KOTLIC na sve nacine

pisite malo o spremanju svih mogucih jela u kotlicu,cake,recepte

ja sam kuvao par puta,ali na blef,pa se pojelo,ali bih voleo da cujem sta kazu pravi majstori

Vidi ovako: crnog luka duplo više od junetine, iseckaš na kockice, i staviš zajedno sa junetinom u kotlić. Kada je junetina na izgled gotova (a ipak nije još mekana) dodaš sitno jednu-dve isečene babure i paradajza (pravog, ne kečap). Može i ljuta papričica, ako društvo voli ljuto.
Kad hoćeš da liči na divljač, staviš sušene vrganje (pečurke).
sve to jako dugo (2-3 sata, može i duže, po želji) krčkaš poklopljeno, na sasvim slaboj vatri, dok meso ne počene da se "topi" u ustima, a onaj luk, paprika i paradajz nestanu bez traga, tj. postanu gušći soft.
Brža varijanta je da doliješ crnog vina, pa od količine vina zavisi da li ćeš poklapati ili ne.
Voda se ne stavlja, ni u jednoj varijanti, meso pusti dovoljno soka kad je poklopljeno.
 
Evo jedan riblji;)

Isecka se podosta crnog luka, i izrenda se nekoliko šargarepa, peršun, celer; posoli se i to se dinsta, dinsta, dinsta; dok se ne pretvori skoro u kašu. Doliva se vode tek toliko da ne zagoreva.
Posebno se umuti jedna kesica začina za riblju čorbu u vodi, u kotlić se ubaci riba (najbolje više vrsta slatkovodne ribe; i to - glave od soma, šarana, mlađ, ikra...) i taj začin sa potrebnom količinom vode i soka od paradajza, ili onog koncentrata; zatim se ubaci (po ukusu) ljute paprike, a može i jedna -dve babure da se cele kuvaju (one se na kraju izbace). Riba ne treba da se kuva duže od pola sata i gotovo je ;)
Neko doliva i vina, neko belog, neko crnog, ali meni je bolje bez
 
Evo jedan savet kad se kuva gulas pa bude jako redak pa neznas staces a svi oko tebe skakucu gladni (naravno pod uslovom da je meso kuvano) izrendas na sitno koji krompir minut dva idobijes gustinu samo pazi da ti nezagori posot krompie padne na dno

Ovo je jedan od saveta zbog kojih se bas isplati zavirit na ovaj forum:p.Nikad se ne bih sama setila toga a taj problem nedovoljne gustoce je bas cest.
 
zavisi koliko vas ima al posto je u pitanju kotlic onda uglavnom ide za vise ljudi
Uzmes oko 4-5 kila luka koja na svinjskoj masti i malo vode stavis da se proprzi i izdinsta jedno 20 minuta dok ne postane mekan i staklast
onda se stavi oko 3 kg teletine ,iseckane na kockice i dolije se voda i oko 50 grama aleve paprike ,soli bibera,vegete i par lovorovih listova mako kasnije i dve, tri sveze ljute paprike i ostavis da se tako krcka bar 4 sata uz povremeno dolivanje vode i masanje naravno
naravno vatra ne treba da bude jako jaka nego tek da tinja
pola sata-sat pre skidanja se doda i oko pola litre soka od paradajza
i to bi bilo to :ok:
u zavisnosti od toga dal ga jedete sa testom i krompirom zavisi dal cete dodavati krompir u njega dok se kuva dok se testo uglavnom posebno kuva mada verovatno moze i u gulasu.
 
Evo, prepisaću moj recept sa teme "Ribe...", jer ja riblju čorbu, odn. paprikaš kuvam isključivo u kotliću, pa mislim da mu je i ovde mesto.

RIBLJI PAPRIKAŠ SA BALATONA

--------------------------------------------------------------------------------

Ovaj paprikaš sam naučio od jednog matorog ribara na Balatonu u Mađarskoj. Više mi se sviđa čak i od na daleko poznate Segedinske riblje čorbe.

Ja ga uvek pravim u kotliću, jer mu dim da poseban šmek, ali daleko od toga da ne valja sa šporeta.
Recept za 5kg ribe. Vi smanjujte ili povećavajte srazmerno količini ribe.

