KORISCENJE ORUZJA U KRIZNIM SITUACIJAMA

Mislim da zakon po ovom pitanju nije mnogo povoljan za nekoga ko pomisli da koristi vatreno oruzje u situaciji za koju smatra da je opasna po njegov ili tudj zivot. Ne pominjem materijalna dobra namerno jer ne verujem u upotrebu vatrenog oruzja za odbranu automobila ili tako necega. Ovako napamet mislim da Zakon nuznu odbranu karakterise sa tri bitne stavke: da je ISTOVREMEN SA NAPADOM, da je SRAZMERNE SNAGE i da je UPEREN PREMA NAPADACU.
Istovremeno bi znacilo da ne mozes da skoknes kuci po pistolj pa da se vratis da se razracunas sa napadacem, ako si vec otisao, smatrace se da je opasnost prestala i da nema mesta nuznoj odbrani. Ne treba mesati ovo sa situacijama kada zena zvekne muza posle 10 godina torture, to je neka druga tema.
Srazmerna snaga je valjda da nije ok da pucas na nekoga ko na tebe krene golim rukama ili motkom. Vrlo je zgodna definicija "srazmerna snaga" sto daje malo lufta u izboru oruzja za odbranu. Na primer, ako se neko na tebe zatrci goloruk a vidno je jaci od tebe ne verujem da ce ti praviti problem sto si se branio motkom. Ali vec sama upotreba vatrenog oruzja, naravno nosi mnogo vecu tezinu od bilo kojeg drugog oruzja.
Uperen prema napadacu je jasna definicija i podrazumeva da ne smes naprimer da upotrebis silu protiv napadacevog sina kako bi njega odvratio od daljeg napada.

Pored svega ovoga, kako ja razumem, ukoliko se nadjes u situaciji da upotrebih vatreno oruzje verujuci da je neophodno da zastitis sebe ili porodicu ili vec koga, sleduje ti privodjenje i na sudu je da odluci da li si reagovao u skladu sa nuznom odbranom ili si je prekoracio.

U svakom slucaju je bolje ne oslanjati se na pistolje i puske ali kada se nema druge i to te deli od velike nesrece, treba znati sta te ceka posle...

Pozdrav
 
zakon jeste ovako ostavio mesta, ne dorecen je, ostaje na svakom pojedinacnom slucaju da se utvrdi opravdanost koriscenja oruzja. medjutim iako to ne deluje u nasem zakonu kao uredjena oblast, mislim da je ovo neka najbolja distanca od zloupotrebe istog zakona. posto ukoliko bi se neke klauzule koje izgledaju apsurdno na prvi pogled (istovremenost a vatreno oruzje je u pitanju) izbacile, onda bi ostalo mnogo prostora za zloupotrebu.
na ovaj nacin zakon vas odvraca od koriscenja oruzja, ali vam opet omogucava da izbegnete robiju kada vam uzmu u ozbir okolnosti kao sto su strah i slicno
 
Pretpostavljam da svi ovde vole oruzje.
I zele da ga sacuvaju u vlasnistvu.
Zakon jeste nedorecen i ne postoji to sto ce opravdati da si na nekoga potezao oruzje , gradjanin obicno , po njihovom nije sposoban da proceni sta je to krizna situacija, uvek se trazi da si pokusao da izbegnes svadju, napad a ne da uzvracas isto.

Pored toga sto ces kod sudije ako dodje policija, a doci ce cim neko pomene vatreno oruzje, oruzje ti se oduzima TRAJNO. Tako da pokusajte da izbegnete sve takve scene....

Cak i najbanalnija tuca negde ako si imalac oruzja i ucesnik si tuce...ode oruzje a kad ce i dal ce ponovo da ti daju dozvolu veliko je pitanje.
 
Sta sam ja istpreo sve, ne bi verovao, bas da ne bi sebe dovodio u glupu situaciju.

Samokontrola je mocan stvar kad je savladas. Treba proceniti dobro sta taj hoce, mozda hoce samo da te uplasi a plasi se i sam, potegnes oruzje, dodje murija , ode oruzje a taj nije ni hteo da te napadne.

Svakako da bi se branio, ali bih probao sve na raspolaganju da do incindenta ne dodje. I da vidis, uspeva.

P.S. pre par meseci kolegi lovcu ode puska, verovatno za sva vremena. Ne znam sta mu bi, inace miran covek, da "slavi" pucanjem u vazduh, za 10min je dosla murija, neko je zvao....
 
Poslednja izmena:
Prvo, tesko je doci do takve situacije. Ako ti neko provali u kucu, nemas vrmena da otkljucas pistolj i da ga napunis. Ako naslucujes napad, i ako si vec spremio oruzje, onda bi trebalo da odmah pozoves policiju i kazes im sve. Ako do napada u medjuvremenu dodje trebalo bi da upozoris napadaca da si naoruzan, pa ako on ide dalje, da probas da ga ranis, pa ako i to ne uspes, onda mu spucaj dva u grudi. Prvo sto ce ti reci tuzilac:"Kako ste vi mogli znati da je on imao namere da vas ubije?"

Po trenutnom zakonu, idealno je da te neko ubije, pa da ti ozivis i da ga ubijes. Tad je nedvosmisleno. Posto je to nemoguce, bar da te posteno rani. Inace, tesko ces se izvuci.

Druga stvar je sta ako vi u kuci imate oruzje, a dva krupna manijaka vam ispred kuce tuku zenu i dete...
-Znaci tuku - ne ubijaju ih.
-Ti treba da uzvratis istom merom, ali nisi Dzet Li.
-Stojis na vratima i gledas.
-Iz besa se goloruk zaletis i gurnes jednog od njih, a on nezgrapan glavom na panj i pogine...

