Bolestan roditelj

  • Začetnik teme Pandora@nada
  • Datum pokretanja
P

Pandora@nada

Gost
volim ga.Pri samoj pomisli da bi ikada trebala da zivim zivot bez njega cini mi se da ne bih mogla.Od samog pocetka zabavljanja pa do vencanja a i dan danas mislim da je on moja druga polovina na ovoj planeti.Jedini problem je njegova majka koja ima psihickih problema,a uz to i alkohol.Na sve njene agresivne pretnje sam cutala i cutim i nikada mu ne bih rekla jer osecam da je puno vezan za nju.Nazalost njeno stanje se pogorsava on to vidi ali o tome ne pricamo jer moj muz je po prirodi veoma zatvoren dok sam ja vrlo komunikativna osoba.Vidim da mu je veoma tesko da se izbori sa njom a pri tom jako tesko uspeva,jer dan za danom je sve gore.Meni jako tesko pada njegov bol.Prestali smo da se smejemo,zatvaramo se u stan i svako tuguje za sebe.On zbog nje,ja zbog njega.Od jako puno prijatelja ostalo je samo par njih koji dolaze jer ona napada verbalno i njih.Meni sve to tesko pada i jako se plasim koliko ce on to jos moci da izdrzi,jer vidno slabimo oboje a pri tom on radi po 12 sati dnevno,pa svako vece borba.Molim vas dajte mi neki savet,kako da mu pomognem,jer zaista ne znam kako da se postavim.Puno ga volim i ovo mi strasno tesko pada da gledam.Unapred hvala
 
To je veoma mučna situacija, rešenja nema i biće sve gora. Otkud znam? Iz ličnog iskustva,kod mene je sličan slučaj za zaovom. Jedino što je donelo olakšanje (ne i rešenje) bila je naša selidba.
 
Probajte da stalno budete svesni da se radi o bolesnoj, a ne zloj zeni. Pokusajte da u sebi izgradite saosecanje prema njoj. Ne zvuci mi kao da je mrzite, deluje kao da ste zaista dobra osoba spremna da ulozi trud. Govorim vam iz licnog iskustva - neznost, samilost, pokusaj gradnje prijateljstva i sa najvecim namcorom skoro uvek da dobre rezultate. Probajte da podelite nevolju s njim, ta je zena strasno nesrecna, nesigurna i usamljena. Ako uspete da joj se priblizite, moguce je da moze puno da se promeni.
Mozda gresim. Recite nam malo vise.
 
aurelia:
Probajte da stalno budete svesni da se radi o bolesnoj, a ne zloj zeni. Pokusajte da u sebi izgradite saosecanje prema njoj. Ne zvuci mi kao da je mrzite, deluje kao da ste zaista dobra osoba spremna da ulozi trud. Govorim vam iz licnog iskustva - neznost, samilost, pokusaj gradnje prijateljstva i sa najvecim namcorom skoro uvek da dobre rezultate. Probajte da podelite nevolju s njim, ta je zena strasno nesrecna, nesigurna i usamljena. Ako uspete da joj se priblizite, moguce je da moze puno da se promeni.
Mozda gresim. Recite nam malo vise.
Ona je po profesiji bila balerina i ceo svoj zivot je putovala po svetu.Njega su odhranili njeni pokojni roditelji,i koliko vidim iz njegove price strasno je bio vezan za pokojnu baku.Nakon njene smrti,majka mu je predlozila da zivi kod nje i tako je i bilo.Mislim da je tek tada prvi put ziveo sa majkom,jer njegov otac je umro dok je on bio beba.Ona po mom misljenu nema losu dusu ali godine putovanja po svetu i nacin kako je pre zivela i sad ne mogu da se porede.Ona sedi ceo dan u stanu besprekorno nasminkana i obucena sa preteranom kolicinom parfema na sebi.Smatra da je moj suprug duzan da sve njene prohteve ispunjava jer ga je ona rodila,tako naglasava.Njena penzija je pristojna a dajemo joj i mi novac koliko mozemo.Jako mi je zao sto od tog novca koji joj preostaje trosi na alkohol i kupovinu poklona "nazovi drugaricama"koje su tu samo kad im nesto treba.Ali ona to ne zeli da vidi pa kupuje prijateljstvo.Ja sam pokusala da razgovaram sa njom ali nakon tri reci ona je pocela da besni i da me naziva svakojako,kako je njima bilo bolje bez mene da je najbolje da se mi razvedemo itd.Ja sam se samo sklonila bez reci.Kada je on dosao sa posla ona se u roku od par minuta trasformisala u nasmejanu zenu kao da se nista nije dogodilo.Tada mi je postalo jasno da je ona bolesna i da joj treba pomoc.Nazalost od tada njeno stanje se pogorsava,lice joj se izoblici vice kako ce da me prekolje itd,ali samo kad smo same tako prica.On je prosipao flase sa alkoholom koje je vesto krila,ali uvek joj je neko donosio da mi ne vidimo i tako u krug.Poslednjih par meseci finansijska situacija nam se pogorsala ali za njene kreme,sminke i ostalo uvek skupimo,samo da je mir u kuci.Nekad se desava da do plate budemo bez dinara ali ona jede skupu hranu(kavijar,puter od kikirikija i iskljucivo milka cokolade)i tada on zajmi pare da bi ona sve to imala a mi...zaista se vise nesecam kad smo nesto nama kupili.Nije ni bitno.Nama je nasa ljubav dovoljna,i jako mi je zao sto ne zeli da to vidi i da prestane sa alkoholom,da shvati da nije sama da ima nas koji smo zaista tu i da nece nikada ostati sama,jer ja to nebih dozvolila.Cesto puta u raspravama ja je branim jer mi je zao i trudim se da prekidam te svadje kako znam i umem.U poslednje vreme hvatam sebe kako se tresem svaki put kada on treba da dodje sa posla jer znam sta sledi.Par puta sam popila sedativ da smirim to tresenje ali lek nije resenje.Kako dalje?Hvala na savetima
 
