POJAM BOGA ,DUSE...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala na pitanju.
Na Boga gledam kao na shtake. Pomagalo koje je nekima neophodno da bi funkcionisali. Nekada je bog bio jos bitniji jer nije bilo Interneta, Nauke, Sexy chasopisa, pizza i ostalih veoma bitnih stvari za normalno funkcionisanje. Tada su ljudi palili druge ljude i smatrali to uzasno zabavnim.

Sada kada imamo sva ta cuda moderne tehnologije i jos vise od toga (atomska bomba - ultimate tool for new millenium) uopste nema potrebe da se zamlacujemo tim smesnim konceptom koji je, moram tako reci, vrlo antropocentrican.

Dakle, na boga mozemo gledati na onoliko nacina koliko ima religija (jos bolje- koliko ima ljudi) a mozemo i da ne gledamo uopste.

Dusha je nesto drugo i najverovatnije ima neke veze sa bio-hemijskim procesima u nasim glavama.


:roll:
 
Cinjenica je da se svaka religija pretvorila u neki instrument,a da je slabim i nemocnim ljudima ideja Boga sluzila kao STAKE.Ali BOGA ne moramo pojmiti kroz religiju.Tvoje glediste je takodje antropocentricno!
A sta kazes na ovu misao:
"IMA SAMO TRI VRSTE LJUDI:jEDNI KOJI SLUZE BOGU POSTO SU GA NASLI;DRUGI,KOJI GA REVNOSNO TRAZE,JER GA JOS NISU NASLI;TRECI KOJI ZIVE NE TRAZECI GA NITI NASAVSI GA.PRVI SU RAZUMNI I SRECNI;POSLEDNJI SU BEZUMNI I NESRECNI;ONI U SREDINI SU NESRECNI I RAZUMNI."
 
Koliko ljudi toliko verzija Boga, svako to dozivljava na neki svoj nacin jer i informaciju da bog postoji propusta kroz svoju prizmu, da ne kazem percepciju. Ali tacno je i to da se svaka verzija manje-vise temelji na nekoj od postojecih Religija.

Taj citat se debelo oslanja na hriscanstvo, recimo, i obicna je generalizacija.
Ko je, osim sveze zaljubljenih, uistinu Totalno Srecan i Zadovoljan?

Hmmm, dobro... mozda oni koji su izvukli par miliona jevreja na lotou...
--------------------------------------
Bow to One who rock'n'roll...
 
Disorder:
Koliko ljudi toliko verzija Boga, svako to dozivljava na neki svoj nacin jer i informaciju da bog postoji propusta kroz svoju prizmu, da ne kazem percepciju. Ali tacno je i to da se svaka verzija manje-vise temelji na nekoj od postojecih Religija.

SLAZEM SE!


Taj citat se debelo oslanja na hriscanstvo, recimo, i obicna je generalizacija.

JESTE CITAT HRISCANSKI,ALI MOJA POENTA JE BILA DA MI ODGOVORIS NA PITANJE DA LI JE MOGUCE DA AKO COVEK SEBE POSTAVI IZNAD SVEGA KAO BOGA,DA LI MU TO DONOSI BLAGOSTANJE ILI NESTO DRUGO?

Ko je, osim sveze zaljubljenih, uistinu Totalno Srecan i Zadovoljan?

ZALJUBLJENI SU POD HEMIJSKIM DEJSTVOM,NJIHOVA SRECA JE PROLAZNA.TOTALNA SRECA NE POSTOJI,ALI POSTOJI ZADOVOLJSTVO SOBOM.

Hmmm, dobro... mozda oni koji su izvukli par miliona jevreja na lotou...

ETO JA NISAM IZVUKLA NIKAKVE 'jEVREje' na lotou,pa sam zadovoljna!I to bez razloga!Jel' to normalno?
Pokazalo se u praksi da je zgoditak na igrama na srecu samo kratkotrajni razlog zbog kojeg je neko srecan! :wink:
--------------------------------------
Bow to One who rock'n'roll...
 
Nema potrebe da vices, cujem ja sasvim fino.

"DA LI JE MOGUCE DA AKO COVEK SEBE POSTAVI IZNAD SVEGA KAO BOGA,DA LI MU TO DONOSI BLAGOSTANJE ILI NESTO DRUGO?"

Ako covek postavi sebe iznad svega to mu donosi samo aroganciju, i po mom misljenju ceo taj trip sa bogom je nista drugo do stavljanje sebe iznad svega. Razmisli - covek je Izabran, sve je dato njemu...
Covek je, kao vrsta, ovde vrlo kratak period i pitanje je koliko ce jos biti tu. Treptaj u poredjenju sa zivotom jedne zvezde ili Vaseljene kao celine.

Znam, pitala si nesto drugo ali je pitanje pomalo nezgrapno formulisano.

Ako covek stavi sebe iznad boga da li mu to donosi blagostanje?

Nemam pojma. :)

Da... ovo za zaljubljene je tacno, zato i rekoh "sveze".

Zadovoljna? Bez razloga?
Uvek?
Ako je tako onda definitivno nisi normalna. ;)

Nego da pitam ja tebe nesto, za promenu.
Sta mislis, da li je stvorio Bog coveka ili covek Boga?

Ko je kome vise potreban?
 
Potreba za bogom je cista projekcija nesigurnosti u sebe. Istina je da ljudi u nesto moraju da veruju, to je upisano u genetskom kodu svakog od nas. Ljudi najradje biraju mistifikovane religije, umesto vere u sebe i sopstveno Ja. Zasto? Sve je servirano na tacni i nije potrebno objasnjavati ili misliti o tome...
 
Disorder:
Nema potrebe da vices, cujem ja sasvim fino.

