Pošteno

Naravno da bih.
1. Nikad ne znas ciji je to novac i koje posledice nalazac i njegova porodica mogu da snose ako im padne na pamet da ga zadrze.
2. Mozda je vlasnik upravo prodao kucu da bi platio sebi lecenje u inostranstvu.
3. Sijaset drugih razloga..
Ne bih ja to uzela.
 
Naravno da bih.
1. Nikad ne znas ciji je to novac i koje posledice nalazac i njegova porodica mogu da snose ako im padne na pamet da ga zadrze.
2. Mozda je vlasnik upravo prodao kucu da bi platio sebi lecenje u inostranstvu.
3. Sijaset drugih razloga..
Ne bih ja to uzela.

Ja bih. Videlo se da je to novac koji je nestao iz trezora Rajfajzen banke, tako da je njegovo poreklo poznato. Svi smo čuli KAKO je taj novac nestao i da mu je izgubljen svaki trag.
Kad dobiješ novac na nagradnoj igri i tada se radi o tuđem novcu koji nisi sam zaradio, već si imao sreće da ti budeš dobitnik. Ovaj čovek je imao sreće da nađe taj novac, ali nije imao sreće da se zapita kako ga niko drugi nije našao i zašto je to dobro.
Siguran sam - da je neko iz Rajfajzena našao njegovih 1000 evra od kojih mu život zavisi, ne bi mu vratio, čak i da zna ko ih je izgubio.
 
Naravno da bih uzeo..znaci da nadjes na ulici 100evra pomislices to je neko za lek namenio..svasta..kradu ljudi na sve strane a mi pametni glumimo ludilo..kao postenjacine smo do y.
 
Evo sad mu je banka za nagradu poklonila 75000 SF, kao da popravi kucu.
Kaze to mu je sladje nego da je uzeo onaj.
I ja ga ne bih uzela, bez obzira sto je bancin.

To ti je jednostavno stvar kucnog vaspitanja, i osnove karaktera koji nosimo .Ako si naucen da ne uzimas tudje, onda nije vazno ko je taj pravi vlasnik.

Nije isto kao kad dobijes bilo kakav poklon, ili nagradu, ili si zaradio. Ovo je meni kao da si ukrao. Mozda ne znas cije je , ali znas da nije tvoje i to je to.
 
Samo 5% ljudi koristi mozak za razmisljanje.
Ostali donose zakljucke na osnovu emocija.
"Zar da tuđe pare unesem u kuću gde mi deca žive"???!!

Koliko covek treba da propati da bi pare doziveo kao svoje?
J*bo nas socijalizam.
 
Nema to veze sa socijalizmom covece. Vec sa moralom.

A to sto ljudi gube moral u siromastvu, kao siromasni smo pa moramo da drpamo na sve strane... to su izgovori. Ono kao "svi kradu, pa cu i ja"
To sto vecina nesto radi ne znaci da je to ispravno. I ne treba da nam budu idoli oni koji se bogate na tudjoj nesreci.

Ovo je cisto pitanje svesti i morala. Imas unutrasnje norme, i bez obzira da li te uhvate ili ne, bez obzira da li uzimas od jadnika ili bitange, ako ti smatras da to nije ispravno, to je najvaznije.

Ovo vreme ludila i tranzicije dovelo je do strahovitog pada morala, pa ljudi koji su posteni izgledaju kao vanzemaljci. Na zalost.
 
Hari Poteru, da se razumemo.
Nije stvar razmisljanja ni emocija vec morala, dakle shvatanja osnovnih zivotnih postulata sta je dobro a sta nije.

Jesu nas u socijalizmu ucili da su pare prljave, da su bogati losi i sl.
Ja ne mislim tako, nije stvar u tome. Normalna je teznja za bogatstvom odnosno svima nam treba novac da bi sebi priustili sta zelimo, od nuznog do ekstra ludog, ali ako to zelimo .... znaci novac je sredstvo da ispunjimo svoje ciljeve i nije prljavo ni zeleti ni imati ga.
Ali nacin kako doci do para je problematican. Na zalost , kod nas su se bitange obogatile na tudjoj nesreci, ili na kradji nekadasnje drustvene imovine, i sad su nam uzori postali oni koji kradu a ne oni koji zele da steknu nesto postenim radom....
 
