Kangal - najveci i najjaci psi...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

marko88

Primećen član
Poruka
702
:worth:
kangal_kpekleri.jpg

kangal.jpg
 
on je postavio temu on je trebao to i da napise... on je jednom video psa i odmah pomisli "joj kako je veliki i najjaci" i postavio temu a istorat nigde...:roll:

Postavio sam link za istorijat i dobro sam informisan o tom psu, sve sto sam napisao (da je najjaci), je tacno, nista nisam pisao na pamet, nego ono sto sam video (doduse ne uzivo) i procitao, google je cudo (ako te bas zanima posalji pp pa cu ti poslati bar 10-ak linkova)...
I da, Pit Buli pripadaju terijerima, sto mislis zasto im je skracenica APBT? :p

Evo nesto i na srpskom....


Istorijat: Kangal, ovakvog kakvog ga mi danas znamo i kakvog ga Turci kao diku i ponos predstavljaju svetu, ustvari je najmladja turska rasa pasa (ako iz cele ove price izuzmemo Anadolskog mastifa zbog vrlo nejasnog porekla)! Kao preci mu se spominju psi Jermenije i Azije koji se vide u psima koji su bili ti neki prvobitni nosioci krvi danasnjeg Kangala, vec spomenuta grupacija Turskih ovcarskih pasa i Yuruk pasa, koja je dosla u region Sivas i uopste celu Anadoliju. Naime, danasnji Kangal jeste oformljen u regionu Sivas ali uz veliku ljudsku intervenciju! Svoje ime - Kangal, ovaj pas ne duguje gradu koji se nalazi u centru tog regiona, vec i grad i rasa svoje postanje i ime duguju porodici turskih vlastelina koja je dugi niz godina vladala tim podrucjem, a prezivala se, necete verovati - KANGAL! Kao sto je bilo uobicajeno u to vreme da vlastelini prave svako za sebe neke svoje tipove pasa (jer psi su cak mnogo vise tada nego sada bili jedan od najprestiznijih statusnih simbola), tu praksu je sprovela i porodica Kangal, tj jedan od te familije. On je zeleo psa drugacijeg, boljeg, lepseg od drugih. Selekcionisanjem najvecih, najkrupnijih (uz to i izuzetno pokretnih) pasa, sa sto masivnijim glavama i iskljucivo karabas boje i krace dlake, nastao je danasnji Kangal izdvajanjem takvih pasa iz grupacije Turskih ovcarskih pasa i to ne primarno sa zadatkom cuvara stada vec kao cuvar doma i licni telohranitelj! Ocuvanje tog psa je ostalo u amanet naslednicima i ljudima toga kraja, i na nasu srecu on, Kangal, i danas postoji a to je, imajuci na umu sve njegove kvalitete i odlike, i zasluzio. Kada se ovo uzme u obzir, onda je jasno zasto Kangal deluje toliko impresivno i drugacije od ostalih pastirskih pasa Turske (i ne samo Turske). Zbog toga, takodje svima mora biti jasno (ili bi bar trebalo da bude) da je upravo zato Kangal vrlo uniformisana rasa i da tu nikako nema mesta velikim razlikama jer su ljudi koji su ih stvorili imali zelju i viziju da on, Kangal, bude bas takav, prepoznatljiv i jedinstven. Mnogi turski pastiri (a i kinolozi) iz neznanja i cak nepoznavanja svoje istorije, vecinu pasa iz grupacije Turskih ovcarskih tj. pastirskih pasa smatraju i zovu ih Kangalom, ali to jednostavno nije istina. Istina je da su ti psi posluzili u stvaranju Kangala, ali to ih ne cini Kangalima. Oni se ipak moraju postovati kao njegovi direktni preci. Na kraju, kao rasa koja ima korene u psima koji su ziveli vise hiljada godina unazad, sam Kangal ipak nije star cak ni jedan milenijum.
 
Gledao sam uzivo sta Sarac (sa bodljikavom ogrlicom) radi vuku kad pridje ovcama, mogu misliti sta bi im Kangal radio, vise se ne bi priblizavali stadu, :D nije ni cudo sto ih sad koriste i u Africi...

pa sigurno zato sto je i vei od "Sarca", ali u Africi se za cuvanje stoke koriste i rhodesian ridgeback)gonici lavova) mada se oni koriste i za lov...\
kad bih isao kroz neku sumu sam najvise bih voleo da je ovaj Kangal sa mnom:lol:
koliki je moze da zakloni sunce j.bt...:mrgreen:
 
Poenta je u tome sto psi koji cuvaju stoku moraju biti jaki da bi je sacuvali(odrastao sam na selu medju ovcama i ovcarima :D ), ne moze recimo NO da cuva stoku, on je gonic... Pod ovcarima se podrazumevaju psi koji cuvaju stoku i psi koji gone stoku, a znamo kojoj grupi Kangal pripada...
 
