Pusto tursko ili mamini gotovani

izvini , ne mogu da odolim da ne pitam, ne mogu stvarno...
ako znash takav sluchaj, znash li mozda shto se udala??? Pa kad su joj roditelji kupili stan, shta joj je trebalo, beogradsko drzavljanstvo? ...ili su uslovili da ce dobiti stan ako nadje muza ?...pa vishe je ona njega spasila, nego on nju, ako cemo da merimo po tvojim merama iz ovog posta...ne razumem stvarno, ali ajde

Znam takve slucajeve, ne bih pisala da ne znam. :( Ni ja nisam verovala dok nisam skapirala sta se sve desava.

Razlog nekupovine stana za samu devojku? Zato sto niko, pa ni bogati seljaci nemaju kintu za bacanje. Devojka dobija stan kao poklon za udaju (to se nekad zvalo miraz, jelte). Naravno da joj nece kupiti stan tek tako u Beogradu ili bilo gde, da nedajboze zivi sama ili sa drugaricama. Prvo vencanje pa stan, tj. prvo muz pa stan.

E sad... i meni je delovalo nelogicno, ako bas toliko zele da im kcerka zivi u gradu, mogli su zaista da joj kupe stan i pre udaje. Ali kontam da oni to gledaju kao na vencani poklon, odnosno miraz, posto kuca na selu i imanje i sva ta zemlja ostaju sinu (negde je bila tema koja se bas bavila ovom pricom).
 
Znam takve slucajeve, ne bih pisala da ne znam. :( Ni ja nisam verovala dok nisam skapirala sta se sve desava.

Razlog nekupovine stana za samu devojku? Zato sto niko, pa ni bogati seljaci nemaju kintu za bacanje. Devojka dobija stan kao poklon za udaju (to se nekad zvalo miraz, jelte). Naravno da joj nece kupiti stan tek tako u Beogradu ili bilo gde, da nedajboze zivi sama ili sa drugaricama. Prvo vencanje pa stan, tj. prvo muz pa stan.

E sad... i meni je delovalo nelogicno, ako bas toliko zele da im kcerka zivi u gradu, mogli su zaista da joj kupe stan i pre udaje. Ali kontam da oni to gledaju kao na vencani poklon, odnosno miraz, posto kuca na selu i imanje i sva ta zemlja ostaju sinu (negde je bila tema koja se bas bavila ovom pricom).

strashno...jadna ona da nije nashla muza, ne bi dobila stan...nadam se da on nije znao za taj podli plan, jer bi shvatio kako ga je iskoristila da dodje da zivi u Beogradu...strashno...uh, kavih sve ljudi ima...a , zamisli, moja ti..da je on imao stan, a onda se josh i uvali kod njega...uh, uh...

ochigledno je da se shalim...jer, izbjegavam da zavirujem u ovako pipave stvari, gdje nikad nisu pravedni arshini...ipak, treba zivjeti s nekim izmedju tih zidova...ako su neki drugi razlozi, a ne oni pravi...teshka je to robija obostrana...
 
Dobro,Zvezdice kad se udaješ da postavimo anketu za kandidate?

Udata sam :)
Ali iskustvo o kome sam govorila nije moje.

A ako se vratimo na predjasnju pricu... Iskreno, smatram da brak koji je sklopljen zato sto je mlada trudna nema bas sjajnu perspektivu (mada verovatno gresim... Mnogi koji su planirali da se vencaju nekako to nisu uradili pre devojcine trudnoce). Ali vencanje samo zato sto je devojka trudna? Kapirma da smo mi zaostala sredina (BG je selo od 2 miliona stanovnika) i da nekako nikome nije mila ideja momak+devojka zive zajedno sa svojim detetom a nisu vencani. Ali sta da se radi.

S druge strane, to da li ce brak uspeti i nema toliko veze sa tim ko je odakle. Hocu da kazem, malo podlo zvuci taj "plan" o udaji kao bekstvu sa sela. Ali opet, ko zna? Samo zato sto je devojka gledala da se veze za Beogradjanina (Novosadjanina, Nisliju...) a ne za momka iz sela, ne znaci da se zalepila za prvog na koga je naisla. Mozda je zaista jaka ljubav u pitanju. :heart: Staznam.

Ono sto sam na pocetku zelela da kazem jeste da postoji i zensko "pusto tursko" koje je nesamostalno da bilo sta uradi samo. Do pre samo pre decenija devojke sa sela su bile znatno zrelije od vrsnjakinja. A sada se cini da je zavladala neka "moda" kojom roditelji svesno zele kcerku da udalje sa sela, pa je zbog toga i ne uce vodjenju domacinstva.
 
Da se ne lazemo, znam vise zena koje umeju da majstorisu po kuci nego muskaraca koji dobro kuvaju.
S druge strane, ne znam bas mnogo mladih ljudi (i mladica i devojaka) koji znaju da kuvaju. Ni ja nisam neki ekspert... Moglo bi mnoooogo bolje.

