ENERGETSKI VAMPIRIZAM

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Energetski vampiri je termin kojima se u New age krugovima obično označavaju osobe koje na neki način utiču da se drugi osete umornima, fizički i/ili energetski iscrpljenima ili čak nesigurnima u sebe.

Ovom pojmu se pridaje prevelika moć. Poneki autori opisuju “energetske vampire” tako da stvaraju dojam da se radi o osobama s posebnom vrstom moći, odnosno sposobnošću da koriste svoju energiju kako bi crpili tuđu. Bez da se to jasno definiše, o takvim se osobama često govori kao da to čine barem delimično svesno i namerno, a u svakom slučaju na način kome se teško može odupreti i protiv koga su potrebni posebni oblici zaštite.

Iz dosadašnjih iskustava o energetskom vampirizmu po pravilu se radi o takvim oblicima emocionalne komunikacije, češće nesvesne i neverbalne nego svesne i verbalne, koja kod druge osobe izaziva emocionalnu nelagodnost i pád resursa. Često se radi o osobama koje se postavljaju nemoćno, mnogo traže i očekuju od drugih, ili na neki drugi način imaju potrebu da snažno manipulišu drugima. Često to čine putem izazivanja osećaja krivice. U drugim slučajevima, može se raditi o stavu nadmoći i izazivanju nesigurnosti u drugima. Na nesvesnom nivou te se poruke obično prenesu pre nego što se ijedna reč izgovori, zbog čega se stiče dojam da se u tu svrhu koristio neki poseban pristup.

Naziv je delimično primeren budući da emocije jesu energija i utiču na nivo budnosti i snage koju osećamo, no neprimeren u smislu da sugeriše jednostranu odgovornost za taj pád energije. Niko ne može uticati na naše emocionalno stanje spolja ako u nama ne postoji nešto što reaguje na taj spoljni uticaj.

Ponekad uzrok pada energije može biti u transferu – odnosno druga nas osoba može podsećati na neko negativno iskustvo ili osobu zbog koje smo se loše osećali. Možda nas na to podseća svojim stvarnim ponašanjem, a možda tek određenim sitnim sličnostima, gestovima ili fizičkim obeležjima koja su dovoljna da nas potpuno nesvesno podsete na negativna osećanja iz prošlih iskustava.

Nazvati nekoga energetskim vampirom zgodan je način etiketiranja tuđeg ponašanja, ali mudro je zapitati se šta on traži u našem životu; zbog čega smo ga privukli. Ako imate problema s ”energetskim vampirima”, proverite na koji oni to način čine, koje vam njihove osobine najviše smetaju, a zatim proverite postoje li područja u kojima se na sličan način ponašate sami prema sebi, crpite vlastitu energiju ili ne poštujete svoje granice.

Ako ne pronađete ništa, proverite šta vas to sprečava da jednostavno prekinete komunikaciju s tom osobom, ili ako je komunikacija nužna, da postavite čvrste granice i razgovarate čvrsto, iskreno i iz stava samopoštovanja. Obično je to upravo osećaj krivice, koji prirodno izaziva pád snage i energije.

Poznati su i slučajeve svesnog i snažnog manipulisanja tuđom energijom, naglašavajući da to često čine ljudi koji se predstavljaju kao učitelji i manipulativnim pristupom navode ljude na emocionalno otvaranje. O tome je teže govoriti, jer malo ko ima takvo iskustvo, no smatra se da je poruka u osnovi ista, premda drastičnija i vidljivija: na koji način ne poštujete svoju slobodu i svoje granice, odnosno zbog čega ste prihvatili i ostajete u odnosu s takvom osobom?

U svakom slučaju, za takvo iskustvo, kao i mnoga druga naizgled negativna iskustva, možete biti zahvalni kao za priliku da pažljivije posmatrate svoj život i odlučite na koji ga način možete učiniti kvalitetnijim i srećnijim. Preuzimanje odgovornosti i iskrenost prema sebi ključ su za stvaranje trajne sreće.
 
