"Biometrijski" pasos Srbije

iva_81

Početnik
Poruka
45
Pozdrav svima.
Citam svakoga dana i gledam vesto i svi kazu u Srbiji pocelo izdavanja beometrijskog pasosa.A niko ne kaze nacin kako se uzimaju otisci prstiju i ostali elektronski podatci jer to je smisao biometrijskog pasosa.
E sada mene zanima da li ljudi u srbiji zovu biometrijski pasos sve one koje imaju plastificiranu prvu stranu ili zaista prave pasose koji imaju cip sa otiscima i elektronskim podacima.
nekako mi je malo sve to smesno malo kada posmtram too iz Evrope.Da napemenm samo da svajcarska (gde ja zivim ) izdaje samo 100 000 godisnje biometrijskih pasosa i da postoje samo 9 kancelarija koje mogu uzeti elektronske podatke.Zaista mi nije jasno sta se desava u srbiji.jel neko cuo nesto vise...Pozdrav
 
pa zasto bi izdavala vise ako svi kojima treba pasos -vec imaju pasos

nego
da li onaj cip na kreditnoj kartici sadrzi sve podatke
ili on ulazi u sistem na bankomatu, i na osnovu nekog zapisa na cipu - ulazi u bazu podataka i tamo pronalazi sve podatke koji su mu potrebni za izdavanje novca ili sl

u Srbiji se desava zamena putnih isprava
ne vidim u cemu je problem
malo se informisi, pa onda iznesi komentar na racun drzave Srbije
 
Komentara na taj posao sa biometrijskim pasosima imao bih mnogo, ali ih ne mogu iznositi.
Nije rec o "plastificiranoj stranici" nego o polikarbonatnoj stranici za personalizaciju a tako se zove jer je ostatak pasoske knjizice isti za sve, samo je ta stranica ona koja se personalizuje, tj, na nju se upisuju pojedinacni podaci svake osobe.
Na cipu se spakuju i odatle specijalim uredjajima na granicnim prelazima iscitavaju svi bitni podaci.
Ovakav pasos je uslov da se udje na belu schengen listu, a o problemima u izdavanju i ostalim teskocama, ne bih ovom prilikom
 
Komentara na taj posao sa biometrijskim pasosima imao bih mnogo, ali ih ne mogu iznositi.
Nije rec o "plastificiranoj stranici" nego o polikarbonatnoj stranici za personalizaciju a tako se zove jer je ostatak pasoske knjizice isti za sve, samo je ta stranica ona koja se personalizuje, tj, na nju se upisuju pojedinacni podaci svake osobe.
Na cipu se spakuju i odatle specijalim uredjajima na granicnim prelazima iscitavaju svi bitni podaci.
Ovakav pasos je uslov da se udje na belu schengen listu, a o problemima u izdavanju i ostalim teskocama, ne bih ovom prilikom
Ovo je prava i tacna informacija. :ok:
 
Da li vam to uvodjenje biometrijskih pasosa zvuci kao preteca, neceg kao sto je ovo ispod?


16 I učini da svi, mali i veliki, bogati i siromašni, slobodnjaci i robovi, načiniše žig na desnoj ruci svojoj ili na čelima svojim,

17 da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ime zveri ili broj imena njezina.

18 Ovde je mudrost: Ko ima um, neka izračuna broj zveri; jer je broj čovekov, i broj njezin je 666.

Otkr. 13
 
Da li vam to uvodjenje biometrijskih pasosa zvuci kao preteca, neceg kao sto je ovo ispod?


16 I učini da svi, mali i veliki, bogati i siromašni, slobodnjaci i robovi, načiniše žig na desnoj ruci svojoj ili na čelima svojim,

17 da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ime zveri ili broj imena njezina.

18 Ovde je mudrost: Ko ima um, neka izračuna broj zveri; jer je broj čovekov, i broj njezin je 666.

Otkr. 13

E, yebiga sad...
Moze se i tako posmatrati, ali moze i drugacije.
Biometrijski podaci su neophodni jer ce spreciti falsifikovanje, olaksati granicni promet i ubrzati ga.
Jednom upisani podaci ne mogu se menjati on-line, pa nemas zbog cega da brines
Ako napravis neko krivicno delo ili bilo sta drugo zbog cega ti neka zemlja nece dozvoliti ulazak, tvoji podaci bice ubaceni u bazu i sledeci put kad dodjes na granicu....prtz.
 
Da li vam to uvodjenje biometrijskih pasosa zvuci kao preteca, neceg kao sto je ovo ispod?


16 I učini da svi, mali i veliki, bogati i siromašni, slobodnjaci i robovi, načiniše žig na desnoj ruci svojoj ili na čelima svojim,

17 da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ime zveri ili broj imena njezina.

