina nije okupirala Tajvan ,drugo Tajvan nije neka odmetnuta provincija od Kine nego je Tajvan isto Kina kao sto je i zvanican naziv te zemlje , samo sto na ostrvu zive Kinezi koji nisu prihvatili zlocinacki komunisticki rezim i potpuno ih podrzavam u njihovim nastojanjima da odrze svoju slobodu i nezavisnost od crvenog rezima kontinentalne Kine.
 
Poslednja izmena:
podrzavas li nezavisnost tajvana,[i ostali zemalja] koje zele da se otcepe od kine?

Ne podrzavam ne zavisnost,pre svega zato sto bi usisavanjem tajvana Kina izasla iz okvira Zutog mora i direktno izazvala SAD na pacifiku sto bi skrenulo snagu americkog politickog pritiska na balkan i umanjilo americki uticaj u Evropi,ovako tajvan izgleda kao nosac aviona uperen protiv Kine...
 
Chuj... Recimo da nisam glup... Nemoj se vishe toliko rasipati komplimentima... Postidecu se... :rumenko:


Dopunio bih ono shto je Al Bundy napisao time da je Tajvan sushtinski nezavisan od Kine.
Stvar je jedino u tome da li ga neko priznaje ili ne. Mislim da bi najbolje bilo da se Kina i Tajvan i zvanichno razdvoje u potpunosti, kao shto su to uradile dve Koreje. Jednostavno, to su dva sveta, koja vec decenijama zhive u totalno razlichitim sistemima.
Interesantno je to da sam ja stekao utisak da, ukoliko bi doshlo do tog Treceg svetskog rata, najverovatniji povod bi bio upravo Tajvan. Invazija Kine, koja se predvidja vec duzhe vreme, mada je realno ne ochekujem skoro, i reakcija SAD.
To je daleko verovatniji uzrok svetskog sukoba, nego da se Medved i Uncle Sam potuku oko Kosova. :roll:

Shto se tiche Tibeta, nemam pojma kako bi oni uopshte funkcionisali kao nezavisna drzhava. Mislim da im je najbolje ovako, pod uslovom da Kina ulazhe lovu u razvoj te regije.

A i malo smara to shto je "Free Tibet" postao neshto poput trenda na Zapadu.
Pola njih ne zna ni gde je Tibet, ali bi da budu "IN".
 
Pitanje iz ankete je krajne glupo jer je neistina.
Kina ne moze da okupira Tajvan kad na Tajvanu zive Kinezi-porazene pristalice Komunitanga i Chan Kaj Sheka izbegle iz cele zemlje kada su crveni preuzeli vlast.Tajvan je oduvek bio kineska teritorija,na njoj i dalje zive kinezi,jedini sukob je oko ideologija,to nije neka druga nacija.
 
adem_ks:
podrzavas li nezavisnost tajvana,[i ostali zemalja] koje zele da se otcepe od kine?


Rekoh... Tajvan je vec sushtinski nezavisan, i verovatno najbolje po obe drzhave bi bilo da se i zvanichno razdvoje kao shto su to uradile Severna i Juzhna Koreja. Znachi, uz pristanak Kine. Ne onako kako ste vi nauchili. Nego dogovorom.

Za Tibet bi verovatno bilo najbolje da ostane u okviru Kine.


Dakle, ne radi se o istim sluchajevima, te nemam jedan odgovor na tvoje pitanje.
 
nije unutrasnja stvar kine, jer nijedno pitanje vise ne moze da se posmatra kao unutrasnje. ni tajvan, ni tibet, ni tjenanmen, ni darfur, ni kosovo, ni irak...

ni u vestfalskom sistemu koji je 1648. ustanovio to pravilo 'nemesanja u unutrasnje stvari sila' nije vladalo do krajnjih konsekvenci izvedeno ovo pravilo. i tada su sile intervenisale i komeshalo se 'hriscansko' ili 'konzervativno' javno mnjenje i i te kako se mesalo.

