Sokolarstvo u Srbiji

Pa pokupio si moj post i zapoceo svoje sa "slusaj slepche" itd....
On je poceo temu samo steta sto ne ume da pise o njoj, u srbiji je konacno o sokolarstvu pocelo da se govori a da to nije odmah sumnja na kriminalna dela po prirodi , nezokonito drzanje i hvatanje grabiljivica itd,,, znas vec....
 
slušaj slepče ne mogu da ti objašnjavam to nije sport ,i to nije pas ,zahteva potpuno odricanje,jake finansije,i mozda 5% ljudi moze da izdrzi takav tempo.
Stvarno nerazumem , kakve veze ima pas - ptica, kakvo potpuno odricanje - čega , šta.Jake finansije - pa ona ( čitaj ptica) jede manje od psa ( bezveze). Kakav tempo ? zaista nerazumem takve komentare.
 
Тачно је да соколарство још није законски регулисано. Али птица не мора да се узима из природе
већ може да се купи. Ја сам противник уништавања грабљивица.
А соколарство није за одабране већ за све љубитеље птица грабљивица.
 
Tako je...potpuno tacno, ptica i ne sme da se uzima iz prirode...koliko znam postoje, 'ajde da ih nazovem odgajivacnice i mogu da se kupe.
I ja sam protivnik bilo kakvog unistavanja grablijivica u prirodi!

Sokolarstvom se ne bavim, ali mi jako privlacno zvuci i voleo bih da znam vise o tome.

pozdrav sokolaru
 
Valjda se ode sve razume . Diskusija je medju ljudima koji vole ptice grabljivice, a nije priča o njihivom istrebljivanju, hvatanju, ...Možda neko i medju nama čuva ovakvu pticu, ali to neznači da je otudjio ili zlostavio, jer ova ptica je vrlo nepoželjan gost kod golubara ili što nije redje i plen nesavesnih lovaca, PONAVLJAM NESAVESNIH LOVACA.
 
Тачно је да соколарство још није законски регулисано. Али птица не мора да се узима из природе
већ може да се купи. Ја сам противник уништавања грабљивица.
А соколарство није за одабране већ за све љубитеље птица грабљивица.

Imaju li sokolari neke skupove, izlozbe ili bilo kakva okupljanja na koja moze da se dodje?
 
Ima kod nas udruzenje sokolara. Jedno vreme su pisali o sokolarstvu u lovckim novinama.
Pocev od istorije do danas.
Bio je jedan tekst i o vestackom oplodjivanju sokolova koji se drze domestifikovani. Jaja se stavljaju u inkubator a ptici odgajaju vestacki. Tako moze desetak mladih da se izlegne za godinu dana i neki od tih ptica da se vrate u prirodu.
Inace ko hoce time da se bavi sokolarstvom mora svaki dan da provodi odredjeno vreme u blizini ptice i da je povremeno trenira.
Ptica koja se drzi mora da ima pismeni dokaz da je izlezena u zarobljenistvu, nisam siguran ko to izdaje.
Od ptica koje se obicno gaje su sivi soko, severni soko, bastard ta dva, jastreb, crveni misar, suri orao, velika sova usara,..itd.
 
Kod nas je ugrožena i retka vrsta. Latinski naziv sove je Bubo Bubo . U nekim evropskim zemljama se drži u zarobljeništvu vekovima pa tamo nije teško nabaviti domestifikovanu pticu koja nije uzeta iz prirode, koriste je za ukras i sokolarenje. Koliko sam čuo ima više jedinki u zarobljeništvu nego u samoj prirodi.
Ima "uši" kao česta sova utina (mala usara-asio otus) samo što je nekoliko puta krupnija od nje i ima mnogo prodornije hukanje skoje liči na rikanje bika.
Pošto sve sove ugrožava nedostatak mesta za gnežđenje kao što su duplje drveta, tavani kuća, itd.postavljaju se kućice od drveta koje im nadohnađuju to. U nekim zemljama kao što su Švetska, Norveška, itd. postoji duga tradicija postavljanja tih kućica a i kod nas ima entuzijasta iz prirodnjačkih društava koji to rade na primer u Čačku, Subotici, Vršcu...
Na sličan način se obezbeđuje i mesto za gnežđenje drugimj vrstama ptica grabljivica.
Ukucaj na google-u Bubo Bubo ili Eurasian Eagle Owl , da vidis i pročitaš više, snimke pogledaj na youtube-u.
 
