Tihovanje

Olegunj Obasanj

Početnik
Banovan
Poruka
28
Hvatanje Karadzica je izvuklo na svetlost dana metodu ili kako da već nazovem taj pravoslavni način meditacije. Pitanje je da li je to način meditacije ili stadijum(stanje)u kome se covekov duh nadje usled ciste i iskrene molitve.
Kada čitamo o meditaciji onda znamo razlicite metode oslobadjanja svih cakri itd. Kod tihovanja ne znamo da li se radi samo citanjem molitve ili nekim drugim nacinom. Interesuje me da li postoji neka posebna metoda ili je molitva i okretanje prema bogu ono sto treba ciniti?
Tihovanje je nastalo usled pokreta koji se nazivao Isihazam.
Isihazam je, u uzem smislu, naziv za religiozno-duhovni i bogoslovsko-filosofski pokret na pravoslavnom Istoku u 14. veku, naročito u Svetoj Gori i na Balkanu, pa, dakle, i kod Srba u to vreme. Najpre, isihazam oznacava podviznicki način hrišćanskog zivota, provodenog prvenstveno u molitvenom tihovanju, spojenim najcesce sa anahoretskim (otselnickim) monaskim zivljenjem u pustinji ili u nenasaljenom mestu. Sama grcka reč isihia znaci:tisina, spokojstvo, mir, unutrasnje molitveno tihovanje, umno delovanje, umno-srdacnu neprekoidno ponavljanu molitvu – Gospode, Isuse Hriste, Sine Boziji pomiluj me gresnoga – kojom se ostvaruje zivo opstenje s Bogom, lično obozenje, početak preobrazaja licnosti samog podviznika (monaha), ali i drugih ljudi i celog sveta.

Interesuje me vase mišljenje i vasa saznanja o tihovanju.
 
U glavnom. Ali mozak je istovremeno zauzet svakodnevnim obavezama, jer je monaški dan ispunjen brojnim aktivnostima. Znači - to ponavljaju dok istovremeno obavljaju sve druge poslove. Inače, vrlo malo spavaju. Ovo napominjem da se ne bi stekao dojam kako monasi ne rade ništa. Oni u stvari rade najčasniji posao u ovom svetu: mole se Bogu da podari večnost svakom čoveku, p ai velikim grešnicima. Ljudi od nevolje im dolaze tražeći pomoć, iscelenje od raznih bolesti, poroka... Mnogima su pomogli.
 
I po ceo dan treba to da ponavljas,bez obzira sta radio?
Cak i za vreme vrsenja nuzde?

To je ideja. Celo svesno vreme provodiš izgovarajući istu rečenicu. Čitao sam opis jednog Rusa koji je tvrdio da je na početku osećao neko golicanje na jeziku, da bi nakon nekog vremena otupeo.
Inače, istočnjačke mantre imaju isto dejstvo. Žrtva stiže u stanje uznapredovale tuposti, tako da ju je vrlo teško pomaći iz inertnosti. Mnoge stvari oko sebe prestaje da primećuje i da razmišlja o njima.
 
Hvatanje Karadzica je izvuklo na svetlost dana metodu ili kako da već nazovem taj pravoslavni način meditacije. Pitanje je da li je to način meditacije ili stadijum(stanje)u kome se covekov duh nadje usled ciste i iskrene molitve.
Kada čitamo o meditaciji onda znamo razlicite metode oslobadjanja svih cakri itd. Kod tihovanja ne znamo da li se radi samo citanjem molitve ili nekim drugim nacinom. Interesuje me da li postoji neka posebna metoda ili je molitva i okretanje prema bogu ono sto treba ciniti?
Tihovanje je nastalo usled pokreta koji se nazivao Isihazam.
Isihazam je, u uzem smislu, naziv za religiozno-duhovni i bogoslovsko-filosofski pokret na pravoslavnom Istoku u 14. veku, naročito u Svetoj Gori i na Balkanu, pa, dakle, i kod Srba u to vreme. Najpre, isihazam oznacava podviznicki način hrišćanskog zivota, provodenog prvenstveno u molitvenom tihovanju, spojenim najcesce sa anahoretskim (otselnickim) monaskim zivljenjem u pustinji ili u nenasaljenom mestu. Sama grcka reč isihia znaci:tisina, spokojstvo, mir, unutrasnje molitveno tihovanje, umno delovanje, umno-srdacnu neprekoidno ponavljanu molitvu – Gospode, Isuse Hriste, Sine Boziji pomiluj me gresnoga – kojom se ostvaruje zivo opstenje s Bogom, lično obozenje, početak preobrazaja licnosti samog podviznika (monaha), ali i drugih ljudi i celog sveta.

