Npadate li gresku ili celokupno bice deteta

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako mogu da napadnem grešku? Nije zub kriv što si čoveku sa zubom iščupao pola vilice :neutral:

Mozes da kazes da to i to nije lepo ili dobro i da bi to i to trebalo da se ispravi.

A mozes da kazes da je neko ***** od coveka, vreca govana i slicno i da ne napadnes gresku nego celokupnog coveka.

Ono prvo pokazuje da se nesto lose desilo ali dete ima i svoje dobre osobine.

Ono drugo pokazuje da je dete ***** koje ce stalno biti *****.
 
Da li kad vase dete nesto uradi pogresno napadnete tu njegovu gresku ili celokupno njegovo bice?

Nikada ne napadam detetovu suštinu, već raspravim sa njim zašto je to što je pogrešio loše, za koga je loše, kakve posledice može doneti i kome. Budući da bake i deke, još od najmanjih nogu govore da "nije dobar" i da "ga neće voleti ako...", ja sam mu objasnila da je to samo njihov način izražavanja, da on nije loš, već je pogrešio, i da je najbolje da se potrudi da ne ponavlja greške, jer bi onda neki mogli stvarno pomisliti da nije dobar, a mi oboje znamo da nije tako.Bio je stvarno mali, ali upalilo je. Istina neke greške su se teže ispravljale, neke lakše, a za neke smo morali da pustimo da snosi posledice, ali bolje dok je mali i dok ne može učiniti (ili propustiti da učini) nešto sa ozbiljnim posledicama, kao što može kao odrasliji.
Ako se napada dete (u smislu da je ono loše,a ne postupak), dešava se, naročito kod starije dece, da prestanu da se trude, "kad već svi kažu da sam loš", pa i ne pokušavaju da učine nešto korisno za sebe, već po inerciji ponavljaju grešku za grškom.
Eto, mi imamo takvo iskustvo, a možda nisu ni sva deca jednako osetljiva na reči.
 
Treba detetu objasniti sta je pogresno odn. lose u njegovom postupku, lepim recima, mirno bez uvrede.Dete mora da zna da ga volis, da je ono u sustini dobro i da se svaki los postupak moze ispraviti Samo tako ce izrasti u dobro vaspitanu i samopouzdanu osobu.

Atakom na njega kao licnos pravi se nenadoknadiva greska koja ce uticati na njegov psihicki razvoj i njega kao licnost ubuduce.

Ne treba decu nikad kaznjavati zbog slucajne stete, recimo razbije nesto.... to je nesto sto i nama moze da se desi
Ne treba vikati, dete to shvata kao tvoju nemoc ili mrznju.
I ne treba se istresati na decu kad si ti nervozan iz ko zna kog razloga...
 
Ja ga ne napadam uopšte, mene oduševljava svako sranje koje napravi - reče mi majka da ,,ne bi bilo zgoreg" da već jednom počenem da ,,vaspitavam to dete" :lol:
Al ne mogu... šta kad se i ja pored nje osećam ko dete i kad smo mi ,,tim" za rasturanje kuće i trošenja para na igračke, kinder jaja i čokoladne banane...

Za sad treba da jede, da spava i da pazi da se ne povredi. To je sve što se od mene traži
 
Joj Majo potpuno te razumem i super je to, isto sam tako razmišljala
I mislila sam tako će biti uvek, ali šmrc, šmrc... Ubaci prvo na spisak i da ne uništi baš sve oko sebe (ono, štapom na televizor :roll:), prosipanje vode po celoj kući, uključujući svoj krevet, parkete i to namerno.... Svašta im pada na pamet što su stariji, i sve manje slušaju...
 
Pa hebemumater... deca i onako nikad ne slušaju svoje roditelje.
Ja kad kažem NE - najčešće je ne da se ne vade opeglane stvari iz ormana, ona me gleda u oči bekelji se i namerno izvuče stvar dve - onda ja poletim ka njoj -. ma sad ću da te.... I ona vrišti od smeha, upiša se dete :lol:

Mislim da kad prave sranja traže pažnju...
Nahebaće mi se mile majke za koji mesec ima da ti kukam da ne znam šta ću s njom : )
 
Pa hebemumater... deca i onako nikad ne slušaju svoje roditelje.
Ja kad kažem NE - najčešće je ne da se ne vade opeglane stvari iz ormana, ona me gleda u oči bekelji se i namerno izvuče stvar dve - onda ja poletim ka njoj -. ma sad ću da te.... I ona vrišti od smeha, upiša se dete :lol:

