Imam drugaricu koja ima problem.....

Nešto

Domaćin
Banovan
Poruka
4.953
..... tako obično forumašice započinju one teške, uske teme, teme koje su u stvari upravo ono što bi želele da ispričaju psihijatru, ali se plaše da će ih neko videti ispred njegovih vrata.....

A zašto? Pa iz istog razloga što izbegavaju i psihijatra.

Da ne bih kvarila "onu" temu (uopšte nije bitno koju), zašto ne otvoriti i jednu ovakvu?
Dobila sam kritiku da ne razumem život forumske žene u ulozi majke, supruge, pa i forumašice :D
Tačnije, dobila sam kritiku da mi izostaje razumevanje, uz šta je sledio onaj obavezni komentar "videćeš, kad se budeš našla u situaciji"..... a ja uopšte ne sumnjam da ću videti. E sad, o čemu bi trebala da bude ova tema? Nekoliko puta sam pisala o ovome i uglavnom se onaj ko pročita, pa još prokomentariše, složi sa konstatacijom, pa verujem da i ovde nema razloga za neku veliku brigu.

Šta mislite, koji procenat žena (ljudi, generalno) u Srbiji koristi internet u svrhu posete nekom većem forumu? Naravno, tu mora da bude i neki intenzitet prisutan, da ne bude da se učlanila pre dve godine pa juče napisala dva komentara.

Da li mislite da su te žene (ti ljudi) baš onako dobar reper za formiranje slike o tome šta i kako u ovoj zemlji, da li mislite da su dobar uzorak za sve ove ankete koje popunjavamo?

Zašto svaki put kada neko govori o ženama koje nisu hrabre, nisu strašne, emancipovane i snažne kao forumašice :mrgreen: jedna isto tako strašna, hrabra i snažna smatra da sam u zabludi jer svet posmatra kroz sopstvene postupke? Ljudi, žene, ovo je stvarno fenomen.

Možda je rešenje ovakvog "problema" da, kada se piše o ljudskim nepravdama ili kada tema baš uzme maha, a provokativna je, uvek komentarišemo iz ugla nekih potpuno trećih ljudi, ne iz svog ugla, i ne iz ugla one druge forumašice.....

Razumete li temu? Da je još malo razložim? :p
 
Baš si opširna.Mora da radiš treću smenu pa 'oćeš da ubiješ vreme.Inače,svako je ''hrabar'' kad neka zbivanja gleda sa strane,a situacija se drastično menja kad postane učesnik događaja ili ,ne daj bože žrtva...tek se onda vidi ko je hrabar i pametan,a ko samo prosečni posmatrač.Eto,da ne bude da nisam napisao ništa na temu...Inače moj utisak je da je većina forumašica ovde zbog druženja,a kasnije možda i poznanstava itd,ako do toga dođe,što smatram pozitivnim.
 
Šta mislite, koji procenat žena (ljudi, generalno) u Srbiji koristi internet u svrhu posete nekom većem forumu?
Od svih mojih prijatelja koje nisam stekla u virtuelnom svetu ... ja sam jedina na forumu. Imam jos jednog net addicta ali nije se dao privoleti, ostali su stedljivi na vremenu (mail se proverava jednom dnevno -3-4 puta nedeljno :eek:)
Da li mislite da su te žene (ti ljudi) baš onako dobar reper za formiranje slike o tome šta i kako u ovoj zemlji, da li mislite da su dobar uzorak za sve ove ankete koje popunjavamo?
Ne. Nismo nikakva kontrolna grupa, osim ako se ne poredimo sa ljudima u okviru same grupe.
Razumete li temu?
Nejsum sigurna ipak sam samo devojcica
 
Nemoj ni da se menjas. Retko kog coveka potresaju nepravde koje nemaju veze sa njim (mozda malo? :D) i to je lepa osobina.
I nemoj da mislis da ce ti iko priznati da mu nesto ne ide u zivotu, pogotovo ovde gde je super polje za kreiranje raznih fantazija i licnosti koje ne postoje (ne moze nista da se proveri, svako moze da pise sta mu padne na pamet...itd). Tako da i kad pokusas da zagrebes po nekoj neprijatnoj temi, ne ocekuj podrsku.
A globalne nepravde nisu nesto sto se nikog ne tice. Nisu nastale bezveze i daleko od ljudi i mislim da se tu moze pronaci puno ljudi, ma sta pricali.

