Kako naterati dete da cita???

skorpija/vaga

Zainteresovan član
Poruka
102
Poštovani forumaši,

među vama ima sigurno što profesionalno što privatno iskusnih roditelja i psihologa, koji bi mogli da mi pomognu i da mi daju odgovor na ovo pitanje gore postavljeno......

Imam sina od 12 godina koga ne možeš naterati ni strip da pročita, a kamoli knjigu... :dontunderstand:

Naravno da nam je to problem i tokom školske godine a bogami i sad, preko raspusta...
Pokušavam da mu dajem interesantne knjige koje će ga zainteresovati, ali se sve to završi na nekom nazovi "ucenjivanju", što sa naše, što sa njegove strane, tipa, danas ću da pročitam toliko, sutra ćeš da pročitaš toliko, itd....

Ne bih želela da mu ništa namećem jer mogu samo suprotni efekat da postignem, ali me izluđuje što imam "prijateljsko" ubeđivanje skoro svaki dan.... Ne želim da mu se rečnik sutra sastoji od "brate", "znači", "mis'm" "ne mis'm", itd... i da ne ume da sastavi rečenicu.....

Bio bi koristan svaki savet, hvala unapred...:dash:
 
Poštovani forumaši,

među vama ima sigurno što profesionalno što privatno iskusnih roditelja i psihologa, koji bi mogli da mi pomognu i da mi daju odgovor na ovo pitanje gore postavljeno......

Imam sina od 12 godina koga ne možeš naterati ni strip da pročita, a kamoli knjigu... :dontunderstand:

Naravno da nam je to problem i tokom školske godine a bogami i sad, preko raspusta...
Pokušavam da mu dajem interesantne knjige koje će ga zainteresovati, ali se sve to završi na nekom nazovi "ucenjivanju", što sa naše, što sa njegove strane, tipa, danas ću da pročitam toliko, sutra ćeš da pročitaš toliko, itd....

Ne bih želela da mu ništa namećem jer mogu samo suprotni efekat da postignem, ali me izluđuje što imam "prijateljsko" ubeđivanje skoro svaki dan.... Ne želim da mu se rečnik sutra sastoji od "brate", "znači", "mis'm" "ne mis'm", itd... i da ne ume da sastavi rečenicu.....

Bio bi koristan svaki savet, hvala unapred...:dash:


Nisam roditelj, ali imam nešto pedagoškog iskustva...
naslov tvoje teme mi je pogrešan 100%...
ako smišljaš kako da natjeraš dijete na nešto - bolje odmah zaboravi...
jedino možeš da mu nabaviš s vremena na vrijeme neko štivo na temu koja ga interesuje: neku knjigu po kojoj je snimljen film koji mu se dopao, nešto o sportu (ako ga sport interesuje) i sl..i to na neki nenametljiv način, a ne da mu ti određuješ kad će da čita i ucjenjuješ ga time...
i na kraju krajeva, riječnik se ne uči samo iz knjiga...
a čisto sumnjam da ga možeš privoljeti da raspust provodi u sobi čitajući knjige koje mu ti preporučiš...
srećno!
 
Poštovani forumaši,

među vama ima sigurno što profesionalno što privatno iskusnih roditelja i psihologa, koji bi mogli da mi pomognu i da mi daju odgovor na ovo pitanje gore postavljeno......

Imam sina od 12 godina koga ne možeš naterati ni strip da pročita, a kamoli knjigu... :dontunderstand:

Naravno da nam je to problem i tokom školske godine a bogami i sad, preko raspusta...
Pokušavam da mu dajem interesantne knjige koje će ga zainteresovati, ali se sve to završi na nekom nazovi "ucenjivanju", što sa naše, što sa njegove strane, tipa, danas ću da pročitam toliko, sutra ćeš da pročitaš toliko, itd....

Ne bih želela da mu ništa namećem jer mogu samo suprotni efekat da postignem, ali me izluđuje što imam "prijateljsko" ubeđivanje skoro svaki dan.... Ne želim da mu se rečnik sutra sastoji od "brate", "znači", "mis'm" "ne mis'm", itd... i da ne ume da sastavi rečenicu.....

