cemu nas uce bajke

PrincRima

Zainteresovan član
Poruka
105
Krajnje je vreme da se neko ozbiljno pozabavi uticajem bajki na danasnju omladinu, jer ako se to ne uradi, generalno kao civilizacija skrecemo u dekadenciju i izvesno nas ceka sudbina rimskog carstva, koje je upravo ista unistila.
Dakle...koje su poruke?
Deco...pravac suma...tamo je kucica od cokolade. Sve potencijalne lepotice takodje pravac suma. Tamo su patuljci koji rintaju u rudniku, a na vama je samo da ih cekate da se uvece vrate, pa da ih poskidate i kupate. Vrlo bolesno. A za tu vrstu bolesti nagrada je Princ na belom konju.
A kako je mala Doroti stigla u Oz, sa sve lavom koji govori i limenim vojnikom. Shatro oluja u Kanzasu, a u pozadini price se lagano provuce polje maka. Dakle...deco...ko hoce u Oz nek navali na opijum.
A Zvoncica? Kako leti? Carobni prasak? Bice da to nije onaj za pecivo ili soda bikarbona.
Da ne pominjem Pepeljugu, za koju smo svi u fazonu da je uboga lepotica, a ona u stvari upregla ptice i miseve da pocrkaju od posla, kako bi ona, boze moj, mogla uvece na zezanje(i gde su sad ta udruzenja za zastitu zivotinja sa inicijativom da se ova bajka zabrani?).
I sta je bolje...biti cvrcak ili mrav?
A tek oni jarici!!! Pa ja ni najgoreg neprijatelja ne bih napunio kamenjem i bacio u bunar. Ali jaricima se sve oprasta. I jos im u celoj akciji asistira keva. Strasno.
I da ne bude da sam potpuno promasio temu...sve bajke pocinju sa "Once upon a time", a zavrsavaju sa "Ziveli su dugo i sretno i imali puno dece", sto znaci da se samo cekalo da glavni negativac bude surovo likvidiran, po pravilu u izvedbi dece ili lepotica, pa da se udari po sexu.
 
Jednom davno, pre mnogo godina, zivela je jedna prelepa i nezavisna princeza, puna samopouzdanja.

I jednog lepog dana, dok se setala parkom, u bari je videla zabu. Odjednom, zaba poce da joj govori:

"Jednom davno, bio sam lepi princ, ali je zla vestica bacila cini na mene i pretvorila me u zabu. Da bi se carolija razbila, potrebno je da me neko poljubi. Zato, molim te, poljubi me i vrati me u ljudski oblik; onda cemo moci da se vencamo i preselimo u zamak sa mojom mamom. Ti ces da mi kuhas, cistis i cuvas djecu, a ja cu da te volim i bicemo sretni do kraja zivota..."
Dok je vecerala zablje batake, princeza se jos uvek smejala i ponavljala: "Ne bih rekla"... :twisted:
 
jackie:
Jednom davno, pre mnogo godina, zivela je jedna prelepa i nezavisna princeza, puna samopouzdanja.

I jednog lepog dana, dok se setala parkom, u bari je videla zabu. Odjednom, zaba poce da joj govori:

"Jednom davno, bio sam lepi princ, ali je zla vestica bacila cini na mene i pretvorila me u zabu. Da bi se carolija razbila, potrebno je da me neko poljubi. Zato, molim te, poljubi me i vrati me u ljudski oblik; onda cemo moci da se vencamo i preselimo u zamak sa mojom mamom. Ti ces da mi kuhas, cistis i cuvas djecu, a ja cu da te volim i bicemo sretni do kraja zivota..."
Dok je vecerala zablje batake, princeza se jos uvek smejala i ponavljala: "Ne bih rekla"... :twisted:
:P ova bajka je odlicna..
 
PrincRima:
Omen:
PrincRima:
Umalo da zaboravim provalnicu Zlatokosu, koja domacinima pojede sve u kuci i bude dovoljno drska da ostane na spavanju i lovca koji na oci male devojcice izroka vuka.
... kaži nešto za Lepoticu i Zver!!! (please)
Da li iko, ko nije na teskim drogama moze da razgovara sa soljicom za kafu?
Moja mašta može svaššššššta!!! (i bez teških droga!... lake? lagane? hm...) 8)
 
Omen:
PrincRima:
Omen:
PrincRima:
Umalo da zaboravim provalnicu Zlatokosu, koja domacinima pojede sve u kuci i bude dovoljno drska da ostane na spavanju i lovca koji na oci male devojcice izroka vuka.
... kaži nešto za Lepoticu i Zver!!! (please)
Da li iko, ko nije na teskim drogama moze da razgovara sa soljicom za kafu?
Moja mašta može svaššššššta!!! (i bez teških droga!... lake? lagane? hm...) 8)
P.S. Da li je ikom, ko JE na teškim drogama, uopšte do kafe?
 
U bajke veruju i velike devojcice. Zato su bajke vechno zelene i popularne. Proshlu godinu sam proveo smishljajuci svakakve priche i lomio sve grane mozga da bih udovoljio njenom zahtevu : "Prichaj mi neshto lepo...", ali posle sam shvatio da sam se korak po korak obreo u stereotipu bajke o chudovishtu i nemocnoj zrtvi. Bio sam hobit u Shelobinoj cheljusti, Ivica u chokoladnoj kuci s drshkom metle u anusu, patuljak koji kopa ugalj za Snezanu, Odisej u Kirkinoj vlasti, etc... Bolje je verovati u bajke, nego proziveti ruzne trenutke u basni...
 
