KORISCENJE ORUZJA U KRIZNIM SITUACIJAMA

P14 sam takodje imao prilike da probam, kao i originalni 1911. od 45-ica sam jos probao H&K USP. i CZ ne znam koji je bio model. au ala je taj pistolj dobar! kontra plasticnom talasu, ovaj je totalna gvozdjurija i tezak je kao tuc! e, ali USP me je iznenadio jer je iste tezine kao i glock ali je nekako veci i robusniji.
.500 S&W magnum je za samoodbranu...
 
ispraznis ga i pravo kod ortopeda... ali zato slona osasavi...
 

Prilozi

  • sw_163503_case.jpg
    sw_163503_case.jpg
    32,1 KB · Pregleda: 18
Za krizne situacije tipa "branim kucni prag", preporuchujem pumparicu bilo koje marke. Naravno 12-ticu. Ako imate mogucnosti da se dochepate 12/ 89mm Magnum, necete se razocharati. Ovaj patron (89mm) sadrzi 18 gugli 00 BUCK pa kom se ulazi, nek izvoli.

Dobra ideja, ja licno imam mossberg 500 sa kratkom cevi (18 1/2 inch) za 12/76. Ne znam odakle si ti ali ovde kod nas nema bas toliko raznovrsnosti u ponudi takve municije. ja imam klasicni OOBUCK i magnum slug patrone pa jal za kroz vrata jal kad udje nesrecnik...
 
imajte na umu da ukoliko dodje do borbe u malim prostorima, pumparica je dugacka i moze se relativno lako oduzeti.

Apsolutno ispravna konstatacija. Raspored mog stana je dosta pogodan za pumparicu a mogao bih da montiram i pistoljski rukohvat sto ce uz vec kratku cev poboljsati manevarske mogucnosti. Manje vise sve situacije kucne odbrane pocinju sa nekih 3 do 5 metara i s obzirom da se naoruzan covek instiktivno krece ka napadacu/vratima te situacije se resavaju u prvih nekoliko sekundi i nekoliko metaka a ako se ne resi onda se obicno menja postavka i ili se prelazi na prsa u prsa ili gadjanje iz zaklona sa relativno vece daljine (5 do 10 metara). Jos jedna mana pumparice ili sacmare uopste je rikoset. U zatvorenom prostoru sa dosta prepreka razlicitih konzistencija (drvo, metal, malter, beton...) i projektilima koji su manje vise balisticarska nocna mora moze doci do nezeljenog rikoseta. Posebno sa sitnijom sacmom i vecim posipom. Ja sam licno osetio rikoset od .38 special i trap sacme i ne bih voleo da mi se to desava po kuci gde su mi zena i dete. Zato biram ili PP to jest "tri u red" kako je vec zovu (9 kugli 8,5 mm) ili patronu sa nekom vrstom kugle. Najradije bih koristio, da kod nas mogu da nabavim, patronu 76mm sa tri kugle, jedna na drugoj.

Pored pumparice bih kao kucno odbrambeno oruzje koristio revolver .357 magnum. Relativno su jeftini (neki modeli naravno imaju zastrasujuce cena ali se mogu naci pristojne masine za normalne pare), laki su za odrzavanje, nema velikih rizika od zastoja (u zavisnosti od municije koju koristis naravno i stanja tvog revolvera) i mozes stvarno dosta da vezbas koristeci municiju 38 spec koja je pristupacnija po ceni i mnogo podnosljivija za ruku zbog manjeg trzaja.

Pozdrav
 
To je tachno ali ne znam bash ko bi imao mooda da uopshte pomisli da ti otme tako neshto? Malo je rizichno, zar ne?

pa naprimer narkoman. oni su cesti provalnici i on ako ne nadje pare za drogu nije mu ni problem sto ces ga mozda upucati. oni nemaju sta da izgube cesto i kada su pri svesti, a kamo li ako su malo pod uticajem. istina je da su male sanse da ti neko tek tako oduzme pusku, ali sanse ipak postoje i dovoljno je samo jednom da uspe to da uradi...

sto se tice rikosetiranja, to je poznata mana i u lovu kada pocne da se odbija od drveca. koliko znam te sacme su uglavnom (ili uvek?) olovo a to je dusu dalo za rikosetiranje.

zato sam ja za M57, to ne rikosetira vec prolazi kroz sve :lol:. a i ovako vizuelno taj pistolj ostavlja jak utisak na onoga koji ga gleda sa pogresne strane. sto se tice revolvera, bas su nas ucili da ako je samoodbrana u pitanju, nije pametno uzimati cev duzu od 4 inca - 10ak cm jer oni duzi, kao recimo 15cm, jeste da mnogo kulije izgledaju ali to je cevka koja se vec moze uhvatiti rukom. tetejac je isto podugacak i to mu je mana.
 
...mozes stvarno dosta da vezbas koristeci municiju 38 spec koja je pristupacnija po ceni i mnogo podnosljivija za ruku zbog manjeg trzaja...