posto nije ni tada to bio sluchaj, naravno da ne moze da bude ni danas, u 21. veku; ne moze se postaviti dimna zavesa pred svesnog, obrazoanog i informisanog pojedinca& javnog mnjenja

i kao sto vidimo, i u praxi nije njihova unutrasnja stvar, cim american army stoji kao branik eventualnoj akciji kine
 
iskreno nemam pojma zasto oni zasluzuju ili ne zasluzuju nezavisnot, a mrzi me da proucavam razloge jednih i drugih, ali jednostavno sam za pravo svake zemlje na otcepljenje, ako ima vise od polivine "istomisljenika", uz potpuno postovanje onog drugog dela.
Na koga misliš??
Tibet je okupiran, a Tajvan je nešto poput južne i sjeverne Koreje sa različitim političkim
ustrojima (jednostranačje i višestranačje)
 
iskreno nemam pojma zasto oni zasluzuju ili ne zasluzuju nezavisnot, a mrzi me da proucavam razloge jednih i drugih, ali jednostavno sam za pravo svake zemlje na otcepljenje, ako ima vise od polivine "istomisljenika", uz potpuno postovanje onog drugog dela.

Na severu kosova imash vishe od pola istomishljenika za otcepljenje od ostatka,predpostavljam da si i za to.
 
Gde nadje Crnu Goru...

Na Tibetu je prosechna visina 5000 metara. Znash li ti shta je to? Shta ce oni jadni da rade? Od chega ce da zhive? Da prodaju sneg sa Himalaja?

Tibet je postojao i prije nego je bio u sastavu Kine znaš valjda to,
a Crna Gora nije baš za usporedbu ali recimo država Niger koja je
pretežito pustinjska i najsiromašnija na svijetu.

Nije njih Kina okupirala da bi ih spasila, već radi izgradnje baza na strateškom platou Tibeta.
Ali dobro sila su, nek im puste religijske i vjerske slobode, problem je u režimu Kine.
 
Ne tu, Derer. Tu boli...

a sto bi bolelo... ako bi sever mitrovice bio za otcepljenje, ja se ne bih i mnogo bunio... seli bi lepo i razgovarali. ali kosovo se otcepilo da bi bilo nezavisno, a ne da bi se pripojilo albaniji. iako vecina vas to misli.znaci....
ps.isto mislim da tibet ili tajvan ne zele otcepljenje od kine da bi se pripojili nekoj drugoj drzavi
 
Tibet je postojao i prije nego je bio u sastavu Kine znaš valjda to,
a Crna Gora nije baš za usporedbu ali recimo država Niger koja je
pretežito pustinjska i najsiromašnija na svijetu.

Nije njih Kina okupirala da bi ih spasila, već radi izgradnje baza na strateškom platou Tibeta.
Ali dobro sila su, nek im puste religijske i vjerske slobode, problem je u režimu Kine.



Da, znam da je postojao i znam da su ga Kinezi okupirali. A dok je postojao, bio je vukojebina nad vukojebinama. Ako im je vec toliko do odvajanja, onda bi barem trebali biti pametni, pa sachekati da Kina neshto napravi od te regije. To mozhe potrajati, ali ako se sad odvoje, debelo ce zajebati i Ademovu (lazhnu) drzhavu po "vukojebinosti".
 
a sto bi bolelo... ako bi sever mitrovice bio za otcepljenje, ja se ne bih i mnogo bunio... seli bi lepo i razgovarali. ali kosovo se otcepilo da bi bilo nezavisno, a ne da bi se pripojilo albaniji. iako vecina vas to misli.znaci....

Zajebavam te.

adem_ks:
ps.isto mislim da tibet ili tajvan ne zele otcepljenje od kine da bi se pripojili nekoj drugoj drzavi


Gle... Objashnjena ti je vec situacija oko Tajvana. Tajvan, recimo, Kinu i Mongoliju smatra svojom teritorijom, a Nanking svojom de jure prestonicom.
 

Back
Top