PITIRIASIS ROSEA

M

mareNBG

Gost
Imam pitiriasis rosae vec nekih tri cetiri nedelje. Zanima me da li je to neko imao, ili ima, pa da mi prenese svoja iskustva sa tim koznim stanjem. Bio sam kod lekara, zanimao sam se po netu, i imam neki preparat. Medjutim, sve sto sam uspeo da o njoj saznam, jeste, da je to bezopasno (ali dosadno), obara imunitet, i pojavljuje se jednom u zivotu. A nije ni najlepse za videti, mada je moj slucaj veoma slabo izrazen. Hvala unapred.
 
jao ja sam to imala!!!Trajalo je oko 3 meseca.Nikako ne smes da se kupas i kvasis vodom,ako ti je dermatolog prepisao mazi se redovno krecnim mlekom da ti se ne bi stvarale nove kraste...uhhh...uzas...a ide leto...bas mi te zao :cry:
 
mareNBG:
Imam pitiriasis rosae vec nekih tri cetiri nedelje. Zanima me da li je to neko imao, ili ima, pa da mi prenese svoja iskustva sa tim koznim stanjem. Bio sam kod lekara, zanimao sam se po netu, i imam neki preparat. Medjutim, sve sto sam uspeo da o njoj saznam, jeste, da je to bezopasno (ali dosadno), obara imunitet, i pojavljuje se jednom u zivotu. A nije ni najlepse za videti, mada je moj slucaj veoma slabo izrazen. Hvala unapred.
Ja to uparvo sada imam!!!traje mi vec 3 nedelje mada nemam puno tih flekica po telu,mozda ukupno 10-tak.Bila sam kod dernmatologa i rekla mi je da je najbolje da se ne maze nicim jer samo privremeno resava problem a onda opet bukne.U poslednjih par dana me bas svrbi.Pisi sta se s tobom desava
 
Ja to imam vec nekih 5 nedelja. Od neke nase rodjake-lekarke, sam dobio magistarski lek, tj, kao neku kiselinu ili tako nesto (oprosticete, ja se ne razumem u medicinu). U svakom slucaju, ne nastaju mi nove flekice, uglavnom su to sve one stare. Tim lekom sam unistio one nove koje su nastajale, ALI, one najstarije samo stoje. niti se smanjuju niti povecavaju. interesantno je jos da mi je pitirijaza izrazena na samo jednom delu tela (na gornjem delu ruke), gde su povece fleke, a na drugim mestima gde je imam, to su samo male flekice. U svakom slucaju, dermatolog mi je rekao da nikako ne iritiram sapunom, dezodoransom, parfemom itd, ali da smem da se tusiram. Jer kako bih inace vodio higijenu, ako ne smem ni da se pokvasim obicnom vodom? Onda, ja sam surfovao po netu, i sve sto sam saznao je :

1) nije gljivicna
2) zapravo se ne zna uzrok, ali se zna da ima neke veze sa prolecem, pa mozda deluje na isti nacin kao alergija.
3) ne sme se iritirati
4) moze, ali cesce ne, da se ponovo u toku zivota pojavi.
5) benigna je (ali opasno smara)
6) obara imunitet (ja sam u medjuvremenu prelezao i grip)
7) obicno traje od 6-8 nedelja, ali moze i duze. citao sam post jednog amerikanca, on je imao tri meseca pitirijazu, ali je njegov slucaj bas bio tezak, a osim toga, jos nekih 1-2 meseca je imao vidljive tragove vecih fleka (aaa odvratno).
8) Obicno se moze prosiriti najvise od vrata, a najnize do kolena, mada ima i izuzetaka.
9) sve u svemu, jako je misteriozna bolest, jer za sve ove podatke koje sam naveo potoje izuzeci, i to ne malobrojni. Na primer, neki ljudi su zapazili da pitirijaza ne voli sunce, pa su isli u solarijume, i bili su uspesni, dok je kod nekih to izazvalo jos gore stanje i fleke cak po licu!

voleo bih i da mi vi ispricate sta ste iskopali, sta znate, i kakvi su vasi slucajevi.
 
Smatra se da Pityriasis rosea izaziva mikroorganizam (ne bakterija,ne gljivica,ni virus), koji se nadje u stvarima koje su nove,dugo stajale u npr.nekom magacinu,ili su stare,ciste,ali opet dugo stajale!!Cesto se bolest dobije posle boravka u hotelu,od posteljine koja je bila negde odlagana ili oblacenjem uniforme(vojnici,medicinski radnici...)ili obicnim isprobavanjem garderobe po buticima!!!U 95% slucajeva se dobija samo jedamput,retki su pacijenti koji kazu da su je prelezali ranije(da li je to uopste bila Rosea??).Pre drugih simptoma se javi jedna veca,dosta jasno ogranicena ploca,sa ivicom koja se peruta!!Posle 5-6 dana dolazi do shirenja promena,do pojave novih,sitnijih koje idu do vrata(lice nikada nije zahvaceno), do laktova i kolena,a promene na kozi trupa su najbrojnije!!Promene mogu da se iritiraju i onda je svrab jako izrazen. Iritaciju izazivaju znojenje, boravak u prashini, cak intenzivno pranje sapunom!!!Oboljenje traje 3-4-8 nedelja ,sve u zavisnosti od toga da li je iritacija prisutna i da li je u pitanju veci broj promena!!!Oziljci ne ostaju,a moze da ostane depigmentovana,svetlija fleka do suncanja!!! Lecenje:Zinc-talc mixtura(belo,krecno mleko),Cinkova pasta,izuzetno kod jako izrazenog svraba nekoliko dana kortikosteroidna mast, kao i neki antihistaminik(Bronal, Astemisan, Presing, Aerius...)Izbegavati iritaciju koze!!!
 