Odgovor bi bio mnogo ocigledniji kada bi covek nasao, recimo, 1000 dinara.
Tada bi covek razmisljao glavom, logicki.
Velika suma, nedostizna suma, nikad vidjena na gomili, suzava svest i navodi coveka da razmislja srcem a ne glavom. Ovako donete odluke mogu biti pogubne po coveka.
Marketinski strucnjaci to dobro znaju i jos bolje koriste.
 
Ja bih sigurn uzeo te pare ! Jesam moralan ali bi mi moral tada spavao. :D

Pa odlicno.Za sve one koji kazu da bi uzeli.
Samo njihovo stanje suzene svesti zaboravlja da se sve novcanice iz trezora popisuju, te da ce pustanje u promet bilo koje novcanice kad tad dovesti policiju na vrata.
A samim tim i moguca optuzba za saucesnistvo....
 
Pa odlicno.Za sve one koji kazu da bi uzeli.
Samo njihovo stanje suzene svesti zaboravlja da se sve novcanice iz trezora popisuju, te da ce pustanje u promet bilo koje novcanice kad tad dovesti policiju na vrata.
A samim tim i moguca optuzba za saucesnistvo....

1. a ti ne budes lenj pa nikad ne udjes dva puta u istu menjacnicu :mrgreen:
2. otputujes preko sa recimo 5000-10000 i uplatis ih na racun konkurentske banke :worth:
3. zivis kao knjaz mesec dana:super: (kako doslo tako otislo)
 
1. a ti ne budes lenj pa nikad ne udjes dva puta u istu menjacnicu :mrgreen:
2. otputujes preko sa recimo 5000-10000 i uplatis ih na racun konkurentske banke :worth:
3. zivis kao knjaz mesec dana:super: (kako doslo tako otislo)

ti stvarno nemas pojma kako to funkcionise.....Odmah sledeci dan, kada bilo koja menjacnica predaje svoj pazar, nasli bi novcanicu.
Kada bi takve nasli u dve menjacnice vrlo brzo bi napravili foto robot sa tvojim izgledom....Sta mislis koliko bi im trebalo da te nadju(da ne pricam o kamerama u menjacnicama)?
Koliko menjacnica moras da obidjes da bi bez svojih dokumenata mogao da zamenis novac?
Uplatom u bilo kojoj banci, problem bi bio sasvim isti......
Kako da zivis kao "knjaz" kada ne mozes da potrosis taj novac?Ni da ga zamenis?
 
Poslednja izmena:
kosta jesam li ja nasao te pare? nisam
jel gledas filmove puno ? gledas
kada si zadnji put podigao pare u banci (a pogotovu stranu valutu) ?

citaj "sto izgubis ne trazi sto nadjes ne kazi" ! ! !
snasli su se mnogi veruj da bi smislio kako da im doakam....
 
kosta jesam li ja nasao te pare? nisam
jel gledas filmove puno ? gledas
kada si zadnji put podigao pare u banci (a pogotovu stranu valutu) ?

citaj "sto izgubis ne trazi sto nadjes ne kazi" ! ! !
snasli su se mnogi veruj da bi smislio kako da im doakam....

ne gledam filmove uopste........Bar nisam zadnjih godina..
ako detaljno procitas sam tekst o pljacci, procitaces svakako da su sve novcanice iz trezora bile popisane............Kao sto je u svakoj banci.
Takodje, moj matori je skoro 40 godina radio u banci.
jos nesto..time sto ces se snaci , postajes SAUCESNIK, po krivicnom zakonu.
Da li je to vredno toga?
 
