СЛОБОДНО ШПИЈУНИРАЊЕ ГРАЂАНА

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Да би сви грађани били информисани преносимo овај текст из кога можете јасно закључити да сте према вољи власти прислушкивани на свим нивоима


Слободно шпијунирање грађана

Служба безбедности контролише разговоре и СМС поруке као и тачне географске координате и локацију с које се телефонира, а све наводно у складу са чланом 55 Закона о телекомуникацијама. Собзиром да су данашње службе безбедности више него икад под контролом партија, односно ДС-а имајте у види шта причате.
Закон о слободном прислушкивању грађана никада није донет али се сад то питање подводи под закон о телекомуникацијама за ту област у опште није надлежан, већ само за техничке карактеристике.


Ако узмемо у обзир да су „наше“ службе само на платном списку наше те да се понашају као истурено одељење ЦИА и МИ6 онда вам је ваљда јасно ко вас прислушкује и са каквим намерама. Ово је још једно ремек дело „нашег вољеног“ председника Тадића као координатора свих безбедносних служби, а по изричитом захтеву САД и ЕУ.






Шпијунска мрежа

096.jpg
БЕОГРАД
- Већ четири месеца служба државне безбедности прислушкује фиксне и мобилне телефоне свих корисника који су им из неког разлога сумњиви! Управни одбор Републичке агенције за телекомуникације РАТЕЛ 26. марта усвојио је документ под називом „Технички услови за подсистеме, уређаје, опрему и инсталације фиксне и мобилне телекомуникационе мреже“, којим се од свих телефонских оператера, „Телекома Србије,“ ВИП и „Теленора“, захтева да за потребе надлежних државних органа омогуће директан приступ и увид у месне, међумесне, транзитне, међународне, сателитске и све остале видове телекомуникацијског саобраћаја.

То значи да служба безбедности има потпуни увид у све разговоре, СМС поруке, као и, како се наводи у акту, „тачне географске координате и локацију“ на којима се корисник мобилног телефона налази. Поред тога, наведене телекомуникационе мреже морале су да, на захтев РАТЕЛ, о свом трошку обезбеде целокупну опрему и уређаје који омогућавају прислушкивање, као и да их сместе у посебне просторије. Иако се усвајањем овог документа крше многи чланови Устава Србије, надлежни из Агенције за телекомуникације не мисле тако. Професор др Јован Радуновић, председник Управног одбора РАТЕЛ, који је омогућио да наведени документ ступи на снагу, изјавио је да нема разлога за дизање прашине и узнемиравање јавности?!
- Мислим да неко има лични интерес да направи хаос у телекомуникационом систему! Закон је донесен пре неколико месеци и сада се одједном неко из њему познатог разлога осетио угроженим. Документ „Технички услови за подсистеме, уређаје, опрему и инсталације фиксне и мобилне телекомуникационе мреже“ донесен је у оквиру Закона о телекомуникацијама по члану 55, у коме пише да се све активности врше у складу са законом - изјавио је Радуновић и додао да је сврха овог документа да омогући активнију борбу против тероризма, као и спречавање злоупотребе свих видова телекомуникација. Према његовим речима, дозволу за прислушкивање и електронско пресретање даје суд, а РАТЕЛ само ради по њиховом налогу, тачније, омогућује техничку повезаност између надлежних државних органа и јавног телекомуникационог оператера. Професор Радуновић је истакао да је циљ доношење овог акта правовремено откривање терориста, криминалаца и разних изгредника, као рецимо оних који су пре неколико дана претили председнику Тадићу или оних што су дојавили да је постављена бомба у новосадском породилишту. На наше питање како није прекршен ниједан члан Устава, између осталог заштита података о личности, као и право на загарантовану тајност писама и других средстава комуницирања, Радуновић је рекао да очекује да ће се сви прописи заштите приватности поштовати, али да они нису под ингеренцијом РАТЕЛ, већ других државних органа који су захтевали од њих да им се омогући поступак контроле. Да подсетимо, Агенција за телекомуникације је 11. јула поменути документ проширила и на електронску комуникацију путем интернета. Тако је, поред прислушкивања телефона, служби безбедности омогућен потпуни интернет надзор корисника, пресретање њихове електронске поште, као и преусмеравање долазног и одлазног интернет саобраћаја „произвољних корисника“.

]Увид у серијске бројеве сим картице


Сви фиксни и мобилни оператери дужни су да на захтев надлежног државног органа доставе податке везане за све разговоре с одређеног броја телефона, као и редовно слање свакодневно допуњених извештаја о при-пејд и пост-пејд корисницима. Поред тога, оператери се обавезују да доставе на увид све серијске бројеве СИМ картица и њихове ПИН и ПУЦ кодове, као и да по налогу надлежних органа оформе листу посебно заштићених корисника којој ће моћи само они да приступе.
Њима је забрањено да створе „техничке могућности“ којима би обезбеђени подаци постали доступни трећем лицу, тј. кориснику прислушкиваног броја. То значи да неко овог тренутка може да слуша телефонски разговор или се смеје читајући личне СМС поруке.

