KAKO VASPITATI DETE DA OSTANE NORMALNO...

gost 271475

Buduća legenda
Poruka
26.923
IMAM 2 DECE,JEDNO JE SKOLSKOG UZRASTAI ZA SADA SU SUPER KLINCI. PRIMETILA SAM DA SE MNOGE STVARI U SKOLI DESAVAJU,NA KOJE SE NE MOZE UTICATI I KOJE ME JAKO PLASE.DETE OD 8 GOD. UME I TE KAKO DA BUDE ISKVARENO,I POKUSAVAM SINU DA SKRENEM PAZNJU DA SE TREBA KLONITI TAKVE DECE.DOSTA PUTA JE BIO I SAM POVREDEN I VILELA BIH DA GA MAX.POSTEDIM TOGA.PLASIM SE TOG LOSEG UTICAJA NEKE DECE,KOJI JE UGLAVNOM I POPULARAN,A NE ZNAM KAKO DA UTICEM NA SVOJE DETE I DA MU OBJASNIM DA JE TO LOSE,A DA JA NE ISPADNEM BABA-ROGA?
 
E to je prava umetnost. Ja nisam roditelj ali me ozbiljno zabrinjava taj period. Gledam danas decu, koliko su agresivna, bezobrazna, bezobzirna, cak mogu da primetim u nekim slucajevima zla. I zaista mi je zao sto je tako... ALi se pitam zasto? Verujem da je to krivica roditelja, ali kakva? Da li je to zato sto ih nema, zato sto jure za parama, za boljom buducnoscu pa su deca prepustena sama sebi i losem modelu ponasanja druge dece. Ili je mozda zbog toga sto roditelji upravo vaspitavaju decu da budu zla? Kako svesno tako i nesvesno(kad se deca ugledaju na njih).
Jedino sto vidim kao resenje je prica, prica i prica. O svemu. Narocito o tome da se treba braniti kad te napadnu ali da nikad ne treba vredjati druge, podsmevati im se, napadati bez razloga itd. STo je u poslednje vreme cest slucaj cak i kod veoma male dece.
 
Tesko boga mi!Ne znas kad je gore...Starije mi dete ima 19 god. i prosli smo taj famozni pubertet,sad je vec svoja licnost,ne gusim je,samo pokusavam(ali neprimetno)da je usmerim kako treba,nekad ide dobro,a nekad teze.Mladje dete ima 12 god. i tek ga hvataju bubice.Nemam neki savet,ali mislim da je vazno znati s kim se druze i gde se krecu,i sve to saznati nekako "neprimetno",jer ih u protivnom "smaras".A to kako deca znaju da budu bezobzirna,o tome roman da napises.
 
Sad me podseti na malog Necu iz Srecnih ljudi:)
Ja ne razumem kako je moguce da se roditelji te dece kojoj se otima na udruze i ne odu kod direktora? To mora u korenu da se saseca. ALi ostaje drugi problem-roditeljima "otimaca" je takvo reketiranje obicno simpaticno i vecina je u fazonu(ne mislim samo ti roditelji vec uopste roditelji dece koja znaju da njihova deca rade nesto lose) "pa to su samo deca" ili "pustimo decu da sami rese probleme". ALi to na zalost nisu samo deca, vec iz takve dece nastaju samozivi i zli ljudi, jer ih niko nije naucio da je lose biti zao. I da, treba deca sama da resavaju probleme koja nastaju u igri, druzenju ali ovo je nesto sto ce kasnije stvoriti ozbiljnije nasilnike. Uopste mislim da deca postaju bahata jer im se previse popusta a premalo objasnjava.
 
