Odnos SAD sa Srbijom, jedan od stavova

27E

Legenda
Poruka
52.416
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=1&status=jedna&vest=125755&datum=2008-08-03

Šlezinger: Kosovo američki džoker

- LEPO je za Hag da je Karadžić uklonjen iz regije, ali to neće mnogo pomoći u rešavanju problema koji su doveli do ratova u Bosni, niti prevazilaženju tekućih problema u BiH. Mislim da će biti potrebno mnogo vremena da se postigne mir i pomirenje u Bosni, bez obzira na to šta se dešava u haškom sudu.
Ovo, u razgovoru za „Novosti“, kaže direktor Istočnoevropskih studija Centra „Vudro Vilson“ u Vašingtonu dr Martin Šlezinger, koji se decenijama bavi našim regionom.

*Američko priznanje nezavisnosti Kosova je pogoršalo odnose SAD sa Srbijom. Imajući u vidu dug proces rešavanja pitanja Kosova, vidite li da bi oni, i kako, mogli da se poboljšaju?
- Dobro je za Srbiju da SAD nisu sada za nju ključni faktor. EU jeste. Istina je da su EU i SAD vrlo bliski, ali Unija i Amerika nemaju uvek istovetne poglede o mnogim pitanjima. Jedno od njih je Srbija. SAD su najodgovornije, mislim, za probleme, jer ne samo da su unilateralno bombardovale Srbiju zbog Kosova 1999. godine, već su tokom dve administracije, Klintonove i Bušove, imale istovetnu politiku. Pretvarali smo se da smo uravnoteženi, da nemamo stav o nezavisnosti Kosova, dok smo sve vreme zapravo bili za nju. Stoga mislim da treba mnogo vremena da se odnosi Srbije i SAD poprave. Treba prevazići grupu ljudi u administraciji i Stejt departmentu koji nemaju uravnotežen pristup. Ne znam da li će sa promenom administracije doći do poboljšanja, ali čini mi se da gore od ovoga neće biti.

*Nema mnogo zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova?
- Ta činjenica je možda iznenadila Vladu SAD, ali ne i mnoge druge. Multietničke zemlje, koje su nestabilne, ili imaju željne nekih njenih dalova za samostalnošću, videle su to kao opasnost. SAD i neke veće evropske zemlje su mogle da „zavrnu ruku“ NATO i EU članicama, i tako se došlo do četrdesetak država koje su priznale nezavisnost Kosova. Ne verujem da će se taj broj značajno povećati u budućnosti. Čak ih nema mnogo ni u islamskom svetu. Mislim da će se konačna odluka o Kosovu doneti mnogo sporije nego što se očekuje.

*Kakav ishod očekujete?
- Rešavaće se godinama. Možda tokom cele generacije.

*Zbog čega su SAD žurile sa priznanjem Kosova? Vojni razlozi?
- Ne bih rekao da su u pitanju vojni razlozi. Pre politički. Naša vojska, prema mojim saznanjima, od početka nije bila oduševljena učešćem na Balkanu. Uvučeni su najpre u Bosnu, a potom na Kosovo, a oni ne vole mirovne operacije.


* Zbog čega u SAD postoji takvo (ne)raspoloženje prema Srbima?
- Moja, i generacija mog oca, prosrpski je raspoložena. Srbi su bili naši saveznici i prijatelji, čak i u vreme Tita. Ali, mlađi ljudi sada smatraju da su Srbi „loši momci“. No, takvo mišljenje se ne očekuje od karijernih diplomata koji su radili na ovim pitanjima devedesetih godina. Nazivam ih „profesionalnim antisrbima“, kao što su nekad postojali „profesionalni antisovjeti“. A to je bilo lako. Mala zemlja, bez nuklearnog oružja... Mada, mislim da to neće potrajati.

OBAMA BOLJA OPCIJA ZA SRBE
*DA li će nova administracija doneti neku promenu?
- Tokom devedesetih godina Mekejn je bio vrlo tvrd prema Srbiji. Predvodio je u Kongresu one koji su želeli da se ukine embargo na oružje. Obama je uvek imao osećaj za manjine, ali on ima savetnike koji su bili vezani za nekadašnju demokratsku administraciju... Pri tom, Srbija nije njegova tema. S druge strane, kao senator iz Čikaga, gde postoji značajna zajednica Amerikanaca srpskog porekla, mogao bi da ima bolji stav prema Srbima. U svakom slučaju bolji nego Hilari Klinton. Mislim da ćete polako videti promenu. SAD imaju druge prioritete, i mislim da je to dobro. Srbija i Balkan ostaju drugorazredni ili trećerazredni na listi prioriteta SAD.
 
Америчка спољна политика, је зацртана за неколико година унапред. Њима је циљ да се приближе и устоличе у Касписјки басен., и уколне великог гиганта са тог просотра, а то је увек опасна Русија и НР Кина, чији је економски раст, више него очигледан. Тако да говорити о томе да ће победа неког Обаме, нешто променити, просто не пије воду.
 
Који год кандидат да победи Косово ће остати независно. Њима је циљ остварен, изградили су базу и потиснули Русију са Балкана. Наравно потиснули су је војно, али је још морају потиснути и економски.
 
Za jedno 4 godine Vlada ce priznati Kosovo, uvuci se Americi, a narodu ce isprati mozak da je to najbolje resenje i da nema alternativu.