apotekarka:
Bezite, deco, što pre to bolje.
Nemojte se baviti analizama, samo živite svoj život.

Da, stvarno vam je mnogo tesko. A verujem da ste o bezanju vec i sami razmisljali, ali ostali ste tu. Da li je to zato sto ne biste finansijski podneli da placate stan, zato sto vas suprug ne bi hteo da napusti bolesnu majku, ili zato sto ste oboje mislite da bi problem ostao i kad biste se razdvojili? U svakom slucaju, trebalo bi da bar otvoreno razgovarate o tome sa svojim suprugom, a konacno i sa njegovom mamom. Ona je sposobna da brine o sebi, mozda bi je suocavanje sa tim nateralo da se otrezni i pristane da odraste. Pri tom bi sigurno vas krivila, bar u pocetku. Mislim - divno je to sto osecate ljubav i odgovornost prema njoj, ali odgovorni ste i za vase zivote isto toliko. Da li planirate decu?
 
Meni ovde nesto nije jasno.
Po onome sto si napisala, ne treba biti strucnjak pa zalljuciti da ta zena jeste bolesna. Ti si toga ocigledno svesna, ali nisam sigurna za supruga/sina?
Svejedno, jedini nacin da pomognemo bolesnima jeste da ih uputimo na lecenje. Nikakve skupe kreme, sminka i ispunjavanje (nerealnih) prohteva, tu ne mogu pomoci. A vas dvoje mozxete otici da zivite i na drugi kraj sveta - problem nece biti resen, samo ste vi od njega pobegli.
Dakle, ako zaista prema toj zeni osecas sazaljenje i neku vrstu simpatije i razumevanja (pa cak ia ako nije tako)- jedini nacin da joj pomognes to je da nadjes nacina da je ti ili suprug nekako privolite na lecenje, a saveti sa Foruma, makako dobronamerni bili tewsko da ce doneti poboljsanje...
 
smeh:
Meni ovde nesto nije jasno.
Po onome sto si napisala, ne treba biti strucnjak pa zalljuciti da ta zena jeste bolesna. Ti si toga ocigledno svesna, ali nisam sigurna za supruga/sina?
Svejedno, jedini nacin da pomognemo bolesnima jeste da ih uputimo na lecenje. Nikakve skupe kreme, sminka i ispunjavanje (nerealnih) prohteva, tu ne mogu pomoci. A vas dvoje mozxete otici da zivite i na drugi kraj sveta - problem nece biti resen, samo ste vi od njega pobegli.
Dakle, ako zaista prema toj zeni osecas sazaljenje i neku vrstu simpatije i razumevanja (pa cak ia ako nije tako)- jedini nacin da joj pomognes to je da nadjes nacina da je ti ili suprug nekako privolite na lecenje, a saveti sa Foruma, makako dobronamerni bili tewsko da ce doneti poboljsanje...
Ja zelim neizmerno a mislim i on ,iako kad god pokrenem to pitanje dobijam odgovor da se jos malo strpimo.Ok,ja prihvatam iako ceznem da imamo dete ali ne znam kako bi to uticalo na njeno stanje.Ocigledno katastrofalno,jer on je jednom njoj pomenuo da zeli porodicu da ima dovoljno godina,da zeli dete ali tu je nastao pakao.Mislim da se ona grozi pomisli da bude baka i to ne zeli-zasto-ne znam.
 
Dokle god joj budete ispunjavali zelje nece biti mira u kuci, bilo ona bolesna ili ne.Zasto je ne odvedete kod lekara na pregled?Ali pre svega moras da ozbiljno porazgovaras sa svojim suprugom.Cini mi se da on ne zeli da se suoci sa cinjenicom da mu je majka bolesna.I tako dok vi razmisljate kako njoj da pomognete VAMA PROLAZI ZIVOT.
 
Ti si u Naslovu dala odgovor. Ona JESTE BOLESNA. Nemojte ni pokushavati da "uradite neshto" sve ce imati suprotan efekat jer ona zivi iluziju, a ne zivot i sve je u njenoj svesti obrnuto. Njen sin i nema bash neki izbor, ali ti...Josh razmisljas o detetu! Pa zar u tu atmosferu? Ti bash imash hrabrosti, ili... Ovo su samo neka moja razmisljanja kao prilog ovoj temi, a u stvarnom zivotu svako mora sam odluciti. U ovakvim situacijama saveti mogu uneti samo vecu zbrku.
 

Back
Top