Kako odabrati dobru lubenicu?

Lubenica, ako je zrela, treba da ima "šupalj" zvuk, kao da je prazna, kad je kucnete prstom.
Kad ima spužvastu ili tegljivu teksturu, znači da je davno uzbrana, tj. nije sveža, ili je uzbrana nezrela, pa je sazrevala u transportu (u ovo doba godine toga već ne bi trebalo da bude).
Pri kupovini treba pogledati peteljku, da nije suva ili uvela. A imate pravo i da tražite da vam "izvade čep", tj. iseku mali komad u dubinu, da ga probate.
Za slast nema garancije, to zavisi od količine sunca pri sazrevanju.
Ako je ukusna, slatka i sočna, a "srce" tj srednji deo su po malo šupljikasti, to je samo znak da je zrela.
 
Za slast u vecini slucajeva ( a ove godine nije ni jednom omanulo) je vazno da lubenica sa one strane sa koje nije peteljka , ima sto veci kruzic, ne mali 2-3 mm nego oko 1 cm.
Ono sa peteljkom i svezinom vazi, a za brasnjav utisak jojs nisam nasla fazon, takve su uvek na kraju sezone pa im ne mozes nista.Ima neki fazon da li su sare rasute ili ne ali to jos nije sigurno provereno
 
ako si kolima došao na pijac, onda velika neka bilo koja, a ako si pešaka onda kažeš jednu omanju do 5 kg , obavezno se nasmeši prodavcu i još kažeš po vašem izboru i onda se on pokrši i nađe ti neku opet bilo kakvu i svi su u uverenju da su dobro prošli i ti da ti je odabrao dobru lubenicu i on da ti je da izvinete uvalio.:super:
 
ako si kolima došao na pijac, onda velika neka bilo koja, a ako si pešaka onda kažeš jednu omanju do 5 kg , obavezno se nasmeši prodavcu i još kažeš po vašem izboru i onda se on pokrši i nađe ti neku opet bilo kakvu i svi su u uverenju da su dobro prošli i ti da ti je odabrao dobru lubenicu i on da ti je da izvinete uvalio.:super:


E, i ja uvek kažem da mi oni izaberu, i nisam još loše prošla. :super: Ali mislim da to važi kad se kupuje od seljaka, a ne od nakupaca.
 
ove godine su bile losije...prosle su bile ko bog...

ma najbolje vam je da kad naletite na neku dobru idete opet kod istog prodavca (jos ako je suprotnog pola jos bolje;)) pa lepo sa kezom kazete "jaooo sto vam je bila divna ona prosla lubenica eto bas pre neki dan sam je uzela...bas je bila prelepa...pa bih ja jos jednu al tako slatku da mi izaberete"....verujte uspeva...;)...ja dve godine uzimam kod isog prodavca...jos mlado momce pa se ja lepo iskezim pohvalim naravno proslu lubenicu i tako furam dobre lubenice.....:D.. naravno kad je kraj sezaona onda mi i sam kaze nemoj da uzimas nisu vise dobre i tako ja sacuvam parice...iha i svima lepo...

ozbiljno toplo preporucijem sprijateljivanje sa prodavcima i prodavacicama...ja sad znam tacno gde idem za koju robu, prodavci i prodavacice me znaju i ne uvaljuju mi gluposti nego mi sami kazu izmi odavde ovo ti je bolje i te fore....:ok:
 
Nekad se, kod ljudi koji seju lubenice, ostavljalo seme onih najsladjih za sledecu setvu... I opet nisu sve bile jednako slatke. To je bilo ono vreme raznovrsnih lubenica: i duguljastih, okruglih, sarenih, tamnih, svetlih... Desavalo se da je rasecete pa unutra bude zuta - obicno na opste odusevljenje... I tada je imalo smisla kupovati od odredjene osobe, jer se tacno znalo ko kakvu sortu gaji i kakve su mu lubenice.
Neko seme iz Amerike je tako stiglo do moje babe. Te lubenice su imale svetlo zelenu sjajnu koru, izbrazdanu na "reznjeve" (slicno kao neke vrste dinje), nisu bile velike ( 5 - 5-6kg maksimum) i bile su odlicne! Sekli smo ih na pola i jeli kasikama... I sve su bile svetlo zute unutra.
To je bilo vreme kada su prve lubenice dospevale krajem jula, pocetkom avgusta.
Vec godinama unazad, ljudi kupuju hibridno seme, prave rasade i lubenice dospevaju mnogo ranije, krupnije su i svaka lubenica lici jedna na drugu.
Buduci da se tacno zna procedura, da je seme manje-vise isto, kvalitet lubenice zavisi samo od toga kakva je godina i, eventualno, od podneblja. Drugim recima, svi lubenicari iz istog sela imaju lubenice istog kvaliteta i ukusa.
I tu stvarno jedino pomaze dobar odnos sa prodavcem (obicno i uzgajivacem) istih :super:
 
121441977364a426fea7afc438787304_640.jpg
 
Težina lubenice

Postoji nekoliko stvari koje bi trebalo da proverite pre kupovine. Prvo obratite pažnju na težinu lubenice, jer ona igra veliku ulogu. Kad je lubenica zrela onda je i tvrđa, pa je najbolje da odaberete lubenice veličine koju želite. Zatim probajte podići svaku od njih. Ako su lubenice podjednake veličine neka najteža bude vaš izbor.

Žuti deo

Verovatno ste primetili kako većina lubenica na kori ima žuti deo na nekom mestu. To označava mesto na kom je ona ležala dok je rasla. Što je mrlja više žuta, to je lubenica zrelija. Izbegavajte lubenice koje imaju belu ili vrlo bledu mrlju, jer to znači da je plod ubran prerano.

Odaberite pravi oblik

Potražite lubenicu koja je zaobljenija i ujednačenijeg oblika, za razliku od ovalne. Okrugle lubenice su slađe, dok one ovalnije imaju tendenciju da budu manje aromatične.

Peteljka

Takođe, obratite pažnju i na peteljku ako je ima. Ako je ona suva znači da je lubenica zrela, ali ako je zelena, to znači da je prerano ubrana.

Pokucajte

Iako vas drugi mogu znatiželjno pogledati, kucanje po lubenici može vam pomoći u izboru. Lagano tapkajte voće i slušajte zvuk koji proizvodi. Ako zvuči duboko i šuplje, to ukazuje na to da voće ima više vode i da je verovatno zrelo. Suprotno tome, ako vaše kucanje zvuči jače, to može biti znak da vam je kora pregusta i da voće nije potpuno sazrelo.
 
Ја одем у маркет, купим пола и крај приче.
Ионако целу од 15 кила не можемо да поједемо, а видим бар шта узимам.
 
Ima ženska i muška.
Onda otvorite trougao. Probate.
Onda vratite trougao .
Hvala, kažete i nastavite svojim putem
Pre sve toga je kao nešto kuckate, da zveči, to je dobar znak.
Ima nas što bašbaš retko jedemo lubenicu.
Kod mene bi lubendinjičari propali.
 
Vi što volite, raskrečite se negde , ono sve kaplje, pljujete koščice, ne dišete, koje uživanje. Ili vam mama iseče na tanjUr.
На тањир, бре, као господа.
Прво чачкалицом очистимо семенке, а онда једемо виљушком и ножем.
 

Back
Top