Malterisanje

rosarium_7

Zainteresovan član
Poruka
385
Ovih dana renoviramo kupatilo. Posto je zid veoma trosan, moramo prvo da istemujemo (jel se tako kaze? ) zid do opeka prije postavljanja plocica i da iznova malterisemo. Kao u svim ostalim aspektima zivota, i ovom slucaju dobijamo kontradiktorne savjete: jedni majstori kazu da je masinski malter bolji od onog koji se pravi od cementa i greze, drugi tvrde da to nije tacno i da ce sa masinskog maltera plocice otpasti posle par godina. Ima li neko da pomogne u rjesavanju dileme?
 
A od čega se pravi mašinski malter? U ovaj običan idu cement, kreć, pesak i voda. Neznam tačno u kojoj razmeri ali dobar majstor zna šta da se poveća a šta da se smanji da bi malter bio OK.
 
Masinski se, navodno, sastoji od svega onoga od cega se pravi obican malter, pa se onda zabrka sa vodom. Zasto je onda, po nekima, gori od njega, ne bih znala. Cujem da se za nove zgrade koje se grade u PG koristi uglavnom taj masinski.

Vidim da je nastala opsta pomama u odgovaranju na ovu intrigantnu temu....:whistling:
 
Masinski se, navodno, sastoji od svega onoga od cega se pravi obican malter, pa se onda zabrka sa vodom. Zasto je onda, po nekima, gori od njega, ne bih znala. Cujem da se za nove zgrade koje se grade u PG koristi uglavnom taj masinski.

Vidim da je nastala opsta pomama u odgovaranju na ovu intrigantnu temu....:whistling:

Kada se zidaju zgrade, treba mnogo maltera odjednom, ko bi to ručno (u maloj mešalici) napravio toliko. A za jedno kupatilo, dovoljna je obična mešalica. Pošto nećete sami malterisati, kada najmite majstora, najmite i mešalicu, ili majstora koji ima mešalicu, ostalo je njegova stvar. I pitajte ga koliko čega da nabavite od materijala, kad budete znali da mu kažete koja je kvadratura zidova, ili, još bolje, kad on pogleda kupatilo. Da ne zaboravim, uz majstora ide i jedan pomoćnik da radi na mešalici dok majstor malteriše, obično je i to stvar majstora koga će dovesti sa sobom.
 
Majstori obično dovedu dah alkohola sa sobom :(. I obicno se gađaju sa ciframa, ej ovdje ti ima 15 kvadrata ko jedan, pa kad pocnete da racunate, ispostavi se da ima 10, ili zid ti je debeo 5 santi, a kad stavis metar, oni splasnu na dva i po. Jel vam puno 60 eura? Jeste! Ajde onda, moze li 30?
Pa, koliko nam treba materijala, majstore? Paaaa, sto znam, ne znam,.....hmmmm.....ako znaaaaam, a ne znam, ne treba tu mnogo, tu jedno 10 kolica greze, sta znam, ima ovih rupa da se popune, uzmi 15 kolica, ili ajde 10, .....mmmmmmmm, tja, uzmi ipak 15 i dzak cementa, ne, dva dzaka,.... jedan, ili bolje dva, sigurno ce ti otici dva.....i gipsa uzmi, sta znam koliko, onako, da bude, da ne fali.....i tako sve dok ne.....:dash:

A naci dobrog majstora u PG je nemoguca misija. Svi su zauzeti do 2009.

Uglavnom, raspitali smo se i dosli do zakljucka da je masinski malter ok, ali ne i za keramiku, ispod plocica treba staviti onaj "tradicionalni". Masinski izgleda ima vise kreca, pa se zbog toga i vise kruni.
 
I onako ne možete sami malterisati.
Svi pravi majstori su trenutno već "rasprodati" jer je gra]evinska sezona u jeku, pa možete angažovati samo nekog priučenog, koji samo kaže da je majstor, a kvalitet je pod velikim znakom pitanja. Već sam nekom na forumu rekla da je najbolje ode na prvu građevinu (tu se i vidi kako ko radi) i dogovori se sa majstorom da dođe kad bude imao neki "prazan hod". Jer je ovo za njih sitan posao, pa neće ni da ga prihvataju kad imaju da rade celu zgradu ili kuću.

Mašinski malter se raslikuje samo po tome što se pravi veća količina, "mašinom", a količina kreča u malteru zavisi od namene i znanja onoga ko određuje kakav će se malter praviti.

Sada je teško naći pravog majstora i van tzv. građevinske sezone, jer ove nove zgrade se zidaju po novoj tehnologiji, pa za njih skoro i nema više mrtve sezone.

Kvadraturu možete i sami izračunati, pa pomnožiti sa željenom debljinom maltera, i tako dobiti zapreminu - pesak se inače meri po zapremini. Znači, samo treba da vam kaže odnos sastojaka, pa ćete i sami znati koliko vam materijala treba. Nemojte kupiti baš "knap", za svaki slučaj, jer ima raznih nepredviđenih situacija u građevinskim radovima.
 
Poslednja izmena:
a kad sve iskubiciras
treba da znas da je ( bar kod betona) 1 m3 sljunka puni rupu od 0.7m3

inace , malterisanje kupatila je tako mala stavka, da je u principu smesna, tu ide jedna ruka na grubo, eventualno spric pre toga
ne treba finish

jedan dan posla
 

Back
Top