Mislim da kad prave sranja traže pažnju...
Nahebaće mi se mile majke za koji mesec ima da ti kukam da ne znam šta ću s njom : )

:rotf::rotf::rotf:
Definitivno trazi paznju, njoj to izgleda kao igra a ne kao nesto sto ne sme da uradi. Evo meni je zabavno dok zamisljam tu scenu a njoj je verovatno jos ludje i zabavnije.:lol::lol:
 
Kako lepa tema! Bas da se zamislimo mi koji smo roditelji. Od svih stvari koje su lose i koje sam morala zbog dece menjati na sebi je prva ta sto sam uvek kad dete pogresi u necem odjednom dozivala secanje i na druge greske pa pocinjala da beskrajno nabrajam mane kao da je najgore dete na svetu...Sad se usresredim na upravo pocinjenu gresku i samo o njoj govorimo.Ima mnogo vise efekta.
 
Moji su mene uvek napadali. Ne bitno dal je greska velika-mala dal je greska ili potreba da se iskali bes, uvek sam tu bio ja [to su lose strane jedinca]. E od kako su se angazovali na poslu ja imam svoj mir i uzivam. Posvetio sam se fakultetu i ostalim stvarima koje volim. Mogu samo da dodam da rad definitivno oslobodja
 
Moji su mene uvek napadali. Ne bitno dal je greska velika-mala dal je greska ili potreba da se iskali bes, uvek sam tu bio ja [to su lose strane jedinca]. E od kako su se angazovali na poslu ja imam svoj mir i uzivam. Posvetio sam se fakultetu i ostalim stvarima koje volim. Mogu samo da dodam da rad definitivno oslobodja

Definitivno.
Se slazem sa tobom. Ljudi koji nemaju roditelje koji su im po ceo dan kuci i bogorade po ceo dan tj. ne zatvaraju usta zapravo i ne znaju koliko bi trebali da se od srece udaraju nogom u dupe.
 
Poslednja izmena:
Što živite s njima ako vam se ne dopada?
Niste dovoljno sposobni da opstanete bez njih, ne znate kako ili gde bi - što onda nije jasno što gunđaju?

Kao i 99% srpskih roditelja ne zelis da sagledas situaciju od pocetka. Mene tako napadaju od rodjenja. Sva deca prijatelja mojih roditelja su bolji studenti daleko od mene, neki nisu to obecavali ni pod razno, ali su njihovi roditelji stalno napadali konkretan problem, uz poruku svojoj deci da i ona imaju neke vrednosti i da niko nije savrsen. Ja sam od kad sam se rodio napadan celokupno, kao da sam totalno bezvredan i od mene je zahtevano savrsenstvo u svemu koje ja nisam mogao da ispunim ko sto niko ne moze.

Sto je meni tesko da nadjem devojku? Uvek nadjem manu. Jer sam tako vaspitavan da stalno trazim nekome mane. Ja sam toga i te kako svestan, ali je to 100X jace od mene. Sto me stalno pitala jedna zena psiholog "kojim svojim ponasanjem pokazujes da to i to razumes", eto, razumem ja.

Sta ces dobiti ako od rodjenja detetu gundjas, prebacujes mu, ponizavas ga ubijas ga u pojam, ocekujes da se otseli cim ti zade iz stomaka a kao ne odna da trpi tvoje izivljavanje. Mislis da ces da postignes nesto sto ces da ga ubijes u pojam?
 
Kao i 99% srpskih roditelja ne zelis da sagledas situaciju od pocetka. Mene tako napadaju od rodjenja. Sva deca prijatelja mojih roditelja su bolji studenti daleko od mene, neki nisu to obecavali ni pod razno, ali su njihovi roditelji stalno napadali konkretan problem, uz poruku svojoj deci da i ona imaju neke vrednosti i da niko nije savrsen.

Ti stvarno mislis da roditelji sede sa decom studentima i uce sa njima???
 
Ti stvarno mislis da roditelji sede sa decom studentima i uce sa njima???

Verovala ili ne znam i takve primere. Ali su svi oni napadali konkrean problem kao takav, a negovali usput i sve ostale vrednosti svoje dece, znaci nabijali im samopouzdanje na drugim stvarima, posto je svako od njih ima mnogo svojih vrednosti kao covek pored svojih problema. Ja recimo ne trpim da neko pogleda moju knjigu iz koje ucim, doslovno ocu da se derem.