IMAM 2 DECE,JEDNO JE SKOLSKOG UZRASTAI ZA SADA SU SUPER KLINCI. PRIMETILA SAM DA SE MNOGE STVARI U SKOLI DESAVAJU,NA KOJE SE NE MOZE UTICATI I KOJE ME JAKO PLASE.DETE OD 8 GOD. UME I TE KAKO DA BUDE ISKVARENO,I POKUSAVAM SINU DA SKRENEM PAZNJU DA SE TREBA KLONITI TAKVE DECE.DOSTA PUTA JE BIO I SAM POVREDEN I VILELA BIH DA GA MAX.POSTEDIM TOGA.PLASIM SE TOG LOSEG UTICAJA NEKE DECE,KOJI JE UGLAVNOM I POPULARAN,A NE ZNAM KAKO DA UTICEM NA SVOJE DETE I DA MU OBJASNIM DA JE TO LOSE,A DA JA NE ISPADNEM BABA-ROGA?
Draga Jelena, koliko god pričala o bolnoj temi, kako naše dece tako i nas samih (bila si i sama đak, zar ne?), morala bih da ti skrenem pažnju na to da je tvoje dete deo školske dece isto koliko i bilo koje drugo i da je glupo da postaviš pitanje kako da njega samog (njih same) poštediš uticaja koji i sami formiraju.

To je posao pedagoga i psihologa i ja lično mislim da taj posao u našim školama, pogotovo osnovnim, očajno obavljaju.

A ti možeš jedino da naučiš svoje dete kako da se što bolje prilagodi i istovremeno samo postane što manje iskvareno. Možda ostali slede njegov primer, ali sumnjam.
 
Imam dvoje u tinejdzerskom uzrastu i jedno pred tim dobom (veselo ,zar ne?) i za sada nema nekih problema. Mrzim prirucnike i savete tipa " Ako dete lenstvuje, pridjite i recite..." kao da je dete masina pa uz njega treba upustvo za upotrebu.Svako je dete jedan poseban mali svet. Mora znati da je posmatrano kao jedinka i voljeno i postovano bas zbog toga sto je tako posebno.Ogromne kolicine ljubavi, velike kolicine tolerancije, normalna kolicina razgovora (ponekad ce to biti i nasi monolozi ali svejedno mora se govoriti sa njima),umerena kolicina kazni ,minimalna kolicina lose atmosfere u kuci i ni malo ali ni malo nasilja i maltretiranja.Jedini je recept za koji ja znam.I uz sve to naravno ponekad moramo u sto vecoj tajnosti proveriti s kim se druzi, s kim se dopisuje, ko mu je simpatija i slicne stvari koje u mladjem uzrastu ostavljaju veliki trag.

Volela bih da ova tema zazivi kao npr. svekre ili bebe pa da razmenjujemo iskustva i znanja i olaksamo sebi taj najtezi posao na svetu, vaspitanje dece i stvaranje coveka ali u pravom i potpunom smislu reci covek.

I jos nesto, mislim da Aca treba da se utopi u ovu temu koliko moze i da je ne okrece u svoje primere,prvo jer on vise nije dete,drugo izgubice se tema a trece mame ce se nervirati i objasnjavati mu neobjasnjivo a zanemaricemo ono zbog cega smo kliknuli bas na ovu temu.
 
Znam ja kako. Izolujes ga maksimalno od drustva i ostavis mu 2-3 ljudi sa kojima ce da se druzi, zastitis ga od svih problema u zivotu 100%. Napravis prezasticeno mamino luce. I to je to. U medju vremenu moras da vezbas ono "**** te gde sam se zajebala". Jer tako ces 100X da zastitis svoje dete za sva vremena, napravices a socijalnog idiota, koji nece moci da se snalazi u drustvu a onda ce da krene da se zatvara u kucu i da ne izlazi nigde. Jer uvek ce tu biti neko lose dete koje ce da vesto izabere tvog sina da njemu sise krve. Na kraju krajeva zar nisi to zelela da zastitis svoje dete?
 