0.38*25,4=9,6520 mm
.357*25,4=9,0678 mm

Može li malo pojašnjenje kako to da se sa pištoljem kalibra .357 vežba sa .38 municijom?!

pa naprimer narkoman. oni su cesti provalnici i on ako ne nadje pare za drogu nije mu ni problem sto ces ga mozda upucati. oni nemaju sta da izgube cesto i kada su pri svesti, a kamo li ako su malo pod uticajem. istina je da su male sanse da ti neko tek tako oduzme pusku, ali sanse ipak postoje i dovoljno je samo jednom da uspe to da uradi...

sto se tice rikosetiranja, to je poznata mana i u lovu kada pocne da se odbija od drveca. koliko znam te sacme su uglavnom (ili uvek?) olovo a to je dusu dalo za rikosetiranje.

zato sam ja za M57, to ne rikosetira vec prolazi kroz sve :lol:. a i ovako vizuelno taj pistolj ostavlja jak utisak na onoga koji ga gleda sa pogresne strane. sto se tice revolvera, bas su nas ucili da ako je samoodbrana u pitanju, nije pametno uzimati cev duzu od 4 inca - 10ak cm jer oni duzi, kao recimo 15cm, jeste da mnogo kulije izgledaju ali to je cevka koja se vec moze uhvatiti rukom. tetejac je isto podugacak i to mu je mana.

Narkoman ako je urađen, ne može imati reflexe kao ti pa da je u sebe turio, ne znam ti ni ja šta... Nemaju šta da izgube, al opet ti si taj koji može da izgleda kao neko ko je pobegai iz Vršca, Kovina, Laze Lazarevića...
Kako je to olovo dušu dalo za rikošet?! Da je tako u lovu bi se koristio FMJ, a ne HP. Olovo je jako mekan metal. Mislim, dijabole prve se ne bi pravile od olova...

Molim da mi se ovo objasni, možda nisam ja nešto dobro skontao.. Hvala.
 
pa olovo se odbija jer je dovoljno mekano da se ne zabije u nesto sto je tvrdo.
a sto se tice municije, te oznake nisu 100% racunski tacne, jer recimo metak 7,9mm, njegovo zrno zapravo ima 8mm i slicno...

Opet mi više logike ima da meko zrno(olovno) da se samo napravi pečurka(ili nešto ekvivalento slično), tj da se ne rikošetira... A da tvrdo zrno(FMJ) da se ono rikošetira, naravno, pod nekim uglom, ne mislim ni ja da će se FMJ zrno rikošetirati od zida ako se ispali pod uglom od 90°...
A za oznake, prihvatam, al opet: to nije tako malo, pogotovu za pištolj.

p.s. 8x57, je ustvari 7,9x57, ne kontra...;)
 
Opet mi više logike ima da meko zrno(olovno) da se samo napravi pečurka(ili nešto ekvivalento slično), tj da se ne rikošetira... A da tvrdo zrno(FMJ) da se ono rikošetira, naravno, pod nekim uglom, ne mislim ni ja da će se FMJ zrno rikošetirati od zida ako se ispali pod uglom od 90°...
A za oznake, prihvatam, al opet: to nije tako malo, pogotovu za pištolj.

p.s. 8x57, je ustvari 7,9x57, ne kontra...;)

pa obicno po oglasima ga pisu kao 8x57 (to ni ne postoji) a to je ustvari taj 7,9mm, ali ono sto sam ja rekao je da zrno tog 7,9mm zapravo postoji u dve verzije precnika zrna, jedna 8,08mm i 8,20mm. zbog cega je to tako zaista ne znam. 8x57 je mislim americka oznaka za to.
inace kalasnjikovski metak 7,62mm je zapravo 7,9mm u precniku, a tetejac koji je isto oznacen sa 7,62 je zapravo 7,8mm
ocigledno su to dozvoljena odstupanja, verovatno namerno da bi bolje zaptivalo u cevi prilikom opaljivanja i da bi olucenje bolje odradilo posao.
 
Za pucnjavu u zatvorenim prostorima narocito malim, tipa stanovi, sto krace oruzije, nikakve dugacke cevi. Za kucnu samodbranu revolveri sa cevi do 4 inca i municija sa supljim zrnom. To je stvar psihologije, nemorate da repetirate oruzije, spustate kocnici i tako dalje, samo vucete obaracu.
Nas zakon je vrlo restriktivan povodom upotrebe oruzije, ali uzmite u obzir da se iz zatvora izlazi a iz groba tesko.
 