kosta srbine ok je nema potrebe da se nadmudrujemo.
evo stidim se sto sam "potecionalni saucesnik"....
ajde da ne tupim vise i dalje sam pri nasoj staroj poslovici "sto izgubis ne trazi sto nadjes ne kazi" ! ! !
a razumeces kada se nadjes u toj situaciji.

p.s. za razliku od mene si lepo vaspitan i vidim da te nije puno toga lupilo po glavi (polako zivot je strpljiv)
 
kosta srbine ok je nema potrebe da se nadmudrujemo.
evo stidim se sto sam "potecionalni saucesnik"....
ajde da ne tupim vise i dalje sam pri nasoj staroj poslovici "sto izgubis ne trazi sto nadjes ne kazi" ! ! !
a razumeces kada se nadjes u toj situaciji.

p.s. za razliku od mene si lepo vaspitan i vidim da te nije puno toga lupilo po glavi (polako zivot je strpljiv)

Verujem da me je lupalo mnogo vise nego tebe, mada to nije tema price........
Problem nije u tome sta bi uradio, nego da li je vredno toga........
Inace, da ne raspravljamo o laznim moralu.........Pokazi gde ima na gomili mnogo para, i gde je nekako moguce to uzeti, pa da idemo zajedno........:)
Ovako, mnogo sitan novac, za veliki rizik.
 
ti stvarno nemas pojma kako to funkcionise.....Odmah sledeci dan, kada bilo koja menjacnica predaje svoj pazar, nasli bi novcanicu.
Kada bi takve nasli u dve menjacnice vrlo brzo bi napravili foto robot sa tvojim izgledom....Sta mislis koliko bi im trebalo da te nadju(da ne pricam o kamerama u menjacnicama)?

Može, ako radnik u menjačnici gleda koju mu je novčanicu dao koji čovek; ili pak, ako se nasmeješ pred kamerom na menjačnici i pokažeš serijski broj novčanice...:) Paranoja...
To o čemu ti pričaš je jednostavno nemoguće uraditi, toga se ne bi setio ni Horejšio iz CSI-a.:lol:
 
Može, ako radnik u menjačnici gleda koju mu je novčanicu dao koji čovek; ili pak, ako se nasmeješ pred kamerom na menjačnici i pokažeš serijski broj novčanice...:) Paranoja...
To o čemu ti pričaš je jednostavno nemoguće uraditi, toga se ne bi setio ni Horejšio iz CSI-a.:lol:

ti uopste nemas pojam kako to funkcionise...........zato tako i pricas...

Prvo, ako menjas vecu kolicinu u menjacnici, nema sanse da to uradis bez licnih dokumenata.......Cak i da ti podje za rukom, proci ce sasvim dovoljno vremena da te radnik sasvim dobro vidi, a i kamera......
Ako menjas manju kolicinu, moraces da je menjas na mnogo mesta, pa ce efekat biti sasvim isti..........
Ali dobro, suvise je to komplikovano za tebe da shvatis......

PS: Pre dvadesetak godina iz vozila za prevoz novca u sred noci na magistralnom putu je ispala cela vreca novcanica, i to domacih......Proslo je 48 sati dok ih nisu nasli.U to vreme, po serijskom broju novcanica, bez danasnje tehnologija.a tek danas.....
 
ti uopste nemas pojam kako to funkcionise...........zato tako i pricas...

Prvo, ako menjas vecu kolicinu u menjacnici, nema sanse da to uradis bez licnih dokumenata.......Cak i da ti podje za rukom, proci ce sasvim dovoljno vremena da te radnik sasvim dobro vidi, a i kamera......
Ako menjas manju kolicinu, moraces da je menjas na mnogo mesta, pa ce efekat biti sasvim isti..........
Ali dobro, suvise je to komplikovano za tebe da shvatis......

PS: Pre dvadesetak godina iz vozila za prevoz novca u sred noci na magistralnom putu je ispala cela vreca novcanica, i to domacih......Proslo je 48 sati dok ih nisu nasli.U to vreme, po serijskom broju novcanica, bez danasnje tehnologija.a tek danas.....

Momak, ja radim u banci...
 

Back
Top