I da, svako posmatra svet kroz svoju prizmu, ne vidim zasto bi to bilo lose. To je komentar nekoga cija se prizma ne poklapa sa tvojom pa zato valjda ne valja. Bezveze.
 
Ma ne, OK je posmatrati svet kroz svoju prizmu, ali izvoditi spontano neke globalne zaključke na osnovu samo jedne osobe - sebe..... Mislim, niko to ne radi direktno, ali to je još jedan forumski fenomen. Tako se zatvaraju teme koje zaista ne bi trebale da budu zatvorene na taj način (ne zatvaraju, već umrtve, na to mislim).

Recimo, dovoljno je da jedna osoba napiše - to nije istina, moje dete se ne drogira (jasno je o čemu bi bila tema?) i ne mora da znači da Srbi imaju problem sa drogom..... onda se pojavi još jedna osoba i kaže kako je ova prva u pravu i tako..... ili tema odumre, ili se pojavi neka budala :lol: koja će i dalje da insistira da nisu pravi ljudi odgovorili na temu iz sasvim očiglednih razloga. Mnogo je..... pipava. A možda je i do podforuma.

E zato sam napisala da bi trebalo generalizovati. I da bi trebalo možda na nekim, kao, ozbiljnijim temama, zapravo pisati o tim drugim ljudima čiju bismo pojavu najradije izbrisali iz sećanja.
 
..... tako obično forumašice započinju one teške, uske teme, teme koje su u stvari upravo ono što bi želele da ispričaju psihijatru, ali se plaše da će ih neko videti ispred njegovih vrata.....

A zašto? Pa iz istog razloga što izbegavaju i psihijatra.

Da ne bih kvarila "onu" temu (uopšte nije bitno koju), zašto ne otvoriti i jednu ovakvu?
Dobila sam kritiku da ne razumem život forumske žene u ulozi majke, supruge, pa i forumašice :D
Tačnije, dobila sam kritiku da mi izostaje razumevanje, uz šta je sledio onaj obavezni komentar "videćeš, kad se budeš našla u situaciji"..... a ja uopšte ne sumnjam da ću videti. E sad, o čemu bi trebala da bude ova tema? Nekoliko puta sam pisala o ovome i uglavnom se onaj ko pročita, pa još prokomentariše, složi sa konstatacijom, pa verujem da i ovde nema razloga za neku veliku brigu.

Šta mislite, koji procenat žena (ljudi, generalno) u Srbiji koristi internet u svrhu posete nekom većem forumu? Naravno, tu mora da bude i neki intenzitet prisutan, da ne bude da se učlanila pre dve godine pa juče napisala dva komentara.

Da li mislite da su te žene (ti ljudi) baš onako dobar reper za formiranje slike o tome šta i kako u ovoj zemlji, da li mislite da su dobar uzorak za sve ove ankete koje popunjavamo?

Zašto svaki put kada neko govori o ženama koje nisu hrabre, nisu strašne, emancipovane i snažne kao forumašice :mrgreen: jedna isto tako strašna, hrabra i snažna smatra da sam u zabludi jer svet posmatra kroz sopstvene postupke? Ljudi, žene, ovo je stvarno fenomen.

Možda je rešenje ovakvog "problema" da, kada se piše o ljudskim nepravdama ili kada tema baš uzme maha, a provokativna je, uvek komentarišemo iz ugla nekih potpuno trećih ljudi, ne iz svog ugla, i ne iz ugla one druge forumašice.....