Ovaj pas izgleda kao tele. Ogromna zivotinja. Dogo Argentino nema sanse da ima visinu kao ovaj pas, jer koliko sam procitao Argentinac je visok oko 70 cm.
Ipak nisu meni ovakvi psi znimljivi. Dobar pas je onaj koji ima dobar balans. Zbog ovolike velicine on sigurno gubi na drugim poljima, zamisli koliko je brz, koliko izdrzljiv, sta se desava sa njegovim zglobovima vremenom.
Sto se tice borbe pasa nisam strucan, ali da je Kangal najjaci sigurno bi imao veci udeo u borbama od 0,7%, logicno jer da je najjaci sto bi neko gubio pare i koristio rase kao Pit Bull, a opet ko misli da su Pit ili Sarplaninac jaci od Vuka, neka i dalje tako misli boli me uvo, jer je u zabludi.
Jos sam procitao da imaju psi koji savladaju Lava. A u, treba zabraniti ovakve postove. Ko je ovo pisao sigurno nije gledao Lava koji popizdi pa krene da polomi Hijene, a ko misli da bilo kakav copor pasa ima ubilacki instinkt i snagu kao copor Hijena nema pojma.
Jos samo da pitam gde se to korist Kangal za cuvanje stoke? Po tome koliko ljudi zna za ovu rasu to podrucije sigurno nije vece od Turske, a Turska je inace poznata po brojnim zverima kao sto su Pustinjski mis i Orao.
Ovcar, u sustini, cuva stado da se ne rastrka, a zveri rasteruje dvocevka.
 
Ovaj pas izgleda kao tele. Ogromna zivotinja. Dogo Argentino nema sanse da ima visinu kao ovaj pas, jer koliko sam procitao Argentinac je visok oko 70 cm.
Ipak nisu meni ovakvi psi znimljivi. Dobar pas je onaj koji ima dobar balans. Zbog ovolike velicine on sigurno gubi na drugim poljima, zamisli koliko je brz, koliko izdrzljiv, sta se desava sa njegovim zglobovima vremenom.
Sto se tice borbe pasa nisam strucan, ali da je Kangal najjaci sigurno bi imao veci udeo u borbama od 0,7%, logicno jer da je najjaci sto bi neko gubio pare i koristio rase kao Pit Bull, a opet ko misli da su Pit ili Sarplaninac jaci od Vuka, neka i dalje tako misli boli me uvo, jer je u zabludi.
Jos sam procitao da imaju psi koji savladaju Lava. A u, treba zabraniti ovakve postove. Ko je ovo pisao sigurno nije gledao Lava koji popizdi pa krene da polomi Hijene, a ko misli da bilo kakav copor pasa ima ubilacki instinkt i snagu kao copor Hijena nema pojma.
Jos samo da pitam gde se to korist Kangal za cuvanje stoke? Po tome koliko ljudi zna za ovu rasu to podrucije sigurno nije vece od Turske, a Turska je inace poznata po brojnim zverima kao sto su Pustinjski mis i Orao.
Ovcar, u sustini, cuva stado da se ne rastrka, a zveri rasteruje dvocevka.

Tu su medvedi i vukovi. Dečko je lepo postovao istorijat rase, piše da su ih stvorili vlastelini (samo mi onaj deo o prezimenu ne pije vodu, tek je Ataturk uveo prezimena) kao svoje telohranitelje. Jesi li gledao onaj klip kad turkmenski alabaj, rasa sličnog porekla, izgleda i namene (u globalu) ubije snežnog leoparda da bi zaštitio vlasnika? Znaš li koliko snage ima prosečni leopard i kako je okretan?

Neću dalje da se nerviram, imam preča posla.
 
Jesi li gledao onaj klip kad turkmenski alabaj, rasa sličnog porekla, izgleda i namene (u globalu) ubije snežnog leoparda da bi zaštitio vlasnika? Znaš li koliko snage ima prosečni leopard i kako je okretan?



Jel si ti gledala kad Brus Lee prebije petnaest Samuraja.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top