KVAR, KVAR, KVAR!

R_O_N_I_N

Početnik
Poruka
12
Prilikom startovanja racunara, pale se svi kuleri ( graficka, ploca, hard ), cuje se jako slabo ”bip – bip” ( samo kada je otvoreno kuciste) , ali ne kao kada se dize OS. I to je to od znakova zivota sestrinog racunara! Nema paljenja monitora, dioda za HDD se ne pali ... Please help !!! P.S. Gde mogu da skinu zvukovi za dijagnosticiranje kvarova na racunaru?:dash:

Nova dijagnostika: Graficka nije, stavio sam je na svoj komp i radi, HDD nije, a "bip - bip" se cuje od dvd-a. Za napajanje ne mogu da garantujem, ali mi deluje kao ok. Znaci ploca ili procesor!?
 
Poslednja izmena:
verovatno je procesor.

Јел то стручно мишљење?

А што се тиче генијалног проблема, шта ћемо с меморијом јел и то тестирано ил се не убраја у компоненте рачунара?
А да није црко монитор :)
 
Poslednja izmena:
Јел то стручно мишљење?

А што се тиче генијалног проблема, шта ћемо с меморијом јел и то тестирано ил се не убраја у компоненте рачунара?
А да није црко монитор :)

Monitor radi, ako ja i dalje dobro vidim :P , a i memoriju sam testirao 2x256, zasebno i obe rade na mom racunaru. Napajanje nikada nisam menjao, a ni testirao ( jos mi se zivi ;)). Obzirom da rade svi kuleri koji su zakaceni na plocu, da neka dioda koja se nalazi na ploci svetli trebalo bi da je napajanje OK (a mozda i ploca).

Problem je u tome sto nemam neki pouzdan servis u blizini, kojima bih poverio racunar, a ja se kao sto se to da primetiti ne razumem bas najbolje.

Ipak hvala na pomoci:super:
 
Prvo prveris sve kablove...dobro uglavis sve komponente na plocu.Probas jedan modul ram-a pa onda drugi,posebno i u razlicitim slotovima za svaki slucaj. Proveri naravno i IDE kabal od harda...mozda ima napajanje al' sta vredi ako ide nije gurnut kako valja.
 
Zamenio sam napajanje ( problematicno ) , ali i dalje se nista ne desava, sem sto se cuje nesto kao grebanje, ali sa zvucnika (na ploci) i moj racunar ne radi ! Kada svoje napajanje stavim na problematicni racunar cuje se "Continuous long beeps: DRAM error" sto bi trebalo da signalizira na memoriju, ali ona radi na mom racunaru ( obe , zajedno i odvojeno ) ? da li bi to trebalo da znaci da su otisli i napajanje i ploca ( manifestuje se kao kvar slotova za memoriju ?)

P.S. Kad bih bar znao sta je, bilo bi mi lakse!:worth:
 
Mnogo babica , kilavo dete kao što bi rekli naši ljudi.
Kao prvo otkačiš sve što ti nije najnužnije za rad računara sa matične ploče , sve štampače , skenere priključne uređaje , cd-dvd , hdd , flopy ako imaš . Zatim resetuješ BIOS vađenjem baterije i držanjem van matične minut dva ili preko jumpera na clear CMOS , efekat je isti.
Ostaviš samo jednu memoriju , procesor , grafičku ako imaš integrisanu onda nju ostaviš ako ne onda ostavi karticu koju poseduješ , dobro pogledaj sve priključke da li leži sve na svome mestu. Utakni monitor i upali ga , ako ne krene POST onda ga spakuj i pravo u servis jer dalje čačkanje nije za neiskusne sa računarem , najverovatnije je znak da je riknula neka od osnovnih komponenti ,(matična , proc , memorija) a ko zna šta je sve povuklo sa sobom. Sve ovo pod uslovom da je napajanje ispravno!!!

Što se monitora tiče njega je lako proveriti , jednostavno samo ga otkačiš od grafičke kartice i upališ , ako je ispravan pokazaće ti testnu sliku sa tri osnovne boje.
 

Back
Top