- 5 kg plemenite rečne ili jezerske ribe (ubitačna kombinacija Šaran, som , smuđ, kečiga)
(Šaran oko 50%, ostala plemenita skupa 50%)
- 1 kg bele ribe (babuška, karas, deverika...)
- 1/2 kg crnog luka
- dodatak za riblju čorbu
- slatka i ljuta aleva paprika
- 2 dl rizlinga
- ljute papričice (sveže ili suve)
- ulje
- so

Luk sitno iseckati (najbolje u blenderu) i izdinstati na ulju dok ne smekša.
Ribu očistiti i iseći na potkovice debljine oko 3 cm (belu ne seći). Ako ima ikre ostaviti na stranu. Na izdinstan luk staviti celu belu ribu, glave i repove plemenite ribe. Preliti vodom da ogrezne.
Kuvati na jakoj vatri oko pola sata. Ako kuvate u kotliću vodite računa da vatra ne oslabi. Nakon prvog kuvanja skinuti sa vatre i rešetkastom kašikom povaditi svu ribu. Staviti na tacnu ili tepsiju da se prohladi i odvajati meso od kostiju. Lako se skida sa glava i repova, a sa bele ribe nije važno što sa mesom idu i sitnije koščice, raskuvaju se kasnije. Staviti poskidano meso u blender i samleti ili propasirati kroz đevđir (teža varijanta).
U međuvremenu razmutiti dodatak (obavezno Alevin, ostali su đubre) sa malo vode i nasuti u kotlić koji se, nakon što se povadi riba, vrati na vatru da lagano krčka. Posoliti i ubaciti izlomljene ljute papričice.
Ubace se komadi ribe da se kuvaju na jačoj vatri. Ako je potrebno dodati malo vode da prekrije ribu. Nikako ne mešati, samo protresati naglim okretima kotlića levo - desno.
Nakon 10 - 15 min. dodati alevu papriku (ne štedeti). Kad se aleva paprika prokuva (oko 5 min.) dodati pasiranu ribu u kojoj je razmućen rizling i ikra sastrugana sa opne. Kuvati još 5 - 10 min uz češće protresanje.

Služiti sa širokim testom.

Napomena: Ikra nije obavezna. Dodaje se samo da da dodatnu gustinu. Ko ne voli nek je ne stavlja.
Ne koristiti amura, tolstolobika, čak ni štuku.
Ne stavljati nikakvo povrće, sem crnog luka.

Riblja čorba, kao i paprikaš su najbolji ljuti. Pored ljute aleve paprike, savršen dodatak je mađarski sos "Erős Pista" (Eruš Pišta), u malim teglicama, vizuelno liči na ajvar, strašno je ljuto, ali i ukusno. Nije kao naša ljutenica, zato nemoj da bi je ko stavljao kao zamenu.
Nije neophodno, ali ako možete da nabavite, uradite to obavezno.

Ako neko ima problem što svi koji će jesti ne vole ljuto, treba izvaditi u malu šerpicu nekoliko dl čiste gotove čorbe u kojoj će se na jakoj vatri kuvati ljute papričice i eruš Pišta, ako ga nabavite. Tako dobijete ljuti koncentrat iste one čorbe koju ste skuvali, jer naknadno ljućenje bez kuvanja ne daje pravi ukus.

Ako pravite ovaj ljuti koncentrat onda prilikom dodavanja aleve paprike u paprikaš koristite samo slatku.


Prijatno vam, i spremanje kao i jedenje.
 
SAVETI ZA POČETNIKE


1.Nikada ne ložite crnogorično drvo (jela, bor...). Zasmrdiće vam čorbu. Čak, ako imate izbora, nemojte ložiti ni meko drvo (topola...).
Najbolje je tvrdo drvo (bukva, bagrem, hrast, razno drvo od voćki,...). Od tvrdog drveta jedino nemojte koristiti gelegonju (glog), jer daje crni smrdljivi dim.
Dobro je ložiti i vinovu lozu ili grane ruže.

2. Za riblju čorbu/paprikaš koristi se konusni kotlić, a za ostale vrste sa ravnim stranicama.
Mada i ostale stvari mogu u konusni. Zato, ako se odlučujete na kupovinu kotlića, a budžet vam ne dozvoljava da kupite više vrsta, preporučujem vam konusni.

