KREATIVNO I NEOBICNO FARBANJE JAJA

  • Začetnik teme KUVARICA JACA
  • Datum pokretanja
mi vec godinama saramo jaja pomocu carape i listova raznih biljaka

pokvasis jaje,stavis na njega list deteline npr,i zavuces u zensku najlon carapu,zategnes i vezes cvor da list se ne bi pomerio.redjas tako dok ne napunis carapu i spustis u serpu sa bojom da se kuva;kad se skuva izvaditi,pazljivo seci carapu i skidati listove dok je vruce da se ne zalepi;premazati uljem
 
mi vec godinama saramo jaja pomocu carape i listova raznih biljaka
pokvasis jaje,stavis na njega list deteline npr,i zavuces u zensku najlon carapu,zategnes i vezes cvor da list se ne bi pomerio.redjas tako dok ne napunis carapu i spustis u serpu sa bojom da se kuva;kad se skuva izvaditi,pazljivo seci carapu i skidati listove dok je vruce da se ne zalepi;premazati uljem

Mi smo to probali ali je za mamu to mnogo velika petljancija*, a rezultati nisu bili baš preterano različiti od onih kada smo koristili nasumično načupkanu lukovinu (tj. ti listići biljaka su se pomerili i boja se razmrljala ili prodrla potpuno jer su listići bili previše tanki)

*ona npr. ne pravi torte (a sa druge strane ipak pravi sarme koje ja nikad neću pomisliti da pravim jer nema šanse da napravim zatvorene paketiće iz kojih fil ne curi). Dobro je samo dok nije kao Konradinova tetka iz Sredni Vaštara
 
Upravo sam kupila časopis i u njemu piše za bojanje jaja iz sastojaka koje nađemo doma
PERŠIN: U litri vode kuhati 250 g list peršina 30 min.Tvrdo kuhano jaje držati 30 min. u ohlađenoj tekučini
KUPUS CRVENI: U litri vode 40 min. kuhati 250g naribanog crvenog kupusa i isto kao kod peršina
CIKLA: Izmiješati 250 ml soka od cikle sa 3/4 litre vode pa jaje ostaviti 30 min u otopini
KAMILICA: za prirodnu žutu boju kuhajte oko 20 g kamilice 20 min.Tvrdo kuhano jaje držite u otopini dok ne dobije željenu nijansu
Nadam se da sam malo doprinjela euforiji koja nas čeka
Našla sam još i ovo
u gusto skuhanom crnom čaju kuhati jaja
A SAD NEOBIČNO.kuhati jaje u što je moguče tamnijem vinu" Teran vino" navodno da dobije boju kao da je posuto sa šljokicama.
Sve ovo navedeno nisam ništa isprobala,zato tko je avanturista neka proba
 
Poslednja izmena:
Sudeći po tortama i figuricama, sve imate vešte ruke a i mašta vam ne nedostaje. Zato vam pišem moj način farbanja uskršnjih jaja. Pored tradicionalnog šaranja voskom, uvijanja u listiće i stavljanje u čarapu ja ih crtam i to bojama za makete. To su boje u malim bočicama, raznih boja, sjajne i izgledaju kao lak farba. Boja se nanosi četkicom, a četkoca se prere razređivačem. Mogu bojiti već ofarbana jaja, pa im dodati samo neki detalj, ili ih kompletno bojiti samo ovim farbicama, naravno jaja se predhodno obare. Za ovaj način vam treba samo malo strpljenja i vremena, pošto se savaka boja mora dobro osušiti kako se ne bi razmazivala, a tek onda bojiti drugom bojom i drugu stranu jajeta. Za sušenje je najlakše koristiti male rakijske čašice u koje se stavi jaje, jer se tako može bojiti veća površina.
 
Poslednjih par godina, ja farbam jaja bojama iz kapsule.
Kad me pitaju kako te boje izgledaju, ja u šali kažem da su pakovane kao antibiotik. Otvoris kapsulicu i istreses prah. I prezadovoljna sam izgledom i bojom jajeta.
Tanja, ja sam kupila te kapsule prvi put ovde, posto sam jedino njih nasla za farbanje, i neke tabletice, ali ne znam kako ih upotrebiti...Help!!!
 
Ideja
e38734a8.jpg
 
jaja.jpg

Već par godina, pored standardnog farbanja bojom za jaja primenjujem tehniku koju sam pokupila negde na internetu. Izuzetno jednostavno a efekti su super, jedinstveni i uvek drugačiji. Jaja se skuvaju u vodi, izvade se iz vode da se osuši ljuska. Spremiti šerpu i u šerpu sipati s prsta vode, i cediljku na koju se poređaju jaja. Lagano po jajima naneti prehrambenu boju u prahu, tri boje su sasvim dovoljne. Cediljku staviti na šerpu, poklopiti i staviti da voda provri. Kad se stvori dovoljno pare pod poklopac, boja počne da se otapa i preliva po jajima. :hvala:
 
jaja.jpg

Već par godina, pored standardnog farbanja bojom za jaja primenjujem tehniku koju sam pokupila negde na internetu. Izuzetno jednostavno a efekti su super, jedinstveni i uvek drugačiji. Jaja se skuvaju u vodi, izvade se iz vode da se osuši ljuska. Spremiti šerpu i u šerpu sipati s prsta vode, i cediljku na koju se poređaju jaja. Lagano po jajima naneti prehrambenu boju u prahu, tri boje su sasvim dovoljne. Cediljku staviti na šerpu, poklopiti i staviti da voda provri. Kad se stvori dovoljno pare pod poklopac, boja počne da se otapa i preliva po jajima. :hvala:

Prelepa su! Sad mi krivo što ih ranije nisam videla. Moja su obična:
 

Prilozi

  • Jaja.jpg
    Jaja.jpg
    38,9 KB · Pregleda: 35

Back
Top