Mislim da samo onaj ko voli da jede voli- zaista voli- i da kuva.
 
Kod mene to iskljucivo ima dva uzroka:

1. Ne volim da jedem
2. Keva me je smarala sa kuvanjem (znas ono, ti uzmes da isprzis jaja, ona dolece- ne taj tiganj, taj je mali, ne toliko soli, ne toliko ulja!- stavi na manju vatru, moras cesce da pazis, pazi prsnuce ulje, nisi dobro razbila jaje).... Uz takav nastup, samo se stvara osecaj da je kuvanje potencijalno visokorizicna aktivnost, koja sa sobom povlaci katastrofe planetarnih razmera ukoliko se, na primer, uzme drugacija serpa.

Jos ako se ovaj nastup primeni na peglanje i ciscenje kuce (ne ta metla, ne ta temperatura pegle, ne tako sav od kosulje....) dobijas osobu 100% nesposobnu za kucne poslove.

Doduse, moja keva je panicar. Kada je kupila kompjuter gledala ga je 3 dana iz daleka, non stop me je zvala da pita koje dugme da pritisne, i sta ce da bude ako je slucajno dotakla neko drugo... Pa samo joj rekla da, sta god uradila (a sta pa moze da radi???) nece da eksplodira.

Magicne reci: nece da eksplodira.

Savet majkama: Ukoliko nesto nije zaista pod rizikom da eksplodira, pustite decu (i musku i zensku) da se sama uce. Makar przila jaja u serpi a supu spremala u tiganju.
 
Volim da jedem, ali sam navikla da ne jedem djubre, mislim na brzu hranu, grickalice(to su moji neki tripovi -zdrava hrana, maslinovo ulje, sto vise povrca, zacini, zacini su vrlo bitni zbog ukusa) zato sam i prinudjena da kuvam. A to sto ne volim da kuvam mi je mama isto prenela, ali bas zato sto ni ona ne voli da kuva, njen je slucaj da su je ucili kao tebe, pa valjda eto zato. A za one kolace sam se sama zainteresovala, valjda sto ih volim , a mama bas nije bila vicna tome. Ima li neko da izogovara ovako svoju mamu :-))
 
:P

Ma nije nista katastrofa, sve se da nauciti. Ja, recimo, volim salate da pravim. Mmmm maslinovo ulje (ali je skupo, mamu mu). Evo, sad sam gladna.

Poenta je da ne treba fanaticno terati decu jer je kontraproduktivno. Mada, nekad i upali ako su roditelji dobri pedagozi. Znam (eeeee, sta ja sve ne znam :P) slucaj zene koja nista nije znala da sprema po kuci, ni da kuva, ali je njen brat bio odlican. Kako? Majka ga je od malena ucila kucnim poslovima, jer nije zelela da postane trutina kao "junaci" prvog posta ove teme (ili kao njegov otac). A cerku je manje cimala da uci kucne poslvoe i kuvanje jer je veorovala da ce ova, kao zensko, sama nauciti vremenom. I naravno, nije nikada naucila.

Tako da... Nekad i obuka cuda cini, ali BEZ PANIKE!
 
Ma skupo je, ali nekad ima snizenja i nikako nemoj ono od komine masline, samo extra devicansko. Nego ja ga ne trosim u enormnim kolicinama, nego prelijem jelo naknadno. Nista me ne pitaj kako kuvam na vodi ili povrce, voda, meso. Ma skroz mi se izmenio ukus za hranu, a mislim da mnogi ne bi ni jeli ono sto skuvam, nije neukusno, ali je drugacije od onoga na sta je vecina navikla. Ni za ribu me ne pitaj kako je dinstam samo na vodi ili kuvam na pari.
Zato su vazni zacini.
A ovo za ovu mamu ti je najbolje, zena se presla samo tako.
 
I o tome mozemo da govorimo. Ocigledno, u narodu je postojalo (i dalje postoji?) verovanje da su kucni poslovi toliko vezani za zenski rod da su im PRIRODNI. Dakle, bez vezbe, ucenja i mucenja, svaka zena postaje dobra domacica jer je to svojstveno zenama. One koje NISU dobre domacice (lose kuvaju, na primer) takve su zato sto su nadrndane kalasture koje ne vole svoju porodicu i nije im stalo... Ni slucajno se ne pomislja da neka zena-mozda-samo mozda- nije imala dobru obuku/nema smisla za kuvanje (i za to treba talenta!)
 
