Glupost izjednacavanja psihe sa organizmom/mozgom|hemijom\

KadBiBio

Primećen član
Banovan
Poruka
529
Zar je zaista neko tako nepametan da moze misliti da je hemijska reakcija isto sto i ono sto isti on misli da je njena manifestacija (psiha)?
Zar mentalna slika moze biti isto sto i ono na cemu se (mozda) bazira?
U tom slucaju bi i kamenje imalo neke oblike psihe, posto se i u njemu dogadjaju reakcije, a o dzigerici ubacenoj u koka-koli i da ne pricamo...

Jasno je recimo da recimo emocija nije isto sto i hemijska reakcija (jer bi onda i hemijska reakcija bila isto sto i emocija:mrgreen:) ali iz toga sledi i da se psiha bazira na necemu nehemijskom-tj. ne fizickom, nematerijalnom, a ne samo (mozda i ne uopste) na organskom.

Zasto mnogi nece to da shvate, i gde ja ovde pravim gresku u zakljucivanju (ukoliko neko misli da nisam u pravu)?

Ko mi nadje gde sam napravio u dokazu da je psiha (i) neorganska neku gresku tj. u dokazu da postoji i nesto nematerijalno, nehemijsko bolje reci, "duhovno", neka mi je prijavi ovde na ovoj temi, u protivnom bi bilo lepo da se svi koji ne znaju u cemu to gresim (citaj: koji misle da sam u pravu) ne pisu vise o tome kako su emocije cista fiziologija i rad organa...
 
Poslednja izmena:
Jednostavno, drvo baceno u predelu gde nema ni jednog coveka sa bar jednim uhom se ne cuje. Vidim da svi pokusavaju da izbace "dusu" kao i "coveka" iz psihe, ipak, ko onda ima svest? Veovatnoca da ne postoji "Ego" (vec da je to samo hemijska varka ili DNK) je jednaka verovatnoci da koka kola ima neku vrstu politeisticke religije i da ce telepatski da flertuje sa bravo djusom, dok im schweepes preti i kune ih na sav glas.
 
Занимљивост:
Иако често мислимо да је свест лоцирана у глави, није доказано да се свест налази у глави тј. у мозгу...меке културе су сматрале да се налази у стомаку...
Али зашто мора да значи да је у телу?
Па ђе је????

У дрвету у шуми? У неким другим људима? У прозору,у животињама ???

Свест је свуда, по мом мишљењу. Као што је "време" свуда. Време се налази и у шуми, и у другим људима, и у мени овде, и у вама тамо.... Тако је и свест свуда. Зато не постоји "моја" или "твоја" свест. Свест је свачија....и ничија...

Као и тело... Ми се индетификујемо са телом. Али је тело само рециклиран сиров материјал космоса, рециклирана вода, ваздух и земља...настало је из тих материја, и вратиће се у њих.... Дакле, ништа није моје. Погрешно! Све је моје и све је свачије... Тј. не постоји моје и твоје... и тако дођеш до сазнања да его не постоји у теби.... ха! :think:
 
Pritisla ova vrućina...
Nađoh ovaj tvoj poziv:
Zasto mnogi nece to da shvate, i gde ja ovde pravim gresku u zakljucivanju (ukoliko neko misli da nisam u pravu)?
pa reko da odgovorim:

"Zar je zaista neko tako nepametan da moze misliti da je hemijska reakcija isto sto i ono sto isti on misli da je njena manifestacija (psiha)?"

Ne može niko biti tako nepametan. Kao što niko ne misli da je televizijska slika isto što i katodna cev.

"Zar mentalna slika moze biti isto sto i ono na cemu se (mozda) bazira?"

Ne može biti. Iz istih razloga.

"U tom slucaju bi i kamenje imalo neke oblike psihe, posto se i u njemu dogadjaju reakcije, a o dzigerici ubacenoj u koka-koli i da ne pricamo..."

Ovo je logička greška pod nazivom "non sequitur" - "ne sledi", ili po narodski "blage veze nema".

"Jasno je recimo da recimo emocija nije isto sto i hemijska reakcija (jer bi onda i hemijska reakcija bila isto sto i emocija:mrgreen:) "

Nije jasno. Ako iz A -> B ne znači obavezno da B->A
Recimo, ako je Milka Perina mama, ne sledi da je Pera Milkina mama.