Zezajte se vi do mile volje, ali to postoji, a ja sam dugo bila "lepak" za njih, sve dok nisam skontala šta ih to privlači.
Oni to rade tako suptilno, da, dok ukapiraš šta ti se dešava, možeš zdravlje izgubiti. I prosto im se vidi da su svežiji i raspoloženi kad nekog smore. Prvo sam naučila da se oduprem tome, a onda tek počela da razmišljam kako to da se baš na mene namere. sad znam i to, a i nemaju više moć da mi to rade.
I jeste, oni to ne rade svesno. Takvi su se rodili, i žive od tuđe energije, jer svoju ne umeju da koriste na zadovoljavajući način.
 
da li se bioenergetici smatraju kao energetski vampiri?

Ne. Nisam upoznata koliko je to sa bioenergijom uopšte tačno, ali ako jeste, pre će biti da oni svoj višak energije daju, a ne da uzimaju od nekog. Inače bi im se "pacijenti" još više razboljevali.
To funkcioniše tačno onako kao u uvodnom postu, od reči do reči. Nije reč o manipulisanju.
Manipulisanje ljudima je sasvim druga stvar, i ona se radi svesno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam nedavno saznala da je to itekako sve definisano i bila sam šokirana istinitošću definicije.
Puno sam snažnija u odnosu na takvu osobu, saznavši šta je u stvari, svestan ili nesvestan cilj, iste.
 
pobogu ima li KRSTENIH ljudi ovde na "kultnim"?
da li ste ikada imali normalan razgovor sa bilo kojim duhovnikom?

u ljudima je urodjen strah od nepoznatog ali ovoliko da ljudi ne poznaju SEBE (i druge) ja sam zatecen.
i kao krompir zapecen!
 
pobogu ima li KRSTENIH ljudi ovde na "kultnim"?
da li ste ikada imali normalan razgovor sa bilo kojim duhovnikom?

u ljudima je urodjen strah od nepoznatog ali ovoliko da ljudi ne poznaju SEBE (i druge) ja sam zatecen.
i kao krompir zapecen!


Jesi li ti pročitao prvi post? Niko ovde ne govori o Drakulama, i pijenju krvi, već o ljudima koji i nesvesno tako iscrpe čoveka, da mora pobeći, jer će se razboleti od hroničnog stresa! Ako nisi dožiceo, neznaš šta je problem, a bolje i da ne doživiš, makar nikad ne razumeo, i sva nas tu smatro ludim. Pozdrav.
 
Jesi li ti pročitao prvi post? Niko ovde ne govori o Drakulama, i pijenju krvi, već o ljudima koji i nesvesno tako iscrpe čoveka, da mora pobeći, jer će se razboleti od hroničnog stresa! Ako nisi dožiceo, neznaš šta je problem, a bolje i da ne doživiš, makar nikad ne razumeo, i sva nas tu smatro ludim. Pozdrav.

Tačno tako.
 
Охохооо, размирице међу другарима атеистима, а некад сте се тако својски, заједничким снагама, борили против неистомишљника, али добро долазе нека друга времена или можда невремена.....
 
Postoji pet tipova emocionalnih (energetskih) izrabljivača:
asocijalan, histrion, narcisoidan, opsesivno-kompulzivan i paranoik. Najčešći su stereotipi:
- osoba besprekornog izgleda koja je iznutra prazna,
- genijalac nesposoban da zadrži posao,
- osoba prevelikog ega: ja, ja i samo ja,
- kraljevi drame.
Majstori manipulacije, „emocionalni vampiri” manipulisu bolje od svih. Pokušavaju da nas hipnotisu da bi nas iskoristili, a kad padnemo u njihovu zamku, postajemo njihovi robovi. Od njih ne možemo ništa očekivati, jer nisu spremni ništa dati. U trenutku kad zahtevamo bolje ophođenje ili jednostavno ravnopravnost, odnos će se prekinuti bez obzira na sve što smo dotad proživeli zajedno. Odnose, bez obzira na to kojeg tipa, shvataju samo kao još jedan izraz moći. Ljudi, kao društvena bića, u svojim međusobnim odnosima slede određene norme ponašanja. Smatramo se odraslima kad usvojimo te norme. „Emocionalni vampiri” su veći adolescenti koji su, po definiciji, protiv normi. Postoje četiri osnovna pravila kojima se rukovode:

- „Važno je ono što ja hoću, i to hoću odmah”. Oni su kao deca koja nemaju strpljenja. Njihova potreba mora biti zadovoljena, ostali nisu bitni.
- „Pravila nisu pisana za mene”. Posto se smatraju posebnim, mogu da rade šta god hoce bez obzira na posedice.
- „Ti si kriv/a”. Nikad neće priznati vlastite greške.
- „Sve mogu postići izlivom besa”. Njihovo iskazivanje gneva kreće se od žučne svađe pa sve do glumljenja bolesti.