Razumete li temu? Da je još malo razložim? :p

Hehe... Ček' i ja da se dodam na taj spisak: kašće ti se samo / kad porasteš, udaš se, izrađaš decu ... jer, zapravo, ne možeš znati kako je biti u koži 40-godišnjakinje dok ne napuniš 40, niti možeš znati kako je u braku dok i sama ne budeš bila udata, niti uopšte možeš da pretpostaviš kvalitet i količinu ljubavi prema detetu dok ga sama ne budeš imala... itd.itd. I naravno - nikako ne možeš znati šta je to život dok ga na proživiš i tamo negde, oko 60-e, svedeš životni bilans.
Šalim se, naravno. :)
Ljudi (i žene i muškarci) koriste svoje životno iskustvo kao "argument" koji, iako viđen iz sasvim ličnog ugla, teže da nametnu kao jedino, opštevažeće pravilo/životni šablon.

Jesu, reper su. Čak i pod uslovom da nisu iskrene/i na forumu - da je većina tih, javno predočenih "životnjih iskustava" iskonstruisana, iz potrebe da se pošto-poto nešto kaže i bude u pravu (opet po nekim opšteprihvaćenim standardima - o moralu, npr) - reper su zato što su ljudi i u reali skloni da se kriju iza maski, eksponirajući samo ono što misle da je poželjno.

SVI posmatraju svet kroz sopstvene postupke, i ta subjektivnost - rekla bih - potpuno je ljudska. Problem je u nedostatku tolerancije, tj. razumevanja različitosti.
 
Ali, Borac, to jeste tako, koliko god se nekome ne svidjalo.
To oko iskustava koje nisi doziveo.
Ne znaci naravno da je neko ko je situaciju prosao mnogo iz nje naucio, ali taj neko ima neposredno iskustvo iz takve zivotne situacije.
Kako onda objasnjavas to da se mi muskarci i zene koji smo u braku i imamo decu, mahom dobro razumemo na temama.
Nije valjda da smo skovali opaku zaveru sa ciljem da zavladamo forumom

I ja sam svojevremeno mislio da sve mogu da shvatim, pa me iznenadila uloga muza, uloga oca i mnoge druge uloge u kojima sam sebe video na neki drugaciji nacin pre nego sto sam ih doziveo
 
Poslednja izmena:
Ali, Borac, to jeste tako, koliko god se nekome ne svidjalo.
To oko iskustava koje nisi doziveo.
Ne znaci naravno da je neko ko je situaciju prosao mnogo iz nje naucio, ali taj neko ima neposredno iskustvo iz takve zivotne situacije.
Nije tako, iskustvo je tako fantastično relativna stvar, jer se ne rukovode svi ljudi istim teorijama o svetu, ljudima - jednostavno rečeno, različito posmatraju stvari, različite i iste okolnosti, aktere, odnose... uočavaju drugačije i pridaju im različit značaj i tumačenje, pa shodno tome se razlikuje i ono što ukapiraju i nauče iz iskustava i prenose drugima kao ''istinu''.

Pojma nemam ko je izjavio, ali mi se mnogo sviđa : ''Iskustvo je perje kojim mnogo vole da se kite oni koji su samo uspeli da omatore.''
 
Nije tako, iskustvo je tako fantastično relativna stvar, jer se ne rukovode svi ljudi istim teorijama o svetu, ljudima - jednostavno rečeno, različito posmatraju stvari, različite i iste okolnosti, aktere, odnose... uočavaju drugačije i pridaju im različit značaj i tumačenje, pa shodno tome se razlikuje i ono što ukapiraju i nauče iz iskustava i prenose drugima kao ''istinu''.

Pojma nemam ko je izjavio, ali mi se mnogo sviđa : ''Iskustvo je perje kojim mnogo vole da se kite oni koji su samo uspeli da omatore.''

:hahaha: dobra je izjava.
Da, svestan sam toga da ono sto kazem moze biti i tako shvaceno.
Ipak, ne potcenjujem znacaj licnog iskustva jer sam video da sam na neke stvari gledao donekle drugaciji dok mi se nisu desile
 
Ali, Borac, to jeste tako, koliko god se nekome ne svidjalo.
To oko iskustava koje nisi doziveo.
Ne znaci naravno da je neko ko je situaciju prosao mnogo iz nje naucio, ali taj neko ima neposredno iskustvo iz takve zivotne situacije.
Kako onda objasnjavas to da se mi muskarci i zene koji smo u braku i imamo decu, mahom dobro razumemo na temama.
Nije valjda da smo skovali opaku zaveru sa ciljem da zavladamo forumom