Ne, nisi me razumeo, znam sta je i ko je Bubo bubo,ovde je narod zove i buljina, znam da je retka u ugrozena itd..
ali nisam cuo da je koriste za "sokolarenje" i kako se uopste ta vrsta ptice nauci da se vrati?
Obaska sto sasvim drugacije lovi od sokola u drugacije vreme je aktivna itd...na taj deo price sam mislio.

pozdrav Boki
 
Velicine je skoro kao suri orao a vidi i po danu jedino sto je noc njeno pravo vreme za lov. Nije tako ves letac kao dnevne grabljivice ali je let sove mnogo tisi pa moze neprimetno da jedri.
Oci su smestene napred da bi mogle da upijaju sto vise svetlosti kada je mala vidljivost ali je zato vidno polje malo pa moze glavu da okrece za 180 stepeni da bi videla sa strana i iza sebe.
Na youtube-u sam gledao par snimaka kako slece po danu na rukavicu sokolara i uzima iz njegove ruke hranu. Izdresirana isto kao soko ili orao. Nema snimka lova sa velikom usarom ali sam cuo da se koriste za to.
Nocu je pravi majstor svog zanata lovi miseve, vrane, svrake, zeceve, manje i vece ptice, pa kako kaze jedan moj prijatelj-strucnjak, moze da savlada od sale i jastreba.
Pre se koristila kao mamac za unistavanje "stetocina" jer je preko dana napadaju svrake, vrane, i druge grabljivice. Posebno ako je mlada velika usara.
Ima jedna prica o tome u knjizi "Price iz lovacke torbe" od Ruda Morica ako mozes da nadjes u biblioteci ili negde procitaj zanimljiva je.
Na google-u na stranicam na srpskom jeziku kada se ukuca sokolarstvo izlazi dosta sajtova i vredi pogledati jer ima dosta o udruzenjima sokolara, pticama itd
 
Evo da prokomentarisem ovo u vezi sokolarenja sto je rekao Kizo :

"to nije sport ,i to nije pas ,zahteva potpuno odricanje,jake finansije,i mozda 5% ljudi moze da izdrzi takav tempo.
Stvarno nerazumem , kakve veze ima pas - ptica, kakvo potpuno odricanje - čega , šta.Jake finansije - pa ona ( čitaj ptica) jede manje od psa ( bezveze). Kakav tempo ? zaista nerazumem takve komentare. "

Ptice grabljivice ne prihvataju na isti nacin coveka kao pas. One u coveku vide nekog ko je odlican izvor hrane i znaju da ce skoro uvek dobiti parce mesa kada slete na ruku (rukavicu) i da ih to nece zivotno ugroziti.
Da bi se ostvario kontakt mora da se provodi sa pticom svaki dan bar pola sata da se ptica uveri da je bezbedna, sokolari pocinju sa hranjenjem sokola jos kada je pile.
Mora da ima dovoljno prostora za treniranje krila, nikako ne sme da bude zatvorena grabljivica u malom kavezu kao kanarinac :) U pocetku najbolje resenje je avijarijum-ogradjen i pokriven prostor zicom u kome moze da mase krilima i po mogucnost da leti, kao velika volijera srazmerna velicini ptice npr.4x4x3 metra i vise. Kasnije moze da se veze za vezu na nozi pomocu kanapa dugog 5-10m i tako boravi na otvorenom. U oba slucaja mora da ima granu za stajanje na bar pola metra od zemlje.

Hrani se svezim sirovim mesom i zivom hranom koju sama lovi. Jastreb je poseban jer ne jede lesine vec iskljucivo zivi plen ( pilici, golubovi, zecevi, vrane, svrake, pacovi, ..). Ne jede svaki dan, na primer jastreb moze i dve nedelje bez hrane ali da bi odrzavao kondiciju za lov treba imati svezu hranu svaki dan. Vodu retko piju jer je dobijaju u sirovom mesu i takvu koriste. ima o ovome puno...
Pozdrav Kizo ako se secas diskutovali smo o ovoj temi pre nekoliko godina.
 
Pa upravo to sto i sam pises, sova je majstor svog "zanata", vrhunski lovac ali nocu, danju spava.
Zato mislim da nije pogodna za sokolarenje i da je tesko nauciti je da se vrati...pitanje je koliko je otislo pre te koju si video na YouTubu da slece na ruku.
Pre mislim da je izveo da provetri krila i da leti...tuzan je to zivot za nju i da je to tad snimljeno, a nagon da lovi samo nocu ne moze da se promeni tako lako i jednostavno.