Mislim da se svako od nas nekad u zivotu ponasao kao "emotivni/energetski vampir". Problem je sa onim ljudima kojima je to normalno, svakodnevno ophodjenje... kao sto se kaze u tekstu, ko upadne u njihovu zamku - a to nije tako tesko, jer se emotivni vampirizam po pravilu ne prepoznaje odmah vec tek nakon nekog vremena - veoma tesko se iz nje vadi, prvo zato sto su ti ljudi veoma vesti u tome da vas ubede da ste zapravo vi krivac koji treba da se kaje i zali zbog svog ponasanja, a zatim i zbog emocija koje zamagljuju racionalno i realno sagledavanje stvari....
 
eeeeeee....ovo je zanimljivo....ako izbacimo pregovaranja oko izbacivanja i one nepotrebne razgovore u okviru ove teme....


do sada sam svasta citao o vampirima ali ovako nesto>>>>JOK


svaka cast onome ko je ovo nasao!!!!
 
eeeeeee....ovo je zanimljivo....ako izbacimo pregovaranja oko izbacivanja i one nepotrebne razgovore u okviru ove teme....


do sada sam svasta citao o vampirima ali ovako nesto>>>>JOK


svaka cast onome ko je ovo nasao!!!!

Ovo su neviđeno korisne informacije, jer zaista postoje ljudi koji te potpuno potroše, od nekih te često zaboli glava, neki ti izazovu nemir ili bes, užas.
Poenta u borbi je u stvari saopštiti im da oni nisu tvoji gospodari i pokazati im da ne reagujete na njihove svesne ili nesvesne provokacije, reći im " ne možeš mi ništa", ili "nisi interesantan", ili, ...,
 
koliko sam ja shvatio to je neka vrsta psiholoske borbe izmedju dve osobe.... pobednik u toj borbi je ENERGETSKI VAMPIR

ista situacija se javlja i kod zivotinja....javljaju se slicni simptomi....mozda ste primetili....
neke zivotinje prosto nevole one druge...mozda im se sklanjaju ili bivaju uplasene iako su vise puta vece ili opasnije....

zanimljiva tema....definitivno
 
koliko sam ja shvatio to je neka vrsta psiholoske borbe izmedju dve osobe.... pobednik u toj borbi je ENERGETSKI VAMPIR

ista situacija se javlja i kod zivotinja....javljaju se slicni simptomi....mozda ste primetili....
neke zivotinje prosto nevole one druge...mozda im se sklanjaju ili bivaju uplasene iako su vise puta vece ili opasnije....

zanimljiva tema....definitivno

Upravo te psihološki iscrpljuje, a to koristi kao duševnu hranu. On je sit i zadovoljan posle pobede, a ti si bled, iscrpljen, imaš podočnjake, kao na filmu.Ako živiš sa takvim, on je nasmejan, a ti mrzovoljan, ti tužan bez samopouzdanja, a on samopouzdan, i td. i td.

Suprostaviš li se njegovoj vlasti, on se bori , otkriva svoje pravo lice, a tu nastaje tvoja pobeda.
 
Jesi li ti pročitao prvi post? Niko ovde ne govori o Drakulama, i pijenju krvi, već o ljudima koji i nesvesno tako iscrpe čoveka, da mora pobeći, jer će se razboleti od hroničnog stresa! Ako nisi dožiceo, neznaš šta je problem, a bolje i da ne doživiš, makar nikad ne razumeo, i sva nas tu smatro ludim. Pozdrav.