I ja sam svojevremeno mislio da sve mogu da shvatim, pa me iznenadila uloga muza, uloga oca i mnoge druge uloge u kojima sam sebe video na neki drugaciji nacin pre nego sto sam ih doziveo

Ma, to je OK.
Svako neposredno iskustvo JESTE odlučujuće za formiranje ličnog stava o životu.
Čak i ne mislim da se svi mi, koji imamo decu, i koji smo u braku, dobro razumemo. Pogledaj teme na pdf. Dom i porodica - one poprilično govore o razlikama u shvatanju, npr, vaspitanja dece ili bračne vernosti. To upravo dokazuje da nismo "skovali opaku zaveru s ciljem da zavladamo forumom".;)
No... Neki ljudi su, uslovno rečeno, zreli i bez toga da su u ulozi muža/žene, ili da imaju decu. Nedostatak takvog iskustva ne čini ih glupljim, ili emotivno invalidnim. A ovde (na forumu) se zaista događa da će ti neko - ko je, možda, gluplji ili sa manjim EQ od tebe - danima obrazlagati svoja životna načela samo zato što, recimo, ti nisi bio u istoj situaciji kao on pa "ne znaš", "ne možeš ni da zamisliš" itd. itd.
 
Слажем се да генерализацијама треба прибегавати, не увек, али често. Идеја како у животу нема правила и свако је јединка за себе стоји, донекле, али толико тога имамо заједничког и још како се могу извући неки генерални закључци, колико год било незахвално доносити их. И на крају крајева, па шта и ако смо направили неку неопрезну генерализацију и можда њоме занемарили неке битне изузетке, важно је да она ради посао, да описује довољно велики узорак.

Што се тиче искуства, личног или посредног, где нестаде она стара да треба учити на туђим грешкама? Зашто неко ко није био у некој ситуацији не сме да има своје (макар и погрешно) мишљење о њој, или сасвим исправна запажања? Неке ствари се чак боље, објективније виде са стране. И могуће је да неко има сасвим довољно примера из најближе околине, па још како зна како је то бити у одређеној прилици, иако је сам није доживео.

И још нешто, Женски кутак је за мене је једно ужасно непријатељско окружење, раме уз раме са Домом и породицом и Здрављем. Нема шансе да било шта што се каже не погоди некога жестоко и одмах крене да лети перје. Зашто се све тако лично доживљава овде ни мени није сасвим јасно. Али мени изгледа да то што су теме пипаве, то је зато што, колико год се овде то заташкавало, заиста има пуно људи које тако дубоко погађају, због неких њихових личних неприлика. А декларативно, сви овде имају кућице у цвећу и идеалне животе. Ако неко дође да се пожали, тај је искомплексирани слабић са самопоуздањем на нули и сл.

Мене јако гуши та велика лаж која овде "виси у ваздуху", мит о форумашици као снажној, скоро савршеној жени и мајци. Она показује колико је већини, заправо, битно шта ће други мислити о њима, па макар ти други били само мртва слова на екрану, што нас доводи до друге велике лажи, а то је како форумашице не дотиче шта други мисле, оне су изнад малограђанштине, друштвених стереотипа и сл.

Јао, што сам сад изгенерализовала све и свашта, за ово сам заслужила бар неколико ниских оцена своје интелигенције и неколико бесплатних савета како да се лечим, јер је очигледно да имам озбиљних личних и психичких проблема.:mrgreen:

Да јесте, контрадикторна сам. И ја сам форумашица. :)

Зато јако ретко посећујем овај пф и ако се случајно удубим у читање неке теме, после се осећам јако лоше, затровано. Пуно, пуно негативне енергије између редова. Одо' да се лечим.:bye:
 
Poslednja izmena:
Zašto svaki put kada neko govori o ženama koje nisu hrabre, nisu strašne, emancipovane i snažne kao forumašice :mrgreen: jedna isto tako strašna, hrabra i snažna smatra da sam u zabludi jer svet posmatra kroz sopstvene postupke? Ljudi, žene, ovo je stvarno fenomen.