BackyTacher ili kako vec, ako zaista podrzavas ubijanje dece u pojam od kad se rode do osamostaljivanja, zelim ti da tako vaspitavas svoju decu i da te kad tad stignu rezultati takvog vaspitanja, da ne budem previse zloban zelim ti da te stignu na vreme pa da se trgnes....a ne ne ne zelim ti da te stignu sto kasnije da ne mozes da ispravis greske. :evil::evil:
 
BackyTacher ili kako vec, ako zaista podrzavas ubijanje dece u pojam od kad se rode do osamostaljivanja, zelim ti da tako vaspitavas svoju decu i da te kad tad stignu rezultati takvog vaspitanja, da ne budem previse zloban zelim ti da te stignu na vreme pa da se trgnes....a ne ne ne zelim ti da te stignu sto kasnije da ne mozes da ispravis greske. :evil::evil:

Aco ti nisi dete.

Hvala na lepim željama - ja tebi želim da ti se trostruko vrate :mrgreen:
 
A jesi li razmisljao o tome da odes kod psihijatra, a da zabatalis psihologe?
Tebi ocigledno fali samopouzdanja i konstantno pravis iste greske u odnosima i sa drugima i sa samim sobom. Kao sto sam vec jednom napisala na drugoj temi - onda kad shvatis da ne mozes da promenis svet vec samo sebe ta promena ce krenuti. A ja sad mogu da ti pisem sve i svasta i da mi ne poverujes i zato mislim da bi trebao da odes kod nekog strucnog ko ce ti to reci lepo. Eto za psihijatra ti ne trebaju trbusnjaci, zavrsen fakultet i dobar posao. Treba ti samo malo kinte i tvoja volja da se promenis. Jeste tesko, znam bila sam, probala, i dalje prolazim kroz to, ali ces se osecati posle mnogo bolje kad shvatis da tvoj zivot zavisi od tebe a ne od tudje dobre volje.
 
A jesi li razmisljao o tome da odes kod psihijatra, a da zabatalis psihologe?
Tebi ocigledno fali samopouzdanja i konstantno pravis iste greske u odnosima i sa drugima i sa samim sobom. Kao sto sam vec jednom napisala na drugoj temi - onda kad shvatis da ne mozes da promenis svet vec samo sebe ta promena ce krenuti. A ja sad mogu da ti pisem sve i svasta i da mi ne poverujes i zato mislim da bi trebao da odes kod nekog strucnog ko ce ti to reci lepo. Eto za psihijatra ti ne trebaju trbusnjaci, zavrsen fakultet i dobar posao. Treba ti samo malo kinte i tvoja volja da se promenis. Jeste tesko, znam bila sam, probala, i dalje prolazim kroz to, ali ces se osecati posle mnogo bolje kad shvatis da tvoj zivot zavisi od tebe a ne od tudje dobre volje.

Postoji shvatanje problema i postoji ponasanje kojim se pokazuje da shvatas problem. Ja shvatam problem ali mi je tesko da pokazem da ga shavatam. Ja gledam stalno sitnice, ja stalno nisam zadovoljan zbog nekih detaljcica. Ja pokusam da ne pronadjem nekoj devojci manu da potisnem svoje vaspitanje , a onda od jednom krenem da nalazim mane ne zato sto ja to volim, ja to mrzim kod sebe, ali to je nekako jace. Ja shvatam da niko nije savrsen, shvatam da je malo onih koji su strava gradjeni sve je to meni sasno ali ta potreba za savrsenstvom u zivotu koju je meni jasno malo ko postigne tj NIKO je patoloski jaca od mene.
 
Iza te tvoje potrebe da zalazis u nepotrebne detalje i trazis savrsenstvo u svemu se krije gomilu toga. To ti nije glavni problem vec simptom glavnog problema koji je skriven iza toga. Ti nisi svestan trenutno u cemu je tacno greska, nesto si potisnuo a ono je izaslo na drugu stranu i pojavilo se kao tvoja potreba da sve bude savrseno. Resavanjem samo toga neces nista postici, moze da se desi da cak i pogorsas stanje ako krenes i to da potiskujes.
Nema to veze sa vaspitanjem jer se iza cele te price o savrsenstvu krije glavni razlog potrebe za time.
Zato ti i kazem (a uspesno si izbegao da mi odgovoris na pitanje da li si razmisljao da odes kod psihijatra) da neces odgovor naci ni na ovim temama ni od ovih ljudi ni od svog oca ni od svog vaspitanja vec od samog sebe. Ti si taj koji mora da shvati sta je to sto si precutao, potisnuo, zaboravio ili ignorisao a usled cega je doslo do toga da toliko budes nezadovoljan sobom pa samim tim i okolinom.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top