Podoficiri i redarstvo

Moze li se profesionalnom podoficiru narediti da vrsi redarstvo i uredjenje kruga(poslove koji mu nisu u 'opisu radnog mesta') u objektima gde radi? Da li sme da odbije to naredjenje?

sve se moze. samo je pitanje kakve ce konsekvence biti. i zvanicne i nezvanicne. trazi dodatak 20% na platu jer pored svoje duznosti obavljas jos jednu.
 
Svi zakoni i sva pravila su pisana uvek za onog iznad tako da je slaba vajda. Naredjenje te vrste nije krivično delo... tako da će se najverovatnije pozivati na "izvrši pa se žali":

Naredjenje te vrste se moze,u odredjenim pogledima,okarakterisati kao krivicno delo jer moze da povlaci za sobom razne posledice.Treba citati Zakon,on kaze da se ni po kazni podoficir ne moze postaviti na mesto vojnika,kao ni oficir na mesto podoficira.Treba stisnuti petlju i odbiti,posledice ces snositi sigurno,samo izracunaj da li ti se isplati da se tuzakas sa njima.Moraces na sud jer njih bas zabole da postuju Zakon,jer niko nece naj..ti.Ako ti je za utehu spor bi trebalo da dobijes,ali u ovom sistemu za jedno 264 godine.

Opet,niko ne moze da utice na pripadnika Vojske da cini,ili ne cini,bilo sta suprotno Zakonu.Tako kaze isti taj Zakon.Svi smo punoletni.Izbor je samo tvoj.
 
Moze li se to podvesti pod 'zloupotrebu sluzbenog polozaja' i 'zlostavljanje potcinjenog ili mladjeg'? ...ipak, to je na neki nacin povreda ugleda profesionalnog vojnog lica- kao da Ponos naredi Cirkovicu da mu pocisti kancelariju...
 
A sta je sa objektima gde recimo nema vojnika, nego su samo staresine zbog prirode posla? Neko mora da cisti, pa nece valjda pukovnik, nego vodnik.


Podoficir postavljen na svoje formacijsko mesto, ima 'opis radnog mesta', a to nikako nije 'tetris' i ribanje toaleta...
Zamislite izdvojeni objekat gde rade sami 5 generala. Ko bi odrzavao taj objekat? Naravno-trazi se ispomoc iz jedinice na koju se oslanja taj objekat. Ako ni to ne moze, postoje radne organizacije koje se bave hortikulturom i odrzavanjem higijene prostorija... i VS plati njihove usluge.
 
Podoficir postavljen na svoje formacijsko mesto, ima 'opis radnog mesta', a to nikako nije 'tetris' i ribanje toaleta...
Zamislite izdvojeni objekat gde rade sami 5 generala. Ko bi odrzavao taj objekat? Naravno-trazi se ispomoc iz jedinice na koju se oslanja taj objekat. Ako ni to ne moze, postoje radne organizacije koje se bave hortikulturom i odrzavanjem higijene prostorija... i VS plati njihove usluge.

U pravu si.To koliko si u pravu osetice i drugi kad dogori do njih.Ali,ima i toga da je stanje takvo-kakvo je.Pitanje je da li bi bilo bolje i uz najbolju volju sa vrha.Ono sto bih ja predlozio je da "civilnjaci" pocnu da rade svoj posao unutar Vojske i omoguce onima koji su se latili puske da sto bolje savladaju obuku.To bi,po meni,bilo fer.Svako da radi svoj posao.
 
ne, ja sam oficirsko dete i veruj da znam kako je kada ti "gluplji' od tebe izdaje naredjenja
ali svaka vojska ima isti princip NAREDJENJE = IZVRSENJE...voljno

Dobro je,bio sam se zabrinuo za tebe.
Post ti je ..(sta da kazem,a da ne bude vredjanje).Vojska nema "principe".Vojska ima Zakon i podzakonske akte,koji uredjuju SVE u Vojsci.Kao i u svakom sistemu postoje anomalije i problemi u sprovodjenju istih.
Ima i VOLJNO,ali se koristi u drugim momentima.Sve su price o Vojsci suplje,samo oni koji su u Vojsci trenutno znaju kakvo je stanje bas tad.To je jedina istina.
 
To da li smem odbiti takvo naredjenje- bilo je 'retorsko pitanje',a ne sto ne znam sta cu uraditi...
Naravno da mi ne pada na pamet da izvrsim naredjenje koje predstavlja krivicno delo, i naravno da jedva cekam da pisem zalbu na kaznu koja ce iz toga proisteci... a uz zalbu, naravno, pisem krivicnu prijavu nadleznom civilnom tuziocu... a primerak zalbe i kriv. prijave cu dostaviti onim medijima koji jedva cekaju da objave ovakve stvari...
Mozda nema sindikata, ali ima nacina...
+
Ako Ponos naredi Cirkovicu da mu pocisti kancelariju, a ovaj to odbije- mozemo li ga smatrati 'neradnikom'?
Posao u Vojci NIJE POSAO KAO SVAKI DRUGI!
Za razliku od kojekakvih radnika i sluzbenika, profesionalna vojna lica uzivaju UGLED!
 
Poslednja izmena:
Zna se sta je ciji posao. Ni u banci sluzbenici ne dzogiraju pod i ne odrzavaju toalet. Ni u policijskoj stanici to ne rade policajci. Za takve stvari postoji zanimanje 'higijenicar', 'tetkica', odnosno 'radnik na odrzavanju cistoce'.
Ne moze se nekome koga Zakon smatra 'gospodinom'- narediti da radi ovakve poslove! To je povreda ugleda, pljuvanje na cin, ponizavanje uniforme!
 
Takvo nešto nije uredjivano, ali ljudi moraju da se pomire da je prošlo vreme kada se tražilo i dobijalo "par vojnika za magacin", "par vojnika za prenos ovoga, onoga" ... hteli to da priznamo ili ne, to je prošlost.

Nije,mozda,resenje pomiriti se.Ali,prihvatiti situaciju,za sada,takvom kakva je je neminovno.
Morace da bude i buducnost,jer takvi "zadaci" ometaju u obavljanju redovnih duznosti.Ipak,podoficir bi bio preplacen ukoliko bi mu to posao bio.I vojnik po ugovoru,bez razlike.
Situaciju je,u ovom slucaju,podgrejao lik koji o Vojsci nema pojma,ali bi da vredja.Svi su,manje-vise,svesni stanja i obaveza.
Bice to kap u moru zadataka koji su izvrseni,"a moglo je drugacije(bolje,lakse,jednostavnije)"
 
Ja se ne mirim sa takvim stvarima, i naravno da bih odbio takvo naredjenje. Zbog takvog stava se i ustrucavaju da mi to narede. Nije meni bio cilj da me neko posavetuje jer ne znam sta da radim, nego da skrenem paznju na ovu pojavu onima koji ce se dvoumiti da li da izvrse ovakva naredjenja... ako ja budem cutao, onda ce nas ponizavati sve vise i vise...
 

Back
Top