1) procitao sam
2) doziveo i naucio da ih se klonim i da im nedopustim da mi se priblize
3) razumem ja jako dobro
4) NE SMATRAM NIKOG NA KRSTI LUDIM jer nismo svi isti i svako ima pravo na svoje misljenje (zamisli cak i ja)
5) pozdrav i tebi

p.s. jako dobro znam o cemu je rec ali ne mogu da poverujem da su pojedinci toliko "ograniceni" , "neupuceni", i deluju cak da nisu procitali ni jednu jedinu knjigu osim bukvara ! kad sam pomenuo duhovnika mislio sam na svestenika sa komim bi trebalo biti u vezi u smislu da je krstio, osvestao stan, odrzao parastos, pomen, vencao....jer i oni su ljudi i znaju da savremeni zivot ne dopusta da se u crkvu dolazi cesce, sto bi rekli "batinom se u crkvu ne tera"...

i najvaznije "energetski vampiri" napadaju ljude koji nisu bas svesni ko su i sta su i skoro da su dezorjentisani, i to rade VRLO SMISLJENO (nikako slucajno)...
 
Da li su medju energetskim vampirima brojniji nasi rodjaci ili prijatelji? nekako mi se cini da su ovi prvi jer smo im izlozeniji a i ne pomisljamo da od nijh mogu da dolaze te lose vibracije i iscrpljivanje. I, sta mislite, da li oni svesno rade to sto rade?
 
Da li su medju energetskim vampirima brojniji nasi rodjaci ili prijatelji? nekako mi se cini da su ovi prvi jer smo im izlozeniji a i ne pomisljamo da od nijh mogu da dolaze te lose vibracije i iscrpljivanje. I, sta mislite, da li oni svesno rade to sto rade?

i jedni i drugi.

uglavnom nisu svesni toga, recimo da mnogi to rade podsvesno.

evo deo jednog zanimljivog teksta...

