KREATIVNO I NEOBICNO FARBANJE JAJA

  • Začetnik teme KUVARICA JACA
  • Datum pokretanja
Bilo bi dobro da ovde iznesemo ishustva sa bojama. Mada mislim da problem nije samo u bojama nego da se jaja necim premazuju pa boja nece dobro da hvata. Meni su zato najsigurnuje prirodne - lukovina i varzilo. Neznam kakve su ove nove, koje su se ove godine pojavile. Ima cetiri vrste: sa metalik sjajem, zlatom, mermerna i mislim srebrna.
Inace one kineske sljokice koje prodaju za jaja mislim da nisu jestive jer su sa lepkom i nigde ne pise da su neotrovne

Sta je VARZILO?
 
Danas je , svi znamo - VELIKI PETAK :) dan kada bojimo jaja :D

Kako ih najbolje skuvati, da ne puknu, kako da najbolje poprime boju u kojoj ih kuvamo ? :)
Ovo i još mnogo tih malih sitnih caka koje nam puno znače prilikom ovog obreda.

Iskusne domaćice i domaćini imaju reč..ja nisam po tom pitanju baš iskusan :mrgreen:

zato i pitam...:)

SRNI VAM USKNJI PRAZNICI :D :D :D

USKRNJAJAJA-1.jpg
 
Verovatno je vecina domacica vec ofarbala jaja, ali sto kazes nije na odmet da se neke cake i znaju.
Jaja stavim u hladnu vodu , ne u vrucu, zatim na 3-4 l vode poslolim dobre 2 supene kasike soli, kazu bake cuva ljusku da ne puca.Kuvam ih na tihoj, tihoj vatri oko 2 sata i onda ih farbam, ako zelim sve u jednoj boji samo razmutim tu boju sa vrucom vodom, na ove 3-4 litre vode farbam 20-25 jaja i dodam 3-4 kesice boje.Jos malo ih kuvam, sada moze tek, tek da se pojaca, jedno par minuta.Ako je vise boja u pitanju samo premestim u drugu serpicu i postupim isto.
Ne vaditi jaja metalnom kasikom jer hoce da zagrebu i ostete boju na ljusci.
Mazem ih sa uljem da imaju lep sjaj, nikako mast ili margarin jer kad se jaja ohlade gube sjaj.Mislim da sam na forumu procitala o nekim sjajevima , ali to jos nisam videla.
Ko lepi slicice zalepi ih pre mazanja sa uljem.:bye::heart:
 
Verovatno je vecina domacica vec ofarbala jaja, ali sto kazes nije na odmet da se neke cake i znaju.
Jaja stavim u hladnu vodu , ne u vrucu, zatim na 3-4 l vode poslolim dobre 2 supene kasike soli, kazu bake cuva ljusku da ne puca.Kuvam ih na tihoj, tihoj vatri oko 2 sata i onda ih farbam, ako zelim sve u jednoj boji samo razmutim tu boju sa vrucom vodom, na ove 3-4 litre vode farbam 20-25 jaja i dodam 3-4 kesice boje.Jos malo ih kuvam, sada moze tek, tek da se pojaca, jedno par minuta.Ako je vise boja u pitanju samo premestim u drugu serpicu i postupim isto.
Ne vaditi jaja metalnom kasikom jer hoce da zagrebu i ostete boju na ljusci.
Mazem ih sa uljem da imaju lep sjaj, nikako mast ili margarin jer kad se jaja ohlade gube sjaj.Mislim da sam na forumu procitala o nekim sjajevima , ali to jos nisam videla.
Ko lepi slicice zalepi ih pre mazanja sa uljem.:bye::heart:


:think: :think:...Ma ko zna Jaco...i ove domaćice danas imaju obaveza raznih...
ne stiže se sve to na vreme kao nekad...:D
 
Takav je slučaj kod mene! :D Ali, nema veze, stići će se i sada!

Otprilike takav postupak i ja primenjujem, samo ne kuvam dva stata jaja jer onda žumance bude zeleno a takvo ne volim.
Sirće stavljam u hladnu vodu sa bojom, recimo dve supene kašike za 10 komada.
 