Sanjasanjalica je u pravu, treba puno puno pricati s decom.Ja sam svoju decu od malena smatrala licnoscu, i tako se prema njima ponasala. Decu treba usmeravati u pravom pravcu, ali drzati ih na labavom lancu, da ne osete pritisak. Uciti ih radnim navikama, da se poveravaju. Osnovne crte karaktera dete ponese iz kuce, moja deca su sad veliki, ozbilnji, samostalni i odgovorni ljudi, nauceni postenju. A nikad ih nisam kaznjavala, bar ne batinama. Pljesnula sam ih po jednom po guzi i to u nekom uzrastu 4, 5 godina i to je bila naucena lekcija zauvek.

Sta se dogodilo. Dete mi se vracalo samo iz vrtica, to sam bila potpisala, a trebalo je da se predje vrlo prometna ulica, tu je prevede vaspitacica i dalje ide sama . Jednog dana u 15 h nje jos nema. Za pet minuta nazove me nepoznat covek i kaze nemojte se brinuti vasa cerka je dosla sa nama kod mene, pa kad se malo poigra doci ce kuci. Tu ti ja njega nagrdim najstrasnije , kazem recite joj da ce dobiti batina kad dodje kuci, a vi da ste mi je odmah preveli preko bulevara i istog momenta da ste krenuli. Dodje ona kuci za desetak minuta, ja vec manje ljuta, bar nisam vise u panici, ali obecala batine sta cu sad...
Kako je usla u dvoriste pljesnem je po guzi, (nije to ni osetila), posadim je ispred sebe i tiho i mirno joj kazem da je to sad uradila i nikad vise da ne uradi."Znas li koliko sam se uplasila sta ti se desilo? Sta bi bilo da sam krenula u vrtic da te trazim pre nego sto je taj covek nazvao ? Pa se vaspitacica uplasi a ne zna gde si? Pa gde da te trazim ? Kod milicije,. u bolnici? "
Zapamtila je lekciju, i vise nikad nije to uradila. Inace smo sve, ali sve kasnije resavale pricom i razgovorom....i sa puno ljubavi i uvazavanja. Dete moras odgajati da bude postovano i samostalno,. sposobno za zivot, a ne tunjavo.
Realno da posmatra stvari, da ne idealizuje, jer nema nigde nista savrseno. I da bude spremno za sve sto ga kasnije ceka, ne treba ih previse stititi.
 
Znam ja kako. Izolujes ga maksimalno od drustva i ostavis mu 2-3 ljudi sa kojima ce da se druzi, zastitis ga od svih problema u zivotu 100%. Napravis prezasticeno mamino luce. I to je to. U medju vremenu moras da vezbas ono "**** te gde sam se zajebala". Jer tako ces 100X da zastitis svoje dete za sva vremena, napravices a socijalnog idiota, koji nece moci da se snalazi u drustvu a onda ce da krene da se zatvara u kucu i da ne izlazi nigde. Jer uvek ce tu biti neko lose dete koje ce da vesto izabere tvog sina da njemu sise krve. Na kraju krajeva zar nisi to zelela da zastitis svoje dete?

:D

evo me natjerala moja mama, da napishem:,,To Aco ! Pokazi da umesh da razmishljash! Bash si ub'o u centar! ''

(a ja cu da dopishem, sad kad je otishla..he...he...e, moja mama, lako ti je prichati sad, tako bi i ti samo da si mogla da pruzish pipke tj. da ti nisu bili podshishani makazama... :D )


Imam utisak da podjednako ubija i nedostatak ljubavi i prevelika ljubav...

Eto, gledam generaciju svojih rodjaka...najvishe shto nas je ubilo, osim situacije njihovo ,,zivim za svoju djecu...ja cu svoje dete da zashtitim...da ono ima ono shto je nisam imao''...rezultati su raznoliki...a pitanja velika ,,gdje smo pogrijeshili...e, da smo tada...itd...itd...itd...


ovo je strashna tema
 
Znam ja kako. Izolujes ga maksimalno od drustva i ostavis mu 2-3 ljudi sa kojima ce da se druzi, zastitis ga od svih problema u zivotu 100%. Napravis prezasticeno mamino luce. I to je to.