18 Ovde je mudrost: Ko ima um, neka izračuna broj zveri; jer je broj čovekov, i broj njezin je 666.

Otkr. 13
ахахаха...:hahaha:

Само сам чекала да видим ко ће се од вас јавити...:mrgreen:
 
Evo, reci joj ti, kako se to radi kod vas. Gde se ide, sta se radi. Ja ne mogu, znas vec zbog cega ;)
Znam, znam... zato nisam zelio da odgovaram na post prije.

Ovako
Svaki punoljetni stanovnik Srbije ce fino pribaviti dvije stvari. Uvjerenje o Drzavljanstvu i Izvod iz maticne knjige rodjenih ako zeli da izvadi Licnu Kartu. Za pasos je portebno dostaviti i ( + ) uvjerenje da se protiv osobe ne vodi krivicni postupak.
Otici u Ured za izdavanje licnih isprava ili kako se vec zove, tamo ce predati ta dva (za pasos i tri) dokumenta radnici na salteru. Od radnice na salteru dobice Potvrdu kada ce licne ispave biti gotove. Radnica ce sav usmjeriti u jednu kabinu (poput one na stanicama gdje se vrsi fotografisanje) gdje ce vas fino uslikati. Slika koju oni dobiju na racunaru je color fotografija. Tu cete da date svoj elektronski potpis kao i otiske lijevog i desnog kaziprsta.
Kada ste to zavrsili fino odete negdje na kafu ili sok i pravac kuci. ;)
Kada dodje termin za podizanje licne isprave koji se nalazi na dobijenoj Potvrdi vi fino odete i podignete vasu ispravu uz otisak kaziprsta desne ruke. Iznenadicete se kada vidite svoju fotograviju koja ce biti crno - bijela i iznenadicete se koliko cete biti ruzxni na fotografiji. Nevjerovatno.

Eto tako. Mislim da je bilo jasno.
 
Poslednja izmena:
Jeste ako si meni odgovorio.ja vec imam jedan biometrijski pasos i znam kako se izdaje.ali mi nije bilo jasno kako ce u srbiji izdavati biometrijski kada niko ne pominje sluzbu koja uzima otiske prstiju.Inace ja sam biometrijski pasos izvadila pre godinu dana ( tacnije 8 meseca).
 
Jeste ako si meni odgovorio.ja vec imam jedan biometrijski pasos i znam kako se izdaje.ali mi nije bilo jasno kako ce u srbiji izdavati biometrijski kada niko ne pominje sluzbu koja uzima otiske prstiju.Inace ja sam biometrijski pasos izvadila pre godinu dana ( tacnije 8 meseca).

kako niko ne spominje službu?...pa biometrijski pasoš kao i običan izdaje se u MUP Srbije..znači svako u svom gradu ode lepo u MUP preda potrebnu dokumentaciju,tamo mu uzmu otiske prtiju(isto kao i za ličnu kartu),i eto ga,za par dana dobijaš biometrijski pasoš...pa nije to neka velika stvar..
 
Ja ne razumem oko cega je panika, drama i uzbudjeno pitanje? Kao d aje Srbija jedina zemlja na svetu gde se ovo radi - nova slavina, tece topla voda, vau!? Stvarno svasta.
Jedini problem je ova neverovatna guzva koja ce nadam se do sledece godine dok mi ne istekne plavi pasos da se normalizuje pa ce biti moguce uci u MUP i za pola sata zavrsiti celu proceduru a ne ovako da cekas red kao za kamatu kod Dafine...
 
Ja ne razumem oko cega je panika, drama i uzbudjeno pitanje? Kao d aje Srbija jedina zemlja na svetu gde se ovo radi - nova slavina, tece topla voda, vau!? Stvarno svasta.
Jedini problem je ova neverovatna guzva koja ce nadam se do sledece godine dok mi ne istekne plavi pasos da se normalizuje pa ce biti moguce uci u MUP i za pola sata zavrsiti celu proceduru a ne ovako da cekas red kao za kamatu kod Dafine...

Guzva ce se resiti. Problem je u organizaciji, kao i obicno u nasoj zemlji.
Ima i nekih drugih teskoca u smislu da su politicari potrcali da objave da je sve moguce, a strucnjaci jos nisu bili zavrsili ceo posao jer taj posao nije mali i sastoji se od mnogo tehnickih stvari za koje se moraju stvoriti uslovi i obuciti ljudi

U Crnoj Gori se to vec lepo razradilo, nema guzvi i nema cekanja.
Odes, predas, slikas se, das otiske i kroz deset dana podignes pasos
 
Poslednja izmena:
P.s. A gde izvadis uverenje da nisi osudjivan, uzgred, nisam znala da je i taj papir neophodan? Je l to u sudu, supu? Ako moras prvo z ato d acekas red pa da onda cekas opet za predaju dokumenata to je stvarno idiotski....