:) Verovatno bih ja trebalo da se prepoznam u ovom postu, kao lazovcina koja siri zabludu da postoje i srecne i zadovoljne zene.... koja govori iz vlastitog pateticnog zivotnog iskustva nezrele osobe koja zivi zimedju cetiri zida, gledajuci filmove po ceo dan dan... Samo sto se ne prepoznajem. Ja vrlo dobro znam da postoje nesrecne, nezasticene, slabe zene kojima je tesko. I kada pisem o sebi - pisem zaista o sebi, ne pravim generalizacije. A moram da pisem o sebi, jer se osecam prozvano tvojim postovima o polozaju zene u drustvu, i na forumu.
Moj post upucen tebi, Nesto, je bio o necemu drugom. O tvojoj sklonosti da se - svesno ili nesvesno - rugas zenama - nama, ovde, forumasicama, i o tome da budes pazljiva sa generalizacijama, jer zvucis malo fanaticno. Meni je jasno da ja - ili ostale forumasice - za tebe ne predstavljamo bitan uzorak zenskog roda, jer cim mozemo da visimo ovde verovatno nemamo te probleme o kojima ti pricas i pises ... ali ja sam samo htela da te podsetim da bez obzira na to sto za tvoju pricu o uzasnom polazaju i sudbini zene nismo bitne, ipak postojimo. I nije nas malo. E sad ti pisi o strasnim sudbinama, imam i ja gomilu strasnih prica da dodam, i sama sam ih pisala, ali ne mogu da se foliram da je i moja strasna - kad (za sada) nije. Niti vidim sto bih zbog toga trebalo da se stidim, ili da budem proglasena za nezrelu osobu koja ne poznaje zivot.
 
Nije tako, iskustvo je tako fantastično relativna stvar, jer se ne rukovode svi ljudi istim teorijama o svetu, ljudima - jednostavno rečeno, različito posmatraju stvari, različite i iste okolnosti, aktere, odnose... uočavaju drugačije i pridaju im različit značaj i tumačenje, pa shodno tome se razlikuje i ono što ukapiraju i nauče iz iskustava i prenose drugima kao ''istinu''.

Pojma nemam ko je izjavio, ali mi se mnogo sviđa : ''Iskustvo je perje kojim mnogo vole da se kite oni koji su samo uspeli da omatore.''

Da. Necije iskustvo ne mora da bude istina.
Ali tacno je da ce se neko uhvatiti za temu u vezi koje on licno ima dileme (iako se tako ne cini), ne znam zasto se to toliko osudjuje.
Samo mi se ne svidja neiskrenost koju primecujem - iskrivljenje sopstvenog iskustva i jednostrano predstavljanje. A na stranu sto su ljudi toliko razliciti da ce iste stvari dozivljavati potpuno razlicito pa im i iskustva nece biti ista. Ali to ne znaci da ne mozemo iskreno da pricamo i da se nadjemo negde na sredini.
Deca, recimo. Zena koja je rodila sa 21 i nikad je nije interesovalo skolovanje, kojoj je zelja bila jedino da rodi dete ne moze imati isto iskustvo sa zenom koja ima zahtevnu karijeru i rodila je dete sa 34. Njih dve ce sigurno imati potpuno drugaciju organizaciju zivota, prosto nece ziveti na isti nacin niti ce imati iste probleme.
Zato mi se dize kosa na glavi od odgovora "Videces ti". Sta cu da vidim? Nema teorije da cu da vidim iste stvari a opet, imam dovoljno zdravog razuma (kao i vecina ljudi valjda) da ne moraju da mi se objasnjavaju opste stvari (bebi treba mama. Stvarno??? :neutral:).
Ovde ne postoji tema o post-porodjajnoj depresiji recimo. Da li je to sramota? To je bas zajednicko za sve zene i sto ne bi pricali o tome? Ili o SVEMU sto nosi imanje dece, ne samo lepe stvari.
I onda se opet vracamo na idealizovanu predstavu svog iskustva.
 

Back
Top