Тако је..Оливер Дулић, већ полако испипава пусл народа. Каже да ће влада Србије сарађивати са Тачијем и владом у Приштини. То је de facto признање.
 
Њима је циљ остварен, изградили су базу и потиснули Русију са Балкана. Наравно потиснули су је војно, али је још морају потиснути и економски.
То ће се показати као немогуће, Русија је увек била економска велесила.
Недавно је успела да постане чак 54. најразвијенија земља на свету
 
То ће се показати као немогуће, Русија је увек била економска велесила.
Недавно је успела да постане чак 54. најразвијенија земља на свету

Mislim da nema potrebe da sa Vama raspravljam o ekeonomskoj snazi Rusije. Prosto niste u stanju ili ne zelite da uvazite relevantne cinjenice.
 
Јесте, ако се информишеш из смрадикалских листова.

Недавно је један радикалски дебил одао признање Тајм магазину што је именовао Путина за личност године.
Али тај несрећник не схвата да Тајм додељује титулу без обзира да ли је личност позитивна: личност године Тајм магазина 1939. био је Адолф Хитлер.
 
Јесте, ако се информишеш из смрадикалских листова.

Недавно је један радикалски дебил одао признање Тајм магазину што је именовао Путина за личност године.
Али тај несрећник не схвата да Тајм додељује титулу без обзира да ли је личност позитивна: личност године Тајм магазина 1939. био је Адолф Хитлер.

Зашто су људи овде толико политички острашћени. Дакле, ако је не мислим ка Ви или као неки члан ДС-а, онда сам ја радикал. То је толико безлично да немам коментар. Нити ме интересује СРС, нити сам икада цитирао неке њихове ставове.
 
ВАШИНГТОН - Светска банка и Међународни монетарни фонд се боре са ослабљеним улогама и значајем пошто су Кина, Русија и друге земље које се брзо развијају накупиле толико богатства да сада - као највећи зајмодавци на свету - премашују институције основане у Бретон Вудсу - пише "Вашингто тајмс".Да ли је реч о почекту краја монопола Запада над најачим средством владања - капиталом - којим је освајан и покораван свет и развијана индустријска цивилизација?
 
Русија би могла да у току 5 до 6 година постане једно од кључних финансијских тржишта у свету. То је мишлење руководиоца аналитичке управе инвестиционе групе Ренесанс Капитал Роланда Неша.
Он га је изнео на конференцији која се одржава у Лондону «Улагајте у Русију».
Узимајући у обзир размере руске економје, тржишта деоничарског капитала и географски положај, не би била преувеличана тврдња да ће кроз 4-5 година Москва постати друга финансијска престоница Европе и једна од главних светских финансијских престоница, — сматра експерт.
Та се изјава поклапа са саопштењем да су златне и девизне резерве Русије савладале још једну психолошку препреку, премашивши 400 милијарди долара. Подсетимо, да је за постизање износа 100 милијарди долара новој Русији, која је 1991. године почела практично од нуле, требало 13 година. «200 милијарди је постигнуто у марту 2006. године. односно, за мање од 1,5 године после првог рекорда. Након 9 месеци, последњих дана децембра протекле године, Русија је имала 300 милијарди златних резерви. Најзад, после 5 месеци, додато је још 100 милијарди долара. Дакле, према релативном темпу годишњег прираштаја резерви Русија је заузела друго место у свету, иза Бразила. Према апсолутним размерика резерви она је на трећем месту, иза Кине и Јапана. Коментар финансијског аналитичара Јелене Хрупове.

Сматрам да су рекордне златне и девизне резерве, као и прилив капитала, веома позитиван чинилац за развој руске економије. Између осталог, они би могли да допринесу убрзању процеса учлањивања Русије у ВТО, као и другим важним променама. Таква позитивна динамика ће бити сачувана наредних месеци, — сматра експерт.
Заиста, према прогнозама владе РФ, златне и девизне резерве земље би крајем 2007. године, зависно од макроекономског развоја, могли да порасту још за 50 до 100 милијарди долара.
 
Радикали величају Русију само зато што је на власти зли диктатор.
Када би сада дошло до демократских промена у Русији, и на власт дошао неко ко би био "амерички послушник," нпр. Каспаров,
и када би Русија затим остварила још већи помак и постала 29. најразвијенија земља,

радикали би рекли да сви тамо умиру од глади и да је земља осиромашена због корумпираног режима.

Дакле, они хвалоспеве о "препорођеној Русији" верглају стриктно због Путина,
у коме виде спас за своју идеју заустављања Србије у њеним интеграцијама у Запад.


Tvrditi da je Rusija 78. zemlja u sveto po ekonomskom razvoju, ravno je ludilu.
А која је у ствари, реци нам свој број?
 
Зашто су људи овде толико политички острашћени. Дакле, ако је не мислим ка Ви или као неки члан ДС-а, онда сам ја радикал. То је толико безлично да немам коментар. Нити ме интересује СРС, нити сам икада цитирао неке њихове ставове.

poistovecivanje i nekriticko prihvatanje nekih politickih stavova, bilo neke stranke ili licnosti je u stvari odsustvo sopstvenog razmisljanja i dokaz sugestibilnosti te osobe...tako da ovde sa mnogima i ne pokusavam da razmenjujem argumente, jednosrtavno to je bez smisla...sve gledaju kroz politiku, odnosno politicki stav stranke kojoj pripadaju...za mnoge je ovde sve crno belo...
 

Back
Top