Interesuje me vase mišljenje i vasa saznanja o tihovanju.
LEPA TEMA
 
čemu to, ako si potpuno nezaintersovan za budućnost?

"Ljubite Isusa svim srcem svojim" ili tako nekako, poruka je pristalica ovog tipa molitve. Ideja je da životariš toliko kolko da ne crkneš, a da sve budno vreme upotrebiš moleći se na ovaj opsesivni način. Daklem, na neki način, ovde molilac veruje da radi na svojoj (zagrobnoj) budućnosti koja ga itekako interesuje.
Ovo je, inače, ponašanje koje se može sresti kod dece smeštene u ustanove. Naravno, deca se ne mole na ovaj način (ako ih neko ne pduči), ali imaju različite upadljive oblike opsesivnog ponašanja. Neka od njih se samoopovređuju udarajući glavom u krevetac, tako da ih moraju vezati ili obezbediti kakvu "kacigu", neki stalno ponavljaju iste reči itd.
Interesantno je da rečeni kaluđer kaže kako se bog prema ljudima ponaša kao prema deci, pa im je milo njihovo "tepanje" odnosno molitva.
 
Moje razmišljanje o ‘tihovanju’...

Kada je Sv.Antonije osmislio monaštvo,verovatno ne znajući ostvario je preduslov za kasniju mogučnost neke vrste jedinstva hriščanske molitve sa skoro svim oblicima meditacije.A Radovan Karadjić je genijalno osmislio tihovanje kao jedinstven skup svih oblika meditacije počev od hinduizma,taoizma budizma i mnogih oblika medtacije proisteklih iz današnjeg budizma sa hriščanskom-pravoslavnom molitvom.Pri tom ne mislim na onu molitvu koja se izgovara u crkvi tek toliko da bi bila izgovorena.Kao i u sve meditacije i u icihasta-istično tihovanje Radovana Karadjića se zalazi maksimalnim sužavanjem onog čulnog,svodjenjem na minimum svega sensualnog,uspostavljujući unutrašnji mir.Osnovni cilj istočnjačkih-budističkin meditacija čini izdizanje sopstvene SVESTI na nivo ‘JA’ da bi se doseglo do onog ‘JA JESAM,KOJI JA JESAM’ a što biva preduslovom za više nivoe meditacije.U Budizmu meditacija je zapravo ...ostajanje u onom što jeste ali bez napora...

Osnov za sve meditacije pa i tihovanje svodi se na potrebu da se um učini tihim i mirnim.Ako je um na bilo koji način opterećen bilo sa čim svaka meditacija je nemoguća.
Ako sam um koji sam po sebi biva malo jači od onog što mi sami po sebi jesmo,ne dobije pomoć od srca – nema meditacije.Tek ako um dobije pomoć od srca,dospeva se do mogučnosti da se um kontroliše.A kada um dobije pomoć od srca onda se samo srce poistovećuje sa dušom koja nije ništa drugo do svetlost a kojoj teže sve medatiacije budizma.

Tihovanje po Radovanu Karadjiću je u suštini meditacija uokvirena u Bibliju i neka današnja shvatanja alternativne medicine.Po meni Radovan Karadjić nije ‘izmislio’’ ništa novo već je samo objedinio sve ono što je do sada poznato u vezi sa meditacijom.

Ali ja lično se divim Karadjiću ne što je osmislio tihovanje već zato što je ON USPEO DA SEBE preobrazi nekom unutrašnjom metarmofozom u sasvim drugu ličnost.On je sebe iznutra promenio kao ličnost tako da ono Radovan nema ništa zajedničko sa onim David.Zadivljuje me činjenica da David nije ni hodao,ni govorio ni razmišljao kao Radovan.