Bas sam htela da pokrenem temu bajki,ali ocito ima nas vise koji razmisljamo u istom pravcu.Imam bratica od 4.5 godine,super klinac,ali svaki dan bar po sta vremena moramo da citamo slikovnice(kojih imam preko stotinak)Elem,u svakoj je motiv isti-novac.Ivicu i Maricu je otac ostavio u sumi jer su bili siromasni,Palcic je takodje sa svojih 6-oro brace zavrsio u sumi jer mama i tata nisu imali cime da ih hrane,a kada je ukrao dzinu cizme od 7 milja i dobio od kralja kesu zlatnika,vratio se kuci gde su ga roditelji docekali rasirenih ruku.Naravno zene se samo prebogati princevi sa prelepim devojkama,one malo neuglednije su sluzavke i slicno.Da ne pominjem Crvenkapu,od koje moja sestricina ima traume.Dete vristi svaki put kada cuje rec vuk,od kako su u vrticu pravili improvizaciju te price,pa joj zapalo da bude pojedena:)Stvarno imam mnogo tih slikovnica,gde ima onih svima dobro poznatih prica,ali i nekih novijih,i na prste mogu da izbrojim one "normalne".Posle se svi cude sto su im deca materijalisti,nasilni i slicno.
Zaboravih Snezanu i onaj grupnjak sa 7 patuljaka :D
 
...Mali princ podje da pogleda ruze.
- Vi uopste ne licite na moju ruzu, vi jos niste nista – rece im on. Niko vas nije pripitomio, a ni vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao sto je bila moja lisica. Bila je to obicna lisica slicna stotinama hiljada drugih lisica. Ali ja sam je napravio svojom prijateljicom, i ona je sada jedinstvena u svetu.
Ruzama je bilo vrlo neprijatno.
- Lepe ste, ali ste prazne - rece im on jos.- Za vas covek ne moze umreti. Zaista, obican bi prolaznik poverovao da moja ruza lici na vas. Ali ona je sama vaznija od svih vas zajedno zato sto sam ja nju zalivao. Zato sto sam ja nju stavio pod stakleno zvono. Zato sto sam ja nju zastitio zaklonom. Zato sto sam zbog nje poubijao gusenice (osim one dve-tri sto sam ih ostavio radi leptira).
Zato sto sam ja nju slusao kako se zali, hvali, ili kako ponekad
cak i cuti. Zato sto je moja ruza.
I opet se vrati lisici.
- Zbogom - rece on.
- Zbogom - rece lisica. - Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna: covek samo srcem dobro vidi. Vazno je ocima nevidljivo. - Vazno je ocima nevidljivo - ponovi mali princ da bi zapamtio.
- Vreme sto si ga izgubio za svoju ruzu cini tu ruzu tako dragocenom.
- Vreme sto sam ga izgubio za moju ruzu... - ponovi mali princ da bi zapamtio.
- Ljudi su zaboravili tu istinu - rece lisica. - Ali ti ne smes da je zaboravis. Ti postajes zauvek odgovoran za ono sto si pripitomio. Ti si odgovoran za svoju ruzu...
- Ja sam odgovoran za svoju ruzu... - ponovi mali princ da bi zapamtio...
 
enrico:
U bajke veruju i velike devojcice. Zato su bajke vechno zelene i popularne. Proshlu godinu sam proveo smishljajuci svakakve priche i lomio sve grane mozga da bih udovoljio njenom zahtevu : "Prichaj mi neshto lepo...", ali posle sam shvatio da sam se korak po korak obreo u stereotipu bajke o chudovishtu i nemocnoj zrtvi. Bio sam hobit u Shelobinoj cheljusti, Ivica u chokoladnoj kuci s drshkom metle u anusu, patuljak koji kopa ugalj za Snezanu, Odisej u Kirkinoj vlasti, etc... Bolje je verovati u bajke, nego proziveti ruzne trenutke u basni...
Enriko, sledeci put zna se u cijem anusu drska od metle treba da zavrsi... :wink:
 
Ronik:
enrico:
U bajke veruju i velike devojcice. Zato su bajke vechno zelene i popularne. Proshlu godinu sam proveo smishljajuci svakakve priche i lomio sve grane mozga da bih udovoljio njenom zahtevu : "Prichaj mi neshto lepo...", ali posle sam shvatio da sam se korak po korak obreo u stereotipu bajke o chudovishtu i nemocnoj zrtvi. Bio sam hobit u Shelobinoj cheljusti, Ivica u chokoladnoj kuci s drshkom metle u anusu, patuljak koji kopa ugalj za Snezanu, Odisej u Kirkinoj vlasti, etc... Bolje je verovati u bajke, nego proziveti ruzne trenutke u basni...
Enriko, sledeci put zna se u cijem anusu drska od metle treba da zavrsi... :wink:

A, ne!! Sad kad sam navik'o... 8)
 
Dakle definitivno sam mislio da sam video sve gluposti na krstarici, ali uvek se pojavi neka nova koja obori predjasnji rekord. Ova glupost je strasna zbog toga sto nekome moze da deluje pametno. Od bajki drustvo definitivno nece postati dekadentno, bajke su citane i vama u detinjstvu, i vasim roditeljima, i roditeljima vasih roditelja i tako puno godina unazad... Bajke koriste arhetipe da decu nesto nauce, govore jednostavnim jezikom da bi im priblizile pouku. Necu da reagujem na primere svog vidjenja bajki koji su neki ovde naveli, sramota bi me bilo i da pomislim da objasnjavam takve stvari.

"Tumacenje bajki", zaboravio sam ime pisca ali oooobavezna lektira za sve koji sami nisu uspeli da ukapiraju.

Danasnju decu nece pokvariti bajke, nego Pink, nindza kornjace i slicne stvari...
 

Back
Top