"ali iz toga sledi i da se psiha bazira na necemu nehemijskom-tj. ne fizickom, nematerijalnom, a ne samo (mozda i ne uopste) na organskom."

Ne sledi.

"Zasto mnogi nece to da shvate, i gde ja ovde pravim gresku u zakljucivanju (ukoliko neko misli da nisam u pravu)?"

Mnogi neće to da shvate jer smislenost teksta ne zavisi od njegove dužine. Greške u zaključivanju objašnjene su u boji.

"Ko mi nadje gde sam napravio u dokazu da je psiha (i) neorganska neku gresku tj. u dokazu da postoji i nesto nematerijalno, nehemijsko bolje reci, "duhovno", neka mi je prijavi ovde na ovoj temi, u protivnom bi bilo lepo da se svi koji ne znaju u cemu to gresim (citaj: koji misle da sam u pravu) ne pisu vise o tome kako su emocije cista fiziologija i rad organa.."

prijavljujem se...
 
ako je A = B onda je B = A.

Zasto bi onda mi gledali taj ekran ako se po tvome nista ne pitamo? "BLage veze nema zasto"?

Itd.

-> = dereferenciranje pokazivaca na klasu u c++u a ja ne pricam o tome nego o if (a == b).

Televizijsku sliku ne mozemo porediti sa svescu, jer ona (tv. slika) bi po tvome imala smisla, a svest nebi, posto ti mislis da je svest beskorisna i slucajna greska prirode.
 
ako je A = B onda je B = A.

Zasto bi onda mi gledali taj ekran ako se po tvome nista ne pitamo? "BLage veze nema zasto"?

Itd.

-> = dereferenciranje pokazivaca na klasu u c++u a ja ne pricam o tome nego o if (a == b).

Televizijsku sliku ne mozemo porediti sa svescu, jer ona (tv. slika) bi po tvome imala smisla, a svest nebi, posto ti mislis da je svest beskorisna i slucajna greska prirode.

Zašto ceniš da ja mislim da je svest beskorisna i slučajna greška prirode?
To da je svest jednaka hemijskoj rekaciji ne tvrdi niko izuzev tebe. I to zato da bi imao šta da osporiš.
-> može da znači "sledi"
To što eventualno gledamo slike na ekranu ne znači da to ima bilo kakve veze sa "kamenjem koje misli" ili sa "mesom potopljenim u koka-kolu".

char a = '3';
char b = '3';

if (a == b)
{
//be i a je jednako. to je isto sto i if (b == a) - redosled nebitan.
}

a ti si ko zna sta umislio, ja sam pricao o "jednakosti" a ne o tome da ako jedna klasa ima relaciju sa drugom to znaci da su iste (naravno da ne znaci).

Pa, jel znači ili ne znači? :)
A šta sam ja "umislio" jeste da fizički svet (bilo katodna cev, bilo ljudski mozak" proizvodi određene efekte vidljive u fizičkom svetu - sliku odnosno mentalnu predstavu ili emociju.
E, kako slika nije isto što i katodna cev, tako ni emocija nije isto što i hemijske reakcije koje se dešavaju u mozgu. A to znači da jedno proizvodi drugo po fizičkim zakonima, a ne da ti ovde kuckaš kao Baš-čelik po forumu, a iza sedam gora jezero, a u jezeru riba, a u ribi pile, a u piletu leptir i tamo je tvoja emocija.
 
KadBiBio

Frustiran si jer nemas dobar pogled na svet od koga bi posao prilikom zakljucivanja. Oslanjas se na naucni metod sto znaci da si unapred i na slepo prihvatio naucne aksiome na kojima bi da gradis metafiziciku utehu, a tako nesto je nemoguce!

Da bi proverio da li si uopste sposoban za filozofiju pokusaj da razumes ovo:

Nema objekta bez subjekta ili "Subjekat i objekat su korelati" Sopenhauer

Tkz. "univerzum" sa svim svojim tkz. "predmetima" prirodom itd. jeste bukvalno slika , predstava na unutrasnjem platnu posmatrana nasim unutrasnjim culom .