Inače,samo tihovanje vodi poreklo od Isusa (malo omiljene mi Biblije) koji kaza... "Cartvo je Nebesko unutra, u vama".Medjutim meditacija sama po sebi je postojala vekovima pre Isusa a što je jasno napisano u kineskoj ‘Knjiga promena-Djing’ i u staro indijskim vedama.Tamo su do savršenosti naznačene osnovne vežbe disanja PRANAJAME kao preduslov meditacije.A davno još u vreme SFRJ kada se je pojavila Mahareši Maheš Jogijeva tanscedentalna meditacija bio sam
jedan od malobrojnih kojima je to bilo zanimljivo...neko vreme.
 
Moje razmišljanje o ‘tihovanju’...

Čemu mistifikovanje? :confused:

Tek ako um dobije pomoć od srca,dospeva se do mogučnosti da se um kontroliše.A kada um dobije pomoć od srca onda se samo srce poistovećuje sa dušom koja nije ništa drugo do svetlost a kojoj teže sve medatiacije budizma.

Pomoć se dobija od mehanike prstiju koji prebiru brojanice i jezika koji tupo ponavlja jednu te istu rečenicu stotinama puta na dan.

Po meni Radovan Karadjić nije ‘izmislio’’ ništa novo već je samo objedinio sve ono što je do sada poznato u vezi sa meditacijom.

I po meni. Svejedno je da li izgovaraš "Gospode, smiluj se meni grešnom" ili
"hare krišna hare hare/ hare rama rama rama" ili
"bože smiluj se meni grešnom i spasi me Haga".

Ali ja lično se divim Karadjiću ... zato što je ON USPEO DA SEBE preobrazi nekom unutrašnjom metarmofozom u sasvim drugu ličnost.

Ih, unutrašnjom metamorforzom. :hahaha:
Pustio bradurinu, kosurinu ofarbao u jazavca i počeo da se ponaša kao alternativna budala. :D
 
Zazijavalo
Re: Tihovanje

Original postavio pričalica Pogledaj poruku svaka čast kaluđeru, ali ovo ovde je gubljenje vremena....

U skupštinskom smislu jedna mala replika.Ne.Nisam iznenadjen kada si me definisao kaludjerom.A i ne smeta mi.Medjutim,moram da ti kažem nešto što verovatno nisi zapazio i gde si se kako bi ti rekao malo ''zajebao''.Daleko sam od toga da uopšte mogu biti kaludjer.Ne znanjem već načinom života.Ja sam samo običan čovek,uz to i grešan,agnostik i neverujuć u smislu vere.Možda smo u tom smislu na ''istoj strani''...imajući u vidu da si ono ...kaludjeru...napisao u smislu u kojem si ga napisao.

U tom smislu moram da ti kažem da mi je žao što smo na istoj strani...Pokušaj da ne budeš takav prema onim drugima koji ne misle kao ti.Zbog tebe.Što se mene tiče meni je svejedno.Budi mi pozdravljen.
 
Zazijavalo
Re: Tihovanje

U skupštinskom smislu jedna mala replika.Ne.Nisam iznenadjen kada si me definisao kaludjerom.A i ne smeta mi.Medjutim,moram da ti kažem nešto što verovatno nisi zapazio i gde si se kako bi ti rekao malo ''zajebao''.Daleko sam od toga da uopšte mogu biti kaludjer.Ne znanjem već načinom života.Ja sam samo običan čovek,uz to i grešan,agnostik i neverujuć u smislu vere.Možda smo u tom smislu na ''istoj strani''...imajući u vidu da si ono ...kaludjeru...napisao u smislu u kojem si ga napisao.

U tom smislu moram da ti kažem da mi je žao što smo na istoj strani...Pokušaj da ne budeš takav prema onim drugima koji ne misle kao ti.Zbog tebe.Što se mene tiče meni je svejedno.Budi mi pozdravljen.

:D
Zamisli, opet se nisam ja zayebo. (Izraz inače pripada pričalici, ja sam je samo citirao). Pogodi ko jeste.:mrgreen: Pričao sam o knjizi nekog ruskog kaluđera iz 19. veka pod nazivom "Srčana molitva". Ime autora sam, na žalost, zaboravio pa ga navodim kao "tog kaluđera". Blage veze nema sa tobom. :)
 
Zazijavalo
Re: Tihovanje

Zamisli, opet se nisam ja zayebo. (Izraz inače pripada pričalici, ja sam je samo citirao). Pogodi ko jeste. Pričao sam o knjizi nekog ruskog kaluđera iz 19. veka pod nazivom "Srčana molitva". Ime autora sam, na žalost, zaboravio pa ga navodim kao "tog kaluđera". Blage veze nema sa tobom.

