Meningitis u Crnoj Gori

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
'Ajde ljudi, jel' zna neko nešto pouzdano?
Ubiše me jedan dan informacije kako je jako opasno, pune bolnice, ambulante; a kao zataškava se... onda drugi dan kako je to neka loša propaganda...
Ja baš nisma paničar, ali ovo ne bih rizikovala:confused:
 
Evo članka iz CG novina od 27.07:

Tokom ljeta, zbog visokih temperatura koje pogoduju razmnožavanju bakterija, nemara u pripremi osjetljivih namirnica, ali i loših higijenskih navika, javljaju se brojne infekcije, a najčešće crijevne. U Crnoj Gori, kao i u svijetu, crijevne infekcije čine 20 odsto svih zaraznih bolesti, a po učestalosti se nalaze odmah iza infekcija disajnih organa. U domovima zdravlja stanje je zasad uobičajeno i u ambulantama nema povećanog broja pacijenata sa crijevnim infekcijama, ali ljekari savjetuju oprez. Prouzrokovači tih oboljenja, kaže za “Vijesti” epidemiolog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje dr Sanja Medenica, najčešće se unose u organizam putem zagađene hrane i vode, prljavim rukama, kao i posredstvom insekata, na primjer, muva.
Anglo-američka formula za načine prenosa, kaže dr Medenica, je FFFW, odnosno food, fingers, flies i water – hrana , prsti, insekti i voda.
“Visoka temperatura tokom ljeta pogoduje razmnožavanju bakterija i kvarenju hrane, a ljudi češće jedu neoprano voće i povrće što, takođe, može biti razlog nastanka infekcija. S obzirom na to da se ljeti unosi veća količina tečnosti, dolazi do razblaženja hlorovodonične kiseline u želucu, koja zbog toga ne predstavlja dobru barijeru za dalji prodor infektivnih agenasa u crijevni trakt, pa dolazi do oboljenja. I češća putovanja tokom sezone godišnjih odmora, sa koncentrisanjem većeg broja osoba na manjem prostoru, dovode do veće mogućnosti prenosa bolesti sa osobe na osobu”, kazala je dr Medenica, i savjetovala građane, turiste, ugostiteljske radnike i trgovce da obrate pažnju na pravilnu pripremu i čuvanje namirnica, kao i na ličnu i higijenu kuhinjske opreme i pribora.
Od crijevnih infekcija mogu se razboljeti svi, ali u većem riziku su, kaže ona, djeca, odojčad, novorođenčad i hronični bolesnici zbog nedovoljnog i oslabljenog imuniteta.
“Crijevne infekcije najčešće izazivaju virusi, ali i bakterije i najrjeđe paraziti.
“Najčešće bolesti iz grupe crijevnih infekcija, čiji se broj povećava tokom ljeta, su enterokolitisi, alimentarne toxiinfekcije, salmoneloze i enterovirusni meningitisi. Gastroenteritis i enterokolitis najčešće se manifestuju prolivom, povraćanjem, bolovima u trbuhu i povećanom tjelesnom temperaturom. Stolice su učestale, tečne i vodenaste ukoliko je infekciju prouzrokovao virus, dok kod bakterijskih infekcija mogu biti i žutozelene i krvavosluzave. Simptomi obično traju jedan do četiri dana”, kazala je dr Medenica, i naglasila da u nekim slučajevima prestanak simptoma ne znači i potpuno ozdravljenje, jer se može desiti da se i poslije kliničkog ozdravljenja uzročnik razmnožava u sluznici crijeva i luči u stolici, pa je osoba zarazna za okolinu u kraćem periodu.
Ukoliko su uzročnici infekcije enterovirusi pored svih tih simptoma, kako je rekla, oni mogu izazvati i enterovirusni meningitis koji karakteriše povećanja tjelesna temperatura, glavobolja, ukočen vrat, fotofobija.
U svim slučajevima, neophodno je što prije obratiti se ljekaru.


Ni frižider nije svemoćan

Pravilna ishrana u ljetnjim mjesecima zasniva se na pažljivo odabranim i pravilno pripremljenim namirnicama.
Da bi se obezbijedilo dovoljno hranljivih sastojaka, vitamina i minerala ljekari u ishrani preporučuju žitarice i njihove proizvode, povrće i voće, mliječne proizvode, bijelo meso i ribu.
Prilikom kupovine određenih namirnica, građani bi trebalo posebno da povedu računa o izgledu i mirisu, kao i roku upotrebe, jer ima dosta lako kvarljivih proizvoda koje treba nabavljati isključivo u radnjama u kojima se drže u rashladnim uređajima.
Preporučuje se pripremanje lagane hrane, uglavnom kuvane, sa dosta svježeg povrća kao salate, ali i voća. Treba jesti u nekoliko laganih obroka.
Veoma je značajno i pravilno čuvanje hrane, pa treba izbjegavati duže zadržavanje “osjetljivih” namirnica van frižidera.
Preporučuje se što više tečnosti, najbolje vode ili blago ohlađenih čajeva i limunade, dok gazirana pića treba izbjegavati.