SLIKA, SLIKA, SLIKA, SLIKA naspram subjekta.
Pogledaj taj monitor ispred tebe. To je SLIKA ispred tebe. SLIKA koja ima svoje dimenzije, boju. Sada toj SLICI DODAJ JEDAN zamisljen RAM.
Okreni se na drugu stranu. Da li je iza tebe i dalje SLIKA kako si je video pre nego si se okrenuo i kako si je ostavio? Nije. Takodje kada uklonimo tebe i tvoju svest da li ostaje SLIKA onakva kakvu si je video i kakvu si je uramio? Sama za sebe,takva, uoblicena, obojena ? NE!
OSTAJE nesto... tacno! Ali to "nesto" nije slika, nije objekat, vec je to izvan mogucnosti saznanja..znaci trancendentno.

.Ovo nisu hipoteze vec nesto najednostavnije na svetu a nedostupno razumevanju vecine ljudi.

Ako ovo gore ne mozes da shvatis onda znaci da nemas filozofskog razbora i da opet filozofija nije za tebe.
Ako razumes korelativnost subjekta i objekta onda se mani nauke i prigrli filozofiju. Nauka ti nece dati metafizicku utehu ,jer tome niti je namenjena niti je to u stanju.
 
SLIKA, SLIKA, SLIKA, SLIKA naspram subjekta.
Pogledaj taj monitor ispred tebe. To je SLIKA ispred tebe. SLIKA koja ima svoje dimenzije, boju. Sada toj SLICI DODAJ JEDAN zamisljen RAM.
Okreni se na drugu stranu. Da li je iza tebe i dalje SLIKA kako si je video pre nego si se okrenuo i kako si je ostavio? Nije. Takodje kada uklonimo tebe i tvoju svest da li ostaje SLIKA onakva kakvu si je video i kakvu si je uramio? Sama za sebe,takva, uoblicena, obojena ? NE!
Али остаје СВЕСТ о томе да смо окренули слику и да сад видимо њену полеђину, тачније -- да не видимо ништа. Је ли тако?

Иначе, Толтеци тврде да је оно што видимо пред очима као "свет" у ствари само ОПИС (ти би рекао "слика"), један од милион могућих описа света. Али ми можемо да будемо (постанемо) свесни те чињенице. Међутим, ако поништимо тај опис света, нећемо се наћи у ситуацији да не видимо ништа, него ћемо видети или неки други опис или саму суштину ствари (али ово већ духовним очима), а то је -- да је све енергија која тече свемиром. "Видећемо" ту енергију (овде је глагол "видети" употребљен у толтечком значењу и означава нешто врло слично интуицији).
 
~Али остаје СВЕСТ о томе да смо окренули слику и да сад видимо њену полеђину, тачније -- да не видимо ништа. Је ли тако?~

NE OKRECES nikakvu SLIKU vec samo jednu sliku zamenjujes drugom. Jednu predstavu drugom predstavom ali ma sta radio jedino ces sa predstavama naspram subjekta imati posla. Ukloni taj subjekat i sa njim si uklonio i predstave , kao takve.
Zvezde, planete, zivotinje, biljke, ljudi ako nestane subjekta ne ostaju onakve kakve ih vidimo. To nisu vise slike koje egzisitiraju same nezavisno od subjekta naspram koga su , jer slika zahateva subjekat kao svoj DEO I USLOV I NEODVOJIVI KORELAT.

Neverovatno koliko je ovo prosto a koliko je nedostupno ljudskom razumevanju. Moralo je proci hiljade godina da Barkli to prvi opazi i privede znanju. Zatim je , usled nerazumuevanja" potpuno ignorisano i zaboravljeno u filozofskoj javnosti da bi tek Sopenhauer ponovo isto izneo na svetlo dana.
Kao sto rekoh to se ne dokazuje., To je uvid o najfundamentalnijem odnosu JA I SPOLJNJI SVET.

Sopenhuaer je bio svestan da iako je to tako prosto samo nekolicina ljudi to moze uvideti pa "Ko ima oci neka vidi i ko ima usi neka cuje".