Slazem se. Da mu ne bude dosadno kupiti mu 200 cd sa igricama i 300 dvd sa filmovima i svi problemi reseni, uvek ce biti kod kuce, niti ce ga nesto pregaziti niti ce ga klinci maltretirati, milina jedna...
 
Znam ja kako. Izolujes ga maksimalno od drustva i ostavis mu 2-3 ljudi sa kojima ce da se druzi, zastitis ga od svih problema u zivotu 100%. Napravis prezasticeno mamino luce. I to je to. U medju vremenu moras da vezbas ono "**** te gde sam se zajebala". Jer tako ces 100X da zastitis svoje dete za sva vremena, napravices a socijalnog idiota, koji nece moci da se snalazi u drustvu a onda ce da krene da se zatvara u kucu i da ne izlazi nigde. Jer uvek ce tu biti neko lose dete koje ce da vesto izabere tvog sina da njemu sise krve. Na kraju krajeva zar nisi to zelela da zastitis svoje dete?

Da ga zastitim,da,ali ne da ga izolujem. On sam mora da napravi tu selekciju sa kim ce se druziti.
 
Moras znati s kim ti se dete druzi, podsticati ga od malena da dovodi prijatelje da ih upoznas. Deca znaju da se povedu za losim drustvom, treba pratiti i njihova interesovanja i njihova druzenja. Tu direktne zabrane ne vaze, nego pricati, pricati, pricati...

Dete mora u sebi da izgradi sta je dobro a sta lose, da ima snage da se u drustvu odupre losim uticajima.Cinjenica je da recimo na drogu se jako lako navuku uglavnom dobra i poslusna deca koja se nikad nisu suprotstavljala roditeljima, pa ne umeju da se odupru ni nekom vodji loseg drustva (ovo nije moja izmisljotina, to su iz centra za maloletnicku delikvenciju zajedno sa skolskim pedagozima zakljucili).Dete treba uciti da zna da kaze ne, ali pre toga mora imati postavljena merila duboko u sebi kome ce se odupreti, mora da zna i da vecina nije uvek u pravu, da ne dozvoli da ga masa uvuce u nesto lose.

Kad su mali, ne mogu sebi birati drustvo, tu smo da ih usmerimo.
 
kada su u 2 razredu isli na rekreativnu,pola ih se vratilo sa tikovima. Po tome mi se cini da su jos mali da se brane.Sin mi trenira b.vestine i jednom mi je pukao film,jer ni roditelj ni uciteljica nisu reagovali,pa sam mu rekla da sam resi problem. I resio ga je,ali ga je onda uciteljica grdila,pa sak ja isla kod uciteljice... sin mi inace ima puno drugara,miran je,dobrica,ne pravi probleme i kuci je takav,ali ne ume da uzvrati.
 
Sada dok su na raspustu,skoro svaki dan neko dolazi,ali su to deca odobrena sa moje strane{ne znam da li je to dobro}.Mada njega i ne privlace neki mali davolci,stoji da su oni "extra" i deca se otimaju sa druzenje sa njima.Sto se tice droge,ja je nikada nisam probala i mogu samo da se nadam da nece ni oni.Mislim da o tome treba samo pricati dok im se ne usadi u mozak,daj boze da se i primi!
 
Jelena, dobro je da trenira b. vestine. Treba da ga ucis da je to za samoodbranu, znaci da on nikog ne dira prvi ali da sme i da ima petlju da se brani. I neka ga uciteljica izgrdila, duboko u sebi ona zna da je on u pravu. Mora nauciti da se izbori za sebe i da otrese te male nasilnike, pa makar nekad popio i losu ocenu iz vladanja.
 

Back
Top