Kontroliranje s dramom

Nemožemo zauvijek biti priključeni na izvor energije sve dok ne rasčistimo s metodom koju kao pojedinci koristimo u našem kontroliranju drugih. Jer kad god se vratimo tom običaju isključujemo se iz izvora.Riješiti taj problem nije lako jer je taj problem nesvjestan. Zato trebamo osvjestiti problem, a to činimo tako da uvidimo kako je naš poseban postupak kontroliranja drugih nešto što smo naučili u djetinjstvu kako bi privukli pažnju. Kako bi privukli energiju. Taj problem uvijek iznova ponavljamo. To se zove nesvijesna drama kontrole.
To se zove dramom jer je to naša bliska odglumljena scena. Poput filmske drame s scenarijem koji je napravljen u djetinjstvu. Ta scena se uvijek ponavlja u našem svakodnevnom životu, a toga nismo svijesni.Ista vrsta događanja se učestalo ponavlja. Tu naučenu iz djetinjstva posebnuscenu ponavljamo te se ostale scene iz našeg stvarnog životnog filmaveliki događaji označeni podudarnostima ne mogu odvijatiako mi sami zaustavljamo svoj vlastiti film svaki put kad ponavljamo tu dramu kako bi manipulirali drugima radi energije.
Prvi postupak u procesu rasčišćavanja je da svoju osobnu dramu potpuno osvijestimo. Ništa se ne može nastaviti sve dok ne pogledamo sami sebe i ne otkrijemo što činimo kako bi manipulirali energiom. Svako od nas se treba vratiti u svoju prošlost. U rani obiteljski život i uvidjeti kako je nastao taj običaj. Kad sagledamo početak možemo pokušati problem ispraviti svijesno.Većina članova naših obitelji i sami su sudjelovali u dramama pokušavajući iz na izvući energiju dok smo bili djeca. Zbog toka smo i morali stvoriti dramu kontrole. Morali smo stvoriti način da zadobijemo energiju natrag.Svoje drame uvijek razvijamo prema članovima obitelji. No, kad jednom prepoznamo dinamiku energije u svojim obiteljima možemo prevladati strategije kontrole i uvidjeti što se stvarno događa. Svaka osoba treba protumačiti svoja iskustva s gledišta evolucije S duhovne točke gledišta i otkriti tko je u istinu. Kad jednom to učinimo naša se drama kontrole raspada i počinje naš pravi život.
Svi nastoje zadobiti energiju: Agresivno ili pasivno. Neposredno prisiljavajući ljude da obrate pažnju na njih ili pasivno. Igrajući na ljudsko suosjećanje ili zanimanje kako bi zadobili pažnju.
Ako neko prijeti riječima ili fizički onda ste prisiljeni iz straha da vam se nešto loše ne dogodi obratiti pažnju na njega i tako mu dajete energiju. Na taj način vas osoba koja vam prijeti uvlači u najagresivniju vrstu drame koja se naziva zastrašivačem.
Kad ste dijete i netko vas lišava energije preteći tjelesnom
kaznom. Tada se odvija trama jadnika. Ono pokušava podilaziti njihovom osjećaju za milost hvatajući ih u zamku grižnje savjesti za bol koju nanose. Ako to ne funkcionira drama se nastavlja sve dok dijete ne odraste i pobuni protiv nasilja. Protiv agresije se bori agresijom.
Poslije toga takav postupak postaje dominantan način kontrole uzimanja energije kod svakog i s kim se susreće u životu. Takva drama se stalno ponavlja.
ZASTRAŠIVAČI stvaraju jadnike ili ako to ne uspije stvaraju
još jednog zastrašivača.
Ako neko priča o groznim stvarima koje mu se događaju dajući naslutiti da ste vi za to odgovorni i da će se ako ne pomognete grozne stvari nastaviti.
Onda ta osoba želi zadobiti kontrolu na najpasivnijoj razini. Ona se naziva dramom jadnika.
Ponekad ste sigurno bili u blizini osobe koja želi da se osjećate krivim u njegovoj prisutnosti, čak i ako znate, da nema razloga za takvo osjećanje.Sve što takvi ljudi kažu i čine stavlja vas u položaj kad se trebate braniti od pomisli
da ne činite dovoljno za tu osobu. Takva osoba iz pozicije jadnika svraća pozornost ili pažnju.
Svačiju dramu može se smijestiti u rasponu od agresivne do pasivne.
Ako je neko u svojoj agresiji profinjen pronalazi greške i polako podkopava vaš svijet kako bi zadobio vašu energiju. Onda bi takva osoba bila ispitivač. Ljudi koji koriste taj način prikupljanja energije priređuju dramu postavljanjem ppitanja i uplitanja u svijet druge osobe da pronađu nešto što nevalja. Zatim kritiziraju taj aspekt tuđeg života. Uspije li ta strategija kritizirana osoba uvučena je udramu. Ljudi u blizini ispitivača postaju samosvijesni počinju obraćati pažnju na ono što ispitivač radii misli kako ne bi učinili nešto pogrešno što bi on primjetio. Takva psihička pokornost daje ispitivaču energiju koju traži.
Manje pasivna od drame jadnika je drama nedostupnosti: U svom umu stvorite dramu i izgledate misteriozno i tajnovito, a zapravo se nadate da će neko uvučen u tu dramu i da će pokušati što se događa s vama, a kad se to dogodi vi ostajete nedorečeni prisiljavajući da se bori i kopa i pokuša razotkriti vaše stvarne osjećaje. Dok to čine oni vam poklanjaju svoju punu pažnju i šalju svoju energiju. Što ih duže držite zainteresiranim više energije primate. Nedostupnici stvaraju ispitivače. a ispitivači nedostupnike. Poredak drama kontrole je: Zastrašivač, ispitivač, nedostupnik i jadnik. Ljudi su skloni da te drame prepoznaju kod drugih, ali mislimo da smo mi slobodni od njih.Ta obsjena se mora prevladati ako se želi nastaviti.


http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?t=337
 
1) procitao sam
2) doziveo i naucio da ih se klonim i da im nedopustim da mi se priblize
3) razumem ja jako dobro
4) NE SMATRAM NIKOG NA KRSTI LUDIM jer nismo svi isti i svako ima pravo na svoje misljenje (zamisli cak i ja)
5) pozdrav i tebi

p.s. jako dobro znam o cemu je rec ali ne mogu da poverujem da su pojedinci toliko "ograniceni" , "neupuceni", i deluju cak da nisu procitali ni jednu jedinu knjigu osim bukvara ! kad sam pomenuo duhovnika mislio sam na svestenika sa komim bi trebalo biti u vezi u smislu da je krstio, osvestao stan, odrzao parastos, pomen, vencao....jer i oni su ljudi i znaju da savremeni zivot ne dopusta da se u crkvu dolazi cesce, sto bi rekli "batinom se u crkvu ne tera"...

i najvaznije "energetski vampiri" napadaju ljude koji nisu bas svesni ko su i sta su i skoro da su dezorjentisani, i to rade VRLO SMISLJENO (nikako slucajno)...