" Realizam, koji se nameće sirovom razumu time što se ukazuje kao da je Činjeničan, u stvari polazi od jedne proizvoljne hipoteze, pa je zato samo vetropirasta kula u vazduhu budući da previđa ili poriče najprvu činjenicu, onu da sve ono što mi poznajemo leži unutar svesti. Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajućim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili čak nekakav para-dokson uzet radi diskusije, već je to najsigurnija i (najjednostavnija istina, čije je saznanje otežano 'samo time što je ona čak i suviše jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi pošli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima. Nikada ne može .postojati nekakva apsolutna i po sebi samoj objektivna egzitencija; zapravo, to je ono sto je upravo nezamislivo, jer objektivno kao takvo ima uvek i suštinski svoju egzistenciju u svesti jednog subjekta, pa je, dakle, njegova predstava, i shodno tome, njime uslovljena, a uz to i njegovim oblicima predstavljanja, koji kao takvi pripadaju .subjektu a ne objektu."
citat Sopenhauer Svet kao volja i predstava 2
jos jedan citat

"If I behold some object such as a view and think to myself that, if at this foment my head were chopped off, I know that the object would still be there Unmoved and undisturbed, then this implies fundamentally and at bottom that I too would still exist. This will be obvious to a few, but let it be said for these."
 
1) NE OKRECES nikakvu SLIKU vec samo jednu sliku zamenjujes drugom.
2) Ukloni taj subjekat i sa njim si uklonio i predstave , kao takve.
1) Твоја је метафора била окретање слике, не моја. Рекли смо исто само другим речима:
"...Међутим, ако поништимо тај опис света, нећемо се наћи у ситуацији да не видимо ништа, него ћемо видети или неки други опис или саму суштину ствари (али ово већ духовним очима)..."

2) То би значило да ова планета није постојала док се нису појавила свесна бића (субјекти) да је опазе. И сам си приметио да би ово било скоро немогуће доказати.
 
Modruna
~То би значило да ова планета није постојала док се нису појавила свесна бића (субјекти) да је опазе. И сам си приметио да би ово било скоро немогуће доказати.~

Kada kazes "ova planeta" pokazao si (gle cuda) ninasta drugo nego na objekat, sliku. Pa u pravu si. Slika kao takva koju opazas i kojoj si dao naziv "planeta" nije postojala kao takva, kao slika, objekat, dok se nije pojavilo bice "subjekat" kao korelat svakog objekta pa i objekta slike "planeta".

Dok se nisu pojavila svesna bica postojalo je "NESTO" sto ce se u necijom svesti ukazati kao slika, objekat zvana planeta a sta je to izcvan svesti ne znamo ( ili ako pratimo filozofiju u njenim otkricima to je nesto najblize onom sto neposredno opazamo kao "volju" po Sopenhaueru,. ili nedeljiva intucija trajanja, po Bergsonu, itd.itd. ali to je druga tema.) ali sigurno je da to bez subjekta nimalo ne lici na ono sto vidimo kao obejkat , sliku ispred sebe/ Sta je to bilo,i sta jeste izvan svesti, izvan saznanja ...ne znamo. Transcendencija.


ps. Tvoje ocigledno nerazumevanje problema samo jos jednom dokazuje koliko je taj jednostavan UVID nedostupan vecini.

"This will be obvious to a few, but let it be said for these."
 
ps. Tvoje ocigledno nerazumevanje problema samo jos jednom dokazuje koliko je taj jednostavan UVID nedostupan vecini.
А знаш ли шта каже Гете? "Ако читалац не разуме писца, крив је писац а не читалац.:D

Добро, дакле, пре него што су се појавила свесна бића, постојало је НЕШТО. То сам хтела да знам. После су свесна бића том нечему дала име.

И даље тврдим да су Толтеци отишли много даље од Шопенхауера у схватању света као једног од милион могућих ОПИСА ("представа").
 
Modruna
~Добро, дакле, пре него што су се појавила свесна бића, постојало је НЕШТО. То сам хтела да знам. После су свесна бића том нечему дала име.~

Opet netacno. Svesna bica nisu dala "tom necemu" ime. To nesto je "izvan mogucnsoti saznanja" vec su ime dala svom opazaju, slici u svojoj svesti. Dakle dala su ime objektu napsram subjekta a sustina onog nesto ostaje nepoznata ili transcendentna.
Ako nisi primetila ovde govorimo o "pojavi" i "stvari po sebi".