3. Prosečna zapremina kotlića, koja se preporučuje, je 10-15 litara. Veći kupujte samo ako ćete kuvati za veliki broj ljudi. Ako u velikom kotliću kuvate malu količinu, gore vam stranice koje su suve, i vek kotlića se smanjuje.

4. Pri izboru kotlića preporučujem emajlirani.
One stare, bez emajla, je teško održavati. Njih odmah nakon upotrebe morate oprati, osušiti i iznutra namazati debljim slojem masti da stoji do sledeće upotrbe.
Emajlirane samo operete.
U zadnje vreme su se pojavili i rostfrajni, ali nisam siguran koliko su dobri. S njima nemam iskustva.
Ako vam se ošteti emajl u kotliću, menjajte kotlić. Stalno će vam zagarati.

5. Kada kupite tronožac, savetujem da uzmete jako široke pljosnate podloške za šarafe. Zavarite ih na nogare 10-15 cm iznad kraja koji se pobada u zemlju. Kada pobadate tronožac, nabijte ga do podloški. To će sprečiti mogućnost da vam se desi peh da se neka noga izvali iz tla i da vam se ceo trud raspe na zemlju.

6. Izbegavajte mešanje u kotliću varjačom. Dovoljno je da s vremena na vreme okrećete kotlić naglim pokretima. Kada kuvate nešto ređe (npr. pasulj) od momenta vrenja ne morate okretati.
Kod gušćih jela se mora okretati češće.
Kod gulaša, paprikaša, perkelta, tokanja okretanje mora biti vrlo često dok meso ne pusti dovoljnu količinu soka. Kasnije samo povremeno.
Kod jela koja se kuvaju na jako slaboj vatri okretanje isto mora biti češće.

Sad mi ne pada više ništa na pamet. Ako se neko od iskusnijih "kotladžija" seti nečega korisnog neka nastavi spisak saveta.
A, ostali, slobodno pitajte šata vas interesuje.
Bolje da pitate na vreme nego posle da se hvatate za glavu kad "ode mast u propast".
 
Ovo je moja prva poruka na "kulinarstvu".. Pocetnik sam na forumu a i u kuhinji.
Evo kako ja pravim, nisam neki majstor, ali drustvo kaze da je super (a i meni se svidja xD)! :D i traze da pravim cesto :P
I da, sve zavisi kakav se pravi. Riblji, lovacki, "obicni" tj. sa govedinom ili svinjskim mesom itd.

Prvo ti treba povrce (crni luk, mrkva, bijela zelen). Slobodno uzmi malo vise luka. To sve isjeckas sto sitnije i onda dodas u kotlic sa nesto ulja i dinstas nekih 20-ak minuta na tihoj vatri. Posolis. Zatim dodas vodu (po slobodnoj volji/koliko vas ima, pa sam procjeni) i nakon nekih 15-ak min. dodas meso isjeckano na kockice. Ja obicno stavljam zajedno govedinu i svinjetinu. Sto se tice kolicine mesa koja se dodaje, zavisi koliko hoces da ti bude bogat kotlic :) sto vise mesa to bolje. Ako dodas manje mesa onda ces imati vise corbice. :)
To se krcka nekih 2 sata i 30 min. uz povremeno mijesanje. Vodu dosipas po potrebi. Zatim dodajes FANT. Fant se razmuti u hladnoj vodi, i ne smije da ima grudvice. Takav razmuceni fant dodajes u kotlic. Posle nekih 10-15 min dodajes paradajz u tetra paku (1/2 litra). Nakon 30 min. dodajes zaprsku (voda i brasno), bez grudvica! Pojacas vatru da prokljuca i kad prokljuca sklanjas kotlic sa vatre.
U toku pravljenja ja jos ubacujem prijesnu feferonku, veliku! (obavezno!). Kotlic ne valja ako nije ljut, neko voli ljuci neko ne, ali mora imati odredjenu ljutinu. Jos dodajem (u toku pravljenja): ljutu tucanu papriku, vegetu, biber, lovorov list, origano, obicnu prijesnu papriku(onako, citavu) pa je mozes posle izvaditi.

Eto, to je to. Nadam se da nisam nesto zaboravio. OBAVEZNO tokom pravljenja je degustiranje :) da vidis sta ne valja tj. sta treba da se doda..
 