Ma, neee, nisam ja tebe ni optužila da nas smatrš ludim nego kažem, čak i po cenu da nas smatraš ludim i da se svi uvredimo, bolje je nego da te takav jedan muči. Oni nisu svesni toga na način nakoji to rade manipulatori, ali su im jako slični, samo što manipulatori smisle tačno šta će raditi i najčešće imaju u vidu neku materijalnu korist, položaj i sl, a energetskim "vampirima" je to sastavni deo karaktera, kao disanje, i oni traže korist za sebe, ali u obliku energije, jer svoju ne umeju da korisre. Lakše je "doći na gotovo", nego se malo potruditi oko samospoznaje, zar ne?
Ja sam svoj prvi roman ( dečji,bez sličica) pročitala sa 6 godina, pre polaska u školu, pa možeš misliti kako mi je bilo teško da shvatim koliko ljudi se čak i ne stidi što nema u kući ni jednu knjigu, čak ni "kuvar" ili "domači lekar"! Kao dete, smatrala sam najsiromašnijim one ljude, koji nisu imali da mi daju papir i olovku, morali su da potraže po kući!
Neverovatan je broj visoko obrazovanih (radije ih ne bih nazivala obrazovani, već školovanim) kojima su nepoznati osnovni pojmovi iz filosofije, sociologije, psihologije, da ne spominjem druge opšte poznate stvari, koje bi trebalo da se podrazumevaju. Znaju samo o svojoj profesiji, često baš mnogo, i to je sve njihovo znanje. Ako nisu stekli domaće vaspitanje, ne umeju čak ni pravilno da govore sopstveni jezik.
Što se tiče duhovnika, moramo imati u vidu poslednjih 50 godina kod nas, a i inače u svetu je sve manje zaista religioznih . Uglavnom se drže običaja, kao tradicije, ili su agnostici, ili ateisti. Nisu svi među njima loši ili neuki ili šta ja znam... nešto drugo, ali porazgovarati sa duhovnikom... to se ne sete ni svi ono koji sebe smatraju ozbiljno religioznim, a ostali i kad bi se setili, smatrali bi da ne mogu razgovarati sa sveštenikom i tražiti pomoć od njega, kad nisu religiozni.
Jednostavno, takvo je stanje svari.
 
svega ima na ovom svijetu...samo mi nije jasno...
-Ako vampir EV ne uspije da dodje do ,,hrane'' od osobe NN naletivshi na neprobojni zid...kako se oseca tada ? Da li mu bude chudno, loshe, zaboli ga glava od ,,gladi''i najsmejuljivije od svega bi bilo, ako ode kuci i kaze,,jao kako me iznervirao/la NN, pravi je energetski vampir !'' :)

pitam se jer nikad ne sretoh nikoga ko bi to za sebe rekao

znam da postoje razmjene energije ove vrste i uvek je pruzamo i primamo kad nam je potrebna...valjda su vampiri oni koji otimaju...mnogo...to smo mi sami davaoci i primaoci, a onda kad skala sklizne predaleko u smeru primaoca/vampir ?
napisah ovo, jer mnoge vrlo proste stvari,za koje je dovoljno ,,osjetiti'' kad upadnu u ruke mashtovitih osoba, postanu vrlo preopshirni pojmovi...koji ponekad vishe zbune, nego pomognu...ponekad izgleda da trebamo mnoge ljudske normalne interakcije , posmatrati kroz strah od ,,vampirizma''...nije svako ko nas je iznervirao vampir...niti je svako kome je potrebna energija u nekom momentu zasluzio da ga ,,oteramo'' ili nam postavi neugodno pitanje koje bi nam mozda pomoglo, ali nas u tom momentu ,,nervira/iscrpljuje'', jer neke stvari ne priznajemo ni sami sebi itd itd...mesha se psihologija, energija, babe i zabe...pazeci na sve i ,,chuvajuci energiju''najbolje da se pretvorimo u svijecnjak na stolu...
naravno od onih, koji ne popravljaju sopstveno ,,nisko/energetsko'' stanje se treba sachuvati, jer su zaista gladni...a i svako drmanje unutrashnjeg sistema, je dovoljan uzrok da mi sami sebe iscrpimo i serviramo na stolu, sa sve salvetama i priborom
 

Back
Top