~И даље тврдим да су Толтеци отишли много даље од Шопенхауера у схватању света као једног од милион могућих ОПИСА ("представа").~

Vidim da si ti sebe pronalsa u "Indijanskom misticzmu" koji je kao i svaki misticizam samo opis intutivnih dozivljaja i pokusaj da se simbolom i metaforom iskaze neiskazivo, sto je naravno i dalje samo neka vrsta sanjarenja koja se ne moze braniti ni pred samim sobom kamoli pred drugima.
To se ne moze porediti sa filozofijom koja je u stanju da coveka odvede do granica mogucnosti ljudksog saznanja gde se intuicija i misticizam sam otkriva.
Recimo Sopenhauer je bio odusevljen Indijskim Upanisadama ali Upanisade bez filzofskog znanja ne vrede nista.

„Svaka posebna izreka , uzeta sama za sebe, a koje sacinjavaju Upanisade može da se izvede kao zakljucak misli koju ja ovde saopštavam, mada obrnuto nikako ne bi bilo tačno, to jest moja misao se ne nalazi već u Upanisadama”
Sopenhauer „ Svet kao volja i predstava”
 
Modruna
1) Opet netacno. Svesna bica nisu dala "tom necemu" ime. To nesto je "izvan mogucnsoti saznanja" vec su ime dala svom opazaju, slici u svojoj svesti. Dakle dala su ime objektu napsram subjekta a sustina onog nesto ostaje nepoznata ili transcendentna.
Ako nisi primetila ovde govorimo o "pojavi" i "stvari po sebi".

2) Vidim da si ti sebe pronalsa u "Indijanskom misticzmu"

1) Добро де, сад ме хваташ за реч, а ја сам само хтела да скратим причу: дакле дали су име свом опажању "тог нечега". И те како знам разлику између "појаве" и "Ding an sich", не брини ништа.

2) Ма какав мистицизам, ни близу! Прочитај дон Хуанове "истине о свести", па ћеш разумети да му Шопенхауер није ни до колена у погледу дубине и радикалности раздвајања "описа света" и "Ding an sich".
 
Kao da je materijalni svet hologam koji, u stvari ne postoji, nego se priviđa čovekovim čulima, a racio ga tek unakazi svojim zaključcima. Pazi, ako to i Shopenhaur tvrdi, to se sao odnosi na pojedinačne subjektivne doživljaje objektivne stvarnosti, dok se na samu objektivnu stvarnost ne odnosi. Ako je čovekova bit (biće) u korelaciji sa svetlošću (fotonom) odnosno talasom, to ne znači da objektivna stvarnost ne postoji bez subjekta (posmatrača). Inače, može se prihvatiti tvrdnja da je svest u osnovi čitavog materijalnog sveta.
 
Zašto ceniš da ja mislim da je svest beskorisna i slučajna greška prirode?
To da je svest jednaka hemijskoj rekaciji ne tvrdi niko izuzev tebe. I to zato da bi imao šta da osporiš.
-> može da znači "sledi"
To što eventualno gledamo slike na ekranu ne znači da to ima bilo kakve veze sa "kamenjem koje misli" ili sa "mesom potopljenim u koka-kolu".



Pa, jel znači ili ne znači? :)
A šta sam ja "umislio" jeste da fizički svet (bilo katodna cev, bilo ljudski mozak" proizvodi određene efekte vidljive u fizičkom svetu - sliku odnosno mentalnu predstavu ili emociju.
E, kako slika nije isto što i katodna cev, tako ni emocija nije isto što i hemijske reakcije koje se dešavaju u mozgu. A to znači da jedno proizvodi drugo po fizičkim zakonima, a ne da ti ovde kuckaš kao Baš-čelik po forumu, a iza sedam gora jezero, a u jezeru riba, a u ribi pile, a u piletu leptir i tamo je tvoja emocija.

Ja tebe ne smatram nekim ko je vredan toga da mi bude sagovornik, a za ostale:

Televizijska slika (kao nesto sto je do televizora) ne postoji, postoje katodne cevi i postoji ta neka sto one prave ... valjda svetlost(?) neznam bas oko optike dobro... televizijska slika (kao nesto sto mi vidimo) je nesto sto nema veze sa televizorom samim po sebi.

