Dual boot na 2 hard diska?

Edituj BOOT.INI na C: disku, tako da izgleda ovako:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
d:\="Microsoft Windows 98"


Samo ne zaboravi da napraviš backup originalnog BOOT.INI-ja u slučaju da nešto pođe naopako. TIMEOUT=30 je dužina trajanja boot menija. Dovoljno je 5 sekundi, a sekcija DEFAULT ukazuje na podrazumevani OS. Ako želiš da to bude Win98, jednostavno upiši:

default=d:\win98

To bi bilo sve.
 
Probao sam sa editovanjem boot.ini fajla,sve kombinacije sam probao ali nece.Kad restartujem racunar-pojavi se izbor Windows XP Profesional
i ispod Microsoft Windows,ali kad izaberem njega on se restartuje. Ako neko ima dual boot(Wn98se i Windows XP Profesional) molim vas da iskopira boot.ini
 
Ja imam dve sistema ali na jednom hardu ali na dve odvojene particije
c: particija Win XP
d: particija Win2000 advance server
evo kako izgleda moj boot.ini

[boot loader]
timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Advanced Server" /fastdetect
 
Ako sam dobro razumeo imaš dva OS koji su instalirani nezavisno tj nešto što otprilike izgleda ovako: imao si instaliran 98 na jednom hard disku, a zatim si taj disk otkačio, zakačio novi i instalirao XP.
Ako je to to onda je problem u tome što su ti oba hard diska bila primarna (svaki za sebe) u trenutku instlacije tj oba OS-a (svaki za sebe) si instalirao na C:, a kad si zakačio oba hard diska zajedno jedan (verovatno ovaj sa 98 nije više c: )

Čak iako uspeš da podesiš boot.ini i da pokreneš 98 pitanje da li će raditi programi instalirani u njemu :roll:

boot.ini iz prethodne poruke je nešto slično što tebi treba
cveal:
[boot loader]
timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Advanced Server" /fastdetect

s tim što kod tebe u oba reda treba da bude

...partition(1)\...

a možeš da pokušaš da eksperimetišeš tako što ćeš ove druge 0 da menjaš 1

Pretpostavljam da, ako uđeš u BIOS i kao Primary boot device postaviš HDD1, moći ćeš da pokreneš 98, a nećeš moći da pokreneš XP tj verovatno te neće ni pitati koji sistem da podigne.
 
kvazimodo:
Ako sam dobro razumeo imaš dva OS koji su instalirani nezavisno tj nešto što otprilike izgleda ovako: imao si instaliran 98 na jednom hard disku, a zatim si taj disk otkačio, zakačio novi i instalirao XP.
Ako je to to onda je problem u tome što su ti oba hard diska bila primarna (svaki za sebe) u trenutku instlacije tj oba OS-a (svaki za sebe) si instalirao na C:, a kad si zakačio oba hard diska zajedno jedan (verovatno ovaj sa 98 nije više c: )

Čak iako uspeš da podesiš boot.ini i da pokreneš 98 pitanje da li će raditi programi instalirani u njemu :roll:

boot.ini iz prethodne poruke je nešto slično što tebi treba
cveal:
[boot loader]
timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Advanced Server" /fastdetect

s tim što kod tebe u oba reda treba da bude

...partition(1)\...

a možeš da pokušaš da eksperimetišeš tako što ćeš ove druge 0 da menjaš 1

Pretpostavljam da, ako uđeš u BIOS i kao Primary boot device postaviš HDD1, moći ćeš da pokreneš 98, a nećeš moći da pokreneš XP tj verovatno te neće ni pitati koji sistem da podigne.
U pravu si.Oba hard diska su posebno instalirana kao Primary master.Sad je Win98 particija F:, ali podesavao sam sve kombinacije 1 i 0 u boot.iniju . Ovako moram da skidam jedan hard disk i da kacim drugi da bi '98-ca radila. Jedino ako bih konvertovao NTFS u FAT32,na XP-u; a u biosu da stavim 1-st boot HDD-1,onda bi trebalo da se podize '98-ca i da vidim podatke sa drugog hrad diska.
Da li je neko uspesno konvertovao NTFS u FAT32? Ima ta opcija u Partition Magicu.
 
Koliko je meni poznato 98 ne vidi NTFS particije (osim kroz mrežu ali to je već druga priča).

Čak i da je ta konverzija NTFS u FAT32 izvodljiva poželjno je da pre toga napraviš rezervnu kopiju bitnih podataka, za svaki slučaj.

Sve mi se čini da je najjednostavnije rešenje za tebe da disk sa 98 postaviš kao primarni, a drugi disk formatiraš i instaliraš XP ponovo tako što ćeš instalaciju da pokreneš iz 98 čime ćeš dobiti ispravan boot.ini fajl, a ako ti je bitno da 98 vidi particiju na kojoj je instaliran XP formatizuj je prilikom instlacije XP u FAT32.
 

Back
Top