Dalje, nisam ubedjen u to da jastreb moze bez hrane 2 nedelje? Metabolizam ptica je jako brz.
Odakle ti taj podatak?
Posebno da ne piju vodu??? Piju bre, gledao svojim ocima...svakodnevno.
 
Velika usara lovi u sumrak isto kao i nocu. Zecevi izlaze iz loga pred mrak pa mislim da bi mogla tada da da ih lovi i sa ruke. Moze da dozivi starost od 60 godina u zarobljenistu pa joj verovatno to ne smeta s tim da je u zarobljenistvu i izlezena.

Cuo sam od strucnjaka da orlovi ne piju vodu jer svu tecnost dobijaju iz plena. Gledao si pticu grabljivicu koja pije vodu u zarobljenistvu ili u prirodi?

Nasao sam podatak u jednom ranijem broju Lovackih novina da jastreb zimi kada ne moze da nadje plen moze da gladuje i dve nedelje. Desava se i da jedan jastreb pojede drugog.

Inace sokolove, orlove i jastrebove koje su koristili srednjevekovni vladari obucavali su sokolari. Oni su bili oslobodjeni poreza jer pored toga nisu imali dovoljno vremena za poljoprivredne radove. Ima podatak da su neki nasi manastiri postedjeni rusenja i paljenja od strane turaka jer su redovno davali danak u obucenim sokolovima.
Tada je bilo vise suma i vise divljaci a stocarstvo nije bilo kao danas razvijeno pa je lov predstavljao jedan od glavnih izvora sveze hrane-nisu imali ni frizider

Ptica grabljivica nikada nece kao pas veselo da mase repom ili da bude verna, kada se nosi mora da ima kapicu preko ociju da ne bi odletela ili napala prvu priliku koja se krece. U njenoj blizini ne bi trebali da se prave nagli pokreti jer sigurno ima brze reflekse od coveka i dozivece to kao napad ili priliku za trening. Nije ni malo prijatno jer sam osetio na svojoj kozi, bar deset dana me je bolela ruka od stiska i uboda.
 
Da Boki, video sam grabljivice u prirodi da piju vodu i to ne jednom, puno puta...slecu na potoke, jezera, razne vode...slecu i bas piju. Gledao sam dvogledom,. Ako bude srece junacke, nadam se da cu uspeti i da uslikam, posto smisljam neke "taktike" , pa da vidis i ti a i tim strucnjacima da kazes da ptice grabljivice piju vodu i da jako vole vodu. I za kupanje. Zagaze u plicak pa raspali krilima po vodi...bas se kupaju, takodje gledao , bavim se pticama, volim ptice , uspeo sam da nadjem omiljena mesta za sletanje itd...
Ali nemam tako dobar objektiv za slikanje tako daleko, moras biti malo sakriven, zbunje itd.. nece da sleti ako vidi bilo sta dole sto joj se ne uklapa u ambijent. A sve vide, ko soko, sto bi rekli!

Tako je, velika usara a i ostale sove love i sumrak i nocu , u sumrak tesko mozes da je pratis bar pogledom, prilikom leta zauzima takav polozaj tela da lici na liniju, znaci ne smes je izgubiti iz vida, potom veoma je mala verovatnoca da ce se vratiti na ruku.
I to je to, bitno sto ih odvaja od sokola...dnevnih lovaca.
Ne sumnjam da je neko probao da ih dresira i odgaja od pileta, ali isto tako ne verujem ni da je uspeo da je koristi za lov,, moze je drzati u kavezu ali izvesti u lov , to vec ne...a to mi je malo bez veze.
Radije bih se drzao grabljivica, dnevnih lovaca.

I budi siguran, da ako jastreb ne bi jeo, 2 nedelje, da bi bio mrtav jastreb, s obzirom na brzinu metabolizma kod ptica..jer on ne sarzira masne naslage za seobu kao sto to cine neke druge ptice ali se opet dohranjuju usput. Ne znam da li ti je poznato ali i grabljivice u prirodi, ostavljaju ulov za kasnije, prave "stek"...pa kad ne moze da ulovi ode do steka i jede.

Jel ti to imas neku pticu?
 
Poslednja izmena:
Koliko sam video velikoj usari ne smeta svetlo tako da i dalje mislim da moze da lovi sa ruke i da bi se vratila, zavisi samo ko je obucava.