:) Daleko ste otisli, i treba...Da istresemo temu jednom za sva vremena. Nego, ja, kao sto sam i rekla u prvom tekstu, nisam okruzena tavim muskarcima. Svi muskarci oko mene (rodjaci, prijatelji i ovi ostali :) su apsolutno sposobni za zivot samostalno. Cak i kuvaju odlicno. Dakle, verovatno ima i veze i sa tim kakvo ti je poreklo, najblize okruzenje, naravno vaspitanje, pa na dalje...
Ne treba puno polemisati. Jednostavno bitno ti je da znas da treba da ustanes i postavis, ako ona sprema hranu, sutra ti je spremaj, ona pere, rasprema...etc. Kod mene je tako i sto je najbolje to je apsolutno normalno stanje i meni i ljudima oko mene. Pricam o generacijama.
Da neko dodje ko je `lenj i samozvani invalid` ne bi se zadrzao ni u familiji, a ni u krugu prijatelja. Gledati na njih sa visine nije snobizam, vec vaspitna mera, ili jednostavno ne zelim ni da razmisljam o njima. Ima onih `zenica` koje bi se rado predale i bile sluge ceo zivot zbog `coveka` (puna ih je Sigurna kuca, zar ne).
 
Poslednja izmena:
:) Daleko ste otisli, i treba...Da istresemo temu jednom za sva vremena. Nego, ja, kao sto sam i rekla u prvom tekstu, nisam okruzena tavim muskarcima. Svi muskarci oko mene (rodjaci, prijatelji i ovi ostali :) su apsolutno sposobni za zivot samostalno. Cak i kuvaju odlicno. Dakle, verovatno ima i veze i sa tim kakvo ti je poreklo, najblize okruzenje, naravno vaspitanje, pa na dalje...
Ne treba puno polemisati. Jednostavno bitno ti je da znas da treba da ustanes i postavis, ako ona sprema hranu, sutra ti je spremaj, ona pere, rasprema...etc. Kod mene je tako i sto je najbolje to je apsolutno normalno stanje i meni i ljudima oko mene. Pricam o generacijama.
Da neko dodje ko je `lenj i samozvani invalid` ne bi se zadrzao ni u familiji, a ni u krugu prijatelja. Gledati na njih sa visine nije snobizam, vec vaspitna mera, ili jednostavno ne zelim ni da razmisljam o njima. Ima onih `zenica` koje bi se rado predale i bile sluge ceo zivot zbog `coveka` (puna ih je Sigurna kuca, zar ne).
Savetovao bih ti da obrnes malo sajtove upoznavackog tipa... pretrazi po kriterijumu 30-40 god zenske... Pa ces videti koliko ih ima sto nisu u sigurnim kucama vec u svojim... ;) Verovatno su isto tako razmisljale ko ti sada... ;)
 
Savetovao bih ti da obrnes malo sajtove upoznavackog tipa... pretrazi po kriterijumu 30-40 god zenske... Pa ces videti koliko ih ima sto nisu u sigurnim kucama vec u svojim... ;) Verovatno su isto tako razmisljale ko ti sada... ;)
Sto znaci: budi sluga da bi bila udata? That was your point?
Boze, zablude....Naravno da to nije tacno :klap:
Radi se samo o odabiru partnera. Ja sam apsolutno zadovoljna svojim (a i zadovoljena) :lol:
 
eh... kad svi sad znamo da nije to u stvari to, nego jedna nasa drugarica ima problem... i kako nisi okruzena takvim tipovima... nego tvoji rodjaci cak i kuvaju odlicno... i kako nisi u crnoj gori ili turskoj... i kako si zadovoljna i zadovoljena... ovo me podseca na onaj oglas koji kaze da lik ima sve, nista ne prodaje, nego samo 'oce da se pohvali... a znamo da i crno bledi... kad prodje neko vreme...
 
eh... kad svi sad znamo da nije to u stvari to, nego jedna nasa drugarica ima problem... i kako nisi okruzena takvim tipovima... nego tvoji rodjaci cak i kuvaju odlicno... i kako nisi u crnoj gori ili turskoj... i kako si zadovoljna i zadovoljena... ovo me podseca na onaj oglas koji kaze da lik ima sve, nista ne prodaje, nego samo 'oce da se pohvali... a znamo da i crno bledi... kad prodje neko vreme...

Ne, ne zelim da se hvalim. Citam novine, devojcica je silovana, :rtfm:ovaj rasporio zenu itd...Oko nas su stvari...desavaju se. Ne smem da primetim anomaliju, ako postoji?
 
Ne, ne zelim da se hvalim. Citam novine, devojcica je silovana, :rtfm:ovaj rasporio zenu itd...Oko nas su stvari...desavaju se. Ne smem da primetim anomaliju, ako postoji?


Meni je jasno o cemu pricas, ali odbijanje da se operu sudovi i isprzi jaje nije automatski i znak prikrivenog nasilja. Kladim se da postoji veliki broj silovatelja, nasilnika i sl. koji deluju itakako fino. Samo zato sto je pomagao zeni u kuci ne znaci da nece, nedajboze, nasrnuti na nju ili na neko dete. Ukoliko se javi neka devijacija, psihicki problem...

Da je sve tako lako raspoznati (macho Balkanac: nasilnik, predusretljiv momak koji pomaze u kuci: sjajan i bezopasan), bilo bi lako. Ali nije.
 

Back
Top