Odustao si da stitis porodicu oruzjem za koje si se namucio da ga nabavis, jer zakon ne da.
Probao si goloruk, ali je slucaj hteo da i tad neko strada.

I sad si u zatvoru.

Mislim da je sve jasno, ali da li se mi i dalje drzimo teme. Koliko vidim ovo su pravni aspekti drzanja i upotrebe vatrenog oruzja.
 
Prvo, tesko je doci do takve situacije. Ako ti neko provali u kucu, nemas vrmena da otkljucas pistolj i da ga napunis. Ako naslucujes napad, i ako si vec spremio oruzje, onda bi trebalo da odmah pozoves policiju i kazes im sve. Ako do napada u medjuvremenu dodje trebalo bi da upozoris napadaca da si naoruzan, pa ako on ide dalje, da probas da ga ranis, pa ako i to ne uspes, onda mu spucaj dva u grudi. Prvo sto ce ti reci tuzilac:"Kako ste vi mogli znati da je on imao namere da vas ubije?"

Po trenutnom zakonu, idealno je da te neko ubije, pa da ti ozivis i da ga ubijes. Tad je nedvosmisleno. Posto je to nemoguce, bar da te posteno rani. Inace, tesko ces se izvuci.

Druga stvar je sta ako vi u kuci imate oruzje, a dva krupna manijaka vam ispred kuce tuku zenu i dete...
-Znaci tuku - ne ubijaju ih.
-Ti treba da uzvratis istom merom, ali nisi Dzet Li.
-Stojis na vratima i gledas.
-Iz besa se goloruk zaletis i gurnes jednog od njih, a on nezgrapan glavom na panj i pogine...

Odustao si da stitis porodicu oruzjem za koje si se namucio da ga nabavis, jer zakon ne da.
Probao si goloruk, ali je slucaj hteo da i tad neko strada.

I sad si u zatvoru.

Mislim da je sve jasno, ali da li se mi i dalje drzimo teme. Koliko vidim ovo su pravni aspekti drzanja i upotrebe vatrenog oruzja.

U tom sluchaju probash da se obrachunash goloruk pa ako naebesh nikom nishta.
Zapamtish face, uzmesh svoj lovachki karabin i naravno "lovachku municiju" (postoji razlog za to naravno), zauzmesh poziciju i chekash. Kao po obichaju, "napadachu se gubi svaki trag a chaure nikad nisu nadjene".
 
Ah da, zaboravih da dodam da se u tim situacijama koriste "hollow point" zrna.
Preporuchujem .308 Win , .30-06, .300 Win Mag, 7,62x54R.
Nikako poluautomatsko oruzje.

:rotf::super:

Ajd sad ozbiljno... A ako imam repliku oružja? Jel mogu nju da upotrebim da odvratim napad? Ne mogu ga povrediti, ubiti, bilo šta, a on ne vidi da na stranici piše REPLICA. :D
Ili paintball puška i dva u čelo ili u vrat. To boli kao đavo kad te pogode bez opreme. :D
 
Poslednja izmena:
u princiou se sve svodi na to sto Lovac na potezu kaze: po svaku cenu gledaj da izbegnes da upotrebih oruzje jer kada to uradis zivot ce ti se najverovatnije okrenuti naopacke, zatvor, neciji zivot na dusi, oduzimanje oruzja (mada je to tada najmanji problem) itd. Naravno, i to je bolje nego da ostanes bez zivota ili jos gore bez nekog svog...

E sad, kako proceniti da li ti je zivot ili zivot tvoje porodice ugrozen ili se sve moze zavrsiti samarcinom ili pricom? Nazalost to je prakticno nemoguce. Trebalo bi da smo svi eksperti u psihologiji i da smo hladni ko spricer i da smo po mogucstvu prosli hiljade takvih situacija pa da mozemo da procenimo u sekundi sta nam je ciniti.
 
da, ali ja ne bih oklevao da potegnem oruzje, i necu oklevati.
ukoliko vidim da nije naoruzan onda cu ga upozoriti par puta, a ukoliko jeste necim sto ne moze trenutacno upotrebiti (kao recimo noz, u poredjenju sa vatrenim ne moze se trenutacno upotrebiti) onda ga mogu upozoriti mada necu zute kartone deliti...
ukoliko jeste naoruzan necim opasnim, onda je to krizna situacija, to je velika opasnost i tu sve druge stvari postaju sporedne a zivot postaje prioritet. i ne interesuje me sto bih mozda zaglavio robiju, sigurno mi nije bolje da izgubim nekog ili sebe.
kod oruzja je kljucna stvar, ako ga drzis u ruci budi s njim pribran kolko je moguce i krajnje odlucan u onome sto radis.
 
da, ali ja ne bih oklevao da potegnem oruzje, i necu oklevati.
ukoliko vidim da nije naoruzan onda cu ga upozoriti par puta, a ukoliko jeste necim sto ne moze trenutacno upotrebiti (kao recimo noz, u poredjenju sa vatrenim ne moze se trenutacno upotrebiti) onda ga mogu upozoriti mada necu zute kartone deliti...
ukoliko jeste naoruzan necim opasnim, onda je to krizna situacija, to je velika opasnost i tu sve druge stvari postaju sporedne a zivot postaje prioritet. i ne interesuje me sto bih mozda zaglavio robiju, sigurno mi nije bolje da izgubim nekog ili sebe.
kod oruzja je kljucna stvar, ako ga drzis u ruci budi s njim pribran kolko je moguce i krajnje odlucan u onome sto radis.

Samo bih josh dodao to da u takvim situacijama odluchuje strah i borba za zivot a najmanje "zdrav razum".

Amin!
 

Back
Top