Frenologija

Truman:
1) Ako znate sta je:znate li neku knjigu iz ove oblasti na srpskom jeziku jer me dosta zanima?
2)Da li mislite da je frenologija nauka ili kvazinauka?

1. Pronadji prvo neki medicinski atlas, bez toga ti knjige iz frenologije nece mnogo pomoci.

2. Posto pronadjes medicinski atlas, verovatno ces i sam uvideti da oblik lobanje nema mnogo veze sa prirodom pojedinca.

Frenologija je odavno jos proglasena za kvazinauku. Patologija ljudskog ponasanja moze biti posledica neuroloskog poremecaja ali da bi se to detektovalo moras da uradis sken mozga, a nikako ne mozes preko povrsine lobanje da odredis bilo sta.

Moj ti je predlog da batalis frenologiju.

Moj drugi predlog je da se ova tema pomeri iz "prirodnih nauka".
 
Sto se tice prvog predloga ako ne budem nasao neki izvor tako ce i biti.
Sto se tice drugog odbijam ga jer u reci kvazinauka
stoji rec nauka.
Ja sam se zainteresovao za frenologiju kada sam primetio da kod nekih jako inteligentni ljudi (mladji) koje znam ili sam vidjao postoje neke slicnosti u izgledu i obliku glave.E sad mozda sam ja to utripovao a mozda nisam ali ponekad uspem da prepoznam neciju inteligenciju preko fizickog izgleda.
 
Truman:
Sto se tice prvog predloga ako ne budem nasao neki izvor tako ce i biti.
Sto se tice drugog odbijam ga jer u reci kvazinauka
stoji rec nauka.
Ja sam se zainteresovao za frenologiju kada sam primetio da kod nekih jako inteligentni ljudi (mladji) koje znam ili sam vidjao postoje neke slicnosti u izgledu i obliku glave.E sad mozda sam ja to utripovao a mozda nisam ali ponekad uspem da prepoznam neciju inteligenciju preko fizickog izgleda.

OK, predomislio sam se... s obzirom kakve se sve nebuloze nalaze na ovom forumu, ova tema je jos i prikladna...

Hteo sam reci da je frenologija diskreditovana kao nauka, zato sto je naprosto shvaceno da nema nikakve statisticke osnove. Nije samo oblik glave bitan za frenologiju, vec gomila malih kvrzica i izbocina (gledao sam jednu slicicu na kojoj je prikazan "frenoloski atlas", ne secam se gde). Tako imas podrucje za agresivnost, za umetnicku predispoziciju, za ovo, za ono... Na zalost, to im bas ne drzi vodu. Drugim recima, nacin okostavanja lobanje (koji je predominantna predispozicija za oblik tih izbocina) nema veze sa licnoscu osobe.

Druga je stvar diskusija da li fizicki izgled daje odraz mentalnih sposobnosti. Tu se apsolutno slazem da postoji neka veza. Kao ekstreman primer mogu se uzeti blago retardirane osobe (ne govorim o Daunovcima). Iako njihova retardacija moze da potice od ne-genetskih faktora (hipoksija pri rodjenju, recimo), za sve se moze po izgledu prepoznati da imaju defekt. Takodje se slazem da je moguce prostim pogledom zakljuciti da je neko inteligentan. Mada ovo nije 100% precizno ipak postoje neke zakonitosti.

Moje skromno objasnjenje za ovo je da se ova spona izmedju fizickog izgleda i mentalnih sposobnosti razvila zato sto predstavlja evolutivno-selektivnu pogodnost, tj. populacije u kojima se razvila ta spona su imale prednost jer je postalo lakse proceniti sposobnosti potencijalnog partnera (sto de facto jeste pogodnost). A kao sto osnovni darvinizam kaze, populacije koje imaju makar malu prednost uskoro ce postati predominantne.

AUH!!! Ako je nekome jasno sta sam upravo ovde napricao, mozda bi mogao i meni da objasni...
 
Ja,najprostije receno, mislim da se osobine mozga odrazavaju na fizicki izgled.Takodje je uoceno da osobe koje su razlicite gradje imaju razlicite osobine a to ima veze sa osobinama nervnog sistema.Mozda je ovo o cemu govorim i dvosmerno.Moguce je i da ovo izlazi iz okvira frenologije nego je mene zaintrigirala jer je najbliza onome sto sam ja primetio.Uostalom jedan veliki pisac Aldous Huxley pisao je o sprezi izgleda,nervnog sistema i tipova ljudi.
 
