Sokolarstvo u Srbiji

Zato sto lovi ptica i to koja ptica, vrh!
Ne covek....

P.S. bilo bi lepo da kolega koji je temu zapoceo napise malo vise o tome, da se upoznamo.
odakle mi takva ptica? kako da je cuvam itd..
Videh slike na sajtu, to su sve zasticene vrste ptica koje ne smem da drzim kod kuce..
 
Zato sto lovi ptica i to koja ptica, vrh!
Ne covek....

Pa zar nije takav slučaj i u lovu na pernatu divljač. Pas nadje , markira a čovek je tu samo da povuče kažiprst... , jamarstvo takodje... , lov na divlje svinje sačekuša svuda su lovci životinje a čovek je prisutan da završi posao.
U sokolarstvu u toku dana ulov je jedan što nemože doći do izlovljavanja i masovnog ubijanja.Nemože ni svako da bude sokolar ( treba znati sa pticom oko dresure, čuvanja a kao prvo pripitomljavanja) dok lovac može biti svako ko ima pušku i svakako plati dozvolu... Neznam , moje mišljenje je takvo , voleo bih da čujem i ostale ...
 
Poslednja izmena:
U pravu si,
sve sto si pobrojao vec sam vise puta napisao da nisu moji omiljeni nacini lova...jamarenje nisam ni pominjao, oduvek su mi se gadili lovci s krvavim budakom. pse za lov nemam nisam ni imao nikad a o pogonu i sacekusi za DS sam takodje rekao sta mislim.

Ovo sa pticama je vrlo interesantno ali nisam imao iskustva sa tim.Jako malo znam o tome.
Gajio sam male grabljivice koje su ispale iz gnezda u koje ih nije bilo moguce vratiti ali su sve pustane nazad kad odrastu u podrucja gde su i nadjene.
Izuzetne su , ali zaista izuzetne!!!
 
U Srbiji je sokolarstvo u začetku, to jest u obnovi. Jer je posle drugog svetskog rata zabranjeno. Sada ima dosta ljudi koji takoreći spasavaju jastrebove i sokolove od golubara, jer ih oni hvataju i uništavaju. Sokolarstvo nije lak sport, ima dosta rada, nije samo tek nabavio sam pticu i ona će loviti, već je to mnogo truda oko ptice, i razvijane prijateljskog odnosa između ptice i čoveka.
 
U Srbiji je sokolarstvo u začetku, to jest u obnovi. Jer je posle drugog svetskog rata zabranjeno. Sada ima dosta ljudi koji takoreći spasavaju jastrebove i sokolove od golubara, jer ih oni hvataju i uništavaju. Sokolarstvo nije lak sport, ima dosta rada, nije samo tek nabavio sam pticu i ona će loviti, već je to mnogo truda oko ptice, i razvijane prijateljskog odnosa između ptice i čoveka.

E, upravo to....
gajeci ih, primetio sam koliko su pametne i koliko se vezuju za coveka.
Svaka je vrlo brzo naucila da doleti na ponudjenu ruku...gotovo istog momenta kad su kao naucile da lete. Primetio sam i znakove paznje i mazenja, valjda bi se tako "mazili" sa roditeljima da ih imaju...hranjenje posebna prica...
Istovremeno, trenutak pustanja na slobodu je bio kao da nikad nisu bile sa covekom.
Nisam imao rukavicu koju vidim na sajtu...:)
ne pitaj kakve su mi ruke bile, nije namerno ali imaju jako ostre kandze.:D

Neko vreme su me prepoznavale kad odem i desasvalo se i da slete , kao dok su bili kod mene.
I da ne duzim, zaista su izuzetne samo sto to ponasanje i uspostavljanje prijateljstva kad potpuno odrastu ... nikad nisam doziveo sa njima. Malo mi je i zao jer sam ih imao.

P.S. znam da ih golubari tamane...ali to je njihov prirodni plen, love i grivase a i ove divlje, oni ne znaju da je to neciji golub i mislim da to nije u redu!
 
U Srbiji je sokolarstvo u začetku, to jest u obnovi. Jer je posle drugog svetskog rata zabranjeno. Sada ima dosta ljudi koji takoreći spasavaju jastrebove i sokolove od golubara, jer ih oni hvataju i uništavaju. Sokolarstvo nije lak sport, ima dosta rada, nije samo tek nabavio sam pticu i ona će loviti, već je to mnogo truda oko ptice, i razvijane prijateljskog odnosa između ptice i čoveka.

Kako se postaje sokolar? Gde se mogu dobiti informacije o ovom sportu
 
Da bi neko postao sokolar, potrebno je oko godinu dana. On dobija mentora, već registovanog sokolara, koji prati njegov rad i podučava ga sokolarstvu. Na kraju postoji ispit gde se polaže pred stučnom komisijom o sokolarstvu i pticama grabljivicama.
 