Strucnjak mi je rekao da grabljivice retko piju vodu i da se uglavnom samo kupaju u vodi bas kao sto si opisao. Posmatram i ja ptice ali nikada nisam imao prilike da vidim kako to izgleda. Koji dvogled koristis? Ja imam Optisan 8x40, nije nesto posebno i napravljen je u Kini ali sam zadovoljan jer je jasna slika, siroko vidno polje, dobro izostrava i na kratkim rastojanjima, nije mnogo tezak oko pola kilograma, slabije upija svetlost u sumrak.

Proslog proleca jedan misar je nadjen jer nije mogao da poleti. Bio je nekoliko dana kod mene na oporavku. Kada sam jednom uzimao cinijicu za vodu, koju je predhodno prolio, hteo sam sto brze to da uradim ali me je njegova kandza preduhitrila i scepao me je za prst. Poprilicno duboko je zario kandje. Morao sam prvo da mu bacim krpu da drugom kandjom uhvati nju pa onda mu malo risirio kandzu i izvukao nekako prst. Na pocetku je jeo a kasnije prestao i uginuo. Kazu da je najverovatnije pojeo otrovanog misa jer se otrov najcesce stavlja u to doba godine pa se tako i on otrovao.

Nisam uspeo da nadjem ono za jastreba da moze bez hrane 14 dana. Pronasao sam to sto kazes da nema ni grama sala na njemu. Ima neki podatak za sove koje je napisao Mr Boris Garovnikov u "Lovackim novinama" 1999.:

Koliko koja vrsta zivotinja moze da izdrzi bez hrane, znacajan je podatak kada pojedine vrste dospevaju u nepovoljne uslove. Istrazivanja na sovama su pokazala da sumska sova (Strix aluco) moze da gladuje bez ikakvih posledica 6 dana i 14 sati, kukuvija (Tyto alba) 5 dana, a sova utina (Asio otus) cetiri i po dana.
 
Koliko sam video velikoj usari ne smeta svetlo tako da i dalje mislim da moze da lovi sa ruke i da bi se vratila, zavisi samo ko je obucava.

Strucnjak mi je rekao da grabljivice retko piju vodu i da se uglavnom samo kupaju u vodi bas kao sto si opisao. Posmatram i ja ptice ali nikada nisam imao prilike da vidim kako to izgleda. Koji dvogled koristis? Ja imam Optisan 8x40, nije nesto posebno i napravljen je u Kini ali sam zadovoljan jer je jasna slika, siroko vidno polje, dobro izostrava i na kratkim rastojanjima, nije mnogo tezak oko pola kilograma, slabije upija svetlost u sumrak.

Proslog proleca jedan misar je nadjen jer nije mogao da poleti. Bio je nekoliko dana kod mene na oporavku. Kada sam jednom uzimao cinijicu za vodu, koju je predhodno prolio, hteo sam sto brze to da uradim ali me je njegova kandza preduhitrila i scepao me je za prst. Poprilicno duboko je zario kandje. Morao sam prvo da mu bacim krpu da drugom kandjom uhvati nju pa onda mu malo risirio kandzu i izvukao nekako prst. Na pocetku je jeo a kasnije prestao i uginuo. Kazu da je najverovatnije pojeo otrovanog misa jer se otrov najcesce stavlja u to doba godine pa se tako i on otrovao.

Nisam uspeo da nadjem ono za jastreba da moze bez hrane 14 dana. Pronasao sam to sto kazes da nema ni grama sala na njemu. Ima neki podatak za sove koje je napisao Mr Boris Garovnikov u "Lovackim novinama" 1999.:

Koliko koja vrsta zivotinja moze da izdrzi bez hrane, znacajan je podatak kada pojedine vrste dospevaju u nepovoljne uslove. Istrazivanja na sovama su pokazala da sumska sova (Strix aluco) moze da gladuje bez ikakvih posledica 6 dana i 14 sati, kukuvija (Tyto alba) 5 dana, a sova utina (Asio otus) cetiri i po dana.

Boki,
ja nisam rekao da njoj smeta svetlo, nego ta ptica sasvim drugacije funkcionise i zivi od jastreba i ostalih. Danju spava a uvece krece u lov, to je njen nacin zivota i ne mozes joj usaditi nista drugo a da to ne izazove frustraciju kod nje. Nema veze ko radi sa njom, to je takva ptica, a kad poleti tesko da ce vise da se vrati. Licno sam protiv drzanja takve ptice jer ako ce zivot da joj se svede samo na kavez, onda ybg. mnogo je lepse videti ih u prirodi nego u kavezu.