meni je dermatolog rekao da moze da mi da mast,ali da ce se posle mazanja jos jace ispoljiti.u poslednje vreme je pocelo da me svrbi.inace,uglavnom su mi se pojavile po stomaku i grudima,i 2 na ledjima.poslusacu dr i necu mazati.ne znam cemu tolika frka oko toga-pa ne umire se od toga
 
Nisam verovao da se toliko ljudi razume u roseu :) neverovatno. OK, pa i nije frka, ali, nije ni najprijatnija stvar. bilo bi lepo da je nemamo, ne? u svakom slucaju, treba mirovati, sto jeste tesko po ovakvom vremenu, i ne treba iritirati. PROBLEM je u tome sto je meni dermatolog rekao da ona jeste virusna, i da se u toku trajanja rozee, moze ispoljiti na neki drugi nacin. TJ, mozete dobiti grip, ili neku drugo kozno oboljenje, npr. neurodematitis....
 
mareNBG:
Nisam verovao da se toliko ljudi razume u roseu :) neverovatno. OK, pa i nije frka, ali, nije ni najprijatnija stvar. bilo bi lepo da je nemamo, ne? u svakom slucaju, treba mirovati, sto jeste tesko po ovakvom vremenu, i ne treba iritirati. PROBLEM je u tome sto je meni dermatolog rekao da ona jeste virusna, i da se u toku trajanja rozee, moze ispoljiti na neki drugi nacin. TJ, mozete dobiti grip, ili neku drugo kozno oboljenje, npr. neurodematitis....
stvarno?!meni ova kod koje sam bila nista nije rekla(bila sam na studentskoj poliklinici).ma ja mislim da se treba opustiti i ne razmisljati puno o tome.ja inace u poslednje vreme pijem propolis kapi za dizanje imuniteta,pa bi i tebi isto preporucila :lol:
 
a pa i ja sam prvo otisao na polikliniku u krunskoj, a tamo su me ispregledali za pola minuta, i rekli "aj zdravo decko", samo miruj, nemoj nista da radis, da iritiras, vidimo se! a juce sam bio kod pravog dermatologa koja me je ispregledala detaljno, i rekla sve sto treba u vezi sa tim. uopste necu vise da rizikujem sa tim amaterima na poliklinici! ne zentam se puno od pitirijaze rozea, ali kazem vam, ne bi bilo dobro da se oduzi...neka potraje jos 3-4 nedelje i dosta. glupo mi je da po ovako lepim danima moram da sedim kuci. a jos ide i leto! (sta, jel treba da nosim kravatu na plazi :)?)
 
meni je izasla pre 4nedelje,pila sam neke herbalife preparate i sad se sasvim povuklo iako sam imala bas dostaceo grudni kos,stomak,ledja,unutrasnja strana ruku...isto su mi rekli dermatolozi iz kl.za kozne bolesti u ul.dz.vasingtona i iz gradske bolnice.ovo sto je ovde dermatolog izjavio kod mene se zaista i desilo.buknula mi je koza nakon sto sam obukla novokupljenu i neopranu rolku koja ko zna gde je stajala u magacinima...isto se desilo i mom muzu pre par godina od posteljine u jednom crnogorskom hotelu.zato zaista treba obratiti paznju prilikom kupovine(najpre oprati,sto ja idiot nisam uradila!)I GLEDATI da PRILIKOM PROBE PO BUTICIMA TA GARDEROBA NE DODJE U KONTAKT SA VASOM KOZOM(probajte preko svoje garderobe)
 
