Problemi sa pekacem za hleb

onaona

Primećen član
Poruka
603
Imam vec jedno vreme Moulinex pekac za hleb (oko7.000din je kostao).
Cesto smo programirali hleb koji je ujutru bio svez i sve je delovalo kao odlicno ulozena para.
Ali, evo, pocese greske; ujutru umesto lepog hleba, da ne pisem kakva izopacena vekna je nastala.

Onda smo sve iznova napravili (proverili da li je valajnost kvasca OK, da li je datum vazenja brasna OK.... isli tacno po receptu i - opet corak!

Posle bezbroj odlicnih vekni, sada ne znamo u cemu je stvar (aparat radi kako valja, ali tesko ne naraste... a sve sto stavimo je tacno po receptu i sveze!).
Moj dragi sad hoce da kupi i termometar za vodu sto je totana besmislica).

Tako da savetujem sve koji tek hoce da kupe ovi spravicu, ipak porazmisle jer to i nije tako idealno kako na prvi pogled izgleda... ako pravi gresku zbog ne-znam-koje-marke kvasca ili brasna (a isto brasno i kvasac smo i pre koristili), onda, izem ti takav aparat koji ispada da je vise igracka, ali igracka koja nije jeftina.
:think:

Ako se desi da je greska bila moja - to bi jos bilo najbolje da je, ali cisto sumnjam jer je moj dragi to prvo pomislio i sve samnom radio :roll: kod ostalih pripremanja hleba i opet - corak.
Tako da zakljucujem da jeto jedna igracka koja vredi odredjeno vreme (a puno vekni je bilo odlicnih).... ako ipak bude pronadjena neka razumna greska, napisacu!
 
A ja taman smislila da kupim tu spravicu! Baš me interesuje šta će ispasti na kraju. Da nije termostat? Ili tajmer?
Ako ipak ispadne igračka, onda je bolje uzeti najjeftiniju, pa prosto kupiti novu kad se pokvari. A mislila sam da ne kupujem jeftino, da ne bacim novac!
Posle koliko vremena se to desilo?
 
Ja sam kupila manji, ali skuplji upravo jer sam mislila na kvalitet.
Stvar je sto se on uopste i nije pokvario - na francuskom sajtu sam nasla (neke diskusije) da se to cesto zna dogoditi (jedan tip pise kako se njemu redovno desava, u proseku, 1X na 10 vekni, da prosto hleb ne uspe i da mora da ga baci).

Ja aparat imam jedno 2-3 meseca, jos je pod garancijom, ali zasto je 2X omanuo (nocas i danas) stvarno ne znam jer smo sve po propisu radili, a i on je radio kao valja... veceras je trecu veknicu ispekao (sada smo radili samo 1/2kg, probe radi) i uspelo je, ali je to polubeli hleb a ne integalni.
Mozda oni koji prave samo beli hleb nemaju problema (jer je sa belim brasnom lakse), ali mi ne jedemo belo pecivo silne godine, pa zato smo i kupili pekac.

Jednostavno je osetljiv na svasta i nikad ne snas kako ce da bude bas tacno - najbolje je kupiti najjeftiniji, ipak je to samo igracka.
 
Ne znam daju li uz njega uputstvo na srpskom. Uz moj pekač išlo je takvo uputstvo. Po onome što piše može da postoji milion i jedan razlog za neuspeh. Zavisi od kvaliteta brašna, procenta vlage, procenta glutena u njemu, ma puno parametara. Ja sam omanula samo kada sam pokušala RAPID varijantu, ipak je za hleb potrebno vreme. Ono sa odloženim početkom rada da bi hleb ujutru bio svež uvek je radilo.
Sve mi se čini da je kod tebe elektronika u pitanju. Šalji to u servis što pre možeš, posebno ako je u garantnom roku.
 
D.Diana, molim te reci mi koji kvasac i koje brasno koristis (mislim na marku), bili bismo ti zahvalni na tim informacijama!
poz

Do sada sam kupovala suvi kvasac,u kesicama,c proizvod,a brasno uzimam,doduse belo,obicno kikindsko tip 500.Ali i ja mislim da je neka elektronika u pitanju,raspitaj se,najbolje u nekom servisu,sta drugo da ti kazem.Nadam se da cete otkloniti problem, i ponovo uzivati u vrucem "lebcu"!!! :bye:
p.s.jel si gledala onaj film "kad masine polude"?E to ti je to!
 
E, sad sam se bacila u brigu! Jer i hoću to da kupim zbog integralnog hleba! Pa ako baš kod tog brašna pravi probleme... to bih rešila sa tim odloženim... ali kod kupovine integralnog brašna nema sigurnosti u ujednačenost kvaliteta (mislim na procenat vlažnosti ito..)
Možda bih prosto mogla da ga prosušim čim ga kupim?
 
d.diana, hvala.
@taote, u uputstvu pise da se mnogo lakse pravi hleb sa belim brasnom, tj sa onim integralnim mora se ici na poseban program jer to testo teze naraste (eto razloga sto se po nekim pekarama boji brasno pa se jede beli hleb koji je samo obojen i prodahe kao crni!)

Znaci, i mi smo \ovo kupiliprvenstveno zbog integralnog (a islo nam je i sa heljdinim i sa razanim brasnom, odlicno je bilo - ali uz napomenu da u sve te zdrve hlebove ide i poveci procenat belog brasna!

Sinoc nam je uspela farmesrka vekna od 1/2 kg (tu ide na 290 gr belog brasna, 70 gr razenog brasna) - stavila sam drugi kvasac (mada sam i u prethodna 2 integralna stavljala kvasac koji je dobar).... ipak, kada se sve stavi u masinu, ona radi i radi jedno vreme, alii moze da se desi da ti izvadis hleb, a ono i ne lici na hleb - a sta ako bas tada imam goste!?