Sve ptice piju vodu , pa i grabljivice. Video ja i evo ti video i Mazaaki. Samo treba da budes pored vode, da nadjes markantnu tacku i da budes mnooogo strpljiv, ptica ce izabrati takvo mesto odakle ima savrsen pogled na sve za sletanje, a ako uoci nesto dole sto ne odgovara ambijentu na koji je navikla , nece sleteti, ode na rezervni polozaj.z:lol:
Sto se dvogleda tice imam 3, jedan Zeiss (odlican 8-40) jedan sa zoomom od 8 do 16-40, ali nikad ne idem na vise od 10 uvecanja jer treba vuci i stativ, i jedan iz serije Professional 10-50 koji je odlican za vecernje sate i losu vidljivost, magla itd..dobro upija svetlost, za dnevne uslove da ne pricam, Tezak je za nositi, ali i dobar, kvalitet samog dvogleda zavisi od kvaliteta i broja sociva u samom dvogledu i to mu odredjuje i cenu..Ako se vec odlucujes da kupis zaista ne treba zaliti pare, to se ne kupuje stalno, kupis da imas i da ti lepo sluzi.

Zao mi je sto je misar uginuo, da je otrovan pokazao bi odmah, ne bi jeo pa posle prestao, ko zna sta mu je bilo. Ako ti opet dospe neka divlja ptica u ruke, odmah joj mozes dati onaj prasak sto se daje zivini, ZIVIMICIN u vodu, (to su razni vitamini i antibiotik) za svaki slucaj, jer cim je uhvacena znaci da joj bas nije dobro, u protivnom je ne mozes uhvatiti. Ili jods bolje da joj se da direktno u kljun da popije rastvoreno kako tamo pise, ali pazljivo, ne da te povredi, zna se kako se hvata ptica. Ishrana takodje vazan faktor da prezivi ali se razlikuje od ptice do ptice. Veterinari se kod slabo razumeju u divlje ptice i malo ko zna da pomogne stvarno, meni jedan jeste, vise puta i sve ptice su prezivele i vracene nazad.

Sto se tice, koliko ko moze bez hrane, ne verujem da je to do kraja istrazeno i poznato,ali ne verujem ni u te teorije. Jedino ako su zatvorene pa izgladnivane da se vidi koliko ko moze, sto opet nije merodavno u tim uslovima (jedan strucnjak, takodje zvucno ime sa titulama , je cak napisao da je primetio da kad su vevricama odsecani repovi da vise nisu mogle da se spretno krecu po drvetu???) z:( mislim, pa i budala moze da zakljuci koliko joj rep znaci za kretanje...z:((z:(, nije bilo potrebno da se seku repovi...(zaista se prevrnem kad procitam nesto ali 'ajde). Svashta ljudi rade a nema potrebe za tim jer se i prostom logikom i nekim znanjima moze doci do gotovo istih rezultata, bez mucenja zivotinje.
Ljudi svashta i pisu ali moze se malo i razmisliti o toj vrsti, konkretno o metabolickim procesima kod ptica, kod biljojeda, mesojeda itd.. i zakljuciti dal je nesto logicno ili nije.
Sumska sova npr. jednom nedeljno (valjda je to tacno priblizno) izbacuje izbljuvak (gvalicu) u kojoj se nalazi sve sto nije mogla da svari, pa u toj gvalici mozes naci ostatke svega sto je jela i zakljuciti cime se hrani, jer pored kostiju miseva , mozes naci i dlake, kandze itd...znaci da je nedelju dana jela, nije gladovala kad ima da izbaci gvalicu. Ako je merodavno , na nekim mestima gde znam da zive sove otprilike jednom nedeljno mozes naci gvalicu, a ako odem jednom u 10 dana nadjem dve ( dal je izbacila na nedelju ili 5 dana , ne znam jer nisam pored nje stalno, a ako je zarobim da bih utvrdio tacno, to nisu njeni uslovi zivota i to nisu merodavni rezultati) itd..itd..ima tu puno.
da ne duzim vise i ne smaram .
mozemo preci na PP, da se drzimo ovde teme, sokolarstva.z:p

pozdrav tebi:grudvanje2:
 

Back
Top