Poslednja izmena:
E hvala druze puno, ovo je bilo bas... detaljno, kako sam i trazio! Samo sta ti je FANT?? :think: Nisam za to cuo! U svakom slucaju cu da pokusam da napravim neki eksperiment zvani "Kotlic" pa se nadam da ce biti makar upola dobar kao tvoj tj, da cu bar ja biti zadovoljan... :lol:
 
Fant ti je meshavina zacina, odnosno vrsta smese u prahu obogacene zacinaima za spremanje raznih jela.Postoji fant za sarmu, fant za gulash, fant za fashirano meso, fant za punjenu papriku, fant za riblju corbu...Kupuje se u kesicama kao one supe u kesicama, nije skupo, a daje fantastican ukus jelima.:heart::bye:
 
Fant mozes da kupis u svakoj ozbiljnijoj trgovini,medjutim tu ima jedan stos.Kako su pravili kotlice pre 100 godina,nije bilo Fant-a?! Ipak je i to neka "hemija",a kad pravis kotlic imas puno vremena i to dodavanje zacina je mali ritual.Kako napraviti ukusan kotlic sa povrcem i mesom,bez Fant-a?!
 
Evo mog recepta (citaj: kako ja spremam)

Takodje koristim dve vrste mesa junetinu i svinjetinu, iseckam na kockice i to ubacim pre vode. Znaci zaprzim puno luka i sargarepe i kada luk porumeni i pusti sok ubacim svo to meso i tako dinstam izmedju 45min i 1h, povremeno dodajem belo vino ! Kada se meso izdinsta treba dodati vodu i krompir u komadicima, ostalo sa zacinima i ljutim paprikama se slazem iz prethodnog recepta to je manje vise po ukusu pa nebih da pametujem :)
 
Primetio sam da nedostaje GLAVNO jelo, a to je PASULJ !

Ja sam pasulj spremao u dvorištu na brzaka. Kažem na brzaka jer nisam ostavio pasulj da nabubri u vodi ( preko noći ). Pa sam pasulj kuvao oko pola sata na šporetu.
U kotlć sipaš ulje ( ja sam ipak stavio mast ) i dodaš iseckan crni luk 1kg, šargarepe, paštnjak i belu šargarepu oko 0,5kg. Dodaš malo vode i dinstaš. Zatim posoliš i ubaciš lovorovog lista i bibera u zrnu. Ko voli može dodati i par čenja belog luka. To prodinstaš još nekih 10-tak min i dodaš tomatino ( sok od paradajza ), alevu papriku i vegetu. Pa naliješ vode i dodaš pasulj i oko 1kg kolenica koje si predhodno malo probario ( zbog dima i gareži ). Na laganoj vatri kuvaj i na oko sat vremena pred kraj dodaj koju tanku šargarepu ( celu ) i malo kolutića kobasice ( kranjska ili srpska ) i koji režanj slanine. Zapršku napraviš u dubokom tanjiru sa vodom i alevom paprikom po želji možeš dodati i malo brašna ako hoćeš gust pasulj. Dobro promešaj da neostanu grumuljice i dodaj zapršku. Nakon 15 min pasulj je spreman za serviranje. Ah da pasulja ti je dovoljno 1 kg.
Probaj dobro je , a uvek možeš da eksperimentišeš i dodaješ ili oduzimaš začine i sl.

Prijatno !
 
Ljudi evo sad sam se registrovao kad sam video temu extra

Sve je to lepo sto ste podelili sa nama, ali je izostavljeno dosta stvari
Ja ipak mislim da covek treba da bude gurman da bi se bavio ovako delikatnim stvarima
Inace redovno kuvam govedji gulas na "sve nacine" , imam stari gusani kotlic od ja bih rekao 10kg
VRH
Jes da malo smara ciscenje ali mislim da taj debeli zid ima dosta zasluga za dobar provod mene i mojih drugara
 
Ma idite, bre...
Podje mi voda na usta.
Gde ima da se pazari kotlic ocu i ja jedan.Ajde Beogradjani ko zna.
I kol'ko kostaju? Vidim neki su i po 60-100 EU... pa mogu 2 (dva) praseta da kupim i nabijem na razanj (razanj iz sume ne kosta nista)..
Koliko je realna cena kotlica rekoste 10-15 lit je prava mera.
 

Back
Top