Kako se jednim imenom zovu svi stanovnici Srbije?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svi drzavljani Amerike se zovu Amerikanci, Kolumbije Kolumbijanci, Nigerije Nigerijanci, Cilea Cilenci i td i td..

Ali, kako se jednim imenom zovu svi stanovnici Srbije, mislim svi oni koji imaju njeno drzavljanstvo i njen pasos?

onako koje im je poreklo.....

jer ja ako odem u kinu i uzmem njihovo drzavljansto ili dvojno znaci ja sam kinez:mrgreen::mrgreen::mrgreen::hahaha::hahaha::hahaha:

amerikanci to rade jer ne postoje kao nacija,i hoce da izrabljuju druge narode da rade za njih,jer im tako kaze gazda sotona.
 
onako koje im je poreklo.....

jer ja ako odem u kinu i uzmem njihovo drzavljansto ili dvojno znaci ja sam kinez:mrgreen::mrgreen::mrgreen::hahaha::hahaha::hahaha:

amerikanci to rade jer ne postoje kao nacija,i hoce da izrabljuju druge narode da rade za njih,jer im tako kaze gazda sotona.

Nije to slucaj samo kod Amerikanaca.

Peruanci su star nacija i recimo Japanci, pa ipak svi koji hoce njihov pasos moraju biti Peruanci ili Japanci.

Nije u tome stos.
 
Gradjani Srbije...

Nisu svi gradjani Finske Finci, niti su svi gradjani Rusije Rusi, niti su svi gradjani Nemacke Nemci....

Srbin je i etnicka i nacionalna odrednica, dok Amerikanac, Koumbijac, Cileanac, Nigerijac jos uvek to nisu...

Ako zele svi gradjani Srbije mogli bi da se smatraju Srbima, ali oni to ne zele i ko sam ja da im oduzimama to pravo...

Malo je komplikovanije to u nekim zemljama Evrope, nego ti tvoji primeri sto si ih dao....
Nece Madjar iz Subotice da se smatra Srbinom madjarskog porekla, kad mu je geografski bliza Budimpesta od Beograda..

Van tvoje zemlje gledaju samo sta ti pise u pasosu, i time te smatraju...

A dok Italijan, Spanac, Srbin, Madjar, Irac..lako postanu pre svega Amerikanci u USA nekog tamo porekla kad su udaljeni iz svojih zemalja svi hiljade kilometara...
 
Poslednja izmena:
Zasto recimo jedan Madjar u Srbiji nece da kaze nikad da je Srbijanac, a kada je u Americi MORA da kaze da je amerikanac!?

Zasto se to dopusta?

zato sto kao stranac tamo ne mozes da dobijes papire koji ti trebaju za ostanak
mozes samo da napustish zemlju kada ti istekne viza
ili si amerikanac ili si stranac, nema treceg
znaju oni dobro sta rade, a te priche o manjinama i slichne gluposti koje neminovno dovode do separatizma su za jadne i mizerne zemljice kao sto je nasha
 

zato sto kao stranac tamo ne mozes da dobijes papire koji ti trebaju za ostanak
mozes samo da napustish zemlju kada ti istekne viza
ili si amerikanac ili si stranac, nema treceg
znaju oni dobro sta rade, a te priche o manjinama i slichne gluposti koje neminovno dovode do separatizma su za jadne i mizerne zemljice kao sto je nasha

Bas sam dotle zeleo da stignemo u diskusiji.

To su FUNDAMENTALNE GRESKE koje treba hitno isparavljati kod nas!
 
Zasto recimo jedan Madjar u Srbiji nece da kaze nikad da je Srbijanac, a kada je u Americi MORA da kaze da je amerikanac!?

Zasto se to dopusta?

To Srbijanac nije prihvaceno ni kod Srba, a kamoli kod nekih drugih...Ja znam vrlo malo ljudi koji se identifikuje sa tim nakaradim pojmom Srbijanaca....Da pored Italijan postoji i Italijanac razumeo bih, ali gde ima da se upotrebljavaju dva nacionalna imena, od kojih je jedno kovanica....koja i ne potice iz Srbije...

Madjari su istorijski narod u Srbiji, nisu nikakvi imigranti, relativno kompaktni, egzistiraju na tom prostoru 1000 godina, stvorili su veliku kulturu, tu gde oni zive bila je nekad i Ugarska i Austro-Ugarska,...

Madjar u Njujorku je imigrant koji je lako sklon asimilaciji, Madjar u Subotici je svoj na svome...i sto bi prihvatao neko novo nacionalno ime za sebe i stavljao ga iznad svog istorijskog...

Dok neki Spanac koji dodje da zivi u Srbiji, u nekoj etnicki kompaktnoj srpskoj sredini, bio bi asimilovan i on bi se identifikovao kao Srbin, kao i njegovi potomci...
 
Poslednja izmena:
Bas sam dotle zeleo da stignemo u diskusiji.

