Sjeca li se ko naslova ove price

Daiquiri72

Početnik
Poruka
1
Radi se o jednoj kratkoj naucnofantasticnoj prici koju sam procitao jos kao klinac... (tj. prije 25 godina, nazalost :confused:).

Prica govori o pripremama za napad na neku neprijateljsku instalaciju (ili svemirski brod, ne sjecam se), ali vidjenih sa tacke gledista jedne inteligentne, tj. razmisljajuce rakete.
Ta je raketa imala ugradjenu inteligenciju i samosvijest kako bi mogla biti efikasna i autonomna pri napadu. U isto vrijeme je bila i programirana da se nepokolebljivo lansira u samoubilacki napad na neprijatelja kad joj zapovjednik to naredi.

Dakle, prica govori o zadnjim minutama prije napada i opisuje njene osjecaje i misli o zivotu, smrti, o strahu od smrti, o zelji da ispuni razlog svog postojanja itd... Sve do momenta kad se euforicno punom brzinom baca na neprijatelja.

Dali se iko sjeca te price i njenog naslova? :?:
 
Ne znam odgovor, ali imam i ja slicno pitanje (mozda bi ovo trebalo da bude lepljiva tema kao ona za filmove i serije cijih se naziva ne secamo :mrgreen: Samo se salim )...

Secam se jedne kratke price koju sam pre mnogo, mnogo godina (verovatno krajem 80-tih) citala u Politikinim zabavniku u rubrici Fantasticna prica. Na nekoj maloj (ranije nenaseljenoj) planeti koja je skoro otkrivena, grupe kolonista (ili turista?) su ubijene na najjezivije nacine, a nije uopste jasno ko ili sta je to ucinilo. Dva lika odlaze po duznosti da istraze slucaj, i ispostavlja se da u atmosferi te planete ima nesto sto materijalizuje najgore strahove ljudi - tako da je to nesrecnike u stvari pobila njihova sopstvena masta, tj. njihov strah. Na kraju se i ta dvojica jedva spasu da ih ne iskasape njihove nocne more iz detinjstva, mada se ne secam tacno kako, ali znam da su nasli nacin kako da pobede strah. Te price se cesto setim, posto je slican koncept u medjuvremenu iskoriscen u nekoliko filmova i serija snimljenih 90tih i 2000tih.
 

Back
Top