Da bi neko postao sokolar, potrebno je oko godinu dana. On dobija mentora, već registovanog sokolara, koji prati njegov rad i podučava ga sokolarstvu. Na kraju postoji ispit gde se polaže pred stučnom komisijom o sokolarstvu i pticama grabljivicama.

A gde sokolari mogu da love sa svojim pticama?Da li postoje neka lovista u blizini Beograda?
Takodje me i zanima koliko cesto je potrebno loviti sa sokolom zbog same ptice.Voleo bih da pocnem da se bavim ovim sportom medjutim radim i imao bih vremena za lov samo preko vikenda.Da li je to dovoljno za pticu
 
Ускоро ће бити постављен сајт о соколарству у Србији. па се надам да ће те наћи све одговоре о соколарству. А за сада можете да погледате на блогу


opomena zbog reklamiranja !!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Соколови се крећу око 1000 евра код нас. Има одгајивачница соколова у Сенти ....

slusaj sokolare, rekalmiranje na forumu je kaznjivo banovanjem, a ja sam tu da te upozorim. Ako zelis da pricas o ovome pricaj, nema reklamiranja ni odgaivacnica ni prodavnica ni sajtova ni foruma nicega, u ostalom procitaj uputstvo za koriscenje foruma !!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Мени није циљ да рекламирам друге сајтове, већ ми је циљ да соколарство у Србији заживи. Јер је то један веома леп хоби или уметност, може да се назове како хоћете.
И не разумем ако нађете неки леп сајт и користан о нечему зашто то не би поделили са другима.

:dontunderstand: :dontunderstand: :dontunderstand: :dontunderstand: :dontunderstand:
 
Мени није циљ да рекламирам друге сајтове, већ ми је циљ да соколарство у Србији заживи. Јер је то један веома леп хоби или уметност, може да се назове како хоћете.
И не разумем ако нађете неки леп сајт и користан о нечему зашто то не би поделили са другима.

:dontunderstand: :dontunderstand: :dontunderstand: :dontunderstand: :dontunderstand:
zato sto je to tajni sport nas nekolicine odabranih ,...
i nije svako za to.nemoj se više eksponirati...
 
zato sto je to tajni sport nas nekolicine odabranih ,...
i nije svako za to.nemoj se više eksponirati...

Ne mogu da verujem da neko moze da napise ovako nesto, koji ste vi to, nekolicina , "sportista"-odabranih???
Nije svako za to ....:eek::eek::eek:
(svakako da nije, oni koji su pokazali interesovanje, postavili su pitanja na koja nema nikakvog odgovora, osim sibanja linkova za reklamiranje prodaje sokolarske opreme):dontunderstand:
Nemoj se vise eksponirati!!!!:eek::eek::eek:
:thumbdown::thumbdown::thumbdown:
 
Ne mogu da verujem da neko moze da napise ovako nesto, koji ste vi to, nekolicina , "sportista"-odabranih???
Nije svako za to ....:eek::eek::eek:
(svakako da nije, oni koji su pokazali interesovanje, postavili su pitanja na koja nema nikakvog odgovora, osim sibanja linkova za reklamiranje prodaje sokolarske opreme):dontunderstand:
Nemoj se vise eksponirati!!!!:eek::eek::eek:
:thumbdown::thumbdown::thumbdown:

slušaj slepče ne mogu da ti objašnjavam to nije sport ,i to nije pas ,zahteva potpuno odricanje,jake finansije,i mozda 5% ljudi moze da izdrzi takav tempo.
Nemoj se vise eksponirati!!!!:eek::eek:: -murija ,komsije ,"zeleni ",...svi te jure...
 
S tobom kolega Kizo, nesto nije u redu.......
preispitaj se malo sta ti fali i od kojih kompleksa patis....
sem toga, sokolar je poceo temu a ne ti, pa ako nemas nista pametno da kazes na temu sokolarenja bolje je da cutis, da ne lupetas i ne vredjas... (tata ti slepac)!!!

p.s.ne znam sta bi ti meni mogao da objasnjavas, zaista si "veliku mudrost" odvalio....soko nije pas i soko jeste ili nije sport???
 
S tobom kolega Kizo, nesto nije u redu.......
preispitaj se malo sta ti fali i od kojih kompleksa patis....
sem toga, sokolar je poceo temu a ne ti, pa ako nemas nista pametno da kazes na temu sokolarenja bolje je da cutis, da ne lupetas i ne vredjas... (tata ti slepac)!!!

p.s.ne znam sta bi ti meni mogao da objasnjavas, zaista si "veliku mudrost" odvalio....soko nije pas i soko jeste ili nije sport???

moj post ovde uopste nije bio upucen tebi , i ne znam zasto si se osetio povredjenim i prozvanim.
trebalo bi ti biti jasno ,cim se on toliko reklamira....
 

Back
Top