Bio bi koristan svaki savet, hvala unapred...:dash:


paaa...evo recepta koji jest upalio;

1. podmetnuti mulcima npr. Gospodara Prstena da gledaju
2. mulci se naloze na vilenjake/macove/ovo ono... (99% slucajeva)
3. diskusija o filmu/citavom tom fantasticnom svijetu sa zblenutim mulcima...uz obavezno sprdanje tipa; "ma, nemam ja s tobom o cemu pricati dok ne procitas knjigu..."
4. mulac se necka/ocka..."a gdje rastu te knjige"?
5. "rastu u biblioteci, jbte"...pa onda zajedno u biblioteku...


mislim, zezam se malo, al ja to jesam odradila tako...
poanta je da mu/im zagolicas znatizelju...najbolje preko sujete... :)
 
Sacu ja opet da smaram sa selom.:D.iz razloga sto sam kao mali tamo provodio dosta vremena bez kojekakvih igrica samo uz stripove i knjige..tako da sam sa 6-7god citao najbrze u razredu i bolje nego sad:think:u svakom slucaju ne treba prerano dati deci kompjuter..igrice i previse igracaka.
 
paaa...evo recepta koji jest upalio;

1. podmetnuti mulcima npr. Gospodara Prstena da gledaju
2. mulci se naloze na vilenjake/macove/ovo ono... (99% slucajeva)
3. diskusija o filmu/citavom tom fantasticnom svijetu sa zblenutim mulcima...uz obavezno sprdanje tipa; "ma, nemam ja s tobom o cemu pricati dok ne procitas knjigu..."
4. mulac se necka/ocka..."a gdje rastu te knjige"?
5. "rastu u biblioteci, jbte"...pa onda zajedno u biblioteku...


mislim, zezam se malo, al ja to jesam odradila tako...
poanta je da mu/im zagolicas znatizelju...najbolje preko sujete... :)

Moja deca ne vole npr. G.prstenova i kako mozes da zoves dete "mulac"? Svasta!
Odgovor: Mislim da nema nista od teranja,moj cita samo lektiru,jer mora i Boomerang,zato sto ga voli.
Bitno je da cita ono sto mu treba za skolu,a ostalo ce doci samo po sebi.
Mozda ga knjige ne interesuju,nije ni to kraj sveta,naci ce se u necemu drugom.
 
Poslednja izmena od moderatora:
A jeste citali detetu kad je bio mali? Sa 12 godina prevelik je da ga terate, a recnik 'ovaj', mis'm' brate itd. se uci u kuci a ne iz knjiga: jasno je da ulicne zargone donosi iz skole i sa ulice a na Vama je kao na roditelju da insistirate i ne tolerisete takvu vrstu komunikacije (mangasku), kao sto ne tolerisete na primer alkoholisanje ili cigarete ili duvanje ili kradju ili nasilnistvo. To se ne uci iz knjiga, z ato ne treba citati Rat i Mir - to je samo roditeljska odgovornost.
A ako nece da cita - nece da cita. Prekasneli ste d abi ga sad nateravali. Bice stariji pa ce poceti da cita, sad i nisu godine kad su deca previse zainteresovana za knjige - gde ste videli 12ogodisnjake kako diskutuju o knjizi koju su procitali!? Ajte molim vas! :)
 
Moja deca ne vole npr. G.prstenova i kako mozes da zoves dete "mulac"? Svasta!
Odgovor: Mislim da nema nista od teranja,moj cita samo lektiru,jer mora i Boomerang,zato sto ga voli.
Bitno je da cita ono sto mu treba za skolu,a ostalo ce doci samo po sebi.
Mozda ga knjige ne interesuju,nije ni to kraj sveta,naci ce se u necemu drugom.

zezam se?
ja pomenutog...mulca strasno volim :)

+ rekoh npr.


ps a u ovom boldovanom debelo grijesis...ozbiljno.
 
ne znam. znam da je greška napravljena mnogo ranije. dete treba navikavati na knjigu od rođenja, pre nego nauči da čita. mora da je prihvati kao nešto normalno i da se podstiče da uči da čita. ne poznajem nijedno dete koje nije želelo da nauči slova pre konvencijama utvrđenog perioda za učenje slova. roditelji su krivi zato što knjige vezuju za školu i smatraju da dete nema detinjstvo ako čita ili uči pre polaska u školu. zato kada dete, koje su roditelji tako zlostavljali, krene u školu shvata knjigu kao neprijatelja, pošto mu oduzima vreme od igre, koju zbog roditelja kapira samo u kontekstu igranja sa drugarima napolju ili igrice na kompu ili štošta što je dobro da postoji, ali ne kao jedina igra. a kažem zlostavljanje zato što su deca radoznala i svako uskraćivanje te njihove prirodne potrebe da uče, od rođenja, je zlostavljanje i pokazatelj gluposti roditelja. ne krivite decu kada neće da uče ili čitaju, već sebe išibajte. a kako se popravlja takav zločin ne znam.
 