Само уз одлуку врховног суда

Београдски адвокат Сава Анђелковић најоштрије осуђује покушај малог броја људи у чијим је рукама власт да грађанима одузму неотуђиво право на приватност.
- Универзалном декларацијом УН из 1948. године загарантована је приватност сваком грађанину, и то представља имунитетско, неотуђиво право - подсетио је Анђелковић и додао да и у Европској конвенцији о заштити људских права пише то исто. Према његовим речима, Уставом је регулисано да се могу прислушкивати особе или компаније само уз одлуку Врховног суда Србије.
- Мислим да сви ови скоројевићи у политици због додворавања покушавају да на мала врата погазе загарантована људска права - рекао је Анђелковић и истакао да је ово тешко кршење закона, као и човековог права на приватност.
Слободан Вучетић, пензионисани председник Уставног суда Србије, изјавио је да „нема појма да ли је доношење оваквог документа правно могуће, као ни да ли је његовим ступањем на снагу прекршен Устав Србије. Међутим, Милош Живковић, правни стручњак у области телекомуникација, изјавио је да у Правилнику не постоји одредба у којој се стриктно наводи да је телекомуникацијски надзор дозвољен само ако је у складу с Уставом и законима Републике Србије. По његовом мишљењу, таква одредба би морала да постоји.

***************************************************

И тако нам "браћа" из ЦИА-а и МИ6 одузеше и оно мало приватности што нам је остало. Заиста смо захваљујући овим жутима слугерањама тако ниско пали да смо почели да живимо у свету ВЕЛИКОГ БРАТА.[
 
Poslednja izmena:
Sta reci nego - sreca je sto sam niko i nista...!...hahaa...!
Ali, koliko sam shvatila, nece moci da spijuniraju bez suda, ili mozda nisam dobro shvatila...
U svakom slucaju, debelo je rusenje prava na privatnost, i ja opet kazem da oni konstantno sprovode akciju "Sablja" jos od kad su dosli na vlast, samo na perfidniji nacin, kao sto se to radi na zapadu, i tek ce...!


More...p.s. nemoj da mislis da sam paranoicna, ali ti ovim tekstom kao da mi uli strah i uroci me, al meni su tek sad stigle neke SMS poruke koje su poslate jos u pola 10 veceras...evo malopre...
 
Poslednja izmena:
.. nemoj tako... policija je to.. bato...:whistling:

Govorim ti iz iskustva, kad su mene prisluškivali 90-tih kao člana OTPOR-a. Smejurija.

Ма бићеш ти повлашћен само дотле док те неко не пронађе и окрене ти уши наопако... :evil:

Taj što me pronađe kad me pronađe ima da se sagne.

00020098.gif


Samo da ne bude muško, jer ne vidim što bi me i tražio kad imam mušku pišu. :hahaha:
 
Ma ne uradim se ja nocu, ja samo radim nocu. Sta ces, neko mora i da radi nesto :lol: I to legalno. Moze da me povuku svi za k**u. 100% legalan, castan, sa obe noge na zemlji i mozgom u funkciji. Moze da me prisluskuje ko god hoce i kad hoce, nista ne tajim, sem vodjenja ljubavi sa svojom voljenom. A 'njizni duhom' nek crknu od muke, ja mirno spavam dok 'plemenita murija' svoj posao radi.:rotf::rotf::rotf:
 
Ma ne uradim se ja nocu, ja samo radim nocu. Sta ces, neko mora i da radi nesto :lol: I to legalno. Moze da me povuku svi za k**u. 100% legalan, castan, sa obe noge na zemlji i mozgom u funkciji. Moze da me prisluskuje ko god hoce i kad hoce, nista ne tajim, sem vodjenja ljubavi sa svojom voljenom. A 'njizni duhom' nek crknu od muke, ja mirno spavam dok 'plemenita murija' svoj posao radi.:rotf::rotf::rotf:

jel smrces il se u venu bodes kao tvoj idol cheda?
 
Društvo za informatiku Srbije i Privredna komora Srbije (Udruženje informatičke delatnosti) Vas pozivaju na

OKRUGLI STO

„NADZOR NAD ELEKTRONSKIM KOMUNIKACIJAMA“


Teme o kojima će se diskutovati su:

- RATEL: “Tehnički uslovi za podsisteme, uređaje, opremu i instalacije, Internet mreže“ i obaveze ISP
- koliko sajber kriminal u Srbiji zahteva uvođenje strogog nadzora?
- inostrana iskustva u sprovođenju nadzora
- da li nadzor još više ugrožava privatnost?
- da li je član 55 stav 1 ZOT dovoljna zaštita za privatnost?
- da li će se za svaki nadzor koristiti sudski nalog i ko će to kontrolisati?
- da li je već postajao nadzor i u čemu je razlika?
- zašto opremu za potrebe državne funkcije nadzora treba da plate ISP?
- šta misle nadprovajderi i potprovajderi?
- predlog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i Tehničko uputstvo
- da li će nadzor destimulisati elektronske komunikacije, e-trgovinu i sl.
- uvesti prelazni rok od 1 godine
- predlozi za izmene i dopune Tehničkog uputstva


Govornici:

- Slobodan Marković, Centar za razvoj Interneta
- Vojislav Rodić, Udruženje provajdera Srbije
- mr. Nebojša Vasiljević, pomoćnik ministra za telekomunikacije i informaciono društvo
- Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja
- Rade Dragović, Ministarstvo pravde
- Saša Janković, zaštitnik građana
- Jelena Jovanović, sekretar Udruženja informatičke delatnosti PKS
- Simo Ivaneža, YUBC System a.d.
- đakon Oliver Subotić, “Pravoslavni misionar“


Moderator:

Nikola Marković, predsednik Društva za informatiku Srbije

Tehničko uputstvo RATEL-a se može videti na sajtu www.ratel.org.rs, a saopštenje MTID na sajtu www.mtid.sr.gov.yu.


Skup se održava 08.08.2008. u Privrednoj komori Srbije
Terazije 23, 2. sprat, mala sala sa početkom u 11 časova
 

Back
Top