Cao!
Malo sam tragala po internetu vezano za ptiriasis rosea i vidjela sam vaša ćaskanja o toj dosadnoj bolesti, ili ti šta je već. Ja tačno znam gdje i kad sam je "zakačila". U prodavnici, gdje sam kupila haljinu koja mi se jako dopala, pa sam se s njom nastavila šepuriti i kući ispred ogledala - onako neopranom, da bi nakon 3 dana dobila jednu veliku, ljuspastu tufnu ispod grudi. Interesuje me da li znate postoji li neki preparat, lijek, kako bi se tufnice tufne što prije sušile, jer izluđuju?:otkacio:
 
joj ljudi ja je imam vec dve nedelje bas sam danas bila na kontroli i nista nema na bolje meni cak nije ni receno sta imam nego sam sama provalila po latinskom natpisu.Mogu vam samo reci da se treba tusirati samo vodom bez koriscenja bilo kakvih sapuna i kupki vodu samo potapkati sa tela nikao ne brisati da se ne bi izazvala iritacija koze.Cak mi je receno da se ne mazem nicim posto sam koristila ................... mast jedino sto mi je prepisala je ..................... mada ja pijem ................... vec cetiri dana.Ako neko zna neki savet neka se javi
 
joj ljudi ja je imam vec dve nedelje bas sam danas bila na kontroli i nista nema na bolje meni cak nije ni receno sta imam nego sam sama provalila po latinskom natpisu.Mogu vam samo reci da se treba tusirati samo vodom bez koriscenja bilo kakvih sapuna i kupki vodu samo potapkati sa tela nikao ne brisati da se ne bi izazvala iritacija koze.Cak mi je receno da se ne mazem nicim posto sam koristila ................... mast jedino sto mi je prepisala je ..................... mada ja pijem ................... vec cetiri dana.Ako neko zna neki savet neka se javi

Ovo bas i ne odgovara istini:whistling:

jel nece skoditi ako se koristi krema synopen
 
cao imam jedno pitanje.
Danas sam bila kod dermatologa i ustanovio mi je da imam roseu, rekao mi je da mazem Didermal emulsio 2x dnevno (ujutru i uvece) i preko dana Mixt alba. Da li je potrebno mazati celo telo ili samo predeo gde su se stvorile te bubuljice i da li se nanosi posle tusiranja ili kako, posto mi je rekao da se sto redje tusiram i izbegavam kupke i toplu vodu??
 
Ahhh ja upravo imam ovo.... traje mi vec 5 nedelja... Pojavilo se u vidu kruznih fleka na laktovima i kolenima odjednom, u roku od sat vremena nakon skupljanja lesnika u dvoristu. Nikada do sada nisam se susrela sa ovim i vrlo sam se uplasila. Postoje razni vidovi koliko vidim ove bolesti i mogu reci da moje fleke su izrazito crvene, cak zastrasujuce ali zacudo ne boli niti pece a po najmanje svrbi. Samo su fleke jarke crvene boje. Ljuste se na ivicama i dermatolog mi je konstatovao Roseu. Prosirilo se toliko do skroz do prstiju na nogama i cele ruke su mi zahvacene i bukvalno cele noge, od struka do dole. Sada primecujem da se pojavljuje na stomaku i kukovima. Mazem dosadnu kremu vec 5 nedelja i primala sam inekcije i pijem lekove i dalje se siri. Na rukama su pocele da se suse ali na nogama ne.Videla sam komentar da se javlja u hotelima itd, meni se javilo u dvoristu kad sam lesnike skupljala a nigde na vidiku nije bilo niti starih stvari niti prasine. Ne znam vise sta cu, nervira me jako i pomalo plasi iako vidim svuda da pise da je benigno. Tek tri nedelje se lecim a prethodno 2 ako ne i vise sam imala i sve sam mislila proci ce ali sve je bivalo gore. Ne znam sta da radim vise doktorka ne zna ni sta da mi kaze...... :(
 
Ahhh ja upravo imam ovo.... traje mi vec 5 nedelja... Pojavilo se u vidu kruznih fleka na laktovima i kolenima odjednom, u roku od sat vremena nakon skupljanja lesnika u dvoristu. Nikada do sada nisam se susrela sa ovim i vrlo sam se uplasila. Postoje razni vidovi koliko vidim ove bolesti i mogu reci da moje fleke su izrazito crvene, cak zastrasujuce ali zacudo ne boli niti pece a po najmanje svrbi. Samo su fleke jarke crvene boje. Ljuste se na ivicama i dermatolog mi je konstatovao Roseu. Prosirilo se toliko do skroz do prstiju na nogama i cele ruke su mi zahvacene i bukvalno cele noge, od struka do dole. Sada primecujem da se pojavljuje na stomaku i kukovima. Mazem dosadnu kremu vec 5 nedelja i primala sam inekcije i pijem lekove i dalje se siri. Na rukama su pocele da se suse ali na nogama ne.Videla sam komentar da se javlja u hotelima itd, meni se javilo u dvoristu kad sam lesnike skupljala a nigde na vidiku nije bilo niti starih stvari niti prasine. Ne znam vise sta cu, nervira me jako i pomalo plasi iako vidim svuda da pise da je benigno. Tek tri nedelje se lecim a prethodno 2 ako ne i vise sam imala i sve sam mislila proci ce ali sve je bivalo gore. Ne znam sta da radim vise doktorka ne zna ni sta da mi kaze...... :(

Ne postoje lekovi protiv toga, nemoj da se kupas mnogo toplom vodom, gledaj da se ne znojis, to je bezazlena bolest, proci ce sama od sebe.
Traje uglavnom 8-12 nedelja, znaci strpi se jos malo:)
 

Back
Top