To su FUNDAMENTALNE GRESKE koje treba hitno isparavljati kod nas!

hehehe otkrio misic ameriku....bas si cakan..:D

ajde sad nam jos reci kako to da promijenimo pa da svi skocimo i kazemo huraaaa:ok:

predlozi jednom srbinu u bosni da se izjasnjava kao bosanac ili srbinu u hrvatskoj da se izjasnjava kao hrvat..ajooj...pa znas ti di je balkan od toga???

a onda pozovi eremitu i dezurne patriote da im taj srbin koji se izjasnjava hrvatom onda objasni zasto to cini...hehe.i otvori temu..bilo bi interesantno..
 
To Srbijanac nije prihvaceno ni kod Srba, a kamoli kod nekih drugih...Ja znam vrlo malo ljudi koji se identifikuje sa tim nakaradim pojmom Srbijanaca....Da pored Italijan postoji i Italijanac razumeo bih, ali gde ima da se upotrebljavaju dva nacionalna imena, od kojih e jedno smesna kovanica....

Madjari su istorijski narod u Srbiji, nisu nikakvi imigranti, relativno kompaktni, egzistiraju na tom prostoru 1000 godina, stvorili su veliku kulturu, tu gde oni zive bila je nekad i Ugarska i Austro-Ugarska,...

Madjar u Njujorku je imigrant koji je lako sklon asimilaciji, Madjar u Subotici je svoj na svome...i sto bi prihvatao neko novo nacionalno ime za sebe i stavljao ga iznad svog istorijskog...

Dok neki Spanac koji dodje da zivi u Srbiji, u nekoj etnicki kompaktnoj srpskoj sredini, bio bi asimilovan i on bi sse identifikovao kao Srbin, kao i njegovi potomci...

Tako je...
 
Зашто Срби из Црне Горе неће да кажу да су Црногорци??? Јел би требало?

Како нису,мрчо?Но шта су,јадан?

Само ти желиш да неко прихвати Црногорство као националну припадност,а то не може бити национална него географска(која могуће означава и држављанство).Ни Шумадинац,ни Војвођанин нису националне припадности.

То што један народ има државу која не носи име по називу своје нације не значи да треба да прихвати промену имена и измисле неку нову етничку припадност.
Пази назив "Црна Гора"...па није тај назив старији од народа који ту живи,а народ је имао своје име и пре именовања тог предела који је населио.
 
Nema tu velike filozofije. Sve stare evropske države su nacionalne. Imaju jednu konstitutivnu naciju i nacionalne manjine.
Konstitutivne nacije se nazivaju imenom države, a nacionalne manjine imenom svog nacionalnog porekla. Tako je unutar svake od tih država, dok su van tih država oni svi ono čiji su državljani, odnosno čiji pasoš poseduju.

Da rezimiramo...
Mađar iz Srbije je u Srbiji Mađar, a u inostranstvu Srbin.
Srbin iz Mađarske je u Mađarskoj Srbin, a u inostranstvu Mađar.
Ovo pravilo ne važi jedino u inostranstvu koje predstavlja njihovu matičnu državu. Pa, tako naš guverner Radovan Jelašić u Srbiji nije Mađar nego Srbin.
 
Зашто Срби из Црне Горе неће да кажу да су Црногорци??? Јел би требало?

crna gora postoji tek od 16 veka pod tim imenom dok srbi zive n prostoru danasnje crne gore jos od 7 veka nase ere. Srbi su kao nacija stariji od Crne Gore i Crnogoraca. Crnogorska nacija je nastala 1945 godine komunistickim ukazom i pre 1945 nije bilo ljudi koji su se nacionalno izjasnjavali kao crnogorci.
 
crna gora postoji tek od 16 veka pod tim imenom dok srbi zive n prostoru danasnje crne gore jos od 7 veka nase ere. Srbi su kao nacija stariji od Crne Gore i Crnogoraca. Crnogorska nacija je nastala 1945 godine komunistickim ukazom i pre 1945 nije bilo ljudi koji su se nacionalno izjasnjavali kao crnogorci.

A, bilo je nekolicina simpatizera fašističke ideje koji su se izjašnjavali kao Crnogorci, kao npr. Sekula Drljević.
 
Како нису,мрчо?Но шта су,јадан?

Само ти желиш да неко прихвати Црногорство као националну припадност,а то не може бити национална него географска.Ни Шумадинац,ни Војвођанин нису националне припадности.

То што један народ има државу која не носи име по називу своје нације не значи да треба да прихвати промену имена и измисле неку нову етничку припадност.
Пази назив "Црна Гора"...па није тај назив старији од народа који ту живи,а народ је имао своје име и пре именовања тог предела који је населио.

Срби из Црне Горе се изјашњавају као Срби, за шта сматрам да је потпуно у реду. Црногорство јесте национална припадност јер Црна Гора има своју историју и историју свог народа - Црногораца још од прије Дукље. Црногорска држава нестаје стварањем Краљевине Срба Хрвата и Словенаца, али то не значи да Црногорство као национална припадност нестаје. Шумадинац и Војвођанин су нешто сасвим друго, а проблем је у томе што ви не можете да се помирите са тиме да је Црна Гора независна држава, као што ће бити и Косово и Метохија ако се настави оваква политика.

Да, на овим просторима су некада живјели и Илири, па треба ли да се сад зовемо Илирима??
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top