KREATIVNO I NEOBICNO FARBANJE JAJA

  • Začetnik teme KUVARICA JACA
  • Datum pokretanja
Dali neka od vas ima iskustvo u dekorisanju jaja salvetnom tehnikom da to spodeli sa nama.To se jaje maze umucenim belancetom i na to se zalepe detalji koji se izrezu sa salveta od papira ili vec nesto slicno.:heart:

Ili ako imate neki link da to postavite ovde?
Vera na predhodnoj stranici su jaja koja sam ja radila dekupaž tehnikom ( moj post od 2012.g). nema lakše i brže tehnike za farbanje jaja, naravno sve zavisi od slišica na salveti. Obariš i ofarbaš jaja u željenu boju, čak ne mora ni da se skroz ohlade.Isečeš sličicu sa salvete, što tanja salveta to bolja, ja imam tekozvane 'japanske' salvete tanke,tanke - ostale još od čuvenog skupljanja salveta. Ja sličicu pokvasim običnom vodom i stavim na jaje, a zatim malo namažem lakom ya nokte koji u sebi ima šljokice (ima vrlo jeftinih da se kupe i to u raznim bojama, koji su super ya ove stvari). To ti je sva mudrost, nošta brže i jednostavnije. Ja to radim kada nemam vremena za neke komplikovanije ukrašavanje, a Boga mi to je sve češće.
 
Proslogodisnja i ovogodisnja Uskrsnja jaja. Hristos Vaskrse!!!

SAM_3545.jpg


SAM_3658.jpg


SAM_3649.jpg
 
Nažalost, Ivana, držalja i pero za tuš odavno više ne može da se nadje u knjižarama. Čudi me da ti uopšte i znaš za to pero jer si mlada i ne verujem da si ga ikada držala u ruci.

Veruj mi Sneki da jesam. :) Nastavnik likovnog nam je to tražio u petom razredu i tad sm nalazili samo pero, a držalja, doduše improvizovana, nam je pravio otac jedne moje drugarice. I našla sam nešto slično u knjižari juče, neku fensi varijantu gde su držalja plastična i nije baš pero kao što je bilo to koje smo mi koristili. Pokušala sam već da uradim, vosak i gar sam pokupila iz sela, crtanje mi dobro ide, za sad sam manje - više zadovoljna, samo da me boje sutra ne izdaju pa da budu bledunjave kao što umeju.

- - - - - - - - - -

Ivo, čitala sam da se doda so i da treba da budu na sobnoj temperaturi pre nego što ih staviš u vodu i da tad manje pucaju.
 
Žene dajte savete kako da se skuvaju jaja a da ne popucaju? Uvek mi bar pola popuca :(

Izvadiš jaja dan ranije iz frižidera da budu na sobnij temperaturi.
Staviš ih da se kuvaju u hladnu vodu, na slabu temperaturu da se ne bi prebrzo ugrejala, pa kad se dobro zagreju (recimo kroz 10 minuta) tek onda pojačaš temperaturu tako da mogu da se skuvaju.
Čim su gotova vadi ih iz vode jer sam primetila da, ako ih ostavim u vrućoj vodi dok sve ne ofarbam ona poslednja već imaju pukotine.
Poneko stavlja so u vodu dok se kuvaju, ali ja je ne volim jer ostavlja trag na ljusci.
Eto tako ja kuvam, a ako neko zna nešto pametnije - i ja bih da saznam :)
 
Uvek se trudim da na vreme nabavim domaca jaja jer imaju mnogo cvrscu ljusku i manje pucaju od onih sa farmi. Objasnjenje je logicno: koke nosilje nose jaje svaki dan i ljuska je tanja i slabija.
Drugo, od kad ih kuvam u onom aparaticu, mnogo manje pucaju.
 
Pozdrav od mene...mozda kasnim sa odgovorom,ali da napisem jaja se ne peru jer imaju prirodnu zastitu,
i nemojte praviti face, nece vam nista biti ako se ne operu, jedino da nisu bas "usrana".
Spremim serpu sa hladnom vodom i ubacim 2-3 velike kasike soli to sam negde procitala , na 3-4 litara vode i u to spustim jaja
otprilike oko 30 komada, mozda koji komad vise i kuvaju se natihoj tihoj vatri 2-3 sata. Da da toliko. Dotle radite nesto drugo.
Znaci presudno da jaja ne popucaju je da nisu na "jakoj" vatri. Voda i ne vri nego se kuvaju u toj vrucoj vodi.
Onda ih farbama skoro na isti nacin kako ih i kuvam, spremim serpicu sa vodom i farbom i sircetom, provri i onda smanjim i spustim onako kuvana,
jos par minuta da se kuvaju u farbi.
Pozdravcic i sretan vam praznik i da ste mi zivi i zdravi:bye::heart::heart::heart:
 
Od 30 jaja, samo 3 pukla :) Kad se uzme u obzir da sam jaja sinoć stavila u frižider :dash: i jutros izvadila, a da me je dete probudilo u 6h da farbamo jaja i da je kukao dok ih konačno nisam stavila da se kuvaju... pa onda kuknjava kad će već jednom da se skuvaju... dobro sam prošla :)
Malo sam zbrzala ukrašavanje (on se zadovoljio time što smo ih ofarbali u šarene boje, pa zbrisao da gleda crtać) pa i nisu nešto lepa...
 