Nisam skapirao da je to bilo u takvom kontekstu.Izvinjavam se što nisam uspeo da to skapiram.I naravno,veliki pozdrav.
 
Za Zazijavalo:

Baš nekad mlatiš ko Maksim po diviziji. Najgore je što se od tebe ne očekuje !!! tako nešto.

Tihovanjem se ne guše misaone sposobnosti. Na protiv - poboljšavaju se. Tihovanjem se postiže prosvetljenje tj. stiču se znanja do kojih se ne može doći čistim umom. :cool:
 
Za Zazijavalo:

Baš nekad mlatiš ko Maksim po diviziji. Najgore je što se od tebe ne očekuje !!! tako nešto.

Tihovanjem se ne guše misaone sposobnosti. Na protiv - poboljšavaju se. Tihovanjem se postiže prosvetljenje tj. stiču se znanja do kojih se ne može doći čistim umom. :cool:

Maksim je zajednička imenica. Radi se o mitraljezu. Zato se piše malim slovom.

A o misaonim sposobnostima bolje ćuti jer ću inače da pustim endonukleazu na tebe da ti objasni. :hahaha:

Znanja do kojih se ne može stići čistim umom i nisu nekakva znanja. Um može pomutiti i epileptička kriza, udarac u glavu, droge, alkohol... Jasno je kakva je vrednost znanja koje iznedri ovakav um.
Nema nikakve veze između obrtanja jezika i sticanja znanja.
 
Zašto je jutro pametnije od večeri? Zašto stvaraoci i kreatori traže tišinu da bi nalazili nova rešenja? Zašto su se sva dela i stvarala u tišini? Odgovori vode prema tihovanju, medjutim tihovanje je pasivan način onoga što neki hoće sa njime da postignu. Tihovanje je bliže meditacijinego onome što stvarno donosi pravi duhovni napredak praktikantu. To je kontemplacija - koja je aktivna i ne usporava ili umrtvljuje um.
Za pravi uspeh ka prosvetljenju, mada prosvetljenje kojem mnogi teže i nije neki napredak na putu duhovnog razvitka. Prosvetljenje je mentalistička kategorija a duhovna realizacija svesti je nešto za šta se isplati trud. Prava pomoć su duhovne vežbe na dnevnoj osnovi koje pojedinca duhovno otvaraju ka jedinoj pozitivnoj suštini života, svesti inosiocu sveukupne svesti - Svetom Duhu. Ovaj je sveprisutan, sveznajući i svemogući za razliku od uma koji niti misli niti može misliti već radi na istim principima kao i računar. Što u njega stavimo to nam i daje. Obična kanta za držanje onoga što smatramo vrednim a što je retko kada stvarno vredno.
Ko je Kekileu doturio viziju zmije koja sama sebi guta rep da bi ovaj rešio formulu benzolovog prstena? Ko je omogućio Tesli vizije onoga što je ovaj samo prekopirao? Ko je Mozartu i Betovenu u fragmentima odnosno u celosti doturao muziku iako je jedan bio gluv - istu je slušao duhovnim čulom sluha?
Tihovanje i meditacija pomalo liče na prošnju. Sednete sa ispruženom rukom pa ako vam neko nešto udeli. Uistinu ponekada se nešto i dobije. Kontemplacija i duhovne vežbe su aktivan rad za onim što želite dobiti.
 
Maksim je zajednička imenica. Radi se o mitraljezu. Zato se piše malim slovom.

A o misaonim sposobnostima bolje ćuti jer ću inače da pustim endonukleazu na tebe da ti objasni. :hahaha:

Znanja do kojih se ne može stići čistim umom i nisu nekakva znanja. Um može pomutiti i epileptička kriza, udarac u glavu, droge, alkohol... Jasno je kakva je vrednost znanja koje iznedri ovakav um.
Nema nikakve veze između obrtanja jezika i sticanja znanja.
Pustićeš ga? Sa lanca? :mrgreen:

Ti si ranije bio manji od makovoa zrna. Sad si se mnogo osilio. :otkacio:
 
Poslednja izmena:

Back
Top