Truman:
1) Ako znate sta je:znate li neku knjigu iz ove oblasti na srpskom jeziku jer me dosta zanima?
2)Da li mislite da je frenologija nauka ili kvazinauka?
Uzmi iz biblioteke knjigu "POMORSKI KADET DZEK IZI" napiso je nekada popularan engleski pisac Kapetan Merijet. Tema knjige nije frenologija, vec problemi odrastanja, koegzistecije i tolerancije. U pocetku je knjiga malo dosadna, ali istraj. U doba pisanja te knjige frenologija je bila "in" te ces ponesto i o njoj nauciti. Prava lekcija je u tome da ljudi pokusavaju da pojednostave resenja svojih problema. Ponesto, relativno naucno nacices u svakom udzbeniku krivicnog prava, jer svaki iznosi, medju teorijama koje su u odredjeno vreme bile aktuelne i Lambrozovu teoriju o "delikvente nato" i povezanosti izgleda glave i lica sa sklonostima ka vrsenju krivicnih dela. Sustinski i frenologija i Lambrozova teorija nisu prosle jednostavan naucni test: nisu povezale uzrok(oblik glave) i posledicu(inteligencija ili krminalne sklonosti) na visem nivou od obicne slucajnosti.
 
Pa baš u tome je problem što sve to mora statistički da se dokaže. Ali baš da se dokaže. Da ne smaram sa principima i statističkim testovima, recimo samo da neće biti dovoljno da dokažeš da si potrefio u "više od pola puta". A problem nastaje što se ti oslanjaš na subjektivnu procenu fiziškog izgleda. To kako neko izgleda teško se može prikazati numerički, a statistika kvalitativnih obeležja je mnogo, mnogo veća zavrzlama od statistike numeričkih. Ako te baš interesuje ta tematika i hoćeš da dokazuješ bilo šta, potraži na netu nešto o principima dokazivanja nulte hipoteze i videćeš zašto je pretty much nemoguće baratati sa takvim kategorijama kao što je izgled lica.

Naravno, svi smo mi ponekad videli na ulici nekoga ko izgleda kao buldog i bilo nam je jasno kakva je osoba u pitanju, mada izgled ponekad stvarno ume da vara. Ali to već nije više frenologija...
 
OK, predomislio sam se... s obzirom kakve se sve nebuloze nalaze na ovom forumu, ova tema je jos i prikladna...

ne razumem zasto onda posecujes forum ako su na njemu nebuloze ako ti nesto smeta slobodno reci ali oprosti mozes slobodno da zaboravis na ovakve komentare dakle ako imas neki problem ako ti se nesto ne svidja slobodno reci ali ne uvredljivo
 
maral86va:
ne razumem zasto onda posecujes forum ako su na njemu nebuloze ako ti nesto smeta slobodno reci ali oprosti mozes slobodno da zaboravis na ovakve komentare dakle ako imas neki problem ako ti se nesto ne svidja slobodno reci ali ne uvredljivo

Auh, ala si ti zakasnila! Pa ja sam postavio taj odgovor još odavno a ako pogledaš malo niže kasnije sam fino popričao sa čovekom.

Što se tiče mojih komentara, mislim da nisam nikoga uvredio - bar ne lično.

A hajde sada reci fino da li ti misliš da na ovom podforumu nema nikakvih gluposti? Da apsolutno niko nije izvalio nešto što nema veze sa životom? Neću da ti govorim kako da radiš svoj posao, ali evo kako ja to vidim: kada budeš administrirala forum "Naučna fantastika", onda možeš da dozvoljavaš sve i svašta. Ali kada vodiš forum "prirodne nauke", moraš da se potrudiš da iskoreniš sve ili bar većinu stvari koje nemaju vezu sa prirodnim naukama i koje traće vreme ljudima koji se sastaju da razmenjuju ideje i misli iz oblasti prirodnih nauka. Malo strogo ali efikasno; u krajnjoj liniji, funkcija ovog foruma je da doprinosi opštoj edukaciji ljudi. Finu diskusiju mogu da pozdravim. Nebuloznu ne.

Naprosto, pošao sam od premise da frenologija nije priznata prirodna nauka (a nije) i da kao takvoj, nije joj mesto na ovom forumu. Ali kada sam video da je čovek OK, rekao sam "what the hell, bar je zanimljiva diskusija".

Uostalom, šta se odmah nalaziš uvređena. :) Ima ovde i pametnih ljudi.
 
1) Ako znate sta je:znate li neku knjigu iz ove oblasti na srpskom jeziku jer me dosta zanima?
2)Da li mislite da je frenologija nauka ili kvazinauka?

Naravno da je kvazinauka, pobogu....

Frenologija je pseudonauka koja proučava oblik lobanje i na osnovu njega ukazuje na mentalne sposobnosti i karakterne osobine. Franc Jozef Gal prvi je uspostavio princip po kojem svaka od urođenih mentalnih karakteristika počiva u određenoj oblasti mozga, čija veličina odražava važnost ili izraženost koju ta osobina ima za datu osobu i koja se očitava na površini lobanje. Neki frenolozi su podelili površinu lobanje na zone koje su nazvali po karakteristikama kao što su borbenost, oprez i moć zapažanja. Iako je bila popularna sve do pred kraj XIX veka, frenologija je u potpunosti odbačena.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Френологија
 

Back
Top