Šum srca

Svetlana1

Početnik
Poruka
6
Moja ćerka je u maju napunila 20 godina.Prije nekoliko dana mi je rekla da osjeća stezanje u grudima i pritom joj fali vazduha.Izmjerili smo pritisak i bio je 85/71, a puls je bio 90.
Napominjem da smo je vodili kod kardiologa i radili EKG kad je imala 14g.(na sistematskom su posumnjali na šum srca).EKG je bio uredan.
 
Ako si zabrinuta zbog šuma - neka ide ponovo kod kardiologa. Šumova ima preko 30 vrsta, a pošto 6 godina nije kontrolisala srce nije nelogično da opet ode pa ćete tačno znati da li šum postoji, koje je vrste i da li to ima veze sa njenim tegobama.
 
Danas smo uradili EKG i nalaz je bio uredan:klap:Uradili smo i krvnu sliku ( rezultat očekujemo sjutra).Doktorica pretpostavlja da je anemična, jer joj se učinilo da je blijeda.
Šta mislite da li može ubrzan puls i stezanje u grudima da bude od anemije?:???:
 
Ne znam gde da postavim pitanje,pa rekoh da pokusam ovde.
MUz mi ima povremene napade bola na levoj strani grudi,potraje i po 10-15 min..Osim toga danas je osetio bol i u levoj ruci.Ti bolovi se javljaju odprilike 1 mesecno,mada nema pravila,javlja se i stezanje u grudima i ne moze duboko da udahne.EKG je bio do sada u redu.Ima 33 god.
Zanima me da li ipak moze biti neko srcano oboljenje i koje analize je potrebno uraditi?
Unapred hvala.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ako ima tegobe neka se javi svom lekaru, da se tacno utvrdi da li su njegove tegobe srcanog ili nekog drugog porekla, ako treba i da nosi holter.
Mlad je za neke teze patologije, moze biti i spazam medjurebarne muskulature, uticaj stresa.
Srcani bol je po sred grudnog kosa ,ne hvata levu ili desnu stranu.
Stezanje u grudima moze biti u vezi sa stresom, sa plucnim problemima, sa pritiskom...
Kao sto rekoh neka se javi svom lekaru da se iskljuce neki od organskih problema, ako tu bude sve ok nije lose da poprica i sa psihijatrom.
 
ekg se stalno spominje kao mera dobrog ili ne dobrog stanja srca, Evo mog primera-ekg pokazuje da "imate neki sum, nista strasno"....holter uredan, ptitisak normalan, krvna slika ok. Znaci ja imam zdravo srce? Nemam. Imam umerenu-tesku aortnu stenozu, kalcifijaciju zalistaka, regurgitaciju. i pocetni stadijum hipertrofije leve komore. znaci te ekg holtere i to kao merodavno maci o rep. Dok se ne uradi eho srca nista. A tek kateterizacijom tacna mera, ali to ako eho nije ok. Tek tad se moze reci ok. 35 god nisam znala sta imam, jer me niko nije poslao na ispitivanje tog suma. Mozda urodjeno mozda od infekcije streptokokama, zalistak je stradao. A ja zenska trcala maraton.... Ljudi, kontrolisite sumove ehom, samo tako se moze videti uzrok i benignost ili ne tog suma.
 

Back
Top