Mislim da se vadi u SUP-u.
Postoji i druga potvrda, da protiv tebe nije evidentirana nijedna osudjujuca presuda, ali to se vadi u sudu i obicno se trazi za tendere
I naravno, ceka se, i naravno samo zbog toga sto su nasi drzavni servisi grozno neorganizovani
 
350px-Biometrics_traits_classification.png


http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport
http://sr.wikipedia.org/wiki/Српски_пасош


kod nas ce valjda biti samo otisak prsta i potpis u chipu
 
QUOTE=islandjanin;6991313]Da li vam to uvodjenje biometrijskih pasosa zvuci kao preteca, neceg kao sto je ovo ispod?


16 I učini da svi, mali i veliki, bogati i siromašni, slobodnjaci i robovi, načiniše žig na desnoj ruci svojoj ili na čelima svojim,

17 da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ime zveri ili broj imena njezina.

18 Ovde je mudrost: Ko ima um, neka izračuna broj zveri; jer je broj čovekov, i broj njezin je 666.

Otkr. 13[/QUOTE]
:klap:

pasos Srbije

--------------------------------------------------------------------------------

ахахаха...

Само сам чекала да видим ко ће се од вас јавити...
11.07.2008. 15:39
:think::nono::rtfm:
 
pa zasto bi izdavala vise ako svi kojima treba pasos -vec imaju pasos

Pa možda vama Jugoslovenima ne treba srpski pasoš, ali mi ostali građani ćemo uskoro dobiti srpske pasoše. A vašem jugoslovenskom smeću je odzvonilo. Hvala bogu.

Da li vam to uvodjenje biometrijskih pasosa zvuci kao preteca, neceg kao sto je ovo ispod?


16 I učini da svi, mali i veliki, bogati i siromašni, slobodnjaci i robovi, načiniše žig na desnoj ruci svojoj ili na čelima svojim,

17 da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ime zveri ili broj imena njezina.

18 Ovde je mudrost: Ko ima um, neka izračuna broj zveri; jer je broj čovekov, i broj njezin je 666.

Otkr. 13

Krstaš, ti kao što vidim ne poštuješ uopšte to što propovedaš, jer vidim da koristiš Internet (WWW = 666) i kupuješ robu sa bar kodom (baziran na 666). Neviđeno si licemeran!
 

Pa tako i ja mislim, slika, otisci i potpis, a to je sve kao i za novu licnu kartu, samo sto ovde nemas mogucnost da biras da li ces sa cipom ili bez. Kako god, ko nije osudjivan i ne bezi od zakona nema razloga da brine, ovako ce samo sebe zastiti, da ne bi dolazilo da raznih zabuna kao sto se desavalo sa ranijim pasosima. Ja to ne shvatam kao ikakav zig, zapravo je vrlo korisno, samo ga je malo zeznuto izvaditi i naravno skuplje. Kod nas su serveri nikakvi. Bas sam priao sa nekim deckom - strucnjak po tom pitanju - i kaze da je to veoma lose odradjeno, kad im padne sistem i sve moraju da ponavljaju. Hilljadu problema tu iskrsne, ali kao i svi i mi cemo morati to da trpimo ako zelimo u inostranstvo.
 
pa zasto bi izdavala vise ako svi kojima treba pasos -vec imaju pasos

nego
da li onaj cip na kreditnoj kartici sadrzi sve podatke
ili on ulazi u sistem na bankomatu, i na osnovu nekog zapisa na cipu - ulazi u bazu podataka i tamo pronalazi sve podatke koji su mu potrebni za izdavanje novca ili sl

u Srbiji se desava zamena putnih isprava
ne vidim u cemu je problem
malo se informisi, pa onda iznesi komentar na racun drzave Srbije

E posto si ti neki naucnk malo se ti informisi.Jer sve sto je neznano i cudno nasim ljudima sa verovatno malo obrazovanja oni to nazivaju "CIPOM" koji ocigledno tebi nedostaje negde u blizini malog a bogami i velikog mozga. u bankovnoj kartici NE postoji nikakav CIP da ne umres u neznanju. a o kakvoj kvazi drzavi sr... pricas,gomila lopova i prevaranata koja se okacila na kicmu jadne radnicke klase pa jasu li jasu.... a da jadni ljudi ni posla nemaju, dokle li ce trajati ova zajebancija ???
 
Da li vam to uvodjenje biometrijskih pasosa zvuci kao preteca, neceg kao sto je ovo ispod?


16 I učini da svi, mali i veliki, bogati i siromašni, slobodnjaci i robovi, načiniše žig na desnoj ruci svojoj ili na čelima svojim,

17 da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ime zveri ili broj imena njezina.

18 Ovde je mudrost: Ko ima um, neka izračuna broj zveri; jer je broj čovekov, i broj njezin je 666.

Otkr. 13

islandjanin,da li mislis da je to cip o kome su nasi Sveti oci govorili?
 

Back
Top