Inace, aparat je pod garancijom, ali radi dobro - problem je ocito u njegovoj senzitivnosti, nekada mu nesto smeta samo ne znam sta.
Oni koji ovaj aparat samo ponekad koriste ga dozivljavaju drugacije nego mi koji smo ga koristili svako vece.
poz
 
Meni je sve napisano mnogo pomoglo. Sad znam tačno šta me očekuje, pa ću se lakše snaći pri neočekivanim "izazovima". Inače bih i ja pomislila da je pekač u kvaru, a ispada da je samo suviše osetljiv i na najmanje promene u satavu i količini sastojaka. Dobro, sa tim mogu da se izborim. Samo mrzim kad mi se nešto pokvari, a ja ga koristila pažljivo i pravilno.
Manje mi smeta to belo brašno koje mora da se meša sa integralnim, nego razni aditivi koji se koriste u pekarskoj industriji, a ima ih stvarno mnogo.
 
@mackice, ipas upravo program za to: da ti umesi testo za kiflice ili za pizzu, pa ti izvadis i stavis u rernu (to nisam probala jer volim da mi masinica odradi bas sve).

Inace, jutros nam je uspeo integralni hleb- izgleda da su te masine jako osetljive na komponente (jedino ako kvasac bas u toj kesici nije bio OK, mada je po datumu bio ok).

A jel` neko probao sa svezim kvasecem (u uputstvu pise kojiki je odnos suvog/svezeg, ali mi je nejasno kada se svez stavlja posto je jos u prvoj recenici naglaseno da pecenje u pekacu uopste nije isto kao kada se mesi na ruke)?
 
@mackice, ipas upravo program za to: da ti umesi testo za kiflice ili za pizzu, pa ti izvadis i stavis u rernu (to nisam probala jer volim da mi masinica odradi bas sve).

Inace, jutros nam je uspeo integralni hleb- izgleda da su te masine jako osetljive na komponente (jedino ako kvasac bas u toj kesici nije bio OK, mada je po datumu bio ok).

A jel` neko probao sa svezim kvasecem (u uputstvu pise kojiki je odnos suvog/svezeg, ali mi je nejasno kada se svez stavlja posto je jos u prvoj recenici naglaseno da pecenje u pekacu uopste nije isto kao kada se mesi na ruke)?

Jednom sam samo koristila svez kvasac,tek da probam,i nije mi nesto bio hleb,mozda sam utripovala,ali kao da nije narastao kako treba...vise ne eksperimentisem,samo suvi kvasac "mecem".Jel moze neko da mi napise recept kako pravi hleb,cisto da uporedim.Hvala.
 
Integralni hleb (za veknu od 750gr):

- voda 290ml
- sucokretovo ulje 2sup.kas.
- so 1,5 kaf.kas
- secer 2 kaf.kas.
- brasno 200gr
- integralno brasno 300gr
- suvi kvasac 1 kaf kasika

nasi dodaci:
- oko 30 gr bio golica
- oko 30 grama seckanih oraha

(napomena: koristim onu kasiku koju sam dobila u original pakovanju).
 
Pekac za hljeb koristim vec 6 godina i imam prilicno iskustva sa njima. Promijenila sam do sada nekoliko pekaca jer su jednostavno pregorili, Predpostavljam od silne upotrebe. Ne samo da pecem hljeb svaki dan u njemu nego sva moguca tijesta mijesim u njemu (za picu, za sitne kolace). Nekad zaista iz cistog mira nakon bezbroj dobro ispecenih hljebova ispadne los hljeb. Nekad ne znam zasto jer je sve isto..i brasno i kvasac..sve a nekad znam da mi se to desi ako npr uzmem novu vrecu brasna ( i tad dodam malkice vise kvasca i sve opet bude u redu) ili promijenim kvasac 9pa opet malkice dodam vise kvasca). Kod integralnog brasna najcesce se desava da hljeb ne ispadne dobar (ja pravim polubijeli hljeb -2/3 crno brasno i 1/3 bijelo brasno) iskljcivo zbog brasna,. Pravila sam takav hljeb tacno po receptu pa sam uvijek morala mijenjati omjere kvasca i duzinu pecenja.
Pokusaj nesto promijeniti ako se ponovo desi da hljeb ne ispadne dobar..dodaj ili oduzmi malo kvasca, ili produzi vrijeme pecenja.
 
Jel' to mora da se pravi po NJIHOVIM receptima, ili može po bilo kom, kako bi se recimo ručno umesio? Mislim šta znači malo više, ili malo manje kvasca na neku količinu brašna; ja kad mesim, to malo manje ili malo više ne smeta, jel' u pekačima sve mora da bude u mrvicu tačno?
 
Mora da sve bude u mrvicu tacno (ako peces!)_naravno da mozes da isprobas svoje recepte i zabelezis one koji su ti uspeli.
Ali, ako samo hoces da ti masinica umasi testo (pa to ond ada to testo stavljas u rernu, na primer kao kiflice ili pizzu) onda ne mora ici sve bas tacno, vec po svome - tu moras da malo eksperimentises.

Meni smeta sto se (doduse retko) moze desiti da hleb i ne uspe, a sve stavis kako valja, jer ja sam taj pekac kupila prvenstbenozbog hleba... ali ako ti zelis da ti on mesa razna testa, to je vec opustenija varijanta, mada moram reci da nemam tu iskustva, ali tako pose u uputstvu.
poz:)
 

Back
Top