Verovatno je vecina domacica vec ofarbala jaja, ali sto kazes nije na odmet da se neke cake i znaju.
Jaja stavim u hladnu vodu , ne u vrucu, zatim na 3-4 l vode poslolim dobre 2 supene kasike soli, kazu bake cuva ljusku da ne puca.Kuvam ih na tihoj, tihoj vatri oko 2 sata i onda ih farbam, ako zelim sve u jednoj boji samo razmutim tu boju sa vrucom vodom, na ove 3-4 litre vode farbam 20-25 jaja i dodam 3-4 kesice boje.Jos malo ih kuvam, sada moze tek, tek da se pojaca, jedno par minuta.Ako je vise boja u pitanju samo premestim u drugu serpicu i postupim isto.
Ne vaditi jaja metalnom kasikom jer hoce da zagrebu i ostete boju na ljusci.
Mazem ih sa uljem da imaju lep sjaj, nikako mast ili margarin jer kad se jaja ohlade gube sjaj.Mislim da sam na forumu procitala o nekim sjajevima , ali to jos nisam videla.
Ko lepi slicice zalepi ih pre mazanja sa uljem.:bye::heart:

Jaco, nemoj 2 sata da ih kuvas, to je preterano, dovoljno je 15 minuta na tihoj vatri, ako je 5 minuta dovoljno za tvrdo kuvano jaje, zasto bi ih kuvala dva sata? Pa nisu od kamena... Veruj mi 15 minuta maksimum i tvrdo su kuvana! Jos ako ih posle dokuvavas u boji.... nemas potrebe...
 
Jaco, nemoj 2 sata da ih kuvas, to je preterano, dovoljno je 15 minuta na tihoj vatri, ako je 5 minuta dovoljno za tvrdo kuvano jaje, zasto bi ih kuvala dva sata? Pa nisu od kamena... Veruj mi 15 minuta maksimum i tvrdo su kuvana! Jos ako ih posle dokuvavas u boji.... nemas potrebe...

Tako je...jaja treba kuvati oko 15 -tak min i gotovo...onda u boji da provri i kraj...obavezno ih premazati uljem na kraju da dobiju sjaj...Pozz
 
Ja cu da se prikljucim temi sa jednom zdravom varijantom.
Ljuske od crnog i belog luka iseckati na sitne kockice i po zelji mogu se pomesati a mogu svaka vrsta posebno. Jaje oprati i tako vlazno uvaljati u kockice ljuski i uvetati carapom.Kuvati kao i jaja koja se kuvaju redovno u lukovini.Moze se kuvati u vodi u kojoj je vec skuvana i procedjena lukovina ili samo u vodi.Kombinujte same i videcete kako dobijate mramorne i ostale dezene.A sto je najvaznije nije stetno za pojesti.

ovako ih ja fabam, znaci ekstra su, slikacu posle pa cu okaciti sliku....
 
Ja cu da se prikljucim temi sa jednom zdravom varijantom.
Ljuske od crnog i belog luka iseckati na sitne kockice i po zelji mogu se pomesati a mogu svaka vrsta posebno. Jaje oprati i tako vlazno uvaljati u kockice ljuski i uvetati carapom.Kuvati kao i jaja koja se kuvaju redovno u lukovini.Moze se kuvati u vodi u kojoj je vec skuvana i procedjena lukovina ili samo u vodi.Kombinujte same i videcete kako dobijate mramorne i ostale dezene.A sto je najvaznije nije stetno za pojesti.

To sam i ja radila prethodne dve godine i zaista su super. Lako se pravi a svako jaje je unikat.
 
A niko nije spomenuo da se jaja nabavljaju par dana ranije da odstoje, jer se sveža kuvana jaja teško gule (znate ono - sa ljuskom zgulite i pola belanceta). Takođe se dan pre kuvanja jaja izvade iz frižidera da postignu sobnu temperaturu, onda manje pucaju. Kuvaju se na laganoj vatri, inače "skaču" i sudaraju se pa pucaju.
 
Neznam kakve su ove nove, koje su se ove godine pojavile. Ima cetiri vrste: sa metalik sjajem, zlatom, mermerna i mislim srebrna.
Ako misliš na proizvođača KGT Beograd, nisam stigla da ih isprobam jer sam ih dobila taman kad sam završila farbanje pa čekaju sledeću godinu. Ali mislim da to nisu boje nego efekti (zlatna je samo folija) ali i boje su upakovane unutra i nalaze se u gumenim ampulama. Vlasnik firme se kune da su boje dobre, oni su farbali jaja mnogo ranije da bi ih slikali za ambalažu. Te slike su stigle do mene, ali su rađene amaterski, pod lošim svetlom i slabim aparatom, tako da ne mogu da ocenim pravi efekat.
 

Back
Top