A mozda ne voli da cita jer je recimo disleksicar, ili ima problem sa koncentracijom? Postoje takvi ljudi, zato i ne citaju - nije im dobro od toga, bole ih oci, sporo citaju i brzo se zamore...

(Ja bih bila ocajna kada moje dete ne bi volelo da cita... i verovatno bih ga terala da se bavi sportom ili muzikom).
 
Ja imam sina od 14 godina koji je disleksicar. Njemu je citanje pravo mucenje, a s druge strane obozava pisanu rec.
Srecom, dobro govori engleski, pa smo poskidali silu boziju audio knjiga koje on preslusava u svakoj mogucoj situaciji. Na taj nacin je "iscitao" skoro celog Praceta, Hari Potera, Hobita, Gospodara, Hronike Narnije...
Jedino mi je uzasno krivo sto na srpskom audio kniga NEMA. A mislim da bi mnogo pomogle.
 
nemam neko veliko roditeljsko iskustvo, ali sam primetila da moj sin jako voli knjige... a bas je mali
on ceo dan ide sa knjigama po kuci i daje mi da mu citam, gleda ih on i sam, ali i ja moram nekad da mu citam
obozava knjige, dete je skroz odusevljeno sa knjigom

i ja sam shvatila zasto je to tako!

on vidi da mama cita knjige! jednostavno, deca svoje navike prvo nose iz svoje kuce
on je uhvatio moje raspolozenje, on vidi sa kakvim se ja entuzijazmom odnosim prema knjigama, zna kako se radujem kada mi postar donese novu knjigu i kako mu pokazujem

tako... mislim da je pogresno dete terati, samo ces izazvati kontra reakciju kod deteta, ono ne treba da cita zbog tebe, nego zbog sebe
 
moj brat ne voli da cita, ni novine, to je za njega gubljenje vremena...
ali ipak voli da uci, guta strucnu literaturu, sam uci i polaze za neke sertifikate (a drugi ljudi placaju kurseve)...
moj bivsi decko, takodje nije neki citalac, ali voli da cita strucnu literaturu o nekim stvarima koje ga zanimaju i romane na tu temu...
a obojica su takvi tipovi, prakticari, bave se tehnickim naukama, prakticnim hobijima, i ne interesuje ih tematika vecine vecine knjizevnih dela. takav im mozak.
sto svi moraju da citaju?
 
Poslednja izmena:
Nisam roditelj, ali imam nešto pedagoškog iskustva...
naslov tvoje teme mi je pogrešan 100%...
ako smišljaš kako da natjeraš dijete na nešto - bolje odmah zaboravi...
jedino možeš da mu nabaviš s vremena na vrijeme neko štivo na temu koja ga interesuje: neku knjigu po kojoj je snimljen film koji mu se dopao, nešto o sportu (ako ga sport interesuje) i sl..i to na neki nenametljiv način, a ne da mu ti određuješ kad će da čita i ucjenjuješ ga time...
i na kraju krajeva, riječnik se ne uči samo iz knjiga...
a čisto sumnjam da ga možeš privoljeti da raspust provodi u sobi čitajući knjige koje mu ti preporučiš...
srećno!

Naslov teme je pogresan, u pravu ste... Eto citala sam sve komentare i moram da priznam da sam se zabavila koliko ima raznih misljenja i predloga... U mnogima sam se nasla i videla da sam radila kako treba (citanje knjiga i njemu a i vidi da ja citam knjige i da uzivam u tome, bavi se i sportom i muzikom, skola funkcionise kako treba... itd...) a mnoge nemam namere da praktikujem (sibanje sebe i :dash:...)... Da napomenem da uopste ne insistiram da ceo raspust sedi po ceo dan u sobi i da cita knjigu....

Filmovi naucne fantastike ga ne interesuju, definitivno (i to sam probala) a i kompjuter je ogranicen na 1h dnevno... Sve u svemu, sve mu je dozvoljeno, u granicama normale, ali kad dodje vreme da se procita bar 10tak stranica, strasan otpor....

Verovatno cemo morati sami sa tim da se izborimo, moguce je i da je pubertet...

Nisam pomenula da imam i cerku od 7 godina koja je sama naucila da cita i da svako vece pred spavanje procita malo neke slikovnice, knjigice, decijih casopisa, itd... A da bas njoj, sram me bilo, nisam uopste imala vremena niti da citam uvece, niti da je ucim slova...