Veruj mi Sneki da jesam. :) Nastavnik likovnog nam je to tražio u petom razredu i tad sm nalazili samo pero, a držalja, doduše improvizovana, nam je pravio otac jedne moje drugarice. I našla sam nešto slično u knjižari juče, neku fensi varijantu gde su držalja plastična i nije baš pero kao što je bilo to koje smo mi koristili. Pokušala sam već da uradim, vosak i gar sam pokupila iz sela, crtanje mi dobro ide, za sad sam manje - više zadovoljna, samo da me boje sutra ne izdaju pa da budu bledunjave kao što umeju.

- - - - - - - - - -

Ivo, čitala sam da se doda so i da treba da budu na sobnoj temperaturi pre nego što ih staviš u vodu i da tad manje pucaju.


imas perca i drske, normalne, po radnjama sa slikarskim materijalom
 
Od 12 iscrtanih, samo na jednom je ostala lepa šara, sva ostala su nekako upila boju i ispod voska, ne znam zašto. Ali ne pamtim kad su nam jaja imala ovako intenzivne boje, a čak i nisu bila bela nego su imala žućkastu ljusku. Ako izuzmemo to što šaranje voskom nije baš uspelo, zadovoljna sam kako su jaja ispala. I puklo mi je samo jedno.
 
Jako malo farbam jaja, sada ce te mi se smijati, ali samo 6kom sam danas ofarbala (malo aksnim...) mi ne volimo kuvana jaja, babe farbaju obe po 10-15kom i to je previse sve skupa. Domaca jaja, od koka koje trce, izabrala najsvjetlija i stavila odmah u hladnu vodu, a ujutro ih izvadila iz frizidera, sve kako je vec opisano. Kuvala na jacini 4 od 6 na potenciometru mog sporeta, kuvali se 25min i ni jedno nije puklo. Tako su stajali dok napkon nisam pozavrsavala jos neke poslice, pa nekih sat vremena sigurno.
Uglavnom, odlucila sam da se okusam u farbanju sa gel Wilton bojama i milkom u prahu, iskustva su bila razlicita. Svako pojedinacno sam stavila u plasticnu casu sa vec rastopljenom bojom u vreloj vodi sa sircetom. Prvo- dva nebesko plava i jedno ljubicasto sa gel bojama su se super ofarbala, ali prah boje, to je skroz druga prica, zasto pojma nemam. Stalno su izlazili neki kao mjehurici iz vode, gore po povrsini vode se vidjelo kao da unutra nesto pucketa, stavim jaje u kasiku da vidim sta se desava, po njemu isto tako sitni mjehurici, jako cudno. Kad ga izvadim van, mjehuric pukne i ostane bijela tackica ne ofarbana na tom mjestu. Pa onda primjetim da se taj povrsinski sloj boje jako lagano moze oljustiti, jedno tako tackasto sam oljustila, sa druga dva sam papirom skinula tu farbu i pokusala opet ofarbati, ali je bilo jako blijedo, iako je koncetracija boje bila za 10 jaja
farbana-jaja1-1.jpg
farbana-jaja-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Daco, ova plava su baš lepa, imaju super boju. Ja sam kuvala sa milkomovim bojama, isto kao što se radi i sa onim bojama za jaja u prahu. Stavim vodu, sirće i boju i super ispadnu. Dešaval se da neka uvuku boju unutra ali to valjda ima veze sa debljinom ljuske. Sad sam dodala crvenu roze milkom jer mi ona u prahu za jaja nije bila dbra, baš je bila bleda, a u neke dve ljubičaste koje je moja mama kupila sam dodala malo ljubičaste lila milkom i malo teget isto milkom, to su mi i bile jedine milkom boje koje imam. A koristila sam i neke boje kje su baš za jaja, u koje se umoči već kuvano jaje i uz njih sam dobila neku olovku koja bi valjda trebalo da briše boju pa da se njome crta po jajima, tak je bar objašnjeno na pakovanju ali od ta posla nije bil ništa tako da su tu na kraju radile salvete i tempere. :zper: Evo sličice koja mi je ostala u laptopu, na moju veliku žalost ne vidi se lepo cela korpica ali samo tu jednu sam sredila za stranicu na fb, ostale su ostale kod mog momka u fotoaparatu.

attachment.php


P.S. vo je to jedino koje je "uspelo" sa voskom, nikako mi nije jasn zašto se ofarbao deo ispod voska. Pre par godina mi je rodjaka poklonila nekoliko komada već iscrtanih vskom, a da ih mi skuvamo i taj deo je sta beo, ne znam zašto sad nije htelo, a isto smo farbale. Jedin da sam mžda trebala deblje linije da iscrtam. :confused:
 
8xph51.jpg


289ie8m.jpg


2639gdl.jpg


2uf3otz.jpg


euhnxe.jpg


Ove godine sam šarala jaja šljokicama za nokte. Velika kutijica sa 6 boja kod kineza je 150 dinara, a nisam potrošila ni deseti deo. Umutila sam jedno belance, uzela malo u kašikicu i nasula unutra šljokice, pa sve to prstima namackala na jaja. Mislim da bi išlo dobro i sa nekim providnim neotrovnim lepkom (recimo onaj dečiji za papir). Kad se osuše treba preći nekom suvom četkicom (ja sam imala jednu čistu za puder) da se skine višak šljokica.
 

Back
Top