Sorry,JA TO VISE DA RAZDVOJIM MOJEG OD TVOJEG!

Ako covek postavi sebe iznad svega to mu donosi samo aroganciju, i po mom misljenju ceo taj trip sa bogom je nista drugo do stavljanje sebe iznad svega. Razmisli - covek je Izabran, sve je dato njemu...
Covek je, kao vrsta, ovde vrlo kratak period i pitanje je koliko ce jos biti tu. Treptaj u poredjenju sa zivotom jedne zvezde ili Vaseljene kao celine.

SLAZEM SE!

Znam, pitala si nesto drugo ali je pitanje pomalo nezgrapno formulisano.

SLAZEM SE I SA OVIM,STA CU JA TO SVE NA BRZINU!



Zadovoljna? Bez razloga?
Uvek?
Ako je tako onda definitivno nisi normalna. ;)

ZNAM DA NISAM ,TO MI SVI KAZU!MENE STALNO PREPLAVLJUJE NEKA VRSTA ZADOVOLJSTVA SAMA OD SEBE,PA SE CESTO PITAM-ODAKLE ,BRE ,SVE TO DOLAZI???TO TI JE KONSTANTA KOD MENE,SAMO SE PONEKAD SPUSTI,PA SE VRATI,PA SE PENJE DO NEBESA!

Nego da pitam ja tebe nesto, za promenu.
Sta mislis, da li je stvorio Bog coveka ili covek Boga?

Ko je kome vise potreban?

MOJE SKROMNO MISLJENJE:TO TI JE ISTO ONO PITANJE SA JAJETOM I PILETOM!A SIGURNA SAM DA JE COVEKU VISE POTREBAN BOG,NEGO OBRNUTO! :wink:
 
Sizif:
Bog je umro.

Disorder, respect. 8)

Razapeli su ga na današnji dan pre oko 1971 godina, ali je Vaskrsao u treći dan po pismu.... :wink:
Prerano si se poradovao... :roll:
Na žalost tvoju i tvojih istomišljenika živeće još duuuuuuuuuugooooooooo u vernicima, do sudnjega dana i Strašnog suda koji će početi njegovim povratkom... :D :wink:
 
...i kome nije potrebno da ima nekog ko je uvek tu, ko sve prasta, ko je svemoguc...nije li to zamena za oca - supermena koga retko ko od nas ima?
e kad se uskrate tako bitne potrebe, dolazi do neuroze. covek ce uraditi sve da dodje do neke slike realnosti gde ce njegove potrebe biti kako-tako zadovoljene.
koren vere u Boga je u neurozi i vernici nisu nista drugo do teski neuroticari.
i mislim da su izmislili vezu izmedju tela i djavola jer je u telu istina. ono ce prvo da se pobuni protiv ne-realnosti jer celije itetako pamte gde smo i kako uskraceni i sta nam zapravo treba. Bog je cista neuroticna zamena - nisam imao super-tatu, sad cu tu potrebu zameniti nekom drugom - prema Bogu za koga se podrazumeva da je bezgresan i svemoguc i da nas povrh svega voli. raj, zar ne?
a telo pati jer oseca neistinu u ovome. valjda iz toga ide tolika mrznja prema telesnom sto nije nista drugo nego panican strah od istine.
 
Ljudi,na osnovu onoga sto vidim ovde, ne verujem da su vasa iskustva dovoljno siroka da bi ste mogli da pricate o Bogu, ovo govorim ne zeleci da vas uvredim. Da bi ste spoznali duhovni svet potrebno je otvaranje duhovnog oka, to se desava kod nekog spontano mada je vecini potrebna tehnika, odnosno trening.
Ja licno sam svedok mnogih dela jedne i druge strane (Boga i Djavola). Naravno na vama je da me ismejavate i da sa nevericom u sebi citate ovo sto sam napisao. Moja dusa je postala i svedok a i ucesnik kroz meditacije ( u pocetku sam ih radio i do 10 sati dnevno) koje su, verujte mi, mnogo realnije od onoga sto vi zovete svesnost pri budnom stanju. Mnogi nece razumeti o cemu govorim, a mnogi ce biti sigurni da znaju o cemu pricam i gresice. Samo je mali broj onih koji su otisli duboko u sebe, a istovremeno toliko i van sebe.
Pitao sam se ima li uopste ikakvog smisla pricati sve ovo, ali opet jedan delic moje sesti mi govori da iako jedna dusa na trenutak shvati ono o cemu pricam sve ovo dobija ogroman smisao. :D
 
objasni ti meni naucno sta je trece oko. gde se nalazi? u glavi, na glavi, na stomaku? kako si ga otvorio? jel sad gledas kroz njega?
i gde nabavljas naocare za sunce, mora da su interesantnog oblika...
 
anakin:
objasni ti meni naucno sta je trece oko. gde se nalazi? u glavi, na glavi, na stomaku? kako si ga otvorio? jel sad gledas kroz njega?
i gde nabavljas naocare za sunce, mora da su interesantnog oblika...


Objasnicu ti,
onog trenutka kada ti objasnis papagaju Pitagorinu teoremu i naravno kada je on shvati, a ne samo da je ponavlja.
 
divlja-u-srcu:
Interesantno!Narocito deo da je istina u telu!

Zahvaljujuci telu i mozemo da menjamo stvari, da budemo ucesnici u promenama. Telo je forma koja zauzima prostor a samim tim i vreme. Vreme nam omogucama promenu. Dusa bez tela zivi u svetu bez vremena i onog trenutka kada izadje iz tela ona vise nema mogucnost promene.
Zbog toga svi mudraci savetuju da se cistimo, odnosno pokajemo za zivota jer ce posle biti kasno, posle zavisimo od molitva drugih...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top