Hvala svima na lepim i manje lepim istinama....
 
daj ti njemu da čita bloodnog sina....ne zezam se uopšte..koopi mu bookovskog i to baš b. sina.....pa ćeš da vidiš da li će da čita.......a klinci ništa ne čitaju.....betmena i naranju je prvo pročito pa gledao moj bratanac od 6 godina.....danas se deca brđe razvijaju..a literatoora za decu koju im natooraju je prevaziđena..to je kameno doba....ne postoji..ko kad bismo mi čitali tomu palčića...ese tako zvao..?? to da ćitamo sa 20 ili 30 godina.....
 
Ako ga budeš terala - ogadićeš mu knjigu. Treba ga namamiti ali malo si zakasnila.
Svako dete je ličnost za sebe pa neko ima dovoljno strpljenja da čita a neko ne.
Da li će voleti bar neku literaturu zavisi i od toga šta vidi u svojoj okolini ali i odnosa između nas matorih i deteta - da li će uzeti knjigu da bi nas kopirao ili će je šutnuti da ne bi ni ličio na nas.
Malo sam zakomplikovala, ali evo primera: u našoj i deverovoj kući se mnogo čita i knjige su svugde. Svi čitamo i deverova ćerkica (koja je odrasla više kod nas nego kod kuće:P) shvata kao sasvim normalno da se ide u biblioteku, kupuju knjige i časopisi. Dete nas sve voli i kopira.:)
Međutim, dete ima i dedu koji joj ide na živce (svima, ne samo njoj:otkacio:) ali deda je lingvista i obožava knjigu više nego išta, i pokušava da joj nametne neku tamo poeziju i rusku klasiku:dash: pa joj se smučio i deda i njegova literatura:otkacio:.
Još jedan primer: kumovi imaju sina od 15 godina koji mrzi čitanje. Iako su oni oboje veliki čitaoci, imaju puno svojih knjiga, uzimaju iz biblioteke, od nas, razgovarajumo o pročitanom štivu, u njihovoj kući nema spokojstva ni sloge:cry:. Dečko se zbog toga odvaja od roditelja, sedi sam u sobi, igra igrice i radi sve suprotno od njih. Ako pokušavaju da mu nametnu knjigu - on to shvata kao da mu nameću njihov način života i odbija potpuno. Neće da bude kao oni.
Dakle, dete neće knjigu : 1. Ako je suviše je dinamično
2. Ako mu nije zanimljiva
3. Ako mu se nameće
Eto, svašta sam napričala, nadam se da će nekome biti od koristi da pronađe u čemu je stvar sa njegovim detetom.:bye:
 
Sve u svemu, sve mu je dozvoljeno, u granicama normale, ali kad dodje vreme da se procita bar 10tak stranica, strasan otpor....

Verovatno cemo morati sami sa tim da se izborimo, moguce je i da je pubertet...

E, sad, najozbiljnije. Kakav mu je rukopis? Kako prati titlove na filmovima? Ako ga zamolis da cita na glas, na sta to lici?

Jer, mimo svega ovoga, moze da postoji problem sa ocima koji nije dijagnostikovan, a moze, zaista, da postoji i neki oblik disleksije...
 
daj ti njemu da čita bloodnog sina....ne zezam se uopšte..koopi mu bookovskog i to baš b. sina.....pa ćeš da vidiš da li će da čita.......
:D
ovaj moj je hteo da bude vojni pilot...voleo je avione, rakete, naoruzanje, bavio se modelarstvom...pa je citao te neke ratne romane, romane o indijancima i to...
mora da ga nesto zanima...
generalno mislim da ljudi koji imaju afinitet prema drustvenim naukama vise vole da citaju nego oni koji teze ka prirodnim...
 
Skorpijo, budi malo vaga.:)
Faza. Njega to ne zanima sada. Postoji niz primera onih koji su imalai isto ponasanje, pa se kasnije preobratili i sasvim drugacije krajnosti postali. Jedan muskarac kog znam isto tako kao tvoj sin. Muka i buka sa njim i citanjem. Sve do srednje skole. a onda se decko zaljubio, a ta mala pricala o knjigama... Elem, bilo kako bilo, posle se garant jos 10000000... puta zaljubljivao, ali i zavrsio pravni fakultet, pisao za neke novinice u inostranstvu, postao advokat.
A i sada se setimo mame i sistematskog ucenjivanja.
Savet. Imaj strpljenja. Shvatice sam kad dodje trenutak.:heart:
 

Back
Top