"Zvuk" i "ono sto mi cujemo sa radija" nije isto, posto je "ono sto mi cujemo" nesto drugo, a zvuk JESTE "oscilacija vazduha" valjda.

Prema tome, njegov primer je kao kad bi neko rekao: Niko nece ni pomisliti da je radijski zvuk isto sto i vibriranje vazduha. ***. zvuk sa radija (sto se nas tice) nije isto sto i to, ali sto se radija samog tice on jeste to.

Primer mu je nesrecan i nazalost impotentan da obori bilo sta od onoga sto sam rekao zato sto u ovome o cemu ja pricam navodim primer kako "ono sto mi cujemo" ne moze biti isto sto i "oscilacija vazduha" (u tom smislu samo u vezi psihe), i, naravno, svako se mora sloziti da "ono sto mi cujemo (zvucna slika) nije isto sto i (zvuk) "vibracija vazduha"".

Dakle, ono sto sam rekao ostaje, i on to sa onim jadnim (da se najmanje grubo izrazim) primerom ne samo da nije oborio, nego je mozda i potvrdio koliko je velika sklonost kod ljudi da se hvataju za penu.

Dakle, reci da "materija od koje misle da je emocija (i hemija) nije isto sto i emocija" nije ista funkcija kao kad bi rekli "slika (zvucna) sa radija (koju mi formiramo) nije isto sto i vibracija vazduha" - zasto? Zato sto isti onaj koji misli da je emocija deo hemije misli da smo mi spojeni sa hemijom--da smo mi hemija, a isti onaj koji zna da zvuk (kao nasa zvucna slika) nije isto sto i zvuk (kao vibracija vazduha) ne misli da smo mi spojeni sa radijom tako da "mi jesmo isto sto i radijo", to su 2 razlicita primera?
 
Predlazem da se lik sa atavarem "robot" banuje, posto kaze da ja nisam reko nesto sto sam reko: reko sam da ne postoji zvuk ako nema ko da ga cuje (postoji kao vibracija vazduha, ali ne kao i slika) u uvodnom postu, a on mi, I AKO SAM REKAO TO, objasnjava isto to sto sam i ja rekao, kao da sam ja govorio nesto suprotno od onoga sto jesam.

Zato proglasavam to za SPAM i glupiranje.
I trazim da se covek banuje. Hvala unapred.
 
Али остаје СВЕСТ о томе да смо окренули слику и да сад видимо њену полеђину, тачније -- да не видимо ништа. Је ли тако?

Иначе, Толтеци тврде да је оно што видимо пред очима као "свет" у ствари само ОПИС (ти би рекао "слика"), један од милион могућих описа света. Али ми можемо да будемо (постанемо) свесни те чињенице. Међутим, ако поништимо тај опис света, нећемо се наћи у ситуацији да не видимо ништа, него ћемо видети или неки други опис или саму суштину ствари (али ово већ духовним очима), а то је -- да је све енергија која тече свемиром. "Видећемо" ту енергију (овде је глагол "видети" употребљен у толтечком значењу и означава нешто врло слично интуицији).

a Energija je isto uporebljena u toleckom znacenju i oznacava nesto sto nije (uvek) materijalno.
 
Predlog se odbija. :)

Ja sam u uvodnom postu rekao nesto, sto se on ponasa kao da nisam reko, pa mi jos i objasnjava nesto sto sam i sam rekao da znam u uvodnom postu-i to "mojim" recima, kao da je prepisao nesto sto sam i sam govorio, i jos kaze kako ja to ne mogu da shvatim (da nije smesno zalosno bi bilo). Prema tome, to je spam, i to treba brisati. A njega treba banovati.

Ukoliko ti ne zelis da brises spam mozda ce neko da obrise tebe sa mesta moderatora:arrow:
 
a Energija je isto uporebljena u toleckom znacenju i oznacava nesto sto nije (uvek) materijalno.
Да, у толтечком значењу, само што се Толтеци не секирају много око материјалности односно нематеријалности овог света. Њихови су критеријуми сасвим другачији.
 

Back
Top