Za pucnjavu u zatvorenim prostorima narocito malim, tipa stanovi, sto krace oruzije, nikakve dugacke cevi. Za kucnu samodbranu revolveri sa cevi do 4 inca i municija sa supljim zrnom. To je stvar psihologije, nemorate da repetirate oruzije, spustate kocnici i tako dalje, samo vucete obaracu.
Nas zakon je vrlo restriktivan povodom upotrebe oruzije, ali uzmite u obzir da se iz zatvora izlazi a iz groba tesko.

upravo na to sam i mislio. zakon je morao biti ovakav da bi se minimalizovala zloupotreba i pogresno tumacenje, i mi dobri ljudi imamo veliki izgled da platimo tu cenu ako se nesto desi, ali onda ide ta recenica koju si rekao.

municija sa supljim zrnom,
jel to postoji u asortimanu pistoljske municije u prodaji??
koliko ja znam to je lovacka municija za karabine, a ne znam da li se za pistolje to moze nabavljati.
 
zbog cega je ova tema prebacena u avijaciju i vojsku? sa njima nema apsolutno nikakve veze vec ima vise sa lovom. naprimer u lovu vas napadne divlja svinja, to je krizna situacija. ovaj forum i nema poseban podforum rezervisan za oruzje, a na lovu i ribolovu se cesto raspravlja o ostalim stvarima vezanim za oruzje, pa mislim da nije u redu sto je ova (jedna od bitnijih od svih vezanih za oruzje) pomerena odande.
 
pa naprimer narkoman. oni su cesti provalnici i on ako ne nadje pare za drogu nije mu ni problem sto ces ga mozda upucati. oni nemaju sta da izgube cesto i kada su pri svesti, a kamo li ako su malo pod uticajem. istina je da su male sanse da ti neko tek tako oduzme pusku, ali sanse ipak postoje i dovoljno je samo jednom da uspe to da uradi...

sto se tice rikosetiranja, to je poznata mana i u lovu kada pocne da se odbija od drveca. koliko znam te sacme su uglavnom (ili uvek?) olovo a to je dusu dalo za rikosetiranje.zato sam ja za M57, to ne rikosetira vec prolazi kroz sve :lol:. a i ovako vizuelno taj pistolj ostavlja jak utisak na onoga koji ga gleda sa pogresne strane. sto se tice revolvera, bas su nas ucili da ako je samoodbrana u pitanju, nije pametno uzimati cev duzu od 4 inca - 10ak cm jer oni duzi, kao recimo 15cm, jeste da mnogo kulije izgledaju ali to je cevka koja se vec moze uhvatiti rukom. tetejac je isto podugacak i to mu je mana.



Mislim da je u pitanju greshka. Olovo ne rikoshetira bash toliko. Pre ce da ti rikoshetira FMJ zrno. Olovni projektil ako i rikoshetira nece sigurno imati toliku brzinu kao FMJ.

Tetejac jeste malo duzi ali ne toliko da bi trebao da se bojish da ce neko da ti ga otme iz ruke. Bolji je od bilo koje devetke jer probija pancir.
 
definicija najboljeg oruzja je: ono sa kojim si ti najuvezbaniji i koje te nece izneveriti u datom trenutku. da li je to pumparica ili tt ili revolver, nije bitno, bitno je da ti sa njim mozes da zavrsis posao.
sto se rikoseta tice, ja sam popio rikoset od 38-ice, ispaljene iz Smith&Wesson 686 koji je inace 357 magnum. za razliku od 357, 38 je olovno zrno i usporilo se dovoljno dok je stiglo do mene da i nije napravilo nista vise od modrice i nagnjecenog rebra. sta bi bilo da smo koristili 357 FMJ municiju? ne zelim da znam...
@ lovac na potezu:
zabluda je da TT busi pancir a uostalom koji ce to napadac na tvoju kucu da nosi pancir?? inace, ja ne volim tt jer je mnogo probojan sto znaci vise rizika za sve iza tvoje mete. takodje cuo sam za slucajeve gde nepadac nije zaustavljen ni posle 4, 5 pogodaka nego nastavlja dalje sa napadom i padne tek posle nekoliko metara. u stanu je to malo zeznuto jer se sve desava na par metara i najbitnije u tom slucaju je da napadac padne od prvog pogotka. zato bih ja licno odustao od tt za odbranu.

Inace, jel ima neko tt ovde a da je iz Beograda?
 
Postoji municija sa supljim zrnima za skoro sve pistoljsko revolverske kalibre, cak talijani prave i takvu municiju za TT.

E to je dobra investicija ako ti treba zaustavna moc. Suplje zrno u na primer 45ACP, 40S&W ili cak 9mm ili pak 357 magnum ako si za revolver cini jako dobru prepreku za napadaca na tebe i tvoju porodicu. Jedini problem je sto se kad nas ne moze nabaviti tako lako. Nisam siguran da iko prodaje (legalno) takvu vrstu municije za pistolje i revolvere. Jedino sto sam video je da PPU 44 magnum pravi iskljucivo sa zrnima supljeg vrha. Ne znam zasto ali kada bih morao da pogadjam, verovatno zato sto je 44mag na zapadu zamisljen kao metak za lov a sa time i ide upotreba supljih zrna. Doduse kod nas nije dozvoljen lov kratkim cevima (pa sve i da su u kalibru 7,9) tako da se bojim da je ovo jedna od nelogicnosti u svetu oruzja i municije kod nas.
 

Back
Top