Čistoća siguran saveznik

• Hranu, koja se konzumira svježa (voće i povrće) treba temeljno oprati higijenski ispravnom vodom;
• za piće, kao i za pranje i pripremu namirnica, koristiti isključivo higijenski ispravnu vodu;
• održavati besprekornu čistoću pribora i opreme koji se koriste u kuhinji;
• voditi računa da se tokom pripreme i čuvanja hrane ne miješaju sirova i termički obrađena (skuvana, pečena i pržena) hrana;
• dobro termički obraditi hranu, odnosno dovoljno kuvati, peći ili pržiti namirnice, posebno sve vrste mesa, jela sa jajima i plodove mora (namirnice ne smiju ostati «žive» ili «rovite»;
• pripremljene obroke najbolje je konzumirati odmah nakon pripreme;
• hranu koja je preostala od prethodnog obroka obavezno čuvati u frižideru, a prije ponovnog uzimanja treba je opet termički obraditi (tako da obavezno proključa);
• obezbijediti adekvatnu zaštitu namirnica od zagađenja (od insekata, glodara i drugih životinja);
• redovno održavati ličnu higijenu, a posebno obratiti pažnju na redovno i temeljno pranje ruku;
• tokom pripreme hrane češće prati ruke;
• osobe koje imaju stomačne tegobe (proliv), sekreciju iz nosa (prehlađeni su, kašlju ili kijaju) ili imaju upalne promjene na koži ili sluznicama, ne treba da učestvuju u pripremi i serviranju hrane.
 
Ma jeste, al' kad imaš dete od jedne do tri godine... 'Aj trči za njim i dezinfikuj ga celog svakih pet minuta :confused:
Ali tako je i ovde, i svuda, ali sad se za tu CG priča toliko o meningitisu, koji je opasniji od običnih crevnih infekcija, ili stomačnog gripa kako ga nazivamo...

Ja čula juče i danas da su neka deca umrla u CG od meningitisa, jedno od 14 meseci, i jedno od 6 godina. Nije isto da mi neko kaže to jeste, i može da ima proliv i da povraća... To može i ovde, pa prođe..

Baš nisam pametna, 'ladno bih otkazala more zbog toga. A ponavljam - stvarno nisam niti sam ikad bila paničar :confused:
 
Ja procitala samo prvi dio, a poslala sve u paketu. Takvih savjeta koje je nemoguće sprovesti ima posvuda, tipa izbjegavajte izlaganje suncu od 11 do 5.
Cula sam i ja za te slucajeve i mene hvata jeza od toga. Ali ipak idemo desetak dana na more krajem avgusta :roll:
 
este vi pohodili lekare..ono, epidemiologija, glava, skener..taj rad..........e...mačkice....gleaj ovo...uboodvu.... pizza i 4 švepsa 30 €...bilo moj droog prekjooče tamo...i kaže kita sezona...ispoošili cfgorci načisto..gradilište do gradilišta....roožnijeg sveta nije video...al to kenya on. ne veoojem....misim, koja boodala još pije 4 švepsa odjednom..??... ..al veroojem mu za kintu....
 
Malo te je prijatelj slagao... mislim da ne mogu 4 shweppesa i pizza da kostaju 30 eura.
Inace pizza je krvolocno skupa tako da je ja ne jedem. Parce pizze kosta 2 eura !
Jeste da se radi i gradi da bi bilo ljepse, mnogo ljepse.
 
pa ša znam... nije tip koji inače obraća pažnju na cene ali kaže da deru...al to mi prvo reko i to me zvao iz aoota...bio na pootu ka podgoprici, tamo ima neku tezgu u pabu...pa išo u boodvu da se koopa.......e, sad...ja ako odem na madonu..a hoću, verovatno...proveriću ....kaže kafa je dole od 2 do 4€...ša se pije tamo...uglavnom espreso..zavisi gde sedneš.....malo je to preterano za cg.......u bg..parče pice ti je u orlu 60 din...kaprićoza...tanka...a najskooplja..tamo gde ja klopam u vladimiru...120din..al teško da možeš 2 odjednom ..samo kad si baš gladan...
 
'Ajde ljudi, jel' zna neko nešto pouzdano?
uf, tesko da iko bilo sta pouzdano moze da ti kaze...moji prijatelji su se vratili ranije (imaju kucu tamo) zbog deteta, kazu preselo im je sve, dete dobilo proliv, povracalo, oni se uspanicili, srecom nije bio meningitis, ali u strahu su velike oci.
a novine kazu:
Prema pisanju crnogorske štampe, informacija da je u Kotoru jedna beba preminula od infekcije bakterijskim meningokokom dovela je i do nekoliko slučajeva preuranjenog odlaska turista iz tog grada.

Mada nadležne službe Crne Gore konstantno ponavljaju da nema epidemije ove zarazne bolesti i da je reč samo o medijskim spekulacijama, turisti duž Crnogorskog primorja su sa velikom zabrinutošću čitali vesti o smrti bebe stare 14 meseci iz Tivta, kojoj su u kotorskoj bolnici dijagnostikovali menigokoknu bolest.

Saša Radenović iz Beograda, koji letuje u Budvi, javio se redakciji "Presa" i preneo delić atmosfere u kojoj se nalaze srpski turisti.

"Ljudi su uplašeni, pogotovo oni sa malom decom. Preselo im je letovanje! Džaba demantuju da ta beba nije umrla od meningitisa, kad svi znaju da se ta bolest pojavila. Pije se samo flaširana voda i jede se na proverenim mestima. Neki su se vratili kućama", kaže Radenović.

jucer sam se vratila iz CG .
meningitis nigde nisam " srela" , nista ni cula ...ali
sam zato srela najlepse primerke crnogorskog roda ( muskog naravno ) :)
prelepo je...ko moze slobodno neka ide.
a ti si beba, malo dete, sta, pa si u rizicnoj grupi...?:roll:
nije to mnogo dalje
samo po kilometrazi je dalje.
do crne gore putujes kolima 17 sati, do grcke 10.
ti bi verovatno isla avionom?

nemoj licno da me shvatis, ali iskreno ne mogu da razumem ljude koji idu u crnu goru, pored svih lepsih, a jeftinijih destinacija koje se nude. ne bih otisla ni po cenu da ne vidim more, pre bih izabrala npr. meni naj naj naj naj vrnjacku banju ili taru, zlatibor...
 

Back
Top